ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Jak skorzystać z pomocy naszego krakowskiego HOLLYWOOD, czyli jak idioci opiekują się pacjentami w Szpitalu im. J.Babińskiego w Krakowie 
28 listopad 2013      Ewa Englert-Sanakiewicz
Polin - państwo nieustającego stanu wyjątkowego 
15 marzec 2021     
Henryk Holland 
28 kwiecień 2017     
W świecie wyzysku nie ma miejsca na logikę 
19 listopad 2016     
"Geniusz Żydów" na rozum Kłopotowskiego 
13 czerwiec 2016      Artur Łoboda
Diagnoza stanu Kultury Polskiej 2010 
17 maj 2010      Artur Łoboda
Sąd cyfrowy 
21 listopad 2023      Artur Łoboda
Dr Jaśkowski zapowiadał tą "epidemię" 7 lat temu  
5 listopad 2021      Artur Łoboda
Kto sieje zło, zbiera żniwa 
18 październik 2018      Artur Łoboda
Zygmunt Jan Prusiński NIEBIESKI BLUES - część szósta  
4 luty 2021      Zygmunt Jan Prusiński
Zygmunt Jan Prusiński rozpoczyna wiersz "Pamięci Poety i wszystkich flach wypitych" 
20 sierpień 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Ameryka Potrzebuje Wasali a Nie Konkurencji Euro 
17 grudzień 2011      Iwo Cyprian Pogonowski
W służbie zbrodniczego systemu 
10 grudzień 2016      Artur Łoboda
Obcość Żydów i straty wojenne w Polsce 1939-1945 
9 kwiecień 2009      Iwo Cyprian Pogonowski
W jakim kraju naprawdę żyjemy? 
26 styczeń 2015      Artur Łoboda
“Lisowczyk” Rembrandt’a 
26 listopad 2011      Iwo Cyprian Pogonowski
Styczniowe wiersze 
23 styczeń 2010      Zygmunt Jan Prusiński
Rodzi się World Alliance of Doctors: „Pandemia się skończyła” 
18 październik 2020     
Cześć, jestem z rządu... 
3 marzec 2015      Ron Paul
USA i świat u progu nowego kryzysu? 
4 kwiecień 2011      Iwo Cyprian Pogonowski

 
 

Dominacja świata przez USA słabnie

Prezydent Obama obiecuje zachować globalną przewagę wojskową, ale jednocześnie pokreślił, że potęga USA obecnie zależy od stanu gospodarki amerykańskiej i współpracy międzynarodowej, według tekstu jego pierwszego sformułowania National Security Strategy (NSS) bardziej umiarkowanego niż tego rodzaju tekst prezydenta George’a Bush’a wydany w 2003 roku przed napadem USA na Irak („dla dobra Izraela). Prezydenta Obama podkreślił granice potęgi wojskowej i potępił jednostronne akcje charakterystyczne dla prezydenta Bush’a.

Prezydent Obama obawia się zbytniego rozwlekania sił USA po całym globie i zaleca współpracę międzynarodową. Jednym z przejawów zmiany kursu jest podpisanie przez USA postanowienia wszystkich członków ONZ potępiającego nieludzkie traktowanie Palestyńczyków przez Izrael. Z drugiej strony powiedział on, że w obronie interesów USA gotów jest postępować jednostronnie bez poparcia ONZ. Podkreśla on, że podstawą sił USA jest gospodarka oraz budowa stabilnego świata przy pomocy Chin, Rosji, Indii, Brazylii, Afryki Południowej i Indonezji. Niestety w tej grupie Polska nie jest wspomniana przez prezydenta Obamę.

Źródłem sił USA ma być szkolnictwo, demokracja, dobrobyt i odpowiedzialność fiskalna, do której na razie jest bardzo daleko, zważywszy poglądy w tej sprawie prezydenta Dwight D. Eisenhowera. Natomiast William Hartung z New America Foudation powiedział, że program prezydenta Obamy jest kolosalną poprawą po programie Busha’a który „naprzód wydawał rozkazy żeby strzelać a dopiero po tym zadawać pytania” jako zasada polityki zagranicznej USA.

Prezydenta Obama podkreśla „wielo-biegunowość” układu sił na globie i potrzebę rozsądnej polityki przeciwko terrorystom i przeciwko wywoływaniu terroryzmu muzułmanów w formie Al-Qaidy. W epoce globalizmu polityka USA nie może polegać na anty-terroryzmie tylko i musi sprostać problemom broni nuklearnej i potencjału wojny internetowej przed, którą cała cywilna gospodarka USA włącznie z bankami, elektrowniami etc. zupełnie nie jest zabezpieczona, na przykład wobec akcji odwetowej na atak Izraela na Iran. Naglące problemy do rozwiązania stanowi zależność USA od paliw kopalnych, zmiany klimatu, chorób jak i bankrutujące gospodarki niestabilnych państw takich jak Grecja.

Płynność układów międzynarodowych powinna dać okazję do stworzenia nowego typu współpracy państw i unikać wojen. Nie jest to łatwy problem, kiedy tradycyjnie wielkie państwa stosuję prowokacje takie jak na Kubie, w Wietnamie czy chociażby u brzegów Korei Północnej.
Obecnie NSS odżegnuje się od ulubionych przez prezydenta Bush’a wojen zapobiegawczych i nadużywanie siły oraz wyścig zbrojeń, żeby utrzymać wyższość nad światem, który to program powoduję osłabienie gospodarcze i nadmierne zadłużenie skarbu i przeciążenie państwa.

Zadłużenie wzrasta zwłaszcza, kiedy USA działa bez poparcia aliantów, ponieważ potęga militarna jest zawsze kontrowersyjnym w skutkach składnikiem sił Ameryki, na których jakoby opiera się pokój na świecie. Naturalnie USA nie może popadać w coraz większe długi. Problem jest w tym, że bieżąca polityka prezydenta Obamy zaprzecza stwierdzeniom w dokumencie NSS i Obama ma kolosalny budżet zbrojeniowy oraz popiera beznadziejną pacyfikację Afganistanu i mniej otwarta pacyfikację Pakistanu, według William’a Hartung’a z New America foundation.

Chwilowe ostudzenie zapału w Waszyngtonie żeby popierać ekspansję Izraela pod przykrywką „procesu pokojowego” nie jest łatwe do utrzymania mimo postępu w rozłamie opinii wśród Żydów w USA, których 54% obecnie jest przeciwna budowie nielegalnych osad żydowskich na ziemiach Palestyńczyków, których zasoby wody są rabowane przez Żydów walczących o ekspansję Izraela. Szerzy się pogłoska, że rasista skrajny i minister spraw zagranicznych Izraela Lieberman ostrzegł premier Netanyahoo słowami „pamiętaj Itzhaka Rabina,” premiera zabitego kulą w plecy przez rasistę żydowskiego. Kiedyś szef sztabu USA powiedział, że Izrael jest kamieniem młyńskim u szyi USA. Tymczasem dominacja świata przez USA słabnie.

WWW.pogonowski.com
30 maj 2010

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

Medialny lincz przed osądzeniem?
styczeń 6, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Specjaliści od kropek i plecenia
lipiec 6, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Eksploatacja strachu w USA
kwiecień 2, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
Zarzut antysemityzmu
maj 29, 2008
Dariusz Kosiur
Nowe państwo w Europie - Prussia?
listopad 2, 2004
ks. prof. Czesław S. Bartnik
2003-01-13
styczeń 12, 2003
zaprasza.net
Myśleli że to pododdziały bratniej Al-kaidy. Tylko pozorowali walkę...
luty 24, 2004
czytelnik
Wyobra?cie sobie Państwo
styczeń 24, 2003
Gówno zawsze wypływa na wierzch
styczeń 21, 2006
PAP
Dajmy się zaskoczyć miłości
luty 14, 2005
Agnieszka Osiecka
Skala mikro i skala makro
lipiec 25, 2008
Artur Łoboda
To bylo ludobójstwo
marzec 15, 2003
Adam Kruczek
Energetyczny rozbior i kolonizacja Polski
maj 4, 2007
przeslala Elzbieta
"Rywin nie może odmówić zeznań przed komisją"
styczeń 15, 2003
IAR
"Wesołość z tego powodu ogarnia mnie pusta, gdy sobie pomyślę, że oszust, oszukał, oszusta"
luty 8, 2003
Michnik/PAP
Rosyjska dusza żąda pokrzepienia.
wrzesień 19, 2006
Jan Lucjan Wyciślak
Państwa bandyckie i ich pokojowe wojny
lipiec 18, 2006
Kolejne zagranie do przejęcia pełnej władzy nad polskim kapitałem
sierpień 2, 2004
PAP
Komu zalezalo aby zabic W.Milewicza?
maj 9, 2004
Bóg jest miłością ...
luty 2, 2006
Artur Łoboda
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2025 Polskie Niezależne Media