ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Rosja czy Iran?  
24 październik 2009      Iwo Cyprian Pogonowski
Wojciech Brzozowski OSTRO u Roli ws. COVID-19: To globalny biznes! O szczepieniach, Bosaku,USA i TVP 
5 czerwiec 2020      Alina
Czy można leczyć kowida wodą? 
3 kwiecień 2021     
Trzeci Gross 
25 lipiec 2016      Artur Łoboda
Piękne słowa i obrazy 
25 grudzień 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Szczepionki przeciw Covid częścią większego planu WYELIMINOWANIA wolnej woli człowieka 
21 luty 2022      Ramon Tomey
Na co czeka szeryf. Przecież ma ich "na tacy".  
7 sierpień 2017     
13 grudnia - 42. rocznica stanu wojennego 
13 grudzień 2023     
To qulturalne oszustwo trwa od dawna ... 
6 czerwiec 2017      Alina
Analiza legalności członkostwa Polski w UE 
21 marzec 2009      Dariusz Kosiur
Zrobili z Polaków żebraków i dalej to chcą pogłębiać 
24 wrzesień 2011      Artur Łoboda
NAPRAWMY WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI 
18 czerwiec 2013      forum-z.cba.pl
Nowa inicjatywa Glińskiego – Muzeum Getta Warszawskiego  
27 grudzień 2017      ...
Playing chess in Eurasia  
3 styczeń 2012      Pepe Escobar
"Lewatywa najlepsza na wszystko" 
21 marzec 2020      Artur Łoboda
Zapytanie do Pani Premier Rządu  
28 listopad 2016      Jacek Bartyzel
Szczepionka na wirusa  
1 kwiecień 2020     
Dla państwa policyjnego wszyscy jesteśmy przestępcami, dopóki nie udowodnimy, że jest inaczej 
5 lipiec 2022     
Amantadyna w leczeniu Covida - wynik badań zgodny z zamówieniem 
11 luty 2022      Leszek Śmieszek
Niemcy chcą Tuska na szefa Komisji Europejskiej 
20 wrzesień 2012      Artur Łoboda

 
 

Donosy WikiLeaks


Donosy na Internecie przez WikiLeaks zaczęły się w 2006 roku z inicjatywy Juliana Assange i zwróciły na siebie uwagę w kwietniu 2010 kiedy opublikowały one nagrania wideo z 2007 roku które są dowodem brutalizacji cywilów i dziennikarzy przez USA na terenie Iraku. Później w lipcu 2010 Donosy- WikiLeaks opublikowały 76,900 tajnych dokumentów dotyczących inwazji Afganistanu przez USA. Następnie w październiku 2010 WikiLeaks wraz z czołowymi mediami opublikowały blisko 400,000 tajnych dokumentów zawierających kompromitujące sprawozdania z Iraku.

WeakiLeaks uzyskały międzynarodowe pochwały za zasługi w ujawnianiu sekretów państwowych i przyczynianiu się do publicznego ujawniania tychże sekretów w ramach wolności słowa. Naturalnie pochwały te kolidują z krytyką rządu USA. Zainteresowanie publikacjami WikiLeaks osiągnęło swego rodzaju szczyt, kiedy w listopadzie 2010 publikacje te objęły powolnie publikowaną serię zawierającą ćwierć miliona dyplomatycznych przekazów departamentu stanu USA, które to dokumenty udostępniły poufne sprawozdania wymiany myśli między szefami państw i ich tajnych planów jak też tajnych układów zawieranych między nimi.

Dzienne seryjne publikowanie tych dokumentów na spółkę z szeregiem znanych mediów międzynarodowych stanowi po raz pierwszy okazję wglądu publiczności w tajemny świat dyplomacji i wymiany opinii przywódców i ich przedstawicieli dyplomatycznych, którzy obecnie mają do czynienia z nieprzyjemnymi i kompromitującymi konsekwencjami tych publikacji.

Ostatnio stosowana taktyka powolnego ujawniania tajnych informacji działa ma wyobraźnię publiczności na skalę światową oraz na omawianie plotek dyplomatów i ich cynicznych nieraz wzajemnych ocen na najwyższym szczeblu poszczególnych rządów, jak też nie moralnych tajnych rozgrywek między niby sprzymierzonymi głównymi rządami na globie.

Na tym tle pojawiają się oskarżenia Assange’a o popełnianie gwałtu na jego własnej kochance. Sprawę ma rozpatrywać sąd w Szwecji, który wystawił list gończy przez Interpol i żąda aresztu Assange’a. Mówi się o nadchodzącym przekazaniu aresztowanego człowieka odpowiedzialnego za ujawnianie najbardziej tajnych dokumentów państwowych. Cała afera WikiLeaks nabiera charakteru szybko rozwijającego się szpiegowskiego dreszczowca.

Niepewność co do sytuacji prawnej całej działalności WikiLeats spowodowała wydawniczą firmę Amazon do wstrzymania przez nią przekazów dalszych tajnych dokumentów rządowych oraz płatności przekazywanych na rzecz WikiLeaks. Obecna wojna elektroniczna uczyniła z Wikileaks pobojowisko w walce dotyczącej granic wolności słowa i zakresu spraw prywatnych, jak też stosunków dyplomatycznych w przyszłości.

Naturalnie skandal erotyczny skierował debatę o sprawach politycznych i opublikowanych tajnych dokumentach na osobę Assange’a, który teraz jest przezywany „prorokiem wolności” wiodącym nowoczesne dziennikarstwo nad przepaść. W każdym razie WikiLeaks to największa dziennikarska sensacja 2010 roku według agencji Al Jazeera znanej jako „vox populi” Arabów.

Obecnie Julian Assange broni się w W. Brytanii przed wydaniem go władzom w Szwecji, które chcą go postawić w stan oskarżenia przed sądem z powodu oskarżenia o zgwałcenie jego byłej przyjaciółki. Jednocześnie nadal działa on w obronie prawa dostępu publiczności do wszystkich dokumentów państwowych oraz publicznej wiedzy o nadużyciach władz. Assange twierdzi, że jego mottem jest powiedzenie, że „odwaga jest zaraźliwa” i potrzebna dla odpowiedzialnego systemu władzy państwowej.

Julian Assange stawia pytania: Dlaczego główny prokurator w Szwecji był zdymisjonowany i natychmiast zastąpiony przez innego po stwierdzeniu że do aktu oskarżenia nie ma załączonych żadnych dowodów lub nawet słabych poszlak jakoby popełnionego gwałtu przez oskarżonego. Dlaczego władze szwedzkie odmawiają władzom brytyjskim jakichkolwiek dowodów zbrodni jakoby popełnionych przez oskarżonego włącznie z protokółem zeznań jego byłej kochanki teraz w roli poszkodowanej.

Assange jest przekonany że ci co go oskarżają są marionetkami w grze politycznej na znacznie większą skalę przeciwko Donosom-WikiLeaks, dzięki którym obywatele państw zachodnich i państw Bliskiego Wschodu dowiedzieli się więcej niż wiedzieli dotąd jak dalece ich przywódcy są skorumpowani, często pomyleni, niekompetentni i kłamliwi w tajnej działalności w ich imieniu.

Nasuwa się pytanie dlaczego opublikowane dokumenty ogóle były zaklasyfikowane jako tajne? Czy nie byłoby lepiej gdyby dyplomaci działali otwarcie i dopuszczali wolnych obywateli do głosu zamiast ukrywać przed nimi prawdę? Takie dużo bardziej przykre pytania zadaje profesor historii UC Irvine oraz przyjezdny badacz przy Centrze Studiów Bliskiego Wschodu przy Lund University w Lund w Szwecji, Mark LeVine autor artykułu z 9go grudnia 2010 w El Jazeera pod tytułem WikiLeaks: „Call of Duty” czyli „WikiLeaks: Apel do Spełniania Obowiązku: Donosy te utrudniają rządom państw zachodnich oszukiwanie ich własnych obywateli w celu uzyskiwania ich zgody na wytaczanie wojen w przyszłości.” Mark LeVine jest między innymi autorem takich książek jak „Ciężki Metal Islamu” i „Niemożliwy Pokój: Izrael/Palestyna Od 1989,” czyli „Heavy Metal Islam” (Random House) oraz „Impossible Peace: Israel/Palestine Since 1989” (Zed Books).

WWW.pogonowski.com
28 grudzień 2010

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

Józef Piłsudski
Wezwanie do zgody i jedności

grudzień 10, 2002
zaprasza.net
Self-Restraint Prolongs the War - by prof. Paul Eildelberg
styczeń 6, 2009
przysłał Marek Głogoczowski
Upiory przeszłości
listopad 18, 2005
Dziennik Polski
Ks. Zaleski: TW "Filozof" to abp Życiński
listopad 14, 2008
PAP
Nowa doktryna Jimmy Carter’a?
kwiecień 27, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Obiecana przez polityków praca za granicą
sierpień 2, 2004
Tryptyk
luty 16, 2009
...
5 września 2007
wrzesień 5, 2007
Artur Łoboda
Holokaust i cmentarze żydowskie jako "dziedzictwo Ameryki"
styczeń 18, 2007
bibula- pismo niezależne
Do Rady Etyki Mediów
maj 18, 2006
Dariusz Kosiur
Historyk niemiecki za zniesieniem zakazu rozprowadzania "Mein Kampf"
lipiec 25, 2007
BIBULA
Żydowscy osadnicy mszczą się
lipiec 28, 2002
IAR
Korupcja
lipiec 29, 2003
Mikołaj Wójcik
"Wstyd narodowy"
październik 5, 2003
Błędy w kultowym słowniku!
maj 10, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Unia Europejska czy Stany Zjednoczone AP. Czy jest z czego wybierać? (1)
lipiec 12, 2004
Gracjan Cimek
Drogi Chin ku rozwojowi
sierpień 9, 2006
darek
Dowody wg kosmopolitów
listopad 16, 2007
adam śmiech
Dyskusja na poprawkami do Traktatu Lizbonskiego
marzec 19, 2008
przesłała Elżbieta Gawlas
Spór o jedną literę w wulgaryzmach
październik 30, 2004
Mirosław Naleziński
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2024 Polskie Niezależne Media