ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Nie na ich warunkach 
8 luty 2015      Artur Łoboda
Producenci szczepionek mogą w KOŃCU stracić ochronę przed odpowiedzialnością, co narazi ich na pozwy sądowe za szkodliwe produkty 
11 listopad 2024     
Transmisja z akcji Stop P(l)andemii 
12 wrzesień 2020     
Aparat telefoniczny Jacka Kuronia 
      tłumacz
Postkomuna w polskiej kulturze 
23 sierpień 2011      Artur Łoboda
Czym były Światowe Dni Młodzieży 2016? 
1 sierpień 2016      Artur Łoboda
Retoryka Balcerowicza powraca w mediach 
5 październik 2014      Artur Łoboda
Zanim Twoje dziecko zostanie zaszczepione, obejrzyj oświadczenie dr Roberta Malone na temat szczepień przeciwko COVID u dzieci  
31 grudzień 2021      Robert Malone
Polskie wigilie  
22 grudzień 2018     
Za jaką cenę? 
7 kwiecień 2017     
Po 46 zgonach szczepienie zostaje zawieszone w rezydencji w Kadyksie w Hiszpanii 
8 luty 2021      Obserwator
Dziennik pisarza Karola Zielińskiego z Krakowa (10.07.2011) 
9 październik 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Kto wygrał wojnę na Bliskim Wschodzie: Izrael czy Iran? 
2 lipiec 2025      Lance D Johnson
O co tak naprawdę chodziło Covidowi?  
18 lipiec 2022     
Fiasko blokady eksportu nafty z Iranu do Europy 
28 styczeń 2012      Iwo Cyprian Pogonowski
Dlaczego Izrael stworzył Hamas 
14 listopad 2023     
Polska "krajem rozwiniętym" 
8 lipiec 2012      Artur Łoboda
Artysta demontowanych pomników 
7 luty 2022     
Afganistan i wielka gra o dominację Eurazji 
13 listopad 2009      Iwo Cyprian Pogonowski
Żyrinowski czy Żyrynowski ? 
15 kwiecień 2010      Goska

 
 

Historia Technologii Rakiet w Polsce

W 1650 roku dowódca artylerii polskiej Kazimierz Ostoja Siemionowicz opublikował w Holandii fundamentalne dzieło pod tytułem "Artis Magnae Artilleriae pars prima" ("Wielkiej sztuki artylerii część pierwsza"). Przez prawie 200 lat był to podstawowy podręcznik artylerii w Europie. Podręcznik ten był wydany po łacinie w roku 1650 roku, po francusku w 1651 roku; po niemiecku w 1676 roku i po angielsku w 1729 roku. Tłumaczenie polskie tekstu łacińskiego dokonano w po DWŚ. Jak wiadomo obywatele Rzeczypospolitej znali łacinę i nie potrzebowali tłumaczenia tekstu na język polski.

W XVII w. rozpoczęto naukowe badanie fenomenu napędu odrzutowego. Polski inżynier i dowódca artylerii Kazimierz Siemienowicz obszernie opisywał wojskowe zastosowania rakiet włącznie rakietami wielogłowicowymi i wielo stopniowymi. Ponieważ odpalona rakieta ma tendencję koziołkowania się na początku lotu nim nabierze dosyć szybkości i tarcia o powietrze dziele konieczna była stabilizacja lotu rakiety.

W „Wielkiej sztuce artylerii części pierwszej” Kazimierz Siemionowicz przeanalizował sprawę rakiet wieloczłonowych i wielogłowicowych jak też, baterii rakiet i pociski rakietowe stabilizowane za pomocą płetw i przenośnych prowadnic

Kazimierz Siemienowicz (ur. ok. 1600 – zmarły po 1651) był szlachcicem polsko-litewskim herbu Ostoja urodzony w Wielkim Księstwie Litewskim był inżynierem wojskowym i służył jako generał artylerii. Król Władysław IV wysłał go na studia do Holandii. W dniu 7go czerwca 1651 uzyskał tytuł Magistra Sztuk Wyzwolonych i Filozofii. Miał on szerokie wykształcenie humanistyczne i znał co najmniej cztery języki: polski, białoruski, który był oficlanym językiem Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz łacinę i grekę, jak też prawdopodobnie znał język francuski. Był jednym z ważnych pionierów technologii rakiet.

Generał Siemionowicz obiecał w części pierwszej swego dzieła o technologii rakiet, że w części drugiej opisze „uniwersalne wynalazki pirotechniczne włącznie z całą bieżącą wiedza na ten temat.” Według jego krótkiego opisu jego wynalazek ułatwi wszelkie pomiary i obliczenia – być może chodziło o jego wersję suwaka logarytmiczneg po raz pierwszy dyskutowaneg przez astronoma angielskiego Edmunda Guntera w 1620 roku.

Tytuł książki Siemionowicza Artis Magnae Artilleriae pars prima zapowiadł Artis Magnae Artilleriae pars segunda czyli drugi tom, który jakoby autor napisał przed jego śmiercią w 1651 roku poczem został zamordowany Holandii przez członków cechu alchemików, rusznikarzy i pirotechników, którzy ten tekst zniszczyli ponieważ uważali że Siemionowicz ogłasza ich tajemne sekrety zawodowe . Faktycznie generał Siemionowicz publicznie ośmieszał wiedzę tajemną alchemików i ich nie-etyczne postępowanie że „są arogantami i udają Profesorów szlachetnej i prawdziwie naukowej wiedzy z zakresu chemii.”

www.pogonowski.com
19 luty 2011

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

Pyjas ofiarą prowokacji SB wobec Gierka?
czerwiec 27, 2008
interia.pl
Oszustwa niemieckie i fałszowanie pieniędzy
styczeń 23, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
LIST DRUGI
wrzesień 18, 2005
aaa
Berlusconi zapowiada walkę z antysemityzmem
marzec 14, 2008
PAP
Czas na kompromisy
wrzesień 4, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Powieszony paralizatorem
sierpień 24, 2002
IAR
TAŃCZˇ KOMARY WEDLE HASEŁ SWÓJ CZAS
grudzień 16, 2008
Zygmunt Jan Prusiński
Zespół do Spraw Reintegracji
listopad 27, 2002
PAP
Masoni i cykliści 2. Kwaśniewski wkracza do akcji
grudzień 27, 2002
zaprasza.net
Prawidło tylko do obuwia
marzec 2, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
David Irving wypuszczony z austriackiego więzienia
grudzień 22, 2006
bibula- pismo niezależne
Kwaśniewski: bąd?my wdzięczni za dni, które papież nam poświęcił
sierpień 19, 2002
PAP
Fragment rozmowy z jednym z Iluminatów. Czy należy mu wierzyć ? Oceńcie sami.
styczeń 23, 2007
marduk
Wulgaria - blaski i cienie
kwiecień 22, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
Polityka na Kaukazie
listopad 25, 2003
Prof. Iwo Cyprian Pogonowski
Odezwa do Narodu Polskiego
wrzesień 7, 2003
Ojczyzna.pl
Kolejna ofiara "wolności słowa"
sierpień 8, 2006
(bibula.com/Wyroi)
Demokracja made in Poland
sierpień 31, 2007
Colas Bregnon
Już "po ptokach"
Tylko polski Rząd udaje że jest inaczej.

grudzień 11, 2002
PAP
Powrot
październik 28, 2005
przeslala Elzbieta
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2025 Polskie Niezależne Media