ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Wyniki wyboru prezydenta 28.06.2020 
29 czerwiec 2020      Alina
Problemy z sercem gwałtownie rosną w wojsku, mówi lekarz marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych 
13 październik 2024      WIADOMOŚCI DEPARTAMENTU OBRONY USA
Ludzie przestają się bać 
19 marzec 2020      Artur Łoboda
Andrzej Zaorski 1942 -2021 
31 październik 2021     
Kilka uwag o ekonomii 
15 wrzesień 2012      Artur Łoboda
Siostra Pogarda 
11 grudzień 2013      Artur Łoboda
Zygmunt Jan Prusiński RÓŻOWE SCHODY - część pierwsza 
15 kwiecień 2021      Zygmunt Jan Prusiński
Ulica de la Santé 
28 grudzień 2025      Autor: Zygmunt Jan Prusiński
Ubeckie metody trafiły do Kultury 
30 grudzień 2023     
Do kowidowych płaskoziemców 
8 styczeń 2021     
Jego Magnificencja Marek Jan Chodakiewicz 
2 lipiec 2010      tłumacz
Siódme wezwanie o uzasadnienie wysłania Yael Bartana - jako reprezentantki polskiej kultury na 54. Biennale Sztuki w Wenecji 
27 luty 2014      Artur Łoboda
Podstepna konkurencja ? 
5 kwiecień 2010      Goska
Zniesienie kary śmierci jest tu PODSTAWOWYM elementem układanki 
25 luty 2017      Alina
Dane CDC ujawniają, że wielokrotne zakłucia covidowe mogą skrócić oczekiwaną długość życia nawet o 24 lata 
17 luty 2023      Ethan Huff
W marcu 2020 stało się to o czym mówiła 10 lat temu Jane Burgermeister!!!!! 
8 czerwiec 2020      Alina
Dlaczego zginął? 
4 grudzień 2017      Artur Łoboda
Mordercy 
7 październik 2023     
“Jews in Poland and Russia” Book Review 
20 maj 2012      Iwo Cyprian Pogonowski
Zapytanie premiera RP o skuteczność maseczek 
17 grudzień 2020      Artur Łoboda

 
 

Ekwiwalent spadku emisji podczas Covid potrzebny co dwa lata - badanie

Eksperci twierdzą, że ekwiwalentny spadek emisji w ciągu dziesięciu lat niezbędny do utrzymania bezpiecznych granic globalnego ogrzewania
 
 
 
Badania wykazały, że emisje dwutlenku węgla muszą spaść o równowartość globalnej blokady mniej więcej co dwa lata przez następną dekadę, aby świat mógł utrzymać się w bezpiecznych granicach globalnego ocieplenia .
 
Blokady na całym świecie doprowadziły do ​​bezprecedensowego spadku emisji gazów o około 7% w 2020 r., czyli o około 2,6 mld ton CO 2 , ale redukcje o 1–2 mld ton są potrzebne każdego roku w następnej dekadzie, aby mieć duże szanse na utrzymanie temperatury wzrostu do 1,5 ° C lub 2 ° C - poziomu sprzed epoki przemysłowej, zgodnie z wymogami porozumienia paryskiego.
 

Badania opublikowane w środę pokazują, że kraje zaczęły zwalniać swoje wskaźniki emisji gazów cieplarnianych przed wybuchem pandemii Covid-19, ale nie do poziomów potrzebnych do uniknięcia załamania klimatu.
Odkąd w zeszłym roku w wielu krajach złagodzono blokady, pojawiły się silne oznaki, że emisje ponownie wzrosną do poziomu powyżej poziomu z 2019 r. , poważnie szkodząc perspektywom osiągnięcia celów paryskich.
Corinne Le Quéré, główna autorka badania, powiedziała, że ​​świat znalazł się w kluczowym momencie, gdy rządy przelały pieniądze w globalną gospodarkę, aby poradzić sobie ze skutkami pandemii.
„Potrzebujemy redukcji emisji mniej więcej wielkości upadku [z blokad] co dwa lata, ale za pomocą zupełnie innych metod ” - powiedziała.
 
Rządy muszą traktować priorytetowo działania w dziedzinie klimatu w swoich wysiłkach na rzecz wyjścia z pandemii, powiedziała.
„W przeszłości nie potrafiliśmy zrozumieć, że nie możemy traktować walki ze zmianami klimatu jako problemu pobocznego.
Nie może to dotyczyć jednego prawa ani jednej polityki, należy ją umieścić w centrum całej polityki ”- powiedziała.
„Każda strategia i każdy plan każdego rządu musi być spójny z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym”.
 
Badanie dołącza do innych badań pokazujących, że drastyczny spadek emisji gazów cieplarnianych związany z pandemią będzie miał niewielki wpływ na długoterminowe cele klimatyczne i może po nim nastąpić szybkie odbicie, chyba że kraje podejmą szybkie działania, aby odciągnąć swoje gospodarki od paliw kopalnych .
„Istnieje prawdziwa sprzeczność między tym, co rządy mówią, że robią [aby wygenerować ekologiczne ożywienie], a tym, co robią ” - powiedział Le Quéré. „To bardzo niepokojące”.
 
Glen Peters z centrum badań klimatu Cicero w Norwegii, który jest współautorem artykułu, powiedział, że zmiany strukturalne są potrzebne w gospodarkach na całym świecie, aby odejść od paliw kopalnych i innych rodzajów działalności wysokoemisyjnej.
 
„Emisje były niższe w 2020 r., ponieważ infrastruktura paliw kopalnych była wykorzystywana mniej, a nie dlatego, że została zamknięta” - powiedział.
„Kiedy infrastruktura paliw kopalnych zostanie ponownie oddana do użytku, istnieje ryzyko dużego odbicia emisji w 2021 r., jak to miało miejsce w następstwie https://www.theguardian.com/environment/2020/nov/09/world-is-running-out-of-time-on-climate-experts-warn.”.
Artykuł opublikowany w czasopiśmie Nature Climate Change pokazuje, że wiele głównych gospodarek świata ograniczało emisje przed pandemią.
Zespół naukowców z całego świata Global Carbon Project odkrył, że 64 kraje zmniejszyły swoje emisje w latach 2016-2019 w porównaniu z 2011-2015, ale 150 krajów wykazało wzrost emisji w tym drugim okresie.
 
Kraje muszą pilnie zintensyfikować wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, powiedział Le Quéré.
Badanie pokazuje, że roczna stopa redukcji emisji musi wzrosnąć około dziesięciokrotnie ze 160 mln ton rocznie w krajach o wysokim dochodzie przed wybuchem pandemii.
 
W krajach o niższych dochodach nie doszło do rzeczywistego spowolnienia emisji w latach 2016-2019 w porównaniu z poprzednimi dwoma pięcioletnimi okresami.
Takie kraje muszą również drastycznie spowolnić tempo wzrostu emisji w przyszłości, jeśli cele paryskie mają zostać osiągnięte.
 
Joeri Rogelj, wykładowca klimatu w Imperial College w Londynie, który nie był zaangażowany w badanie, powiedział, że rządom grozi cofnięcie się swoich zobowiązań klimatycznych w wyniku pandemii i pośpiechu, by ponownie uruchomić gospodarkę, która utknęła w martwym punkcie.
 
„Rządy muszą wykorzystać swój bodziec do odbudowy w inteligentny, przyszłościowy sposób [ale] inne analizy wykazały, że bardzo niewiele rządów korzysta z tej okazji ” - powiedział. „Obecnie działania i inwestycje wielu rządów w odpowiedzi na Covid-19 kierują emisje w przeciwnym kierunku”.
 
Dave Reay, profesor zarządzania węglem na Uniwersytecie w Edynburgu, również niezaangażowany w badanie, powiedział: „Już są oznaki, że zamiast lepiej odbudowywać, częściej jest to powrót.
Jeśli mamy mieć jakąkolwiek szansę na powrót na właściwe tory, aby osiągnąć cele Paryża, droga wyjścia z pandemii musi być zarówno globalna, jak i zielona ”.
 
Źródło:
https://www.theguardian.com/environment/2021/mar/03/global-lockdown-every-two-years-needed-to-meet-paris-co2-goals-study

Korespondentka ds. Środowiska
7 marzec 2021

Fiona Harvey 

  

Komentarze

  

Archiwum

Refleksja po latach
luty 21, 2008
Artur Łoboda
Sto lat za murzynami
marzec 13, 2007
Artur Łoboda
Co kryje się za "polityką ochrony zdrowia"?
lipiec 8, 2004
Adam Sandauer - przewodniczący Stowarzyszenia
Polska wypuszcza obligacje skarbowe na rynek USA
czerwiec 25, 2002
PAP
Jeszcze tylko jedna przegrana...
czerwiec 18, 2006
Marek Olżyński
Gra Importerów i Exporterów Paliwa
wrzesień 25, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Jeśli Państwo pozwolą...
listopad 4, 2005
Artur Łoboda
Erozja wszystkiego
wrzesień 25, 2003
Ewa Polak-Pałkiewicz
Demokraci atakują Busha za interwencję w Iraku PAP 02:00
listopad 15, 2005
PAP
Nie dla "tarczy antyrakietowej" w Polsce - Ogólnokrajowa demonstracja antywojenna
marzec 1, 2007
J. Duranowski
Nauczyciela wycieczka do Kanady
marzec 29, 2008
przeslala Elzbieta Gawlas
Aurea mediocritas (!)
listopad 10, 2005
Marek Olżyński
pl.j.Fiasko demokracji,czy tryumf medialnego prania móżdżków???
październik 25, 2007
D.DUZY MALKONTENT.
Prawda
listopad 14, 2006
Artur Łoboda
Nowe socjalistyczne wiatry?
czerwiec 11, 2008
Komentator
Akcjonariusze przeciwko AOL
sierpień 11, 2002
PAP
Początek Nowego Księstwa Warszawskiego
sierpień 17, 2004
Cale w celi
styczeń 30, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
Szwajcaria a Unia Europejska
kwiecień 30, 2003
przesłała Elżbieta
"Patriota" Sarkozy...
luty 15, 2008
marduk
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media