|
Prawdziwa Polska 12 czerwca 2011 roku
|
|
Zostałem poproszony przez moją młodą znajomą o udokumentowanie uroczystości zakończenia studiów i rozdania dyplomów na Wydziale Pielęgniarskim i Wydziale Położnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Odbyło się to w dniu dzisiejszym - 12 czerwca 2011 roku.
A dokładnie 5 lat temu poznałem tą dziewczynę - w dniu składania przez nią dokumentów na uczelnię.
Zamknęła się w ten sposób klamra czasu.
Siadłem więc w Audytorium Maximum UJ przyglądając się tej uroczystości.
Kilkaset młodych dziewczyn - ubranych w akademickie birety i kilku męskich rodzynków.
Po dziewczynach widać było ogromne przemęczenie.
Ale z wypowiedzi wykładowców wynikało, że są świadomi ogromnego wysiłku - jaki podjęły dziewczyny by ukończyć studia bo musiały połączyć naukę z równoległą pracą pielęgniarek.
Był to też pierwszy w historii UJ rocznik położnych z dyplomem magistra.
Po części oficjalnej, jeden z wykładowców wygłosił wykład - co jest tradycją uroczystości zakończenia studiów na UJ.
Jego tematem była cierpliwość.
Poczynając od Epikura a kończąc na św. Augustynie mieliśmy okazję usłyszeć bardzo ciekawy wywód o potrzebie cierpliwości w życiu ludzkim.
Ta cierpliwość jest szczególnie potrzebna pielęgniarkom, gdy na co dzień stykają się z ludzkimi tragediami, z ludzkim bólem.
I do przyszłych pielęgniarek (choć z tytułem magistra) był on skierowany.
Kilkakrotnie porównano też pielęgniarki do aniołów bo z anielską cierpliwością muszą podchodzić do swojego powołania.
Muszą przynosić pacjentom dobroć i miłosierdzie.
Także w dniu dzisiejszym odbywały się w Polsce inne wydarzenia, które zasmradzają nasze życie publiczne.
Były to między innymi: Konwencja Platformy Obywatelskiej w Gdańsku i zorganizowane przez PiS Święto Ludowe w Rybczewicach na Lubelszczyźnie.
Uczestnicy obu tych zgromadzeń prześcigali się złośliwościach pod swoim adresem.
A mnie przypomniała się sytuacja sprzed kilku lat, gdy w Warszawie przez kilka miesięcy protestowały zdesperowane pielęgniarki.
Walczyły o minimum środków na przeżycie, o własną godność ale też o dobro pacjenta bo wycieńczona i sfrustrowana pielęgniarka nie jest dobrym opiekunem.
Przez kilka miesięcy walczyły pielęgniarki o swoje prawa - wielką cierpliwością - o jakiej mowa była w wykładzie.
Przeciwko nim wykorzystywano haniebne narzędzia prowokacji, blokowania łączy telefonicznych, jak za czasów komuny.
Ale Kaczyńscy - którzy wtedy rządzili Polska posunęli się do najohydniejszych metod działania.
Rozpoczęli procesy polityczne przeciwko wytypowanym lekarzom pielęgniarkom - jak to miało miejsce w przypadku zamordowania Grzegorza Przemyka przez MO i zrzuceniu odpowiedzialności na pielęgniarzy.
Kiedy dziś nabieracie się na obłudne słowa Jarosława Kaczyńskiego to przypomnijcie sobie - co on robił - gdy wycieńczone pielęgniarki walczyły o swój byt, za czasów rządów PiS.
Nie mam lepszego zdania o oponentach z Platformy Obywatelskiej.
To tylko inna barwa rynsztoku, z innymi fekaliami.
Wspomniany wykład o cierpliwości, gloryfikujący cierpliwość jako najlepszy środek do osiągnięcia celu zakończył się jednak konkluzją, że są takie sytuacje kiedy cierpliwość już nie skutkuje. I dlatego należy odrzucić cierpliwość w imię ważniejszych celów ku którym dążymy.
Myślę, że przesłanie jest dostatecznie jasne.
|
|
12 czerwiec 2011
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
Pracowity jak mrówka, haruję niczym wół
marzec 31, 2008
Marek Olżyński
|
Mniejszość niemiecka głosuje w wyborach do Bundestagu
wrzesień 21, 2002
PAP
|
Szwajcaria blokuje kolejne konta w "aferze sprzętowej"
sierpień 2, 2004
|
"Antysemicka" Europa
listopad 1, 2003
|
Szyici jednoczą się w Iraku ale wojna domowa nadal tam trwa
kwiecień 4, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Czy Urban...?
kwiecień 6, 2004
Warmuz
|
Masowy eksodus i taka bida lekarzy w Polsce, że aż na medycenę trudno się dostać....
lipiec 14, 2006
Adam Sandauer
|
"Faludża" - fragment rozdziału "Wojna w Iraku" z książki "Duch Apokalipsy" Doroty Szczepańskiej
październik 13, 2006
Dorota Szczepańska
|
Młode idzie, stare jedzie
styczeń 3, 2003
Adam Zieliński
|
Kwestia uregulowania problemów wizowych między Polską a USA - część oświatowa
marzec 24, 2008
tłumacz
|
Polacy są jednak ciemnym narodem ......
październik 5, 2005
Kazimierz
|
Prokom coraz droższy
lipiec 22, 2002
Rzeczpospolita
|
Miał być. SOBCZAK i SZPAK
grudzień 31, 2002
http://www.angora.pl/
|
CBOS: Relidze ufamy tak samo jak Kwaśniewskiemu
lipiec 9, 2004
PAP
|
Tak się manipuluje społeczeństwem
sierpień 11, 2004
PAP
|
O.Mogielski: Czuję się oczerniony
marzec 16, 2008
PAP
|
"Pochwała głupoty" według profesora Friedricha Augusta Hayeka
sierpień 31, 2004
Marak Głogoczowski
|
Świadectwo Polaków Anno Domini 2005 dla potomnych
sierpień 24, 2005
|
Na kolana
wrzesień 26, 2003
Andrzej Kumor
|
Co jest nie tak z IMF (Miedzynarodowy Fundusz Walutowy) i WB (Bank Swiatowy)?
styczeń 6, 2003
|
|
|