ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Ciekawe strony

Szokujące zdjęcia mikroskopowe skrzepów krwi pobranych od tych, którzy „nagle umarli” – po szczepieniu 
Struktury krystaliczne, nanodruty, cząstki kredowe i struktury włókniste, które są obecnie rutynowo znajdowane u dorosłych, którzy „nagle zmarli”, zwykle w ciągu kilku miesięcy po szczepieniu na kowid. 
Obecna powódź w Hiszpanii to skutek działań lewaków z Unii Europejskiej 
W 1957 roku w dorzeczu rzeki Turia przepływającej przez miasto Walencja w Hiszpanii i która spowodowała co najmniej 81 ofiar śmiertelnych.
Ówczesne władze Hiszpanii zbudowały system zapór, które miały chronić miasta hiszpańskie.
Za pieniądze z UE lewacy wyburzyli wiele z tych obiektów, bo były "nieekologiczne".
 
Peruwianski sad uznal B. Gatesa G. Sorosa i Rokefelerow odpowiedzialnych za tworzenie "pandemii" COVID 19 
 
Maseczki opadły – porażka programu „Polskie Szwalnie” 
Mimo że Agencja poniosła znaczne koszty w związku z realizacją projektu „Stalowa Wola”, produkcja maseczek nie została uruchomiona i zakończyła się na etapie testowym. 
Milcz Lekarzu !!! 
Szczepionkowy bandytyzm w natarciu przeciw polskim lekarzom.
Mimo wielkiego doświadczenia i obserwacji pacjentów, lekarzowi nie wolno mówić o swoich obserwacjach gdy jest to nie zgodne z obowiązującym, chorym, systemem "opieki" zdrowotnej.  
Ekspert od COVID-u, okazał się być awatarem stworzonym przez Chińczyków  
 
Komuszy dogmat «Zielonej Energii» zamroził Teksas 
Sieć energetyczna w Teksasie załamała się pod wpływem temperatur bardziej prawdopodobnych w Sioux Falls niż w San Antonio, pogrążając ponad 4 miliony ludzi w ciemności i pozostawiających ich bez ogrzewania 
Po tych szczepionkach 12-15 letnie dzieci umierają na krwotoki mózgu, zawały serca, niewydolność serca 

 
 

 
Planet Lockdown 
Planet Lockdown to film dokumentalny o sytuacji, w jakiej znalazł się świat. Twórcy filmu rozmawiali z niektórymi z najzdolniejszych i najodważniejszych umysłów na świecie, w tym z epidemiologami, naukowcami, lekarzami, prawnikami, aktywistami, mężem stanu... 
Papież błogosławi strażników de Rotschild  
To nie jest pomysł Dana Browna na nową powieść, ale wydarzenie, które umknęło uwadze mediów w Polsce, a oznacza wsparcie Watykanu dla potężnych postaci świata finansów i przemysłu, deklarujących działania na rzecz przemiany systemu gospodarczego współczesnego świata.  
Sąd nie chce wysłuchać byłych pacjentów profesora Talara 
Profesor Jan Talar, z powodzeniem przywracający do sprawności pacjentów, którym inni medycy nie dawali szans przeżycia, po raz kolejny stanąć musiał przed Okręgową Izbą Lekarską prowadzącą przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne. Sprawa została zawieszona do 1 października. 
Dr Michael Yeadon: masowe morderstwa z paszportami szczepionek i szczepionkami uzupełniającymi 
Ten system jest wprowadzany za pomocą kłamstw w jakimś celu, i myślę, że celem jest całkowita totalitarna kontrola. 
Bankructwo Ukrainy 
 
Cała prawda o ataku z 11 września 
Jeden z filmów usułujących przedstawić prawdę i ataku z 11 września 2001 roku 
Dr.Coleman szczepionka Covid możne zabić każdego 
Wszystkie zaszczepione istot zaczną umierać jesienią  
LIST OTWARTY-PETYCJA w interesie publicznym do Marszałków i Radnych wszystkich województw 
Drogi Czytelniku!
Jeśli chcesz wzmocnić oddziaływanie poniższego pisma-petycji, to możesz wysłać takie samo albo podobne pismo-petycję od siebie lub większej liczby osób lub od organizacji.  
Izby lekarskie to organizacje przestępcze 
 
Wszystko pod kontrolą 
Od zawsze służby specjalne kontrolowały rzekome niezaplanowane spotkania oficjeli z obywatelami.
Przykład podstawionego Putina - jako przypadkowego przechodnia.
 
The Corbett Report 
Kanał YT niezależnego dziennikarza James'a Corbett'a  
Przedsiębiorstwo holokaust 
Telewizyjny wywiad z Normanem Finkelsteinem 
więcej ->

 
 

Budowanie globalnej rodziny

12 maja 2007 – Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu

"Sprawiedliwy Handel to nie tylko proces kupowania i sprzedawania. To budowanie globalnej rodziny."
Tadesse Meskela, dyrektor generalny związku spółdzielni hodowców kawy Oromia w Etiopii

12 maja 2007 obchodzony jest doroczny Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu, który przy współudziale konsumentów w krajach rozwiniętych daje ubogim producentom w krajach Trzeciego Świata (rolnikom, rzemieślnikom, pracownikom najemnym) szansę godziwe życie z pracy własnych rąk. Ta forma pomocy rozwojowej, uwzględniająca godność i prawo do godziwego życia producentów, poszanowanie środowiska naturalnego oraz pełną satysfakcję konsumentów w krajach rozwiniętych, znana jest na Zachodzie od niemal 50 lat. Powoli rozwija się także w Polsce.

[z powodu technicznej pomyłki artykuł dodał sie jako mój, ale oczywiście pochodzi od osoby podpisanej pod artykułem -LŚ]

Robiąc zakupy czy przygotowując posiłki i przekąski w swojej kuchni, korzystamy coraz szerzej z produktów z całego świata. Wybierając je świadomie i odpowiedzialnie, w prosty sposób możemy mieć pozytywny wpływ na życie ludzi, którzy żyją w krajach ubogich, i na stan środowiska naturalnego w tych krajach. Tę możliwość daje nam Sprawiedliwego Handlu (dalej SH), dostarczając znakomite produkty pochodzące z etycznego handlu. Ich wybór daje podwójną satysfakcję: nie tylko przygotujemy z nich zdrowe i smaczne posiłki, ale równocześnie możemy dać wyraz swej solidarności z ubogimi, uczestnicząc w dziele pomocy o globalnym już zasięgu. Nasze wybory konsumenckie i wydawane przez nas pieniądze kształtują świat. Coraz bardziej od nas zależy, w jaki sposób.

Sprawiedliwy Handel

Sprawiedliwy Handel (Fairtrade) jest formą pomocy rozwojowej dla marginalizowanych w procesie globalizacji drobnych producentów (rolników, rzemieślników) z krajów Trzeciego Świata, która daje im możliwość godziwego życia nie dzięki dobroczynności, ale własnej pracy i sprzedaży wytworzonych przez siebie produktów. Podstawą tej działalności o podłożu etycznym jest zasada, iż człowiek jest ważniejszy od zysku. SH zapewnia ubogim producentom sprawiedliwą, gwarantowaną cenę minimalną za produkty, która musi pokryć koszty produkcji, utrzymania producentów i ich rodzin oraz zapewnić im godziwy dochód i rozwój gospodarstw. Z producentami zawierane są bezpośrednie długoterminowe umowy handlowe, otrzymują oni też przedpłaty na zamówione towary, co uniezależnia ich od pośredników i lichwiarzy. Muszą być zapewnione godne i bezpieczne warunki pracy (też pracowników najemnych), wykluczona jest eksploatacji pracy dzieci i niewolników czy jakakolwiek dyskryminacja. SH tworzy warunki dla zrównoważonego rozwoju, wypłacając premie na projekty rozwojowe dla całej społeczności lokalnej, jak budowa studni, wodociągów, dróg, szkół czy ośrodków zdrowia. SH dba też o środowisko naturalne. Unika chemicznych nawozów i środków ochrony roślin, wycinania lasów (np. kawę i kakao uprawia się często w cieniu drzew), zanieczyszczania środowiska odpadami i nadmiernego zużycia energii.

Nad przestrzeganiem tych zasad, ujętych w szczegółowe standardy dla poszczególnych produktów, czuwają niezależne organizacje certyfikacyjne SH, zrzeszone w FLO Int. (zob. www.fairtrade.net). Nie zajmują się one handlem, ale wyłącznie kontrolą producentów i organizacji handlowych, śledząc warunki produkcji i obrotu oraz ich zgodność ze standardami. Przyznają one prawo umieszczenia na produkcie, który spełnia wszystkie kryteria, znaku certyfikacyjnego Fairtrade. Umożliwia on konsumentom odróżnienie tych produktów od innych. Certyfikacja SH opiera się na standardach ISO dla organizacji certyfikacyjnych (ISO 65). Istnieje też system certyfikacji organizacji handlowych SH, prowadzony przez IFAT, federację producentów z Trzeciego Świata i organizacji alternatywnego handlu z krajów rozwiniętych (zob. www.ifat.org), która przyznaje prawo używania znaku Organizacji Sprawiedliwego Handlu.

SH nie zapomina też o konsumentach. Oferuje im produkty najwyższej klasy, które - choć może nie najtańsze - warte są swojej ceny: mają atesty ekologiczne, oparte są na tradycyjnych recepturach, bez chemii, sztucznych dodatków, substytutów i składników modyfikowanych genetycznie. SH propaguje też wśród nabywców odpowiedzialny, świadomy styl konsumpcji, którego wyrazem jest m.in. kupowanie towarów SH. Oprócz pełnej satysfakcji z dobrego produktu konsument poprzez swoje wybory zyskuje możliwość pozytywnego wpływania na sytuację życiową ludzi, którzy mu tej satysfakcji dostarczają, oraz na ochronę środowiska naturalnego w krajach Południa.

Ruch SH działa na Zachodzie od niemal 50 lat. Uczestniczą w nim liczne organizacje pozarządowe oraz instytucje kościelne i świeckie. Prowadzą one działalność edukacyjną, rozprowadzają produkty SH, wywierają nacisk na wielkie firmy i rządy swych krajów, by w działalności handlowej i regulujących ją przepisach uwzględniały również aspekty etyki, sprawiedliwości społecznej, ochrony praw człowieka i środowiska naturalnego. Ich dobrym zwyczajem jest nie tylko propagowanie SH, ale też używanie na co dzień produktów SH w swoich biurach i na organizowanych przez siebie imprezach.

Produkty Sprawiedliwego Handlu

Najważniejszymi produktami SH są artykuły spożywcze, głównie produkowane metodami ekologicznymi: kawa, herbata, kakao i jego przetwory (np. czekolada), miody egzotyczne, cukier trzcinowy, banany i inne owoce egzotyczne oraz ich przetwory (soki, owoce suszone, dżemy itp.), orzechy, produkty zbożowe (ryż, komosa ryżowa i in.) i ich przetwory (chrupki, makarony, musli itp.), nasiona roślin strączkowych, zioła, przyprawy i wiele innych.

Są też wyroby rękodzielnicze, jak dywany orientalne, biżuteria, ceramika, rze?by, plecionki, kosze, maty, ludowe instrumenty muzyczne, artykuły papiernicze, zabawki, odzież i inne wyroby włókiennicze, piłki sportowe... Ofertę wzbogacają tak niespodziewane produkty, jak kosmetyki, kwiaty cięte, nagrania muzyczne czy... usługi turystyczne.

Wytwarzanie i sprzedaż produktów SH musi spełniać kryteria międzynarodowe, określane odrębnie dla poszczególnych towarów. Znaki certyfikacyjne, przyznawane przez niezależne organizacje, pomagają konsumentom odróżnić towary Sprawiedliwego Handlu od innych, co ułatwia podjęcie decyzji podczas zakupów.

Inny rodzaj weryfikacji prawidłowości funkcjonowania SH dotyczy organizacji. Te, które spełniają określone kryteria, mają prawo używania Znaku Organizacji Sprawiedliwego Handlu.

Produkty SH nie należą do najtańszych, ale są warte swej ceny – ze względu na to, że producenci otrzymali znacznie wyższe wynagrodzenie niż na “wolnym” rynku, oraz że są wysokiej jakości. Wśród produktów porównywalnej klasy jednak wcale wygórowanymi cenami nie straszą, wręcz przeciwnie – bywają od nich tańsze.

Sprawiedliwy Handel powoli rozwija się także w Polsce

Pionierem tej działalności jest w naszym kraju gdańskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My", które jest pierwszym i – jak na razie - jedynym licencjonowanym dystrybutorem SH w Polsce. Od końca r. 2003 prowadzi ono działalność edukacyjną i informacyjną, a od niedawna wprowadza także na polski rynek produkty SH.

Dokładnie rok temu, w drugą sobotę maja, gdańskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu “Trzeci Świat i My” skromnie zainaugurowało sprzedaż produktów etycznego handlu, opatrzonych międzynarodowym znakiem certyfikacyjnym Fairtrade. Trafiły wówczas do baru Green Way w Gdyni, trzech sklepów Sieci Polskich Delikatesów BOMI w Trójmieście i dwóch kawiarni Puerto w Gdańsku. W ciągu roku towary ze znakiem certyfikacyjnym Fairtrade trafiły już do 30 sklepów i placówek gastronomicznych w Trójmieście, Warszawie, Olsztynie, Bydgoszczy, Poznaniu, Darłowie, Katowicach, Jankach k. Warszawy, Siedlcach, Darłowie. Uruchomiony został też sklep internetowy. Ilość produktów w ofercie oraz ich sprzedaż systematycznie rośnie.

W Sopocie od ponad pół roku funkcjonuje kawiarnia Józef K., w większości kategorii serwowanych produktów (kawa, herbata, rooibos, czekolada pitna itp.) oferuje wyłącznie produkty SH, które można też kupić na wynos. Jest to pierwsza tego typu kawiarnia w Polsce. Niedawno powstało w Sopocie w Krzywym Domu przy ul. Boh. Monte Cassino/Haffnera, w księgarni Książka dla Ciebie, pierwsze w Polsce specjalistyczne stoisko, oferujące wyłącznie produkty SH.

Aktualnie Stowarzyszenie oferuje ok. 100 produktów; m.in. znakomite kawy, herbaty czarne, zielone i rooibos, czekolady, wyroby kakaowe, przetwory z owoców egzotycznych, produkty zbożowe (ryż, quinoa) itp., Do końca kwietnia sprzedano 5.840 kg produktów (27.590 opakowań), w tym najwięcej kawy (21 gatunków, 1600 kg, 5835 opakowań). Z punktu widzenia ilości opakowań największym powodzeniem cieszą się czekolady (11 gatunków, 7807 opakowań, 711,46 kg).

Tegoroczny Dzień Sprawiedliwego Handlu staje się okazją do rozszerzenia sprzedaży. Kolejne sklepy i sieci w nowych miejscowościach wprowadzają te produkty do swojej oferty: BOMI (dwa następne supermarkety w Trójmieście, w Legionowie, Katowicach i Legnicy), Stokrotka Premium (supermarkety w Lublinie, Rybniku i Sosnowcu), sieć delikatesów Kuchnie Świata (Warszawa, Konstancin Jeziorna, Kraków, Łód?, Olsztyn). Zawansowane są też rozmowy z siecią Alma Market.

TROCHĘ STATYSTYKI

Sprawiedliwy Handel w Europie

Ostatnie badania, przeprowadzone na koniec r. 2005 w 25 krajach europejskich, dowodzą, że sprzedaż SH w Europie rosła średnio o ponad 20% rocznie od roku 2000. Roczna wartość netto sprzedaży produktów SH w Europie przekracza obecnie 660 milionów euro. Jest to ponad dwa razy więcej niż pięć lat temu. SH stał się zatem jednym z najszybciej rosnących segmentów rynku na świecie.

Ostatnie badania, przeprowadzone na koniec r. 2005 w 25 krajach europejskich, dowodzą, że sprzedaż SH w Europie rosła średnio o ponad 20% rocznie od roku 2000. Roczna wartość netto sprzedaży produktów SH w Europie przekracza obecnie 660 milionów euro. Jest to ponad dwa razy więcej niż pięć lat temu. SH stał się zatem jednym z najszybciej rosnących segmentów rynku na świecie.
Produkty SH można obecnie znale?ć w 55 tysiącach supermarketów na terenie całej Europy, a udział w rynku stał się w niektórych krajach znaczący: 47% wszystkich bananów, 28% kwiatów oraz 9% cukru sprzedawanego w Szwajcarii nosi znak certyfikacyjny SH. W Wielkiej Brytanii, gdzie rynek jest ośmiokrotnie większy niż w Szwajcarii, certyfikowane produkty zdobyły 5% rynku cukru, 5,5% rynku bananów oraz 20% rynku kawy mielonej.

W Europie towary SH są sprzedawane też w niemal 79 tys. punktów, 56.700 supermarketów i 50 sieci supermarketów.

Zaczynając skromnie w latach pięćdziesiątych, SH rozrósł się w ruch światowy, przynosząc obecnie korzyści ponad pięciu milionom producentów i ich rodzinom w krajach ubogich. Obecnie w Europie istnieje ponad 2850 sklepów SH (Worldshops, Weltladen), sprzedających niemal wyłącznie produkty SH, importowane przez ponad dwieście organizacji SH. Ruch korzysta ze wsparcia ponad 100 tys. wolontariuszy z całej Europy.

Raport "Sprawiedliwy Handel w Europie 2005 - Fakty i liczby z 25 krajów europejskich", opublikowany przez Biuro Rzecznictwa Sprawiedliwego Handlu w Brukseli w r. 2006

Więcej informacji: http://sprawiedliwyhandel.pl/artykuly/2005/raport2005.html


Sprawiedliwy Handel w Polsce

Wielkość sprzedaży towarów w okresie od 13.05.2006 do 30.04.2007


Według ilości sztuk



Kategoria

Ilość artykułów

Sprzedano sztuk

Sprzedano
kilogramów/litrów
Czekolada

11

7807

711,46
Kawa

22

5835

1600,36
Herbaty roobios

14

3596

342,02
Zbożowe (ryż, quinoa)

5

2430

1089,80
Herbaty czarne i zielone

8

2296

210,30
Kakao

3

1579

488,90
Herbaty ziołowe

4

1058

92,62
Przetwory owocowe

3

915

276,39
Miód

2

746

373,00
Czipsy egzotyczne

7

569

63,23
Cukier trzcinowy

1

536

536,00
Olej

1

223

55,75
RAZEM

27590

5839,83


Według wagi



Kategoria

Ilość artykułów

Sprzedano sztuk

Sprzedano kilogramów/litrów
Kawa

22

5835

1600,36
Zbożowe (ryż, quinoa)

5

2430

1089,80
Czekolada

11

7807

711,46
Cukier trzcinowy

1

536

536,00
Kakao

3

1579

488,90
Miód

2

746

373,00
Herbaty roobios

14

3596

342,02
Przetwory owocowe

3

915

276,39
Herbaty czarne i zielone

8

2296

210,30
Herbaty ziołowe

4

1058

92,62
Czipsy egzotyczne

7

569

63,23
Olej

1

223

55,75
RAZEM

27590

5839,83


Może te wyniki wobec wielkości sprzedaży wielkich korporacji nie są imponujące, ale biorąc pod uwagę, że jest to w Polsce zupełnie nowy rodzaj działalności, produkty są nieznane, środki materialne na rozpoczęcie działalności były równe zeru, a całość pracy przez niemal cały ten okres wykonywało kilku wolontariuszy, nie ma się czego wstydzić.

Zapraszamy do współpracy

Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu “Trzeci Świat i My” stale poszukuje współpracowników. Potrzebni są wolontariusze: nauczyciele, tłumacze, osoby, które mogłyby pisać i redagować artykuły, przygotowywać materiały edukacyjne i informacyjne, prowadzić serwis internetowy, prace biurowe i wiele innych.
Szukamy też osób, które chciałyby dla siebie, swej rodziny i znajomych nabywać towary SH, jak kawa, herbata, czekolada i inne produkty spożywcze z krajów Południa, wreszcie osoby, które pomogą w reklamie, marketingu i dystrybucji towarów Sprawiedliwego Handlu (choćby przez regularną kontrolę stanu naszych półek w sklepach, aby regularnie je uzupełniać – mniej więcej 1-2 razy w miesiącu).
Ogromną pomocą może też być wsparcie finansowe ze strony osób indywidualnych i firm.

Kształtując odpowiedzialnie swój styl życia i konsumpcji oraz wspólnie działając możemy się przyczynić do budowania globalnej rodziny, w której jest godne miejsce dla każdego.
Wojciech Zięba

Więcej informacji

Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu “Trzeci Świat i My”
The Polish Fairtrade Association "The Third World and Us"
ul. ks. Józefa Zator Przytockiego 3
80-245 Gdańsk-Wrzeszcz
tel. komórkowy: 0-508/376-866
tel./faks: 341-01-41 w. 40
Konto: Lukas Bank nr 52 1940 1076 3009 1096 0001 0000 (darowizny)
http://www.sprawiedliwyhandel.pl
http://www.sklep.sprawiedliwyhandel.pl
e-mail: info@sprawiedliwyhandel.pl

wojtas
6 maj 2007

lś 

  

Archiwum

Radiowozy dla strażników
październik 27, 2004
Angelina Jolie - Tattoos Hot Pictures
listopad 1, 2007
ALEKSANDER
Anatomia terroru w Iraku
sierpień 27, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
AMERYKAŃSKIE IDEOLOGIE GLOBALNEGO PODBOJU
luty 7, 2005
dr Marek Głogoczowski
Dyskusja o lichwie
styczeń 27, 2006
Łajdacy, durnie i ludzie normalni
czerwiec 27, 2006
Kto stoi za planem wojny z Iranem
sierpień 30, 2006
darek
Nadchodzi druga młodość węgla
grudzień 4, 2005
Raport ONZ: nadchodzi masowa imigracja z krajów biednych do krajów bogatych
marzec 20, 2007
bibula- pismo niezależne
Wprowadzenie M.G. do rozdziału 3 książki Izraela Szamira "PaRDeS - studium Kabały"
luty 9, 2006
Israel Adam Shamir
Kanibale
wrzesień 16, 2003
Komitet Pamięci Ofiar Stalinizmu - Przeciw Wojnie !
luty 15, 2003
Premier nie toleruje ani dużego, ani małego rokosza
sierpień 14, 2002
PAP
"Bardziej swobodnie"
kwiecień 27, 2003
zaprasza.net
Wiadomość grubymi nićmi szyta
kwiecień 27, 2003
Coraz więcej ujawnionych faktów przemawia za tym że to Mossad jest odpowiedzialny za zamach 911...
kwiecień 1, 2004
czytelnik
Edukacja "rozwolniona" (liberalna) dla potrzeb społeczeństwa o „dwóch szybkościach”
listopad 7, 2005
Marek Głogoczowski
Świat wie o zagładzie i milczy
styczeń 28, 2005
zaprasza.net
Hausner wciąż niebezpieczny
maj 20, 2004
Parada Równości
Związki homoseksualne równoprawną alternatywą małżeństwa?

czerwiec 12, 2005
Adam Sandauer
więcej ->
 
   


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2025 Polskie Niezależne Media