|
| Wojsko izraelskie zabija Żydów, by odpowiedzialnością obarczyć Hamas |
|
| Na angielskojęzycznej, izraelskiej stronie ynetnews.com, pojawił się film nakręcony w podczerwieni przez jeden z izraelskich helikopterów typu Apache podczas ataku Hamasu na Izrael 7.10.2023 r. |
|
| Były agent CIA ujawnia, jak Izrael zmusił Trumpa do zbombardowania Iranu |
|
| |
|
| Jak w 2022 planowano "nową falę" "epidemii kowida" w 2025 roku |
|
| |
|
| Folksdojcz |
|
| Fantastyczny zespół - poruszający ważne problemy społeczne stworzył bardzo dosadną piosenkę, będącą miksem wywiadu telewizyjnego z śpiewem zespołu. |
|
| Niemcy 1940 - Izrael 2009 - Szokujące zdjęcia |
|
| |
|
| Niepożądane Odczyny Poszczepienne po szczepionkach przeciw COVID-19 w Polsce |
|
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego podaje jedynie zarejestrowane ubytki zdrowia po szczepieniach. Ale tylko do 4 tygodni po szczepieniu.
|
|
| Podatek katastralny lewicy zniszczy oszczędności Polaków |
|
|
|
| Izrael jest „TOASTEM” – nikt nie może tego teraz zatrzymać | Pułkownik Douglas Macgregor |
|
| |
|
| Jaki rodzaj zagrożenia przygotowują? |
|
| Pociąg był gotowy już wiosną ubiegłego roku i czekał na stacji w Mediolanie. Teraz jest już oficjalnie w drodze. Co więcej, władze Włoch zapowiadają trzytygodniowy lockdown przeznaczony na masowe szczepienia. |
|
| Warto posłuchać |
|
| Chociaż scyzoryk się w kieszeni otwiera - to musimy zapamiętać takie zdarzenia i przypomnieć przed Trybunałem do spraw zbrodni kowidowych |
|
| Pożary w Kaliforni - poważna analiza |
|
Jak lewacy spalili Los Angeles
|
|
| Chazarskie tajemnice Rosji |
|
| Mowa tu o szeregu mesjanistycznych założeń leżących niemal na granicy proroctw i legend, u których podstaw leży jeden cel – że na obszarze, gdzie obecnie toczą się walki na Ukrainie, ma powstać nowe państwo żydowskie. |
|
| ZBRODNICZY DRUK 3238 + REFERENDUM “STOP BEZKARNOŚCI FUNKCJONARIUSZY PUBLICZNYCH” |
|
| |
|
| Jerzy Jaśkowski Pasteryzacja ludzi |
|
| |
|
| Egzekucja nad dr.Ratkowską wstrzymana |
|
| Patologia w środowisku medycznym |
|
| Medialni MORDERCY! |
|
| Jak najgorsze szumowiny z pierwszych stron gazet, szczuły na ludzi, którzy nie dali się zatruć trującą szczepionką przeciwko nieistniejącemu kowidowi |
|
| Jesteśmy okłamywani i zmuszani do działań mogących pogarszać zdrowie |
|
| Dr Zbigniew Martyka, kierownik oddziału zakaźnego w Dąbrowie Górniczej napisał dwa tygodnie temu wpis, w którym ocenił, że "jesteśmy okłamywani i zmuszani do działań mogących pogarszać nasz stan zdrowia" pod pretekstem koronawirusa. Wówczas wprowadzano nowe restrykcje i podział na powiaty "żółte" oraz "czerwone". |
|
| Zielony ŁAD zniszczy UE, a wcześniej zniszczy prywatną własność |
|
| |
|
| Nazwisko Horban na mapie świata |
|
| |
|
| Hiszpański rząd przyznał się do powietrznego spryskiwania całej ludności chemikaliami |
|
| Podczas strategicznie zaplanowanego „stanu wyjątkowego” covid-19, Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) upoważniła hiszpański rząd do rozpylania z nieba śmiertelnych smug chemicznych . 16 kwietnia 2020 r. hiszpański rząd po cichu przyznał, że upoważnił wojsko do rozpylania biocydów na całą populację. |
więcej -> |
|
Czy Kanał Panamski Będzie Powiększony?
|
|

Handel między Chinami a Ameryką i Europą wzrasta a jednocześnie coraz większe statki oceaniczne są budowane dla przewozu płynnego paliwa i kontenerów, etc. W tej sytuacji prezydent Panamy, Martin Torrijos, popiera projekt powiększenia Kanału Panamskiego tak, żeby udostępnić przejazd coraz szerszym („superwide”) okrętom oceanicznym przez śluzy tego kanału, który przez sto lat odgrywał ważną rolę w handlu światowym.
Torrijos organizuje poparcie finansowe przedsiębiorców i polityków na rozbudowę kanału kosztem 5,7 miliarda dolarów. Referndum w tej sprawie ma być przeprowadzone w Panamie w sierpniu 2006. Przygotowywane plany budowlane będą opublikowane jednocześnie z publicznym wystąpieniem prezydenta Torrijos w sprawie powiększenia przepuszczalności kanału. Już teraz powstają zatory statków i część transportu jest kierowana do portów w Kalifornii, Kanady i Meksyku, w celu przewożenia towarów koleją żelazną na wschód.
Obecnie statki maksymalnej szerokość przejeżdżające Kanał Panamski, nazywją się klasą „Panamax.” Klasa statków „post-Panamax” jest teraz o 50% szersza i przewóz nią nieraz opłaca się, mimo konieczności omijania Kanału Panamskiego. Statki klasy „post-Panamax” odgrywaja coraz wazniejszą rolę w trasporcie trans-oceanicznym. Tak więc powiekszenie śluz obecnego kanału, powiększyło by dochody gospodarki Panamy.
Cena rozbudowy wydaje się niektórym krytykom zbyt wysoka, ponieważ równa się ona połowie rocznego dochodu narodowego Panamy. Wobec tego bierze się pod uwagę mniejszą i mniej kosztowna alternatywę rozbudowy kanału. Powiekszenie kosztów przejazdu i strata czasu, na nieuniknione czekanie w kolejce na przejazd przez kanał, może uczynić objazd Ameryki Poludniowej tańszą alternatywą.
Krytycy również uważają, że dzisiejsze kosztorysy rozbudowy kanału łatwo mogą okazać się znacznie niższe od faktycznych kosztów, zwłaszcza. Planowana rozbudowa miałaby być skończona w 2014 roku, na stulecie istnienia Kanału Panamskiego.
Budowa nowych wielkich śluz dla klasy statków „post-Panamax” na obu końcach istniejącego kanału, plus przekopanie dodatkowego kanału pozwoliłaby na ciągły i nie przerywany z powodu rozbudowy, ruch statków między Pacyfikiem i oceanem Atlantyckim. Koszty rozbudowy miałyby być pokryte z opłat za przejazd i z pożyczek na konto przyszłych dochodów.
Budowa Kanału Panamskiego długiego na 77 km. była jedną z najbardziej dramatycznych w historii. Około 27,500 ludzi straciło przy niej życie z powodu malarii, żółtaczki i masowych obsunięć gruntu. Francuz, Fedinand de Lesseps, były budowniczy Kanału Sueskiego, zaczął konstrukcję całego kanału na poziomie morza bez sluz, już pierwszego stycznia 1880 roku.
Prezydent Theodore Roosevelt kupił zaczęty projekt i po uzyskaniu pełnej kontroli USA nad strefą Kanału Panamskiego, rozpoczął dalszą konstrukję w 1904 roku, tym razem przechodząc przez góry stopniami śluz. Pierwszy statek przejechał Kanał Panamski 15 sierpnia 1914 roku. W 1930 roku ukonczońo tamę na rzece Chagres i uruchomino wody jeziora Gatun, jako rezerwę wystarczającej ilości wody, żeby móc szybko obniżać i podwyższać poziom wody w śluzach.
Po latach trudności politycznych USA z Panameńczykami, w czasie Zimnej Wojny, prezydent Jimmie Carter, przy pomocy swego architekta polityki zagranicznej, Zbigniewa Brzezińskiego, przekazał Kanał Panamski na ręce prezydenta Panamy Omara Torrijos, ojca obecnego prezydenta Martina Torrijos. Stało się to 7go września, 1977 roku. Traktat ten został ostatecznie zatwierdzony dopiero 1go stycznia, 2000 roku, dziesięć lat po dacie ustalonej w tym traktacie.
Wśród drtamatów Panamy jest śmierć prezydenta Omara Torrijos, 31 lipca 1981, w wypadku lotniczym. Śmierć ta była spowodowana przez agenta amerykańskiego, którego John’a Perkins’a nazywa „CIA jackal.” Perkins jest autorem książki pod tytułem „Spowied? gospodarczego prowokatora” („Confessions of an Economic Hit Man”). Znał on osobiście prezydenta Omara Torrijos.
Następny dramat Panamy nastapił w grudniu 1989, kiedy USA dokonało najazdu na Panamę siłą blisko 30,000 ludzi i 300 samolotów przeciwko 3000 żołnierzom panamskim. Zgineło wtedy około 4,000 Panameńczyków i 23 Amerykanów. Siły USA wówczas przeprowadziły zmianę reżymu w Panamie i usunęły od władzy Manuel’a Norriega, który uszedł z życiem, ale jako były i już niepotrzebny niewygodny agent CIA, został on skazany na dożywocie, za handel narkotykami, przez sąd w Miami, na Florydzie. Organizacja Państw Amerykańskich i Plenum Narodów Zjednoczonych nawoływało USA do ewakuacji Panamy. Postanowienie to zostało zablokowane w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przez USA, W. Brytanię i Francję.
Od 1914 roku do roku 2002 w sumie 800,000 statków przebyło przez Kanał Panamski, czyli ponad 14,000 statków rocznie z ładunkiem rocznym ponad 200 milionów ton. Tak więc, na przykład, statek z Nowego Yorku, w drodze do San Francisco, podróżuje 9,5oo km. jadac przez Kanał Panamski, zamiast 22,500 km. dookoła Ameryki Południowej. W miarę jak wymiana handlowa rozrasta się na świecie i coraz większe statki stają się opłacalne, rząd Panamy i zarządca Kanału Panamskiego chce stanąć na wysokości zadania za pomocą powiększenia śluz i przekopania dodatkowego koryta w górach.
Jest zupełnie możliwe, że z czasem będzie opłacalna budowa równoległego kanału, tym razem na poziomie morza i bez śluz, jak to planował początkowo Ferdinand de Lesseps. Nowy kanał na poziomie morza mógłby być przekowany przez Panamę, Costarykę lub północną Kolumbię.
www.pogonowski.com
|
|
26 kwiecień 2006
|
|
Iwo Cyprian Pogonowski
|
|
|
|
Przyczyny kleski gospodarczej
grudzień 18, 2006
prof,Wlodzimierz Bojarski
|
Tadeusz Rejtan
czerwiec 7, 2003
Stanisław Tubek
|
DO MEDIÓW W KRAJU I ZA GRANICˇ...
maj 3, 2006
|
Mydlenie Oczu na Temat Iraku
listopad 30, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Jerzy "I: na celowniku prokuratury na
marzec 9, 2006
przysłał Zygmunt Jan Prusiński
|
Kajmany - raj dla hedgefundów
czerwiec 15, 2008
|
Pomroczność pomarańczowa
styczeń 16, 2005
|
Myslozbrodnie
czerwiec 2, 2007
przeslala Elzbieta
|
Kto zyskał na ataku z 11 września 2001 roku i wojnie w Zatoce Perskiej
sierpień 12, 2005
|
I Ty możesz zostać "antysemitą"
grudzień 17, 2003
PAP
|
Polska.......ale jaka
listopad 24, 2008
Krzysztof Daukszewicz
|
Stoen zostanie sprzedany
grudzień 19, 2002
PAP
|
Nowa sztuka: „Dogadywania, czyli mowa trawa”
marzec 31, 2008
Marek Olżyński
|
Pokaż mi swoją żonę a powiem Ci kim jesteś
wrzesień 12, 2007
Artur Łoboda
|
Byli szefowie Agencji Rynku Rolnego wśród oskarżonych o wyłudzenie zboża
czerwiec 28, 2002
PAP
|
"Z Bogiem na czacie"
marzec 11, 2006
Kazik
|
Móc liczyć na Polaka
styczeń 10, 2004
Andrzej Kumor
|
Stary dowcip ale postaramy się go odświeżyć
grudzień 9, 2002
zaprasza.net
|
Zwycięstwo Zależy Od Irakijczyków
kwiecień 28, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Kiedy nauka w Polsce stanie się częścią nauki światowej?
wrzesień 18, 2003
Naukowcy
|
więcej -> |
|