ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Jaki minister - taki cały PiS  
15 kwiecień 2020      Artur Łoboda
Sądy i prokurature opanowała mafia . "Mafia przejęła wymiar sprawiedliwości", "Bezmiar bezprawia". "Łatwiej w Polsce liczyć na sumienie przestępcy niż na sumienie wymiaru sprawiedliwości". 
19 marzec 2016      blume
Lepper jak mesjasz 
11 maj 2010      Artur Łoboda
Kto z Was jechał ostatnio Zakopianką?  
6 październik 2020      Artur Łoboda
Dla kogo piszemy?
Dla ślepców prowadzących głuchych do huczącej przepaści?
 
7 wrzesień 2021      Mirosław Dakowski
Żyd zastępczy  
30 styczeń 2018      Artur Łoboda
Moja Sprawiedliwa Propozycja 
24 kwiecień 2010      Zygmunt Jan Prusiński
Żydzi podpisują się już nie pod niemiecką, ale pod nazistowską polityką historyczną!  
31 styczeń 2018      asmeredakcja
Sprawdzian rządów PiS 
8 wrzesień 2016      Artur Łoboda
Bałałajka 
21 listopad 2012      Artur Łoboda
300 ciał kobiet zamordowanych w willi Bermana w Otwocku. "Szokujące info! Zbrodnie Żydów na Polakach. Berman i ukradzione Uzdrowisko! Krajski i Kornaś!" 
4 grudzień 2018     
Wywiad z Traderem21 
3 czerwiec 2016      www.independenttrader.pl
Pochodzenie COVID-19: 
17 sierpień 2020      Myupchar
To Polacy odkryli SARS CoV-2.
Tak twierdzi Niedzielski
 
23 styczeń 2021     
Wojna światowa w interesie Izraela 
24 grudzień 2016      Artur Łoboda
Nieszczęście Zełeńskiego 
24 listopad 2025     
Terroryści z Państwa Islamskiego opublikowali cennik chrześcijańskich kobiet 
8 listopad 2014      www.polskawalczaca.com
"Nadciśnienie, miażdżyca, alergie, astma - czy na pewno do końca życia?" 
9 grudzień 2018      Alina
Chichot losu  
12 marzec 2020      Artur Łoboda
Zapytanie o uchylenie Immunitetu 
8 październik 2020      Artur Łoboda

 
 

Cieśnina Hormuz


Oś USA-Izrael walczy w obronie monopolu nuklearnego Izraela na Bliskim Wschodzie. Trzema pamiętać że nie udało się Izraelowi wykoleić starań Pakistanu tak, że obecnie istnieje islamski arsenał nuklearny w Azji Centralnej, ale nie na Bliskim Wschodzie, gdzie Iran jest w stanie wyprodukować broń nuklearną za kilka lat. Z tego powodu USA stosuje wobec Iranu sankcje karne - jak dotąd dzieje się to z pomocą Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Ostatnio oś USA-Izrael w ramach sankcji karnych przeciwko Iranowi mobilizuje blokadę eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego z tego kraju, który to eksport drogą morską płynie przez Zatokę Perską i przez Cieśninę Hormuz, przez którą nie zliczona ilość okrętów cystern wywozi ropę naftową z Bliskiego Wschodu na cały świat, włącznie z wielo-miliardową produkcją Iranu. Tak więc próba blokowania eksportu Iranu przez USA wywołała groźbę Iranu zablokowania Cieśniny Hormuz przez Iran i tym samym zablokowania dostaw ropy arabskiej na cały świat.

Wiceprezydent Iranu Mohammad Reza Rahimi powiedział we wtorek 27 grudnia 2011: „Jeżeli zastosują blokadę przeciwko eksportowi paliwa przez Iran to ani kropla nafty nie przedostanie się przez Cieśninę Hormuz.” Trzeba pamiętać, że średnio dziennie 13 okrętów cystern wiezie około 15,500,000 standartowych baryłek jedzie na świat przez cieśninę o szerokości 21 mil (ok. 30 km.) w najwęższym miejscu. Następnego dnia po wypowiedzi wiceprezydenta, admirał Habibollah Safari, dowódca marynarki wojennej Iranu powiedział, że dla floty irańskiej jest tak łatwo zablokować Cieśninę Hormuz, jak dla każdego człowieka jest ‘wypić szklankę wody.’” Pogróżki te spowodowały chwilowy skok w górę cen paliwa na giełdach.

W praktyce Iran jest w stanie zablokować na krótki czas Cieśninę Hormuz, ale absolutnie, nie jest w stanie opierać się przez dłuższy czas siłom marynarki wojennej USA. Żadna próba blokady Cieśniny Hormuz nie będzie tolerowana przez USA i Aliantów zgodnie z komunikatem wydanym przez Pentagon, który dysponuje Piątą Flotą USA w pobliżu Zatoki Perskiej. Mimo takiego stanu rzeczy państwa zachodnie zdają sobie sprawę z sytuacji i obawiają się ekonomicznych i politycznych skutków wysokich cen paliwa, szczególnie wobec zbliżających się wyborów prezydenckich w USA i we Francji w 2012 roku. Z tego powodu Teheran ma nadzieje, że tak prezydent Barack Obama jak i prezydent Nicolas Sarkozy będą starali się unikać kryzysu w Cieśninie Hormuz.

Ciekawe, że w październiku 2011 rząd USA twierdził że wykrył spisek irański dokonania skrytobójstwa na ambasadorze Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie co Teheran ostro zaprzecza jako wymysł propagandzistów osi USA-Izrael, którzy starają się udowodnić jak niebezpieczna sytuacja wytworzyłaby się gdyby Iran faktycznie miał broń nuklearną. Niektórzy propagandziści neo-konserwatywnego American Enterpriser Institute w Waszyngtonie twierdzą, że najgorzej by było gdyby Iran wyprodukował broń nuklearną ale otwarcie nikomu by nie groził jej użyciem.

Oś USA-Izrael otwarcie planuje dokonania zmiany reżymu w Teheranie tak, jak gdyby tego rodzaju plany nie były otwartym gwałceniem prawa międzynarodowego. Na razie fiasko w Cieśninie Hormuz jest cytowane przez jastrzębie w Waszyngtonie jako przestroga o złych skutkach zbiżających się trudności dla osi USA-Izarel na wypadek gdyby faktycznie Iran zdobył broń nuklearną.

Szerzy się opinia, że Iran tak jak Niemcy i Japonia chce mieć opanowaną technologię budowy broni nuklearnej, ale nie mieć arsenału nuklearnego przygotowanego do używania go w celu odstraszania przeciwników a zwłaszcza Izrael. Prezes Cato Institrute w Waszyngtonie profesor Ted Gallen Carpenter ciekawie przeanalizował sytuacją strategiczną państw w epoce nuklearnej przez niego nazywaną „epoką gwarantowanego obopólnego zniszczenia” dla potęg nuklearnych oraz ich sojuszników oraz klientów.

Artykuł profesora Carpentera nosi tytuł: „Granice Odstraszania” (czyli „The Limits of Deterrence”), w którym to artykule autor stwierdza że obietnice udzielanie faktycznej pomocy zbrojnej państwom sprzymierzonym z USA ma takie same znaczenie jak „pisanie czeków bez pokrycia.” Ciekawe jest jak dalece Waszyngton by się posunął przeciwko Chinom i Rosji w razie ich interwencji po stronie Iranu w czasie kiedy oś USA-Izrael otwarcie walczy w obronie „monopolu nuklearnego Izraela na Bliskim Wschodzie.”

WWW.pogonowski.com
29 grudzień 2011

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

LIST OTWARTY - Wojciecha Sumlińskiego
sierpień 1, 2008
Wojciech Sumliński
Czy potrafią?
lipiec 15, 2007
PAP
Opuszczeni przez Boga i ludzi
styczeń 17, 2005
Mirosław Naleziński
Prawo własności
lipiec 18, 2003
prof. Adam Biela
Patronaria
grudzień 16, 2007
Jacek Majchrowski
Prom "Rogalin" trafił na złom
kwiecień 3, 2006
Jan Zakiewicz
Bohaterowie czy omamieni?
kwiecień 25, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
“Niezależne” media
październik 17, 2007
Artur Łoboda
Majchrowski a masoni
listopad 8, 2005
Artur Łoboda
Odepchnięte dziecięcą nóżką
luty 26, 2008
Bronisław Łagowski
Kolejne naciąganie frajerów, czy pranie brudnych pieniędzy?
listopad 7, 2003
Nie kijem go to pałką. Nie udało się umorzyć z powodu braku cech przestępstwa to doprowadzono do przedawnienia
grudzień 23, 2004
Adam Sandauer
Łagry UE
lipiec 27, 2003
ks. prof. Czesław Bartnik
Alkoholizm wśród młodzieży
listopad 28, 2006
Marek Komorowski
Kołodko chce, by Polska weszła do strefy euro w 2006 roku
lipiec 27, 2002
PAP
Analfabetyzm prawny w sądach
marzec 26, 2006
Zygmunt Jan Prusiński
Wieszcze i prostytutki
grudzień 12, 2002
Artur Łoboda
gnidy
listopad 23, 2005
Jak mydlić oczy po żydowsku?
sierpień 29, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Nowy wirus
luty 2, 2006
net
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media