|
Jesteśmy suwerennym krajem?
|
|
Rosjanie nie godzą się na usunięcie z centrum miasta dwóch szczecińskich pomników upamiętniających Armię Czerwoną.
W czerwcu tego roku władze Szczecina wystąpiły do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa z wnioskiem o likwidację dwóch pomników poświęconych żołnierzom radzieckim. Do likwidacji miałby pójść Pomnik Wdzięczności stojący w centrum Szczecina oraz znajdujący się u zbiegu ulic Nehringa i Szosy Polskiej pomnik „Pamięci tych, którzy zdobywali Szczecin”. Zostawiono by tylko monument znajdujący się w dzielnicy Dąbie, jako „upamiętnienie ofiary żołnierzy polskich i radzieckich poniesionej podczas działań II wojny światowej”.
Rosjan ten argument nie przekonuje. A zgodnie z polsko-rosyjską umową z 1994 roku o grobach i miejscach pamięci ROPWiM przed wydaniem decyzji o usunięciu monumentów, musi wystąpić o opinię do strony rosyjskiej.
- Nie godzą się na likwidację pomników, argumenty władz Szczecina, że wystarczy jeden monument, ich nie przekonały – powiedział „Rzeczpospolitej” Adam Siwek, naczelnik wydziału krajowego w Radzie. Władze miasta zapowiadają odwołanie.
Siwek zauważył również, że w Polsce stoi ponad 300 pomników upamiętniających Armię Czerwoną. Niektóre utrudniają inwestycje publiczne, ale z ich usunięciem jest problem, bo przy każdej takiej próbie trzeba pytać o opinię stronę rosyjską.
http://polska.newsweek.pl/rosja-blokuje-usuniecie-ze-szczecina-pomnikow-armii-czerwonej-newsweek,artykuly,348821,1.html
-
|
|
30 wrzesień 2014
|
|
www.polskawalczaca.com
|
|
|
|
Czy amerykańska demokracja uchroni świat przed terroryzmem i wojnami?
styczeń 24, 2005
Gregory Akko
|
Rudolf Giuliani mianował kolejnych trzech Żydów na swoich doradców
październik 14, 2007
BIBULA
|
Komu nie wolno latać
maj 1, 2003
prof. Iwo Cyprian Pogonowski
|
Pomóżcie proszę wstrzymac to opętanie
styczeń 23, 2004
|
Polacy mają dobre serce....: odbudują Irak za własne pieniądze i...sfinansują UE
kwiecień 16, 2003
przesłała Elżbieta
|
Przywódcy Czerwonych Khmerów przed trybunałem? Czyli kogo przed nim zabraknie...
listopad 24, 2006
Bartłomiej Doborzyński
|
Szaron
Profanacja
luty 5, 2006
Bogusław Maśliński
|
Przygotowania do wizyty GWB obnażają politykę Polski, Amerykańskiego Osła Trojańskiego w Europie
luty 21, 2007
kopista
|
Od Republiki Do Imperium i Troski Imperialne
marzec 29, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Gruzja w ogniskowej konfliktu
listopad 22, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Kiedy logiczne myślenie przerasta możliwości delikwenta
lipiec 26, 2008
Artur Łoboda
|
I am a Zionist
kwiecień 19, 2007
2007 Mark Glenn
|
Rozmowa z 21-VII-2006 z Dr.Lorraine Day
sierpień 7, 2006
tatar
|
Dr Andrzej Leszek Szcześniak nie żyje
marzec 17, 2003
MR
|
Prosze o zgloszenie tego do Trybunalu Konstytucyjnego za dyskryminacje obywateli polskich w stosunku do nierezydentów
styczeń 3, 2008
ewa
|
List 0twarty do Ministra Spraiwedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro oraz posła Artura Zawiszy
październik 1, 2006
|
gnidy
listopad 23, 2005
|
Energetyczne Rezerwy Azji Środkowej Rosną – uzupełnienie 1go stycznia, 2009
styczeń 3, 2009
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Kryzys irański można rozwiązać przy pomocy dyplomacji
lipiec 22, 2006
Noam Chomsky
|
EBOR zainteresowany BGŻ, ale pod warunkami
maj 17, 2002
PAP
|
|
|