ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Ciekawe strony

WHO: Poprzez zdrowie publiczne do globalnej dyktatury 
Traktat WHO oraz poprawki do Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych to bezpośredni atak globalistów na demokratyczne, suwerenne narody świata (chociaż już wiemy, że tak naprawdę ani one „demokratyczne”, ani „suwerenne”) w celu ustanowienia sanitarnej dyktatury WHO pod pretekstem walki z niekończącymi się pandemiami (a według nowej, zmienionej niedawno przez WHO definicji „pandemii”, pandemią może być dosłownie wszystko - może być „pandemia otyłości”, „pandemia depresji”, „pandemia kataru”, "pandemia alergii", itd.) 
Chazarskie tajemnice Rosji 
Mowa tu o szeregu mesjanistycznych założeń leżących niemal na granicy proroctw i legend, u których podstaw leży jeden cel – że na obszarze, gdzie obecnie toczą się walki na Ukrainie, ma powstać nowe państwo żydowskie. 
Prawda o włoskiej "epidemii" - rozmowa z biologiem Elżbietą Wierzchows 
Program "niezaleznatelewizja" 
Deborah Tavares o broni elektromagnetycznej stosowanej wobec społeczeństw cz I, 13 marca 2021 
Deborah Tavares z portalu StopTheCrime.net i PrimaryWater.org ma liczne filmy na YouTube i niestrudzenie bada dokumenty wypuszczane przez amerykańską administrację.  
Patriotyzm 
Piosenka Lecha Makowieckiego 
Imperium KLAUSA SCHWABA i jego marionetki. DAVOS 2022. 
 
Wykład Ernsta Wolffa na temat obecnego kryzysu 
 
"Górale to męczą konie" 
Powiedziałam prezesowi (Kaczyńskiemu), że górale bardzo na nich liczą, to są ich wyborcy, a prezes odpowiedział mi na to: "Górale to męczą konie". Byłam w szoku, że przy tak ważnym temacie gospodarczym mówi takie rzeczy - relacjonuje posłanka. 
Iwo Cyprian Pogonowski 
Notka wikipedii dotycząca osoby prof. Iwo Cypriana Pogonowskiego 
Monika Jaruzelska zaprasza Grzegorz Braun! cz.1 
 
Dr. Zelenko przed sądem rabinicznym o zbrodni szczepień przeciw Covid 
Dr. Zelenko opracował słynny „Protokół Zelenki” dotyczący wczesnego leczenia ambulatoryjnego COVID, za pomocą którego z powodzeniem wyleczył 6000 pacjentów i który obejmuje m. in. hydroksychlorochinę i cynk. Bez owijania w bawełnę wyjaśnia, dlaczego szczepienie przeciwko COVID jest prawdopodobnie najniebezpieczniejszą naukową herezją w historii ludzkości i ostrzega przed potencjalnym ludobójstwem na planecie 
Nazwisko Horban na mapie świata 
 
Wzmożenie infekcji wirusowych wywołane jest przez szczepionki 
Przemówienie Thierry’ego Baudeta w holenderskim parlamencie nt. agendy Covid-19
 
Papież błogosławi strażników de Rotschild  
To nie jest pomysł Dana Browna na nową powieść, ale wydarzenie, które umknęło uwadze mediów w Polsce, a oznacza wsparcie Watykanu dla potężnych postaci świata finansów i przemysłu, deklarujących działania na rzecz przemiany systemu gospodarczego współczesnego świata.  
Ivan Komarenko wywiad dla Głos Obywatelski 
W obronie Naszej wolności 
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uczestniczył w ludobójstwie Etiopczyków 
„Amerykański ekonomista David Steinman oskarżył szefa WHO, że w latach 2012-2015 był jedną z osób odpowiedzialnych za ludobójstwo w Etiopii”, informuje portal MailOnline. 
Bruksela już we wrześniu 2019 r. czyniła przygotrowania do pseudopandemii 
 
Kryptoreklama-czy prawdziwe lekarstwo na cukrzycę? 
"W naszym kraju nie skupiamy się na leczeniu diabetyków, ale na zarabianiu pieniędzy przez duże koncerny farmaceutyczne." 
Pomylił Chrześcijaństwo z Judaizmem 
Skandaliczna niewiedza Prezydenta USA, czy też raczej perfidna prowokacja?
W przemówieniu Baracj Obama opisuje Chrześcijaństwo odwołaniami do Judaizmu.  
Nakaz aresztowania byłego Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego 
 
więcej ->

 
 

"Solidarność" - Krystalizacja ruchu społecznego po wielkiej rewolcie Tezy i pytania Partia, czyli obrońca ancien re

Bardziej tezy niż pytania
Przez sam fakt swego istnienia wielomilionowy Związek "Solidarność" podważał fundamenty dotychczasowego systemu:
1. Trzon "Solidarności" stanowili robotnicy, co podcinało fundamentalne twierdzenie ideologiczne o partii jako awangardzie klasy robotniczej oraz panującym ustroju jako formie "dyktatury proletariatu". Tak więc, "Solidarność" przez sam fakt powstania i istnienia podrywała legitymizację systemu.

2. Powstanie "Solidarności" zburzyło najistotniejszą cechę relacji państwo-społeczeństwo w systemie realnego socjalizmu, czyli zasadę dyspozycji płynących z "góry" w "dół" i związany z tym schemat "pasów transmisyjnych".

3. System nakazów musiał być zastąpiony systemem negocjacji i kompromisów, a nową, realną konstytucją stały się umowy społeczne i porozumienia sierpniowe oraz następne, dotyczące różnych grup społeczeństwa.

4. Powstanie "Solidarności" stworzyło alternatywną siłę społeczno-polityczną, ku której grawitowały różne organizacje społeczne i kulturalne, wymykając się tym samym spod bezpośredniej kontroli i dyspozycji PZPR. Proces ten otwierał fazę głębokiej pluralizacji życia publicznego.

5. "Solidarność" złamała również monopol informacyjny PZPR. Wprawdzie od lat istniało alternatywne ?ródło informacji w postaci Radia Wolna Europa, zaś od 1976/77 rozwijała się prasa tzw. drugiego obiegu, ale dzięki "Solidarności" nastąpiło upowszechnienie obiegu niecenzurowanej informacji. Bibliografia prasy "Solidarności" obejmuje ponad 400 tytułów.(79)

6. Wspomniane zjawiska, kształt i dynamika ruchu powodowały, że "Solidarność" nie była ruchem łatwym do kierowania. Jak w każdym ruchu o wielkiej dynamice ścierały się z niej różne tendencje, zaś przywódcy musieli się poddawać nastrojom i presji idącej "z dołu" oraz mogli do pewnego tylko stopnia modyfikować dominujące tendencje.

W kierownictwie PZPR brakowało opcji na rzecz głębokiej reformy politycznej. ZSRR występował jako gwarant utrzymania dotychczasowego systemu i nie widział potrzeby jakichkolwiek znaczących korekt. Przy pomocy różnych narzędzi /gro?by interwencji lub sankcji, nacisków politycznych/ Moskwa zmierzała do usztywniania przywódców PZPR i starała się ich skłonić do podjęcia totalnej konfrontacji ze społeczeństwem. Sytuacja wewnętrzna w PZPR i jej zewnętrzne uwarunkowania powodowały, że:

1. Złudnym było przekonanie części przywódców "Solidarności", iż kierownictwo PZPR będzie bronić wobec Moskwy zmienionego modelu ustroju opartego o porozumienia sierpniowe i z "Solidarnością" jako trwałym partnerem zreformowanego systemu. W świetle znanych obecnie dokumentów radzieckich można zaryzykować tezę, że taka obrona mogłaby być potraktowana jako przejście kierownictwa partii na stronę "kontrrewolucji".

2. Kierownictwo PZPR nie zdecydowało się na wiarygodne dla przywódców ruchu "Solidarności" zreferowanie sytuacji kraju i ukazanie granic własnego pola manewru. Różne enuncjacje publiczne i wypowiedzi kuluarowe nie mogły być traktowane jako wiarygodne, gdyż zwykle łączyły się z prowadzoną grą polityczną.

3. PZPR w szerokim odbiorze była partią urzędników, aparatem pozbawionym zdolności nawiązywania kontaktu ze społeczeństwem, nie była więc w stanie podjąć równoprawnego sporu z przywódcami ruchu "Solidarności". Trudno jednak nie zauważyć, że wobec braku poparcia najaktywniejszej części społeczeństwa dla starego systemu, spór taki stawiał jego obrońców na z góry przegranej pozycji.

4. Zmierzając do opanowania kryzysu systemu kierownictwo PZPR stosowało taktykę defensywną: ustępstw pod naciskiem i unikania totalnej konfrontacji w nadziei stopniowego wytracenia dynamiki przez ruch rewindykacyjny. Rozwiązanie kryzysu widziano przez stopniowe wkomponowanie "Solidarności" w zmieniony nieco tylko system, co wiązać się musiało ze sprowadzeniem jej do roli związku jedynie zawodowego oraz przywróceniem systemu "pasów transmisyjnych" na możliwie największym obszarze życia społecznego.

5. Przygotowywany od pa?dziernika 1980 r. stan wojenny był zapewne traktowany jako jeden z wariantów możliwego scenariusza rozwoju wydarzeń. Mimo intensywnych prac nad jego przygotowaniem, do marca 1981 r. możliwość wprowadzenia stanu wojennego nie była rozpatrywana przez kierownictwo PZPR. W wyniku kolejnej presji radzieckiej w marcu i kwietniu zamknięto decydującą fazę przygotowań, co jednak nie oznaczało jeszcze nieuchronności realizacji stanu wojennego. Jego wprowadzenie mogło być związane z zewnętrzną interwencją lub nie.

6. Kiedy uformowała się grupa licząca na interwencję zewnętrzną? Czy zachowywała ona spoistość wewnętrzną? Jakie działania podejmowała i czy miała swój udział w różnych momentach napięć? Jak interpretować wzmiankę w protokole BP KC KPZR, że istnieje pomysł utworzenia konspiracyjnego Biura Politycznego, co Kreml uznał za szkodliwe?

7. Czy różne inicjatywy oddolne powstające w PZPR lub z jej inspiracji /Klub Warszawa '80, Forum Katowickie, ZP "Grunwald, "Rzeczywistość"/ miały swe ?ródło w podziałach wewnątrz aktywu PZPR, czy były także inspirowane z zewnątrz?




Bardziej pytania niż tezy

I. Sierpień
1. Decyzję o negocjacjach z MKS podjęły nie statutowe ciała PZPR /Biuro Polityczne lub Sekretariat/, lecz węższe grono /S.Kania 23 VIII: "Po konsultacji z ttow.Jagielskim i Zielińskim zdecydowaliśmy się na podjęcie rozmów"/. Jakie to było grono i jakie okoliczności podjęcia decyzji?

2. Telekonferencja Gierka i tow. z 27 VIII wskazuje na brak przesłanek do zgody na utworzenie NSZZ. Czy zmianę stanowiska wymusił strajk śląski /28, 29 VIII/?

3. Nie znamy treści listu Breżniewa z 21 VIII, tekstu ani bardziej szczegółowego streszczenia oświadczenia Aristowa złożonego Gierkowi 27 lub 28 VIII, jak również bardziej szczegółowego zapisu rozmowy z Aristowem członków kierownictwa 29 VIII. Dokumenty te kluczowe dla określenia stanowiska Moskwy takiego, jakim było odbierane w Warszawie.

4. Podpisanie Porozumienia Szczecińskiego przez Barcikowskiego - na własną rękę? w porozumieniu z grupą w BP /to znaczy z kim?/

5. Generalne pytanie o mechanizm podejmowania decyzji w Sierpniu.


II. Strategia "gry" z Solidarnością w okresie jesień 1980.
1. Jakie były kulisy zapisów w Statucie wprowadzonych przez Sąd Wojewódzki i co zamierzano w ten sposób osiągnąć?

2.Czy instrukcja Czubińskiego to kontrolowany przeciek? Dlaczego podjęto tak stanowcze działanie /Bardonowa/?

3. Jakie były istotne powiązania Jarosława Sienkiewicza i sens jego gry? Jakie miejsce zajmował w scenariuszu władz PZPR?


III. Konfiguracja "Centrum" w PZPR a nacisk radziecki.
1. Czy jesienią i zimą 1980/81 można już mówić o podziale w BP, o grupie Olszowskiego-Grabskiego-Żabińskiego? Trudno ją zróżnicować na podstawie wypowiedzi zaprotokołowanych. Szczególną życzliwość okazał im jednak Zamiatin w czasie wizyty w Polsce w styczniu 1981.

2. Historyk stwierdza zupełny brak zapisów debat o radzieckim nacisku na Polskę, nawet w grudniu 1980. Czy był to temat "tabu" aż tak wielki, że nie poruszano go w Biurze, czy też poruszano ale nie protokołowano? Jakie ciało określało strategię postępowania wobec owego nacisku? Czy czyniono jakieś zapisy?

3. Sens presji radzieckiej na Polskę w grudniu 1980 można tłumaczyć na trzy sposoby:

a) Moskwa istotnie zamierzała dokonać inwazji
b) grała tak, by zastraszyć kierownictwo PZPR i zmusić je do konfrontacji
c) grała tak, by zastraszyć społeczeństwo i usztywnić PZPR /jedynie pozorując zamiar inwazji/.
4. Mimo trwających od pa?dziernika 1980 prac nad przygotowaniem stanu wojennego, do marca 1981 r. możliwość jego wprowadzenia nie była realnie rozpatrywana przez kierownictwo PZPR. W wyniku kolejnej presji radzieckiej w marcu i kwietniu zamknięto decydującą fazę przygotowań, co jednak nie oznaczało jeszcze nieuchronności realizacji stanu wojennego. Realizowano natomiast politykę osłabiania "Solidarności", liczono na odcięcie jej "politycznego" skrzydła w nadziei na stopniowe wkomponowanie jej w system nieco tylko zreformowany. Polityka ta realizowana była jednak w sposób niekonsekwentny i nieprzejrzysty, np. nie skonkretyzowano zakresu zamierzeń reformatorskich. Przesądzało to o postrzeganiu PZPR przez "Solidarność" jako przeciwnej wszelkim znaczącym zmianom.
5. Kiedy uformowała się grupa licząca na interwencję zewnętrzną? Czy zachowywała ona spoistość wewnętrzną? Jakie działania podejmowała i czy miała swój udział w różnych momentach napięć? Jak interpretować wzmiankę w protokole BP KC KPZR, że istnieje pomysł utworzenia konspiracyjnego Biura Politycznego, co Kreml uznał za szkodliwe?

6. Czy różne inicjatywy oddolne powstające w PZPR lub z jej inspiracji /Klub Warszawa '80, Forum Katowickie, ZP "Grunwald, "Rzeczywistość"/ miały swe ?ródło w podziałach wewnątrz aktywu PZPR, czy były także inspirowane z zewnątrz?


III. Kryzys bydgoski

16 III - początek okupacji gmachu WK ZSL w Bydgoszczy
18 III - początek manewrów wojsk Układu Warszawskiego

19 III S.Kania w Budapeszcie, zapis rozmowy z Kadarem nie wskazuje, by spodziewano się nadzwyczajnych wydarzeń.

19 III usunięcie przemocą działaczy "S" z sali obrad Woj.Rady Nar. Pó?niejsze protokoły Biura Politycznego. wskazują, że była to decyzja Biura. Brak jednak protokołu takiego posiedzenia, czyżby więc była to decyzja części Biura na nieformalnym spotkaniu? Jakie dano instrukcje?

Pogotowie strajkowe, strajk ostrzegawczy. Wiele wskazuje, że Moskwa liczyła na zasadniczą konfrontację i wprowadzenie stanu wojennego. Jaki był sens podpisania 27 III ramowego dokumentu dotyczącego stanu wojennego? Czy ogłoszenie stanu wojennego było istotnie brane pod uwagę? Jak tłumaczyć słowa Ustinowa /3 IV, Brześć/: "trzeba podpisać plan przygotowany przez naszych towarzyszy" oraz przekazanie 9 kwietnia do Moskwy kompletu materiałów dot. stanu wojennego. Jeśli były to kolejne etapy przygotowań, to jak możliwe było ewent. wprowadzenie stanu wojennego kilkanaście dni wcześniej?

Gro?bę wielkiej konfrontacji zażegnało podpisanie porozumienia warszawskiego na zasadzie przekroczenia zakresu upoważnień przez obie strony. Czy M.F.Rakowski działał tu samodzielnie, czy w porozumieniu z grupą członków Biura Politycznego?


IV.Wiosna 1981
1. Niejasny sens równoległości zamykania przygotowań do stanu wojennego /patrz wyżej/ oraz projektu S.Kani utworzenia ciała, które było pierwszym wariantem Rady Porozumienia Narodowego /7 IV/. Dlaczego inicjatywa ta nie została w owym czasie nagłośniona i wykorzystana propagandowo?

2 Bardzo trudny do zinterpretowania sens XI Plenum KC /9-10 VI/. Czy to próba obalenia, czy tylko zastraszenia kierownictwa PZPR. Niejednoznaczność radzieckich "tropów", w tym informacji o szczycie niemiecko-radzieckim 16 V.


V. Cezura Zjazdu.
Wzmocnione wyborem nowe Biuro Polityczne decyduje się na twardą linię w stosunkach z "Solidarnością", o czym świadczą protokoły posiedzeń Biura w lipcu-sierpniu 1981.

2 czerwiec 2002

Andrzej Friszke 

  

Archiwum

Zbrojenia na świecie
styczeń 4, 2008
przysłał ICP
Globalizacja - inna wojna
marzec 7, 2006
Dariusz Kosiur
List otwarty Jana Mulaka
marzec 31, 2004
al-Kubaysi: Proces polityczny korzystny dla Al-Kaidy
sierpień 10, 2007
przysłał marduk
Open Letter to Michael Jones and Israel Adam Shamir
lipiec 27, 2008
"¬le księgowała"
lipiec 6, 2002
PAP
Polskę odnale?ć w sobie
czerwiec 15, 2008
Artur Łoboda
Mądry jak Irlandczyk
kwiecień 16, 2003
Elżbieta
na Marszu nie-Tolerancji
maj 9, 2004
IAR
Asymetryczna Wojna Hezbollahu Przeciwko Izraelowi z Winy USA
lipiec 28, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Zaproszenie - III WARSZAWSKA DROGA KRZYŻOWA
wrzesień 28, 2006
Polska potrzebuje nowych przywódców
wrzesień 13, 2003
przesłała Elżbieta
Ludzie Kwaśniewskiego bronią się, ale pryncypała nie wydadzą
luty 9, 2003
zaprasza.net
Głupie gadanie
październik 23, 2008
Artur Łoboda
Partnerstwo Rosji z Iranem?
grudzień 23, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
Duch zstąpił ...
kwiecień 5, 2005
Artur Łoboda
Ponad 600 Irakijczyków zginęło w walkach w Faludży
kwiecień 12, 2004
PAP
Politycznie, trupi zaduch
grudzień 12, 2005
Marek Olżyński
Dziennikarska kaczka i medialna bomba
maj 26, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
Przygotowani na...porażkę?
luty 13, 2006
Marek Olżyński
więcej ->
 
   


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2024 Polskie Niezależne Media