|
Już 26 islandzkich bankierów zostało skazanych na wyroki więzienia o łącznej długości 74 lat
|
|
Jak informuje "Iceland Magazine", w pierwszej połowie października Sąd Najwyższy Islandii i Sąd Okręgowy w Reykjaviku skazały trzech menedżerów banku Landsbankinn i dwóch menedżerów banku Kaupthing, a także jednego z ważnych inwestorów za przestępstwa, których dopuścili się przed wybuchem kryzysu w 2008 r.
Większość z nich zostało skazanych na wyroki więzienia od 2 do 5 lat. Najwyższą karą za przestępstwa finansowe jest 6 lat pozbawienia wolności, ale Sąd Najwyższy rozważa wydłużenie maksymalnego tego okresu.
ak ocenili sędziowie, działania bankierów przyczyniły się do katastrofy gospodarczej Islandii, co z kolei wpędziło ten kraj w wielkie i praktycznie niemożliwe do spłacenia długi.
W reakcji na kryzys, Islandia obrała zupełnie inny kurs niż inne kraje europejskie. Zamiast dokapitalizowywać pogrążone w tarapatach finansowych banki, władze tego tego kraju pozwoliły im upaść, a potem postanowiono rozliczyć ich szefów i dyrektorów.
Prezydent Olafur Ragnar Grimsson uznał, że banki trzeba traktować tak samo jak inne spółki i jak sam stwierdził, odrzucił praktyki stosowane przez ostatnie 30 lat w zachodnim świecie finansowym. Nie wprowadził cięć i oszczędności, za to zastosował kontrolę przepływu kapitału i pozwolił upaść bankom.
|
|
24 październik 2015
|
|
Money.pl
|
|
|
|
Byle jak najdalej od żydowskiego Boga mamony
lipiec 4, 2007
TVN24
|
Popieramy czy nie popieramy postutaty lekarzy?
maj 21, 2007
dr Adam Sandauer
|
Jerzy "I: na celowniku prokuratury na
marzec 9, 2006
przysłał Zygmunt Jan Prusiński
|
mozajka
wrzesień 25, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
W Nowym Sączu jad stary się sączy
październik 19, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
TEZY do dyskusji w ramach Programu "Polska 2005" ? komentarz 1
lipiec 18, 2005
J.Ś.
|
Dlaczego nacjonalizm?
lipiec 5, 2008
Dariusz Kosiur
|
Towarzysz Petent
luty 18, 2008
Marek Jastrząb
|
Napisz Millerowi co myslisz!! Akcja mailingowa!
luty 28, 2003
|
Amerykańskie opinie o Czesławie Miłoszu
sierpień 20, 2008
Zygmunt Jan Prusiński
|
Mózgowcy z Samoobrony
czerwiec 8, 2004
|
"Bioferm" w wersji francuskiej
luty 7, 2009
PAP
|
PiS: Pitera chwali Hitlera
wrzesień 18, 2007
|
O Szampani i Orunii
lipiec 16, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Nie kijem go to pałką. Nie udało się umorzyć z powodu braku cech przestępstwa to doprowadzono do przedawnienia
grudzień 23, 2004
Adam Sandauer
|
Wpóść "polskiego" ekonomistę na Sacharę to piasku zabraknie
kwiecień 16, 2003
PAP
|
POLSKA - UNIA 15
listopad 24, 2002
Prof. Jerzy Nowak
|
"Chrześcijańska" etyka złodziejska
grudzień 29, 2008
onet
|
"Ocean możliwości Chin"
kwiecień 14, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Bunt społeczny
listopad 8, 2003
Adrian Dudkiewicz
|
|
|