|
Prawdziwe "zawracanie kijem Wisły"
Proces pułkownika Ryszarda Chwastka
|
|
Nasz „pierwszy intelektualista” użył kiedyś określenia o przeciwstawianiu się akcesji do Unii Europejskiej jako próbę „zawracania kijem Wisły”.
Dzisiaj, kiedy nasz negocjator Danuta Huebner oświadczyła : że w przypadku braku zmiany stanowiska krajów UE w kwestiach finansowych, Polska może nie wstąpić do Unii, słowa najważniejszego magistra nabrały zupełnie innego znaczenia.
W Polsce narasta społeczny bunt.
Dotyczy on wszystkich środowisk.
Jednym z najniebezpieczniejszych jest ewentualny bunt w wojsku.
Z tego powodu Szmajdziński zareagował wyjątkowo nerwowo na pierwszą próbę przedstawiena własnego zdania przez wysokiego rangą oficera Wojska Polskiego.
Mimo zakazu organizowania konferencji pułkownik Chwastek 6 sierpnia tego roku spotkał się z dziennikarzami.
Podczas konferencji prasowej wypowiedział posłuszeństwo ministrowi obrony narodowej.
Zarzucił zwierzchnikom łamanie prawa, dbanie o własne interesy, bałagan organizacyjny, opracowywanie w konspiracji i w mafijnym stylu projektu zmian w strukturze armii.
Po swoim wystąpieniu na konferencji prasowej pułkownik Chwastek został zawieszony w obowiązkach dowódcy 12. Zmechanizowanej Dywizji w Szczecinie i oddelegowany do dowództwa 1. Korpusu Zmechanizowanego w Bydgoszczy.
Kiedy Chwastek stawił się w Bydgoszczy, otrzymał wypowiedzenie ze służby, skutkujące zwolnieniem po dziewięciu miesiącach. Od wypowiedzenia złożył odwołanie, ale minister obrony go nie uwzględnił.
Pó?niej pułkownik, bezskutecznie, ubiegał się o urząd prezydenta Szczecina - jako kandydat Ligi Polskich Rodzin.
"Ja chcę pokazać, że należy przewartościować w wojsku polskim znaczenie jednostki jako żołnierza i człowieka. U nas panuje wschodnie przekonanie, że ważne są armie, dywizje, a nie liczy się pojedynczy żołnierz. Ten właśnie człowiek to jest najpotężniejszą siłą, tych wszystkich dywizji i armii. Chodzi o pokazanie żołnierzom, że są najważniejsi" - powiedział w piątek pułkownik Chwastek.
Jak twierdzi, wyrok w jego sprawie będzie ważny dla polskiego wojska, ponieważ pokaże, na jakie prawa mogą liczyć żołnierze.
"Nasza armia jest jeszcze często traktowana i postrzegana, jak wojsko Układu Warszawskiego. Trzeba zerwać te pęta i pokazać, że trzy lata już jesteśmy w NATO. Tymczasem w polskiej armii nie ma żadnej sytuacji, która by dawała pokrzywdzonemu żołnierzowi prawo do obrony. Mamy do czynienia z cywilną kontrolą nad armią, ale nie ma cywilizowanej kontroli nad tą kontrolą. Brak instrumentów weryfikowania ministra obrony narodowej. Kiedy odwoływałem się od decyzji ministra obrony narodowej, odwoływałem się do niego.
Powinienem mieć szanse odwołania się np. do jakiegoś biura wojskowego, np. przy prezydencie"
Dnia 6 grudnia 2002 przed Wojskowym Sądem Okręgowym w Poznaniu rozpoczął się proces pułkownika Ryszarda Chwastka.
Sąd utajnił postępowanie.
Były dowódca 12. Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina Chwastek jest oskarżony o odmowę wykonania rozkazu zwierzchników, którzy zabronili mu organizowania konferencji prasowej.
Za niewykonanie, odmowę lub wykonanie rozkazu niezgodnie z jego treścią grozi areszt lub do trzech lat więzienia.
To bardzo niebezpieczna gra prowadzona przez Ministra Obrony Narodowej.
Po Chwastu mogą przyjść następni, których już nic nie powstrzyma.
Zamiast walczyć z przyczynami choroby Państwa, Rząd walczy z jej skutkami, a to prawdziwe „zawracanie kijem Wisły” |
|
6 grudzień 2002
|
|
Lech Michałowski
|
|
|
|
NEXUS - Bronie do zdalnej manipulacji mozgu
czerwiec 20, 2008
Goska
|
Dorota Doda Rabczewska - famous Polish singer
listopad 1, 2007
ALEKS
|
Why the West Hates Islam...
czerwiec 24, 2007
przysłał Marduk
|
Żal za wyrządzone zło czy obłuda?
maj 21, 2003
Julia M. Jaskólska
|
Apel do POLONI I POLAKOW
luty 28, 2008
XXX
|
Czwarty wymiar czyli przełamanie aksjomatów
kwiecień 24, 2006
Artur Łoboda
|
Skałka nie dla Miłosza (II)
grudzień 18, 2004
Wojciech Wła?liński
|
Czeka nas umieranie w samotności
lipiec 31, 2004
Artur Łoboda
|
Nie będzie referendum na temat tarczy
kwiecień 3, 2007
PAP
|
Oś Teheran-Bagdad-Damaszek?
listopad 25, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
BBC: wizyta papieża ma także polityczny kontekst
sierpień 17, 2002
PAP
|
Anglicy nie pozwolą Irakowi uniknąć wojny
grudzień 16, 2002
PAP
|
Teraz doradza Kaczyńskiemu
marzec 11, 2006
PAP
|
TWÓRCZOŚĆ,POEZJA i KOMENTATORZY
czerwiec 29, 2008
Marek Jastrząb
|
Czas gasić światła nad Polską ?
maj 7, 2003
przeslala Elzbieta
|
Ukraińska Polska
maj 9, 2007
wasylzly
|
Logika zapobiegania zagrozeniom nuklearnym
kwiecień 7, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
"Niemiecko-polski spór jest bezprzedmiotowy"
czerwiec 26, 2002
PAP
|
Janukowycz wrócił do władzy
sierpień 10, 2006
Marek A. Koprowski
|
Czy Polacy to idioci?
maj 4, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
więcej -> |
|