|
Analogia Sytuacji Obecnej USA i Sowietów w 1970-89 w Afganistanie
|
|
Analogia sytuacji obecnej USA i Sowietów w 1970-89 w Afganistanie jest tematem książki pod tytułem „Afgańscy: Rosjanie w Afganistanie, 1979-89” której autorem jest Rodric Braitwaite. Jak wiadomo Mikhail Gorbaczew zadecydował wycofać wojska sowieckie z Afganistanu w z góry oznaczonym czasie podobnie jak to ma zamiar zrobić rząd USA. Wówczas Sowieci ścigali się z czasem żeby zorganizować rząd w Kabulu i armię które byłyby w stanie istnieć po ich wycofaniu się. Sowieci starali się albo zawrzeć układy pokojowe z przywódcami Afganów lub przynajmniej oderwać bardziej umiarkowanych Afganów od reszty i zawrzeć stosunkowo trwały układ z nimi. Sowietom nie udało się zawrzeć żadnego trwałego układu z Afganami.
W podobnej sytuacji jest obecnie USA mim o tego, że amerykańska pacyfikacja Afganistanu jest mniej krytykowana na forum międzynarodowy, niż byli Sowieci, ale w 1980 roku ich sprzymierzeńcy Mujahidini z północnych regionów, byli znacznie silniejszym wojskiem niż wojsko przy obecnym rządzie w Kabulu, jakby lojalne wobec Amerykanów, ale mimo tego obecnie zadające największe straty pacyfikującym ich żołnierzom USA według tradycji oporu Muzułmanów przeciwko obcej okupacji.
Pasztunowie lub Pasztuni stanowią 40% ludności Afganistanu oraz 15% ludności Pakistanu.i ich osiedla są położone na granicy tych dwóch krajów. W ten sposób Talibani mają stosunkowo bezpieczne bazy w Pakistanie w których mogą ukrywać się ;przed wojskami USA i NATO. Jak dotąd stanowią oni poważne siły oporu. Rodric Braitwaite był ambasadorem brytyjskim w Moskwie i jego szczegółowa książka „Afgańscy” dobrze ilustruje również obecne trudności USA i NATO w Afganistanie podobne do doświadczeń sowieckich.
Rosyjski historyk Artemy Kalinowsky, autor książki pod tytułem „Długie Pożegnanie: Sowiecka Ewakuacja Afganistanu” dokładnie opisał jak rząd Gorbaczowa porał się z problemami związanymi z ewakuacją wojsk sowieckich z Afganistany i z beznadziejnym problemem zawarcia permanentnego układu pokoju z Afganami.
Sytuacja w Afganistanie jest rzeczowo opracowana przez dwóch dziennikarzy i producentów telewizyjnych. Edward Girardet był w Afganistanie od 1979 roku i był świadkiem inwazji sowieckiej, którą opisał w książce pod tytułem: „Zabijanie Żurawi: Podróż Reportera Podczas Trzech Dekad Wojny w Afganistanie.” Książka ta zawiera bardzo najlepsze w literaturze opisy Afganów i ich doświadczeń obcych inwazji.
Książka „Duchy w Afganistanie: Przykra Prawda i Mity Obcych” napisana przez Jonatana Steele analizuje sowiecką a poty USA i NATO okupację Afganistanu i w konkluzji zaleca porozumienie i zawarcie pokoju z Talibanami.
Ambasador prezydenta Busha do ruchu oporu Afganów w latach 1989 do 1992, Peter Tomen jest autorem dzieła pod tytułem „Wojny w Afganistanie: Mesjaniczny Terroryzm, Konflikty Plemienne, Oraz Niepowodzenia Wielkich Mocarstw.” Książka ta zawiera podstawowe informacje o amerykańskiej działalności w Afganistanie oraz typowo dla biurokraty amerykańskiego uzasadnia, że winę za amerykańskie niepowodzenia w Afganistanie ponosi Pakistan i agenci tego państwa.
Przeciwny punkt widzenia jest zawarty w książce ambasadora Pakistanu i ministra spraw zagranicznych tego państwa w latach 2005 do 2008, Riaz’a Mohammad Khan’a pod tytułem: „Afganistan i Pakistan: Konflikt, Ekstremizm i Ópór Przeciwko Postępowi.” Książka ta zawiera krytykę polityki Pakistanu a zwłaszcza strategii w Afganistanie wobec oporu Afganów przy jednoczesnym poparciu Pasztunów pakistańskich dla Talibanów. Ta bardzo skomplikowana sytuacja jest na ogół nie rozumiana przez Amerykanów. Opór Talibanów jest postrzegany przez wielu Pasztunów w Pakistanie jako godny ich poparcia. Natomiast konflikt USA przeciwko Pakistanowi bardzo by powiększył zagrożenie Zachodu przez ekstremistów muzułmańslich.
Niestety USA i NATO nie są w stanie zmobilizować się do wieloletniej akcji cywilizacyjnej przeciwko Talibanom żeby zmodernizować ludność Afganistanu i poprawić sytuację kobiet po ewakuacji Afganistanu przez siły USA oraz NARO. Na tym niestety polega analogia sytuacji obecnej USA i Sowietów w 1970-89 w Afganistanie
www.pogonowski.com
|
|
11 maj 2012
|
|
Iwo Cyprian Pogonowski
|
|
|
|
Plastynanci w plastynarium
czerwiec 17, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Termit i Termat - substancje które powaliły WTC 1,2 i 7 - prezentacja video.
wrzesień 26, 2006
Dorota
|
Polski piesek, do nogi
kwiecień 4, 2006
PAP
|
Kto - kogo obraża?
maj 25, 2008
Artur Łoboda
|
Niemcy w Epoce Neo-kolonializmu
wrzesień 6, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Sierpniowa Rocznica Hieroszimy i Nagasaki
sierpień 10, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
milosz
sierpień 20, 2004
ala
|
Palestyńczycy w „Żelaznej Klatce”
listopad 18, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Jak odwrócić uwagę od fiaska w Libanie i w Iraku?
sierpień 21, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Kuczma - baranie - trzeba było przygotować żonę na fotel prezydenta
grudzień 27, 2003
PAP
|
70% społeczeństwa za czy przeciw dopłatom do leczenia ?
Sondaże jako metoda manipulacji
lipiec 14, 2004
Adam Sandauer
|
Przekręt w koloratce
styczeń 7, 2004
http://trybuna.com.pl
|
Kara?
styczeń 15, 2005
|
Kwaśniewski dba o przyszłość
kwiecień 28, 2005
|
600 zł opłaty skarbowej za rozpoczęcie działalności gospodarczej
lipiec 4, 2002
PAP
|
Na zdrowie
styczeń 9, 2003
zaprasza.net
|
Cold War II
wrzesień 4, 2007
przysłał ICP
|
Bojownicy o "wolność"
kwiecień 7, 2007
Piotr Ciszewski
|
Płażyński przypuszcza, że w Polsce jest korupcja
luty 11, 2003
Piotr Mączyński
|
AFERA rozporkowa w Polsce! Naprawde!
grudzień 4, 2006
Jan
|
|
|