|
Artysta demontowanych pomników
|
|
W niedzielę 6 lutego w krakowskim kościele św. Piotra i Pawła odbyła się Msza Święta w intencji beatyfikacji pochowanego tam ks. Piotra Skargi. – Przeżywamy tę modlitwę w szczególnym kontekście. Gdyż na placu Marii Magdaleny, gdzie niegdyś stał kościół, rozebrany przez Austriaków, stanął przed laty pomnik ks. Piotra Skargi, który jest wielkim znakiem obecności ks. Piotra Skargi, jego umiłowania ojczyzny, Boga i Kościoła – podkreślił ks. prof. Jan Machniak, komentując decyzję władz miejskich o usunięciu pomnika z placu św. Marii Magdaleny.
Tak zwane "środowiska chrześcijańskie" protestują przeciwko usunięciu tego pomnika - autorstwa Czesława Dźwigaja - Profesora ASP w Krakowie.
pch24.pl/skarga-zostaje-msza-swieta-i-rozaniec-w-intencji-beatyfikacji-ks-piotra-skargi/
Dźwigaj ma już pewne doświadczenie z demontażem własnego pomnika.
Był bowiem prawdziwym wykonawcą pomnika Iwana Koniewa postawionego w 1987 roku, a zdemontowanego w trzy lata później.
Nominalny "autor" pomnika - Antoni Hajdecki był już mocno schorowany od nadmiaru alkoholu.
Zmarł zresztą niedługo później - w roku demontażu pomnika.
Prawdziwym autorem pomnika Koniewa był jego asystent i wielki aktywista PZPR Czesław Dźwigaj, który po tak zwanym "okrągłym stole" zamienił zebrania partyjne na refrektarze kościelne i towarzystwo "Kawalerów Maltańskich.
Proszę porównać charakter obu pomników:
Koniewa >
Skargi >
"Wkrótce po odsłonięciu anonimowa osoba w nocy przyczepiła do pomnika kartkę ze zdaniem: Czesław, nie Dźwigaj więcej takich pomników, bo znów będą same Skargi. Krakowianie.
O usunięcie pomnika postulowali: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Związek Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenie Architektów Polskich.
W 2001 rzeźba zwyciężyła w plebiscycie Archi-Szopa dla najgorszej budowli Krakowa."
|
7 luty 2022
|
Artur Łoboda
|
|
|
23 stycznia zmarł prof Jacek Trznadel. Znany z podejścia do Józefa Mackiewicza innych okoliczności i do "zdarzenia okołosmoleńskiego". Jako jeden z nielicznych z kadry oficjalnych naukowców III RP miał odwagę zakwestionować obie narracje kultywujące wiarę w przebieg zdarzeń, m.in. w dniu 10 kwietnia 2010r., co uwiecznił na stronie własnej, która już nie istnieje. Mówią o Rymkiewiczu, ale o nie o Trznadle.
Cześć jego pamięci. Człowiek z Olkusza (za wiki) |
2022-02-07
Magellan
|
|
|
|
Wyznanie rachmistrza
luty 14, 2003
TOMASZ DOMALEWSKI http://www.dziennik.krakow.pl/
|
Umarł marksizm, niech żyje nihilizm?
listopad 3, 2007
Jerzy Rachowski
|
Czy posty powinny być podpisywane imieniem i nazwiskiem?
kwiecień 14, 2005
anonim
|
11 listopada 2004
listopad 12, 2004
Artur Łoboda
|
Czy to jeszcze lewica?
listopad 29, 2003
Adrian Dudkiewicz
|
Ziemia obiecana
sierpień 1, 2006
Renata Rudecka-Kalinowska
|
Banki - Rząd zignorował uchwały Sejmu
wrzesień 29, 2004
|
Piechota chce bronić Cegielskiego
czerwiec 18, 2002
PAP
|
Rosjanie boją się Polski
maj 26, 2007
Tumaczył: Roman Łukasiak
|
Eksperymentalna broń laserowa w Iraku - video
listopad 9, 2006
Dorota
|
Popieram braci Kaczyńskich
czerwiec 16, 2007
, bez podpisu
|
Angelina Jolie - Tattoos Hot Pictures
listopad 1, 2007
ALEKSANDER
|
Zapomniany Stachniuk
wrzesień 7, 2003
przesłała Elżbieta
|
Bandycli z koneksjami, zwani "konserwatywnymi intelektualistami" dążą do wojny.
sierpień 14, 2002
PAP
|
Kilka uwag odnośnie wyborów prezydenckich
październik 24, 2005
Artur Łoboda
|
Senator Joe Biden kandydatem na wice-prezydenta USA
sierpień 23, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Marek G's ravings on Belarus and Ilya Ehrenburg "Cracow/Lvov's Plot"
lipiec 18, 2005
Marek Głogoczowski
|
Wyobra?cie sobie Państwo
styczeń 24, 2003
|
Kolejna przewałka. "Młodzież przyszłością narodu”
grudzień 30, 2002
Artur Łoboda
|
"Ten sędzia nie ma zasad"
styczeń 24, 2003
http://www.se.com.pl/
|
|
|