|
Wirusy przeziębienia "nie lubią" SARS-CoV-2
|
|
"Zakażenie powodującym najczęstsze przeziębienia rinowirusem utrudnia zakażenie “konkurencyjnym” koronawirusem SARS-CoV-2 – informuje "The Journal of Infectious Diseases".
Wiadomo, że interakcje pomiędzy poszczególnymi gatunkami wirusów wpływają zarówno na stan zdrowia poszczególnych osób, jak i na epidemiologię infekcji dróg oddechowych w całych populacjach. Na przykład grypa jest "samolubna" i zakażone jej wirusem komórki zwykle “nie wpuszczają“ innych wirusów. Z kolei adenowirusy wydają się nie mieć nic przeciwko "towarzystwu”.
Jednak wpływ wirusów wywołujących infekcje górnych dróg oddechowych na replikację i przenoszenie SARS-CoV-2 jest wciąż mało poznany. Wyzwaniem dla naukowców jest to, że rok dystansu społecznego spowolnił rozprzestrzenianie się wszystkich wirusów i znacznie utrudnił badania.
Powodujące typowe przeziębienie ludzkie rinowirusy są najczęściej występującymi wirusami układu oddechowego u ludzi. Naukowcy z Centre for Virus Research University of Glasgow badali namnażanie (replikację) wirusa SARS-CoV-2 w ludzkim nabłonku dróg oddechowych - w obecności lub przy nieobecności rinowirusa.
Gdy rinowirus i SARS-CoV-2 zostały wprowadzone do nabłonka w tym samym czasie, tylko rinowirus namnażał się. Jeśli rinowirus miał 24-godzinną przewagę, to SARS-CoV-2 nie dostawał się do komórek. Nawet gdy SARS-CoV-2 miał 24 godziny na “zadomowienie się”, rinowirus go wypierał.
Jak się okazało, ludzki rinowirus pobudza wydzielanie interferonu, który blokuje replikację SARS-CoV-2. Kiedy naukowcy zablokowali odpowiedź immunologiczną, poziom wirusa powodującego COVID-19 był taki sam, jak gdyby nie było rinowirusa.
Symulacje matematyczne pokazują, że ta interakcja wirus-wirus może mieć wpływ na całą populację, ponieważ rosnąca częstość występowania rinowirusa zmniejsza liczbę nowych przypadków COVID-19. Efekt jest oczywiście krótkotrwały - SARS-CoV-2 byłby w stanie ponownie wywołać infekcję po ustąpieniu przeziębienia i uspokojeniu odpowiedzi immunologicznej. Jednak rozpowszechnienie bardzo zaraźliwego rinowirusa ma pewien wpływ na liczbę zachorowań na COVID-19, szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy sezonowe przeziębienia są częstsze.
Podobne zjawiska obserwowano już wcześniej: duża epidemia spowodowana przez rinowirusy mogła w 2009 roku opóźnić pandemię świńskiej grypy w niektórych częściach Europy.
Nie jest jasne, jak będzie wyglądała sytuacja podczas przyszłych zim. Koronawirus prawdopodobnie nadal będzie istniał, a wszystkie inne infekcje, które zostały stłumione podczas pandemii, mogą powrócić, gdy odporność na nie będzie słabła."
(Autor: Paweł Wernicki - PAP https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C840048%2Cwirusy-przeziebienia-nie-lubia-sars-cov-2.html)
W skrócie - na pandemię wystarczy "szczepionka" ze smarków. A jak to się ma do "znikniętej" na całym świecie grypy?
|
|
25 marzec 2021
|
|
hens
|
|
|
|
Protest PNLP
styczeń 30, 2006
MARDUK
|
Jak w filmie
maj 9, 2003
Andrzej Kumor
|
Globalne Inwestycje i Cele Chin
lipiec 8, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Prokurator oskarża siedem osób, którzy publiczne spalili książkę "Dzienniki Anny Frank"
listopad 27, 2006
bibula.com/
|
Lodu nie było!
grudzień 20, 2003
|
"Egzekutorzy" czy gangsterzy?
luty 7, 2003
PAP
|
Polska potrzebuje imigrantów
październik 27, 2003
PAP
|
To tylko biznes
lipiec 17, 2002
PAP
|
Zlikwidować zakłady, zlikwidować szkoły, zlikwidować społeczeństwo.
Polityka prowadzona od 13 lat
luty 5, 2003
http://www.dziennik.krakow.pl/
|
Fałszywy obraz Hitlera w książce „Niepotrzebna Wojna”
lipiec 25, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Podszewka demokratycznej kapoty
grudzień 19, 2006
luzak
|
Tajemnica czasu (nordycka interpretacja Vikernesa)
marzec 22, 2007
marduk
|
Kwestia honoru
listopad 22, 2007
Artur Łoboda
|
Czyżby plan Bolesława Bieruta był ciągle wdrażany?
czerwiec 1, 2005
olo
|
Zatupanie murów Jerycha
październik 8, 2003
Artur Łoboda
|
Żyd ujawnia całą prawdę - wideo
luty 7, 2007
Dorota
|
Kto - komu i czemu służy
lipiec 2, 2008
Artur Łoboda
|
Czytane między wierszami
wrzesień 4, 2003
Artur Łoboda
|
Łańcuszek wiary
kwiecień 6, 2005
|
Skompromitował Polskę a siebie zeszmacił
maj 12, 2005
dr Leszek Skonka
|
|
|