|
Przetargi o Zeznania w Sprawach Kryminalnych w USA
|
|

Program telewizyjny NBC 29go stycznia, 2006, przedstawil sprawe kaleki skazanego na 20 lat wiezienia za nielegalne kupno 18,000 pigulek usmierzajacych bol. Kaleka ten, wedlug zeznania lekarza nabawil sie psychozy na tle strachu ze zabraknie mu lekarstw na usmiezanie bolu i dlatego kupil na przerstrzeni liku lat tak wielka ilosc pigulek. Czlowiek ten mial pecha, poniewaz nie chcial przyznac sie do handlowania lekarstwami na bol, jak tego wymagal od niego prokurator, w ramach „przetargow o zeznania” stosowanych oficjalnie w sprawach karnych w USA jako „plea bargaining.” Gdyby oskarzony kaleka zgodzil sie „przyznac” do handlu pigulkami od bolu, wowczas mial on szanse dostac wyrok z zawieszeniem kary, lub byc skazanym na krotki pobyt w wiezieniu. Poniewaz oskarzony upieral sie, ze nie handlowal, to za kare dostal wiekszy wyrok, niz dostaja, na przyklad, ludzie skazani w USA za zabojstwo.
Dla przybyszow z Europy dziwna procedura sadowa w USA, sa „przetargi o zeznania” w sprawach kryminalnych tak zwane „plea bargain,” w ramach ktorych to przetargow, prokurator i oskarzony dochodza do porozumienia, zeby zakonczyc szybko proces sadowy, za pomoca przyznania sie oskarzonego do winy. Czlowiek oskarzony jest w USA na lasce prokuratora, gdzie prokurator, w zamian za przyznanie sie oskarzonego do winy, robi ustepstwa na rzecz tegoz oskarzonego, takie jak zlagodzenie samego oskarzenia, albo czesciowe wycofanie oskarzenia, albo tez ograniczenie kary (ktorej zada prokurator).
„Przetargi o zeznania” w prawach kryminalnych sa czesto uzywane w USA, gdzie w wyniku tych przetargow, znaczna wiekszosc spraw kryminalnych konczy sie zakonczeniem sprawy przez sedziego, bez przedstawiania tej sprawy lawie przysieglych na rozprawie, co zmniejsza koszty wymiaru sprawiedliwosci, ale ma swoje ujemne strony. Prokurator moze grozic oskarzonemu bardzo surowym oskarzeniem i bardzo wysoka kara, jezeli on sie nie przyzna do winy. Oskarzony ma do wyboru pewnosc lagodniejszego wymiaru kary, za lagodniejsze oskarzenie, lub rozprawe na podstawie ciezkiego oskarzenia i na decyzje zaprzysiezonych lawnikow (jury), ktorzy to lawnicy moga jednak wydac wyrok uniewinniajacy.
Prokuratorzy moga uzywac zmniejszenia kary w jednej sprawie za pomoca „plea bargaining” w celu otrzymania od oskarzonego zeznan w innej sprawie, w ktorej on moze zeznac przeciwko komus innemu. Przewod sadowy w USA jest pojedynkiem miedzy prokuratorem i obronca tak ze wyrok skazujacy jest wygrana prokuratora w wynik uniewinniajacy jest wygrana obroncy. Ustalenie tego co sia na prawde stalo pozostaje w USA w cieniu tego pojedynku, ktory to pojedynek jest oficjalnie nazwany „adversary procedure.” Przetargi o zeznania maja usprawniac postepowanie karne w USA i ustanowione sa w nadzieji ze przetargi te beda stosowane sprawiedliwie. Niestety przetarg miedzy prokuratorem i oskarzonym wiezniem jest przetargiem miedzy stona slina i strona slaba i z tego powodu przetargi te nieraz wywoluja rozgoryczenie. Prokuratorzy maja tendencje zaczynac sprawe od najsurowszych mozliwie oskarzen i karac oskarzonych tez za niezgode na przetargi o zeznania, co czesto powodzuje zapadanie niezwykle ciezkich wyrokow w ramach prawa zwyczajowego stosowanego w tradycji brytyjskiej w USA.
Proby wprowadzenia przetargow o zeznania w sprawach kryminalnych we Francji („plaider coupable”) okazaklo sie bardzo kontrowersyjne. Po pierwsze przyznanie sie do winy czlowieka nie jest ostatecznym dowodem ze dokonal on faktycznie czynu o ktory zostal on oskarzony. Zeznanie wieznia w sledztwie, nie zwalnia prokuratora we Francji, od przedstawienia sadowi dowodow winy oskarzonego i nie wolno prokuratorowi stosowac bardziej lub mniej surowego oskarzenia, raz sprawa karna jest skierowana do sadu. We Francji i w innych panstwach Europy „przetargi o zeznania” w sprawach karnych uwazane sa za ponizanie wymiaru sprawiedliwosci do przetargow, ktore maja niewiele wspolnego z ustalaniem prawdy.
Jakiekolwiek ustalenia miedzy prokuratorem i oskarzonym we Francji musza byc zatwierdzone przez sedziego i to jedynie, w sprawach w ktorych wyrok nie moze przekraczac jednego roku wiezienia. Przetargi o zeznania w sprawach karnych
miedzy prokuratorem i oskarzonym sa sprzeczne z zalozeniem, ze czlowiek jest niewinny, do chwili skazujacego go wyroku sadowego. Szantazowanie oskarzonego i uzyskiwanie od niego „przyznawania sie do winy” jako mniejsze dla niego zlo, niz ryzyko wiekszej kary, jakoby grozacej w razie wyroku na rozprawie sadowej, nie jest dopuszczalne w imie sprawiediwosci.
System „przetargow o zeznania” w sprawach kryminalnych latwo moze doprowadzic do tragedii niewinnie oskarzonego czlowieka o ciezka zbrodnie, przeciwko ktoremu sa poszlaki, a ktory faktycznie przestepstwa nie popelnil i wtedy za upor wobec prokuratora dostaje mozliwie najwyzszy wymiar kary, dlatego ze nie chcial on sie przyznac do popelnienia zbrodni ktorej wogole nie popelnil.
www.pogonowski.com
|
|
31 styczeń 2006
|
|
Iwo Cyprian Pogonowski
|
|
|
|
Towarzystwo ochrony ormowców
styczeń 7, 2003
Artur Łoboda
|
"Prawo" według olsztyńskich sędziów
wrzesień 2, 2006
PAP
|
Niegodna śmierć
marzec 12, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Radny czy członek ?
lipiec 5, 2002
PAP
|
The American Heresy, Selfishness and Contempt For Mercy
lipiec 21, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Żołnierze GROM-u pójdą w ślady swojego dowódcy?
styczeń 26, 2004
wybiórcza
|
Utrata Niepodleglosci 13 grudnia 2007
List otwarty polskich intelektualistow
listopad 29, 2007
...
|
Protest głodowy posła Nowaka w Sejmie i ponad 2 miesiące milczenia mediów
marzec 23, 2005
Adam Sandauer
|
Koszty systemu emerytalnego zostaną ograniczone?
sierpień 7, 2002
PAP
|
Izraelskie czołgi wróciły do Strefy Gazy
sierpień 8, 2002
PAP
|
Program podróży Jana Pawła II do Polski
sierpień 5, 2002
PAP
|
Skompromitował Polskę a siebie zeszmacił
maj 12, 2005
dr Leszek Skonka
|
Kompromitacja
wrzesień 15, 2003
prof. Iwo Cyprian Pogonowski
|
Państwo Polskie z rządzącą mniejszością żydowską
RP z gwiazdą Dawida w tle
sierpień 3, 2007
Dariusz Kosiur
|
Antypolonizm żydowski to nic nowego...
lipiec 6, 2003
Mirosław J. Wiechowski
|
HEROINA à la Newsweek – moda marynarzy i artystów
styczeń 24, 2007
Zbigniew Jankowski
|
Jak pozbyć się 80 tys. bezrobotnych i ogłosić, że bezrobocie spada
styczeń 7, 2005
aaa
|
Biblijny Raj
październik 27, 2006
mik4
|
Tarcza - brac bez wstepnych negocjacji, slyszalem ze w Polsce stal jest w cenie na skupie.
lipiec 6, 2008
Gregory Akko
|
Bronislaw Geremek nie zyje
lipiec 13, 2008
...
|
więcej -> |
|