ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Wielkie złodziejstwo przed Waszymi oczami 
6 kwiecień 2019      Artur Łoboda
Pozwolenie na broń dla opornych 
15 listopad 2014      www.polskawalczaca.com
Senat zatwierdza szeroko zakrojone sankcje wobec Iranu. Izrael i USA odbywają największe (utajnione) manewry w historii 
31 październik 2009      Rebel
Kolumb 
2 styczeń 2014      Iwo Cyprian Pogonowski
Katyń 1940 - Smoleńsk 2010 - ta sama retoryka 
15 marzec 2013      Artur Łoboda
RZĄD MUSI ZAKAZAĆ FOTOWOLTAIKI I BATERII W DOMACH ! 
29 czerwiec 2025     
Polin - państwo nieustającego stanu wyjątkowego 
15 marzec 2021     
Czy naprawdę kapitał nie ma narodowości? 
1 maj 2015      Artur Łoboda
While Macron Was Condemning Nationalism, Poland Has Their Largest Independence Day March Ever 
16 listopad 2018      Oppressed Media
Buchanan’s mendacious book exposed again 
7 kwiecień 2009      Iwo Cyprian Pogonowski
Trybunał Stanu i sądy karne ma PiS jak w banku 
28 marzec 2020     
Miałam zaszczyt poznać Pana Krystiana Zimmermanna! /krótkie wspomnienie Ewy Englert-Sanakiewicz/ 
2 luty 2014      Ewa Englert-Sanakiewicz
Czarna dziewczyno jutra 
27 kwiecień 2024      Zygmunt Jan Prusiński
W sprawie pewnego napisu 
15 sierpień 2017     
Polska mafiokracja 
5 marzec 2015      Artur Łoboda
Oni na tym bazują. Niewiedza prowadząca do strachu 
21 listopad 2020     
Co naprawdę powiedzał Rostowski w Sztarsburgu? 
15 wrzesień 2011      Artur Łoboda
Kolejny dowód, że "państwo polskie istnieje teoretycznie" 
3 październik 2019     
Każdy, kto był Polakiem miał zostać unicestwiony 
13 lipiec 2016     
Wenecka baśń I 
26 kwiecień 2020      Zygmunt Jan Prusiński

 
 

Krakowiak



Koncert z okazji 55 lat Działalności Artystycznej Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego "Słowianki"
22 XI 2014r. Aula Auditorium Maximum UJ

Jeden z nestorów polskiego tańca ludowego powiedział niedawno, że "dzięki tradycji i kulturze - jaką uprawiają narody, te narody mogły powstać tak - jak Kraje Bałkańskie - po ponad 500 lat niewoli tureckiej. Polska po 120. latach, bo był Naród - zachował się Naród. poprzez tradycję, poprzez kulturę, poprzez piękno".

Z naszej historii pamiętamy okresy szczególnego tępienia polskiej kultury w latach Zaborów, w czasie okupacji niemieckiej i nieodległych latach stalinowskich - gdy usiłowano stworzyć "socjalistyczną" hybrydę kulturową - tępiąc jednocześnie cały czas rzeczywistą kulturę Narodu Polskiego.

Po 1989 roku powrócono do stalinowskich metod deprecjacji kultury polskiej, ale dokonywano tego w modernistycznym wystroju globalistycznej nagonki na fundamentalne przejawy kultury.
Szczególnie haniebne działania wobec kultury polskiej - miały miejsce w okresie rządów Donalda Tuska - z ministerialnym przewodnictwem nad kulturą - w osobie Bogdana Zdrojewskiego.

Kultura ludowa jest niczym fundament stanowiący o stabilności budowli.
Zawężając się tylko do muzyki podam że: bez włoskich pieśni ludowych - nie byłoby mowy o muzyce klasycznej tego Narodu.
Podobnie jest z klasyczną muzyką niemiecką, francuską, austriacką, rosyjską i muzyką każdego narodu - nie wyłączając kultury polskiej.
Bez motywów amerykańskiego gospel, folku, muzyki murzyńskiego południa - trudno sobie wyobrazić współczesną - światową muzykę popularną.
Mało kto wie, że zespół The Beatles rozpoczynał swoją karierę od śpiewania szkockiej i walijskiej muzyki ludowej.

Przez lata usiłowano nam wmówić, że kultura ludowa jest anachronizmem, który odejdzie wraz ze śmiercią wiekowych już wykonawców i przez lata wciskano nam obraz starych ludzi rzępolących niezbyt umiejętnie pieśni ludowe.
Tymczasem w samym swojej istocie - kultura ludowa - jest przejawem witalizmu i pogody ducha.
Doskonale zrozumieli to niektórzy wykonawcy muzyki popularnej - czerpiąc z bogactwa ludowej tradycji.
Kultura ludowa nie jest też żadnym mistycznym ideałem. Bywała czasem ckliwa, kiczowata - przez naśladownictwo zwyczajów dworskich. Ale - niczym kompost uległa fermentacji pozwalającej użyźnić narodową glebę kultury.

Nie zamierzam nikogo namawiać do nauki polskich tańców ludowych.
Młodym ludziom chcę pokazać: popatrzcie proszę - to są nasze korzenie. Może nie są najwspanialsze na świecie, ale są nasze.
Mało który naród zachował je do dnia dzisiejszego. A zawdzięczamy to tytanicznej pracy Oskara Kolberga, który zapisał i wydał wiele z polskich tańców ludowych XIX wieku.

Ponieważ batalia obliczona na zniszczenie polskich tradycji kulturowych została przeze mnie obnażona i ujawniona - będą mieli Państwo do czynienia z nowymi technikami deprecjacji kultury Narodu Polskiego.
Widzę to w samym zarodku i poświęcę wiele artykułów ujawnieniu tych haniebnych działań.

Dziś przedstawiam jedną z interpretacji "Krakowiaka" - zatańczonego przez młodych ludzi z Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego - "Słowianki".
Krakowiak to taniec ludowy z okolic Krakowa. Przy czym określenie "okolice" wynosi promień prawie 80 kilometrów na północ i wschód miasta.
Zaliczany jest do polskich tańców narodowych.
Nazwa tańca pochodzi z XVII wieku i odnosiła się do grupy tańców posiadających własne, lokalne nazwy: mijany, dreptany, ścigany, skalmierzak, przebiegany i innych.

Utwory muzyczne nawiązujące do Krakowiaka stworzyli między innymi:
Fryderyk Chopin – Rondo a' la Krakowiak
Maurycy Moszkowski – Krakowiak na fortepian
Ignacy Paderewski – Krakowiak fantastyczny
Karol Szymanowski – Krakowiak na fortepian
Ludomir Różycki – w balecie Pan Twardowski
8 grudzień 2014

Artur Łoboda 

  

Komentarze

  

Archiwum

Żal kumpla z Magdalenki
maj 1, 2008
Bogusław
Wywiad z US(Army)rakiem i wynikająca zen nauka (dla koscioła)
lipiec 24, 2004
Marek Głogoczowski
David Irving: "Żydzi powinni sami sobie zadać pytanie dlaczego są tak znienawidzeni"
grudzień 24, 2006
bibula- pismo niezależne
Herezja Amerykańska i Narzucanie Subordynacji
czerwiec 27, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Jestem swinia,ale tego nie dostrzegam u siebie!
grudzień 21, 2006
kibic ale nie Urban
Bezprawie po polsku
Szefowie "Super Expressu" będą sądzeni

listopad 25, 2002
PAP
Dwie miary
luty 3, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Kurczuk wiedział nie powiedział... a to było tak
luty 8, 2003
zaprasza.net
Odpowiadamy za tych, których oswoiliśmy
październik 12, 2003
Artur Łoboda
70% społeczeństwa za czy przeciw dopłatom do leczenia ? Sondaże jako metoda manipulacji
lipiec 14, 2004
Adam Sandauer
Śmietnik umysłowy
sierpień 19, 2008
Artur Łoboda
FBI wystąpiło właśnie do Kongresu o przyznanie 12 mln dolarów na stworzenie ogromnej bazy danych o Amerykanach
czerwiec 22, 2007
aktualności pnlp
Nie dałem łapówki "Szaremu"
kwiecień 3, 2006
Marek Stefan Szmidt
A Chronology of the Zionist Master Plan for World Domination
styczeń 9, 2007
przysłał ICP
Nowe idzie, stare "jedzie"...
wrzesień 28, 2005
Usługi internetowe bez VAT-u?
październik 23, 2003
Piotr Mączyński
Czwartego Lipca Dzień Prowokacji?
lipiec 7, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
NATO backs Georgia but no firm invitation to join
wrzesień 15, 2008
tłumacz
Życzenia
grudzień 26, 2004
Israelis ‘blew apart Syrian nuclear cache’
wrzesień 16, 2007
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2025 Polskie Niezależne Media