ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Ciekawe strony

Here's Why You Should Skip the Covid Vaccine 
“The world has bet the farm on vaccines as the solution to the pandemic, but the trials are not focused on answering the questions many might assume they are.” 
Syntetyczny patogen - to nie jest szczepionka 
Wstrzykuje się im substancję chemiczną po to, żeby wywołać chorobę, a nie żeby wywołać odpowiedź odpornościową i nieprzenoszenie wirusa. Mówiąc inaczej, nic z tego nie powstrzyma rozprzestrzeniania się czegokolwiek. Tu chodzi o, żebyś się pochorował i o to, żeby to Twoje komórki spowodowały chorobę. 
Jerzy Jaśkowski Pasteryzacja ludzi  
 
Los Angeles - piekło na ziemi 
Ubóstwo w Kalifornii. Zrujnowana gospodarka najbogatszej kiedyś części świata.
To czeka nas jutro.
 
Zełenski kupił sobie dwa jachty 
Ukraiński "Sługa narodu" i jego żona - kupują sobie bogactwa. Skąd mają pieniądze? 
Iwo Cyprian Pogonowski 
Notka wikipedii dotycząca osoby prof. Iwo Cypriana Pogonowskiego 
Debata ws. pandemii COVID-19! 
Sytuacja w Polsce i na świecie! Klimczewski, Socha, Giorganni!  
Szczepienia przeciw Covid prowadzą do uszkodzenia płuc 
 
Rezonans magnetyczny niebezpieczny dla zaszczepionych 
Niektórzy ludzie silnie ucierpieli z powodu wytwarzanego przez niego elektromagnetyzmu.

Najcięższe przypadki skończyły się śmiercią osób poddanych tejże diagnostyce. 
Ludobójstwo COVID- konferencja w Wiedniu 23 październik 2020 
23 października 2020 zespół złożony z Claire Edwards (byłej redaktor pracującej dla ONZ, badaczki i mówczyni), Stevena Whybrow (dziennikarza śledczego, aktywisty, badacza Prawa Naturalnego i mówcy), Lucasa Alexandra (dziennikarza i prowadzącego telewizję internetową Age of Truth) oraz kilku innych osób, doręczył prezydentowi Austrii pismo, które następnie zostało odczytane i wyjaśnione bardziej szczegółowo na konferencji prasowej. 
Planet Lockdown 
Planet Lockdown to film dokumentalny o sytuacji, w jakiej znalazł się świat. Twórcy filmu rozmawiali z niektórymi z najzdolniejszych i najodważniejszych umysłów na świecie, w tym z epidemiologami, naukowcami, lekarzami, prawnikami, aktywistami, mężem stanu... 
Jaki rodzaj zagrożenia przygotowują? 
Pociąg był gotowy już wiosną ubiegłego roku i czekał na stacji w Mediolanie. Teraz jest już oficjalnie w drodze. Co więcej, władze Włoch zapowiadają trzytygodniowy lockdown przeznaczony na masowe szczepienia. 
Po tych szczepionkach 12-15 letnie dzieci umierają na krwotoki mózgu, zawały serca, niewydolność serca 

 
 

 
GLOBALIZM - Prawdziwa historia 
Jak amerykański historyk Prof. Carroll Quigley odkrył tajny Rząd bankierów 
"Służę ludziom, nie instytucjom" 
Główny komisarz policji w Dortmund w przemówieniu do narodu niemieckiego…
I do POLICJI !!

 
Deklaracja Wielkiej Barrington  
Po atakach, oto wypowiedź profesora Sucharita Bhakdi. 
Maseczki opadły – porażka programu „Polskie Szwalnie” 
Mimo że Agencja poniosła znaczne koszty w związku z realizacją projektu „Stalowa Wola”, produkcja maseczek nie została uruchomiona i zakończyła się na etapie testowym. 
Izrael. Historia Palestyny w XX wieku. 
 
Sąd nie chce wysłuchać byłych pacjentów profesora Talara 
Profesor Jan Talar, z powodzeniem przywracający do sprawności pacjentów, którym inni medycy nie dawali szans przeżycia, po raz kolejny stanąć musiał przed Okręgową Izbą Lekarską prowadzącą przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne. Sprawa została zawieszona do 1 października. 
Cała prawda o ataku z 11 września 
Jeden z filmów usułujących przedstawić prawdę i ataku z 11 września 2001 roku 
więcej ->

 
 

Współpraca zagraniczna Krakowa - kurtuazja i konkrety

Współpraca zagraniczna Krakowa - kurtuazja i konkrety

Z uwagą przeczytałem artykuł red. Wojciecha Pelowskiego pt. „Kurtuazja zamiast interesów” (Gazeta Wyborcza z 11 stycznia br.), poświęcony współpracy zagranicznej Krakowa. Po lekturze tekstu można odnieść wrażenie, że kontakty Krakowa z zagranicznymi partnerami to obszar zaniedbany, a działania samorządu nie nadążają za oczywistymi zmianami społecznymi i politycznymi. Stawiana jest wręcz teza, że współpraca zagraniczna Krakowa ogranicza się do kurtuazji, cechują ją „schematyzm i brak konkretnych efektów”. Na szczęście obraz międzynarodowych kontaktów Krakowa nie jest tak ponury, jak kreśli go red. Pelowski.

W artykule ponownie powraca sprawa listu do Fundacji Guggenheima. Błędnie zaadresowana korespondencja do amerykańskiej fundacji była oczywistą pomyłką jednego z magistrackich urzędników. Czy jednak taka wpadka powinna kłaść się cieniem na całej współpracy zagranicznej Krakowa? A wręcz charakteryzować działania samorządu w tej dziedzinie, jak tego chce red. Pelowski? Ja uważam, że nie. Współpraca zagraniczna Krakowa jest tym obszarem działalności samorządu, którym możemy się rzeczywiście pochwalić. Nasze dyplomatyczne sukcesy przekładają się chociażby na olbrzymie, notowane od kilku lat, zainteresowanie Krakowem wśród zagranicznych gości – turystów, artystów, naukowców i biznesmenów.

Red. Pelowski wytyka, że w działaniach zagranicznych Miasto ogranicza się do kurtuazji. Przy okazji stwierdza, że Biuro Współpracy Zagranicznej „powstało na bazie komórki zajmującej się wyłącznie protokołem”. Jest to oczywista nieprawda. Biuro, które obecnie zajmuje się koordynacją współpracy zagranicznej, powstało w oparciu o istniejący przed 2003 rokiem referat ds. kontaktów z zagranicą, znajdujący się w strukturach Wydziału Rozwoju Miasta. Z istniejącą przed 2003 rokiem komórką odpowiedzialną za protokół dyplomatyczny Biuro Współpracy Zagranicznej łączy jedynie osoba dyrektora.

A wracając do kurtuazji. Nie da się prowadzić współpracy międzynarodowej bez elementów kurtuazji, które są stałym i niezwykle istotnym elementem dyplomacji. Właśnie w dyplomacji, gdzie nie wszystkie działania są obliczone na natychmiastowy efekt, a często na konkrety trzeba czekać wiele lat, tak ważnie jest utrzymywanie czasem choćby protokolarnych kontaktów. Doskonałym przykładem na to jest współpraca z marokańskim miastem Fez. Przez lata „uśpiona”, obecnie - dzięki nowym okolicznościom - kurtuazyjne dotąd kontakty nabrały konkretnych form współpracy choćby w dziedzinie archeologii i konserwacji zabytków.

Współpraca zagraniczna Krakowa to nie tylko kurtuazja. To konkretne działania i realizacja projektów i płynące za nimi korzyści dla miasta i jego mieszkańców. I dla samorządu, i dla różnych instytucji działających na terenie Krakowa, szkół, uczelni czy szpitali. Te konkrety to nie tylko wymiana doświadczeń i wsparcie naszych partnerów z Wiednia czy miast niemieckich w dziedzinie rozwiązań komunikacyjnych i gospodarki odpadami. To także konkretna pomoc finansowa z Norymbergi, Frankfurtu nad Menem, Solury czy Rochester dla krakowskich placówek szpitalnych, zamku na Wawelu, filharmonii krakowskiej czy ośrodków pomocy społecznej. To także darmowy sprzęt przekazywany przez Frankfurt nad Menem i Innsbruck dla jednostek ratowniczych. To wreszcie stypendia dla studentów krakowskich fundowane przez miasta partnerskie i wymiany praktyk zawodowych we Frankfurcie nad Menem i Krakowie, w ramach programu KAFKA. Bardzo ciekawą i pożyteczną formą współpracy jest wymiana doświadczeń z partnerami z Lipska oraz Frankfurtu nad Menem przy opracowaniu i wdrażaniu projektu „Streetwork - skuteczny kontakt z klientem”, finansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Nie do przecenienia jest zagraniczna współpraca Krakowa w dziedzinie naukowej. Tu konkretem jest podpisane - pod patronatem Miasta - umów o współpracy naukowo-technologicznej pomiędzy Institute for Biodiagnostics National Research Council of Canada, Uniwersytetem Jagiellońskim, Akademią Górniczo-Hutniczą, Instytutem Fizyki Jądrowej PAN oraz umowy konsorcyjnej pomiędzy Akademią Górniczo-Hutniczą i firmą MRI-TECH.

Chybiona jest teza stawiana w artykule, że Miasto Kraków nie korzysta z możliwości, jakie daje integrująca się Europa. Wejście Polski do Unii Europejskiej stworzyło nowe możliwości współpracy z dotychczasowymi zagranicznymi partnerami także w ramach różnych projektów pomocowych. Kraków jest jednym z partnerów projektu CASE - INTERREG III C East – CASE (Cities Against Social Exclusion – Miasta Przeciwko Wykluczeniu Społecznemu). Konkretne efekty dla miasta przynosi także współpraca z kilkoma europejskimi miastami w ramach projektu Caravel/Civitas II. Kolejnym przykładem na to, że Kraków radzi sobie w nowej unijnej rzeczywistości są niedawne ustalenia z naszymi partnerami z Norymbergi o wspólnym ubieganiu się o unijne dofinansowanie dla kilku ważnych przedsięwzięć. Chodzi m.in. o planowaną na drugą połowę tego roku konferencję na temat stosunków polsko - niemieckich na płaszczy?nie lokalnej od czasów „Solidarności” do dziś. Niewykluczone, że pieniądze z funduszy europejskich zasilą rozbudowę części Domu Norymberskiego w Krakowie. Oba miasta będą się wspólnie starać o finansowe wsparcie dla projektów związanych z organizacją Euro 2012.

Mistrzostwa Europy w 2012 roku są bardzo dobrym przykładem na pokazanie aktualnych płaszczyzn kontaktów z miastami partnerskimi. Doświadczeniami w organizacji imprez sportowych podzielą się z Krakowem wspomniana już Norymberga oraz Innsbruck. Pomoc dla Krakowa zapowiada zaprzyja?niony z nami Wiedeń. Planowane jest także podpisanie trójstronnego dokumentu o współpracy przy organizacji Euro 2012 roku między Krakowem, Kijowem i Lwowem.

Nie mogę zgodzić się także z twierdzeniami, że w naszych zagranicznych poczynaniach brakuje nowych elementów. A obiecujące kontakty z miastami Federacji Rosyjskiej i krajami Azji? Otwarcie się Krakowa na wschód to nowy, zainicjowany po 2003 roku, element prowadzonej przez Miasto współpracy zagranicznej. W 2006 roku Kraków podpisał umowę z Sankt Petersburgiem. Bardzo ważne są kontakty handlowe Krakowa i Moskwy. Z inicjatywy władz Miasta, w 2005 roku podpisano porozumienie o współpracy między krakowską IPH a Moskiewską Izbą Przemysłowo – Handlową. W maju tego roku stolica Federacji Rosyjskiej zorganizuje pod Wawelem swoją pierwszą prezentację. Są duże szanse, by wydarzenie to zbiegło się w czasie z uruchomieniem pierwszego bezpośredniego połączenia lotniczego na trasie Kraków - Moskwa. Kraków z kolei zaprezentuje swoją ofertę w Moskwie jesienią tego roku.

W artykule, jako wzór współpracy zagranicznej Krakowa, stawia się nasze kontakty z południowo-amerykańskim Quito. Oczywiście pomysły wspólnych przedsięwzięć na tym kierunku są obiecujące, także dzięki aktywności konsula honorowego Polski w Ekwadorze. Jest jednak wiele przykładów kontaktów z innymi miastami świata, które - z uwagi na korzyści płynące dla obu stron - można uznać za modelowe. Z pewnością za wzorową należy uznać współpracę Krakowa z Norymbergą, Frankfurtem nad Menem czy Wiedniem. Wiele nadziei i pozytywnych emocji budzi współpraca z Moskwą, a także chińskim Nankinem. Warto w tym kontekście wymienić także wieloletnie kontakty instytucji i organizacji młodzieżowych Krakowa i Orleanu, tradycyjną współpracę ze Lwowem i Wilnem, a także z miastami Europy Środkowej.

Współpraca zagraniczna Krakowa to nie tylko kontakty dwustronne. Dzisiaj coraz częściej ważnym elementem działań na arenie międzynarodowej są kontakty wielostronne. Tu także możemy pochwalić się konkretnymi osiągnięciami. Kraków był współorganizatorem trójstronnej konferencji „Samorządy Trójkąta Weimarskiego w sercu Europy”. Jej uczestnikami byli reprezentanci powiatów, gmin, miast i regionów, a także przedstawiciele uniwersytetów oraz innych instytucji i organizacji polskich, współpracujących z francuskimi i niemieckimi partnerami. Ponadto w 2004 roku Kraków przystąpił do międzynarodowej organizacji - Europejskie Miasta Turystyki, a rok wcześniej do Klubu Strasburskiego, skupiającego prezydentów dużych miast europejskich – członków rozszerzonej Unii Europejskiej.

Reasumując, współpraca zagraniczna Krakowa to nie tylko kurtuazja i schematyzm. To mnogość i różnorodność działań, inicjatyw i wspólnych interesów, które przekładają się na konkretne korzyści dla Krakowa i mieszkańców.


Krzysztof Grßner
Dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej UMK


22 styczeń 2008

krakow.pl 

  

Archiwum

Demontaż publicznej służby zdrowia przy bezczynnosci rządu
październik 1, 2007
dr Adam Sandauer - przewodniczący Stowarzyszenia P
Zaginiona nie(!)poszukiwana ?
kwiecień 17, 2006
zn
Uczmy się walczyć o swoje
grudzień 15, 2003
Andrzej Kumor
Groza Wojny w Zatoce Perskiej i Załamanie się Giełdy na Świecie
sierpień 19, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
Drodzy byli internowani piszcie jak było a nie jak byście chcieli.
maj 1, 2006
tadeusz
Austria: Dzieci antysyjonistycznego działacza żydowskiego relegowane ze szkoły żydowskiej
czerwiec 15, 2007
BIBULA
Konstytucja
wrzesień 20, 2002
Ulepić człowieka
listopad 12, 2007
ZYGMUNT JAN PRUSIŃSKI
Matki a żony zbrodniarzy
kwiecień 7, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
Plastynanci w plastynarium
czerwiec 17, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Seks skandal rozpoczyna przemeblowania polskiej sceny politycznej
grudzień 7, 2006
G. Cimek, www.pnlp.org.pl
Złodzieje z lepszych sfer
kwiecień 24, 2003
Konrad Markowski
Odwrót Irakijczyków z Iraku
czerwiec 30, 2006
Dahr Jamail
Żyd "ekskomunikowany" za uczestnictwo w teherańskiej konferencji na temat Holokaustu
styczeń 13, 2007
bibula- pismo niezależne
Konstytucja UE
lipiec 28, 2003
Sebastian Karczewski
Podpis idioty
marzec 11, 2004
Drugie dno
kwiecień 8, 2003
Bogdan
To buntowniki
maj 21, 2003
Cyprian Kamil Norwid
Koniec Napolenow IV RP?
kwiecień 15, 2007
wasylzly
Park kulturowy na Starym Mieście?
maj 30, 2005
Gazeta Wyborcza, 30 maja 2005r.
więcej ->
 
   


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2024 Polskie Niezależne Media