|
EuroMajdan - krok ku demokracji czy dyktaturze?
|
|
Spotkanie z autorem książki pt. "Euromajdan im. Stepana Bandery" rosyjskim politologiem Aleksjejem Kochetkov.
Masowe wystąpienia ukraińskich „Oburzonych” w listopadzie 2013 r. miały swe obiektywne przyczyny. Był to protest przeciwko nieudolnej i skorumpowanej władzy, przeciwko milicyjnej i urzędniczej arogancji, przeciwko nieudolnej i pozbawione perspektyw polityce prezydenta Janukowycza i rządowi Mykoły Azarowa. Niczym nie sprowokowana brutalna pacyfikacja protestujących na Majdanie przez ukraińską milicję była tylko ostatnią kroplą przepełniającą czarę protestów. Ale ten pokojowy protest przekształcił się w krwawą rewolucję. Każda rewolucja jako swój program wykorzystuje panujące w przestrzeni społecznej idee. W Rosji 1917 roku były to idee radykalnie lewicowe, w krajach arabskich podczas „Arabskiej Wiosny” – radykalny islam, na Ukrainie radykalny nacjonalizm.
Książka dotyka tematu rozwój nacjonalistycznych grup i partii politycznych na Ukrainie od 1991 r. do czasów obecnych, główny nacisk kładąc na źródła i korzenie parlamentarnej partii „Swoboda” oraz pozaparlamentarnych grup i partii takich jak „Prawy Sektor”. Autorzy analizują ideologię i metody walki politycznej tych struktur. W załącznikach znajdują się dokumenty programowe tych organizacji, a także przegląd najpoważniejszych przestępstw, popełnionych w czasie chaosu w lutym i marcu 2014 r.
Aleksiej Kochetkov – rosyjski politolog, dziennikarz, ekspert, Przewodniczący organizacji CIS-EMO (2003-2013). Autor wielu metod monitorowania kampanii wyborczych. Od 2013 r. stoi na czele Fundacji Rozwoju Instytucji Społeczeństwa Obywatelskiego
Miejsce wykładu
Stowarzyszenie Wspólnota Polska
Rynek Główny 14, Kraków
|
|
19 listopad 2014
|
|
Stowarzyszenie Wspólnota Polska
|
|
|
|
Dlaczego będą (?) wieszać Saddama Husseina ?
grudzień 28, 2006
tezlav von roya
|
HASŁO ANDRZEJA GWIAZDY
lipiec 30, 2007
Zygmunt Jan Prusiński
|
Wyznawcy mamony, czy prawdziwe oblicze Kościoła?
grudzień 17, 2005
PAP
|
Polscy obywatele "Komisji Trójstronnej"
(Tajna władza Świata)
listopad 19, 2005
http://www.naszdziennik.pl
|
Teozofia Filona z Aleksandrii jako podstawa poznawcza nauki i cywilizacji Zachodu
listopad 10, 2004
Marek Głogoczowski
|
Uwolnić Ojczyznę od rządów antypolskich zbirów
marzec 10, 2009
Dariusz Kosiur
|
Prokuratura bada operacje giełdowe NFI Jupiter
sierpień 1, 2002
PAP
|
LIBERAL = PHILOCRIMINAL, Part II
grudzień 8, 2008
Marek Głogoczowski
|
Kto - komu i czemu służy
lipiec 2, 2008
Artur Łoboda
|
Śmierć Saddama Husseina
grudzień 30, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Katarzyno, Katarzyno
wrzesień 19, 2006
F.CIERSZYNSKI.
|
Oczyscic Kosciol
listopad 22, 2006
x
|
Polska Republika bananowa
październik 5, 2003
|
Chomsky: Sprawiedliwa wojna? Wątpię
czerwiec 6, 2006
Noam Chomsky
|
To już historia 2
Zamiar: zniszczyć państwo...
grudzień 6, 2002
Tygodnik Solidarność 14.XII. 2001
|
W Polsce oficjalnie pracuje niewiele ponad połowa ludności
lipiec 15, 2003
PAP
|
Nowe elity
kwiecień 16, 2008
przeslała Elżbieta Gawlas
|
Moja Polsko
luty 4, 2003
|
Pakistan traktowany jak republika bananowa w celu pacyfikacji Afganistanu
wrzesień 15, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Kargul na urzędzie
maj 3, 2005
Witold Filipowicz
|
|
|