ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Nadzieja 
14 maj 2015      Artur Łoboda
Obywatelski projekt „Stop Pedofilii” odrzucony  
12 wrzesień 2014      www.polskawalczaca.com
Odezwa do Polaków 
5 lipiec 2010      Artur Łoboda
15 tysięcy doświadczeń 
21 październik 2022     
O burakach z Platformy Obywatelskiej przed ciszą wyborczą 
11 październik 2019      Alina
Wielki finał WOŚP ze zbrodnią na scenie w Gdańsku. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został ciężko raniony nożem w czasie "światełka do nieba" 
14 styczeń 2019      Alina
Włoch na Białorusi: „Blokada i maski? Nie. Puste szpitale” 
7 październik 2020      Pietro Di Martino
Oddajmy Niderlandy 
23 luty 2016      Artur Łoboda
Hańbiące zachowanie Kancelarii Prezydenta RP-poniżanie ludzi 
24 marzec 2016      Marcin Dybowski
Reminiscencje intelektualne 
25 kwiecień 2017     
Nie podglądaj mnie 
20 maj 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Moja propozycja na dziś 
24 sierpień 2017      Artur Łoboda
Anulowanie długów jedyną drogą do zapobieżenia trzeciej wojnie światowej (2) 
2 październik 2012      Artur Łoboda
Koniec tyranii "trójpodziału władzy" (2) 
9 maj 2017      Artur Łoboda
W czwartek przyśnił mi się Jerzy Izdebski 
2 czerwiec 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Donald Tusk... cenzorem ? 
28 styczeń 2010      Zygmunt Jan Prusiński
Prezydent Rafał Piech: Apel do rodziców dr Roberta Malone - twórcy szczepionek mRNA 
21 grudzień 2021     
Israel Responsible for Global Terror  
14 luty 2012      Dave Gahary
Jeżeli Prezydentowi Dudzie zadrży ręka... 
25 luty 2016      Artur Łoboda
Zasiane ziarno 
21 marzec 2017     

 
 

Prof. Amos Goldberg: „Tak, to ludobójstwo”

 
Amos Goldberg, profesor historii Holokaustu na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, napisał następujący artykuł o sytuacji w Gazie dla izraelskiego magazynu internetowego.

 
 
Oryginalny artykuł w języku hebrajskim : Sikha Mekomit (17 kwietnia 2024); tłumaczenie online przez SPR. Wszystkie hiperłącza zostały zachowane. Zobacz także sylwetki profesora Goldberga na Uniwersytecie Hebrajskim i USHMM .
 
 

Tak, to jest ludobójstwo


W większości przypadków ludobójstwa sprawcy morderstwa twierdzili, że działali w samoobronie.
Fakt, że to, co dzieje się w Gazie, nie przypomina Holokaustu – pisze badacz Holokaustu Amos Goldberg – nie oznacza, że ​​nie jest to ludobójstwo.
 
Tak, to jest ludobójstwo.
Chociaż przyznanie się do tego jest tak trudne i bolesne i pomimo wszelkich wysiłków, aby myśleć inaczej, po sześciu miesiącach brutalnej wojny nie można już uniknąć tej konkluzji.
Historia Żydów będzie odtąd splamiona piętnem Kaina „zbrodni ze zbrodni”, którego nie da się wymazać z jej czoła.
Jako taki będzie stawiany przed sądem przez pokolenia.
 
Z prawnego punktu widzenia nie wiadomo jeszcze, jaka będzie decyzja Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, choć w świetle dotychczasowych jego tymczasowych orzeczeń oraz w świetle coraz większej liczby doniesień prawników, organizacji międzynarodowych i dziennikarzy śledczych, kierunek wydaje się całkiem jasny.
 
Już 26 stycznia sąd przeważającą większością głosów (14 do 2) orzekł , że Izrael może dopuszczać się ludobójstwa w Gazie.
28 marca, w następstwie celowego głodzenia nałożonego przez Izrael na Gazę, sąd wydał dodatkowe zarządzenia (tym razem większością 15 do 1 sędziego Aharona Baraka) wzywające Izrael, aby nie odmawiał Palestyńczykom ich praw chronionych na mocy Konwencji o ludobójstwie .
 
Szczegółowy i uzasadniony raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ ds. sytuacji praw człowieka na okupowanych terytoriach palestyńskich, Franceski Albanese, zawiera nieco bardziej zdecydowane wnioski i stanowi kolejny krok w kierunku zrozumienia, że ​​Izrael rzeczywiście popełnia ludobójstwo.
Do tego samego wniosku dochodzi szczegółowy i aktualny raport dr Lee Mordechaia, który gromadzi informacje na temat poziomu izraelskiej przemocy w Gazie.
 
Bardzo doświadczeni pracownicy naukowi, tacy jak Jeffrey Sachs , profesor ekonomii na Uniwersytecie Columbia (i Żyd ciepło nastawiony do tradycyjnego syjonizmu), z którymi głowy państw na całym świecie regularnie konsultują się w kwestiach międzynarodowych, mówią o ludobójstwie w Izraelu jako o sprawie Oczywistej.
 
Doskonałe śledztwa , takie jak te przeprowadzone przez Yuvala Avrahama, a zwłaszcza jego niedawne śledztwo dotyczące systemów sztucznej inteligencji wykorzystywanych przez wojsko przy selekcji i atakowaniu osób przeznaczonych do eliminacji, jeszcze bardziej pogłębiają to oskarżenie.
Fakt, że wojsko pozwoliło na przykład na zabicie 300 niewinnych ludzi i zniszczenie całej dzielnicy mieszkalnej, aby uderzyć jednego dowódcę brygady Hamasu, pokazuje, że cele wojskowe są niemal przypadkowymi celami zabijania cywilów i że każdy Palestyńczyk w Gazie jest rzeczywiście skazany na zagładę.
Taka jest logika ludobójstwa.
 
Tak, wiem, wszyscy oni są antysemitami i nienawidzącymi siebie Żydami.
Tylko my, Izraelczycy, którzy żywimy się przesłaniami IDF i jesteśmy wystawieni jedynie na obrazy, które filtrują dla nas izraelskie media, widzimy rzeczywistość taką, jaka jest.
Jakby nie napisano nieskończonej literatury na temat społecznych i kulturowych mechanizmów zaprzeczania społeczeństw, które popełniają poważne zbrodnie wojenne.
Izrael jest w istocie paradygmatycznym przykładem takich społeczeństw, przypadkiem, który będzie badany na każdym seminarium uniwersyteckim na świecie poświęconym temu tematowi.
 
Zanim sąd w Hadze wyda werdykt, minie kilka lat, ale na katastrofalną rzeczywistość nie powinniśmy patrzeć tylko przez okulary prawne.
To, co dzieje się w Gazie, jest ludobójstwem, ponieważ poziom i tempo masowego zabijania, zniszczenia, masowe deportacje, wysiedlenia, głód, egzekucje , likwidacja instytucji kulturalnych i religijnych, zmiażdżenie elit (w tym zabijanie dziennikarzy) i radykalna dehumanizacja Palestyńczyków – tworzą całościowy obraz ludobójstwa, celowego i świadomego niszczenia palestyńskiej egzystencji w Gazie.
 
Pod wieloma względami Palestyńska Gaza jako kompleks geograficzno-polityczno-kulturowo-ludzki już nie istnieje.
Ludobójstwo to celowe zniszczenie zbiorowości lub jej części – nie wszystkich jej jednostek. I to właśnie dzieje się w Gazie. Rezultat jest niewątpliwie ludobójczy. Liczne deklaracje eksterminacji składane przez wyższych urzędników izraelskiego rządu oraz ogólna destrukcyjna atmosfera społeczna, jak słusznie zauważyła Carolina Landsman , pokazują, że taki był również zamiar.
Izraelczycy mylą się sądząc, że ludobójstwo powinno wyglądać jak Holokaust.
Wyobrażają sobie pociągi, komory gazowe, spalarnie, doły śmierci, obozy koncentracyjne i zagłady oraz systematyczne prześladowania wszystkich członków grupy ofiar aż do ostatniego. Wydarzenie tego rodzaju nie ma miejsca w Gazie.
Podobnie jak to miało miejsce podczas Holokaustu, większość Izraelczyków również wyobraża sobie, że grupa ofiar nie jest zaangażowana w działania związane z przemocą ani w rzeczywisty konflikt, a zabójcy eksterminują je z powodu szalonej i irracjonalnej ideologii.
Nie inaczej jest w przypadku Gazy.
 
Brutalny atak Hamasu z 7 października był odrażającą i straszliwą zbrodnią.
Podczas niej zginęło lub zamordowano około 1200 osób, z czego ponad 850 to izraelscy cywile (i obcokrajowcy), w tym wiele dzieci i osób starszych, około 240 Izraelczyków zostało porwanych do Gazy i dopuszczono się okrucieństw, takich jak gwałty.
Jest to wydarzenie o katastrofalnych, głębokich i trwałych, traumatycznych skutkach na wiele lat, z pewnością dla bezpośrednich ofiar i ich najbliższego otoczenia, ale także dla całego społeczeństwa izraelskiego.
Atak zmusił Izrael do odpowiedzi w samoobronie.

Jednakże, choć każdy przypadek ludobójstwa ma inny charakter pod względem zakresu morderstwa i jego cech charakterystycznych, wspólnym mianownikiem większości z nich jest to, że dokonano ich w autentycznym poczuciu samoobrony.
Z prawnego punktu widzenia zdarzenie nie może być jednocześnie zdarzeniem mającym na celu samoobronę i ludobójstwo.
Te dwie kategorie prawne wzajemnie się wykluczają.
Jednak historycznie rzecz biorąc, samoobrona nie stoi w sprzeczności z ludobójstwem, ale zwykle jest jednym z jego głównych czynników, jeśli nie głównym.

[Pominięto szczegółowe omówienie przypadków Bośni, Rwandy i Birmy.]

Przypadek Rohingjów w Birmie przypomina nam o czymś, co wielu badaczy ludobójstwa ustaliło w swoich badaniach, a co jest bardzo istotne w przypadku Gazy:
związek między czystkami etnicznymi a ludobójstwem.

Związek między tymi dwoma zjawiskami jest dwojaki i oba dotyczą Gazy, gdzie zdecydowana większość ludności została wypędzona z miejsc zamieszkania i dopiero odmowa Egiptu przyjęcia na swoje terytorium mas Palestyńczyków uniemożliwiła ich wyjazd ze Strefy.
Z jednej strony czystki etniczne oznaczają chęć wyeliminowania grupy wroga za wszelką cenę i bez kompromisów, przez co łatwo popadają w ludobójstwo lub stają się jego częścią.
Z drugiej strony czystki etniczne zwykle stwarzają warunki – takie jak choroby i głód – które pozwalają lub powodują częściowe lub całkowite zniszczenie grupy ofiar.

W przypadku Gazy „bezpieczne strefy” często zamieniały się w śmiertelne pułapki i strefy celowej eksterminacji, a na tych obszarach schronienia Izrael celowo głodzi ludność.
Z tego powodu niemało komentatorów ocenia, że ​​celem wojny w Gazie są czystki etniczne.

[Pominięto szczegółowe omówienie przypadków Armenii i Namibii.]
 
We wszystkich tych przypadkach sprawcy ludobójstwa odczuwali egzystencjalne zagrożenie, mniej lub bardziej uzasadnione, a ludobójstwo było odpowiedzią.
Zbiorowe niszczenie ofiar nie było sprzeczne z aktem samoobrony, ale miało autentyczny motyw samoobrony.

W 2011 roku opublikowałem w „Haaretz” krótki artykuł na temat ludobójstwa w Afryce Południowo-Zachodniej, który zakończyłem następującymi słowami:

„Z ludobójstwa Herero i Nama możemy dowiedzieć się, w jaki sposób dominacja kolonialna, oparta na poczuciu wyższości kulturowej i rasowej, może rozprzestrzenić się na w obliczu lokalnego buntu popadł w straszliwe zbrodnie, takie jak masowe deportacje, czystki etniczne i ludobójstwo.
Przypadek buntu Herero powinien służyć jako przerażający znak ostrzegawczy dla nas tutaj, w Izraelu, który znał już jedną Nakbę w swojej historii”.

Amos Goldberg jest badaczem Holokaustu i ludobójstwa na Uniwersytecie Hebrajskim.
Powyższy tekst jest nieautoryzowanym i skróconym tłumaczeniem maszynowym oryginalnego artykułu na język hebrajski.

Inne perspektywy
„Zakazu ludobójstwa w Gazie: pięć powodów” (AJC, 11/2023)

„Podręcznikowy przypadek ludobójstwa” (Raz Segal, DN, 10/2023)

„Najbardziej udokumentowane ludobójstwo w historii” (DDN, 1/2024)Filmy dokumentalne7 października 2023 r

Izrael i Mossad

Debata o Holokauście

Czytaj więcejDlaczego Izrael stworzył Hamas

Lobby izraelskie: fakty i mity

Nawigator multimediów 


Źródło:
https://swprs.org/professor-amos-goldberg-yes-it-is-genocide/
 
25 maj 2024

 

  

Komentarze

  

Archiwum

Bp. Głód?: Kotański miał iskrę Bożą
sierpień 20, 2002
PAP
Trochę za pó?no na romantyzm
wrzesień 3, 2008
Zygmunt Jan Prusiński
Zacznijmy od siebie, zacznijmy dzisiaj...
lipiec 8, 2003
Andrzej Kumor
Izrael Szamir "PaRDeS - studium Kabały" Rozdział 10
kwiecień 5, 2006
Israel Adam Shamir
Polskie strategie i inicjatywy historyczne
wrzesień 11, 2004
prof. Włodzimierz Bojarski
Platforma programowa anarchosyndykalistów
grudzień 15, 2003
Adrian Dudkiewicz
"Wilhelm Gustloff" zatopiony przez niemiecką torpedę
luty 2, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
Procedury - ciąg dalszy "Medalionów"
sierpień 24, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Czego nie lubi władza
październik 25, 2005
Witold Filipowicz
Mełłaby dwa dolce na sekundę
marzec 18, 2008
Mirosław Naleziński, Gdynia
Dyktator Saddam Husain został powieszony... List Otwarty do Prezydenta George Bush’a
styczeń 2, 2007
Zygmunt Jan Prusiński
"Mistrz ceremonii" - David Rockefeller (Tajna władza Świata)
listopad 19, 2005
KWM - www.naszdziennik.pl
"Cnota Nienawiści"
sierpień 27, 2008
Iwo Cyrian Pogonowski
Na spotkanie z Michnikiem o Kubie !!!
luty 21, 2008
marduk
Głupcy, których bieda dosięgła ...
październik 16, 2004
PAP
FBI: nielegalnie szpiegowaliśmy sieć
marzec 11, 2008
Mariusz Błoński
Paryż i Paryża poza Londynem
sierpień 1, 2005
Mirnal
Amerykańscy Weterani Przeciwko Wojnie
marzec 19, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Znaczenie przesłania papieża do Polaków i do świata (znawca1)
sierpień 18, 2002
PAP
Cyprian Kamil Norwid - Polska i Rzym
maj 26, 2005
Stanisław Bulza
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2024 Polskie Niezależne Media