ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Ciekawe strony

Nakaz aresztowania byłego Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego 
 
Grzegorz Braun odpowiada na Państwa pytania 
Monika Jaruzelska zaprasza
 
Izby lekarskie to organizacje przestępcze 
 
Izrael. Historia Palestyny w XX wieku. 
 
Iran mówi „nie” zakończeniu blokady Cieśniny Ormuz po przyznaniu się Trumpa | Janta Ka Reporter 
 
Czy celem szczepień jest unicestwienie USA? 
“To, czego KPCh pragnie najbardziej, to aby amerykańscy żołnierze zostali zaszczepieni...
Po zaszczepieniu wojsk amerykańskich, mówię wam, szczepienie przeciwko wirusowi KPCh będzie w znacznym stopniu bliska końca”. 
Kalisz w obronie Olszanskiego i Osadowskiego 
 
Nazwisko Horban na mapie świata 
 
W pierwszej kolejności powinno zostać ustalone, kto za to odpowie? 
Niektórzy mówią, że jest to wirus, który ma zlikwidować Christmas w Wielkiej Brytanii oraz w całej Europie – unieruchomić kraj w momencie, kiedy chrześcijanie obchodzą jedno z dwóch najważniejszych świąt w ciągu roku 
Lockdown w Anglii 
Była kochanka Borisa Johnsona ujawnia - z kim Premier GB konsultował wprowadzenie stanu wyjątkowego pod pretekstem fikcyjnej pandemii
 

 
Częstotliwości radiowe i mikrofalowe a manipulacja ludzkimi emocjami i zachowaniem 

 
 

 
Im – wolno, nam – nie 
Wielka bitwa o port w Hajfie zakończyła się. Chiny rozpoczną swe zawiadywanie portem w roku 2021, co postawi USA przed alternatywą, czy Szósta Flota będzie dalej zawijała do Hajfy, czy też należy urzeczywistnić pogróżkę wycofania się? 
Sędziowie nie wierzą w kowida i nie dają się zastraszyć. Ale, czy innych karzą za brak maski? 
Impreza w SĄDZIE REJONOWYM. W sali rozpraw zrobili bankiet. Przyjechała policja 
Wykład Ernsta Wolffa na temat obecnego kryzysu 
 
Ceremonia otwarcia tunelu drogowego św. Gotarda 
Zapowiedź tego - co mamy dzisiaj 
Ostatni mit (o polityce sowieckiej) 
 
"Górale to męczą konie" 
Powiedziałam prezesowi (Kaczyńskiemu), że górale bardzo na nich liczą, to są ich wyborcy, a prezes odpowiedział mi na to: "Górale to męczą konie". Byłam w szoku, że przy tak ważnym temacie gospodarczym mówi takie rzeczy - relacjonuje posłanka. 
NIEMIECKI LEKARZ OPOWIADA CIEKAWOSTKI (DNI ŚFIRUSA 4) 
 
Jak tlenek grafenu reaguje w organizmie  
Przez szczepionkę dostaje się do tkanek i "mnoży się", tworząc sieć przewodzącą w całym ciele, a następnie...  
Powstało Polskie Stowarzyszenie niezależnych lekarzy i naukowców 

 
więcej ->

 
 

Nadchodzi druga młodość węgla

Nadchodzi druga młodość węgla
04.12.2005 07:01

/ AFP

Nadchodzi druga młodość węgla - powiedziała INTERIA.PL prof. Maria Sierpińska z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. - Podmioty wydobywające węgiel energetyczny powinny mieć własną sieć dystrybucji węgla, co pozwoli im na elastyczne kształtowanie cen węgla w relacji do cen jego substytutów. Dzisiaj na węglu zarabiają pośrednicy windują ceny, a użytkownicy zużywają gaz jako bardziej opłacany.

INTERIA.PL: Czy kopalnie powinny być państwowe czy prywatne?

Prof. Maria Sierpińska: Moim zdaniem na obecnym etapie rozwoju rynku kopalnie powinny pozostać pod kontrolą państwa, ale powinny być inaczej zarządzane. Mianowicie należałoby odpolitycznić zarządy, zatrudnić fachowców i wprowadzić zasady ładu korporacyjnego podobne do tych, jakie obowiązują w spółkach giełdowych. Przejrzystość zarządzania przede wszystkim.

INTERIA.PL: Czyli obecne zarządy się nie sprawdzają ?

Prof. M. Sierpińska:Tego nie powiedziałam. Te zarządy są dobre, ale na ich pracę zbyt duży wpływ ma polityka. Z każdą zmianą ekipy politycznej, zmienia się część kierownictwa spółek węglowych, W konsekwencji w zarządach zasiadają ludzie reprezentujący różne opcje polityczne o różnych pomysłach na funkcjonowanie górnictwa. Tymczasem potrzebna jest ciągłość zarządzania strategicznego i odpowiedzialność za efekty.

INTERIA.PL: Może ten problem rozwiązałoby upublicznienie przynajmniej niektórych spółek węglowych?

To nam się należy
Czy górnicy są zadowoleni z prezentu jaki na Barbórkę dostali od premiera Kazimierza Marcinkiewicza? Opowiada Tadeusz Nogawczyk, górnik z kopalni "Pniówek"z 23-letnim stażem pracy. Posłuchaj!

Prof. M. Sierpińska:Jestem przeciwna oddawaniu zarządu nad surowcami w obce ręce. Dlaczego na wydobyciu węgla mają zarabiać inni? Proszę zwrócić uwagę na ogromne zapotrzebowanie na koks. Jastrzębska Spółka Węglowa wygenerowała w 2004 roku ponad 1,3 mld zysku netto. W tym roku prognozy są o połowę mniejsze, ale zarząd spółki twierdzi, że trzyletni zysk wystarczy na sfinansowanie wszystkich planowanych inwestycji. Jednak, żeby utrzymać wydobycie, potrzebne są nakłady na budowę nowych kopalń i zyski mogą nie wystarczyć. W celu pozyskania kapitału dla grupy węglowo-koksowej można wyemitować akcje i pozyskać środki z giełdy, ale kontrolny pakiet pozostawić w rękach państwa. Kopalnie węgla energetycznego powinny pozostać pod kontrolą państwa dla pełnej kontroli zasobów i zachowania ich dla przyszłych pokoleń. W ciągu ostatnich 15 lat dramatycznie zmniejszyły się zasoby węgla - zasoby operatywne spadły z 10,7 do 4,7 mld ton. Prywatyzację uzasadnia się u nas potrzebą dopływu kapitału, gdy tymczasem wielu inwestorów kapitału nie wprowadza, ale go wywozi.

INTERIA.PL: Czyli państwo nie dopłacałoby już do górnictwa?

Prof. M. Sierpińska:Państwo w ogóle nie musi dopłacać, tylko zostawić spółki w spokoju, a one - jeżeli będą działały zgodnie z regułami rynkowymi - sobie poradzą. Jest jednak problem starych długów, które przejęły powstałe podmioty. Kopalnie trzeba oddłużyć, albo poprzez konwersję długu na akcje i udziały, albo poprzez dokapitalizowanie przez właściciela. Przykładowo Kompania Węglowa nie jest w stanie sfinansować inwestycji i spłacić ponad 4 mld starych długów, przejętych wraz z kopalniami. W obszarze finansowym restrukturyzacja nie została dokończona.

Od piętnastu lat reformujemy górnictwo i jakoś żadnemu rządowi nie udało się wypracować dobrego wzorca zarządzania kopalniami.

Ponieważ kolejne programy restrukturyzacji nie były kompleksowe. Sprowadzały się one do likwidacji kopalń, bez modernizacji tych pozostałych i zmiany zarządzania. Likwidacja części kopalń była uzasadniona, części zaś nie. Tymczasem przy obecnej cenie ropy opłaca się wydobywać węgiel i przetwarzać go nawet na ropę. Takie zakłady pracują w świecie i technologie są sprawdzone.

INTERIA.PL: Pani profesor jaka jest przyszłość naszego górnictwa?

Prof. M. Sierpińska:Dobra, moim zdaniem dobra, dlatego, że wyczerpują się złoża ropy i węgiel może odgrywać większą rolę w energetyce. Pod warunkiem, że zostaną zachowane wszelkie normy ochrony środowiska. Spalanie węgla nie może doprowadzić do efektu cieplarnianego i do niszczenia przyrody. Mamy już jednak technologie, które pozwalają na ekologiczne spalanie węgla. Do tego potrzebne są jednak specjalne piece - dość kosztownie, bo cena jednego takiego urządzenia wynosi 8-10 tys. zł. Rząd musiałby więc stworzyć jakiś program refundowania kosztów gospodarstwom domowym, szpitalom, szkołom, które zdecydowałyby się na taką inwestycję. Zyskalibyśmy na tym wszyscy: górnictwo, gdyż miałoby zapewniony zbyt i zwykli ludzie, gdyż węgiel jest obecne najtańszym ?ródłem energii.

INTERIA.PL: Czyli nadchodzi druga młodość węgla?

Prof. M. Sierpińska:Myślę, że tak. Zwłaszcza w Polsce. Jesteśmy krajem ogromnie zadłużonym i myślę, że powinniśmy zastanowić się nad ograniczeniem importu gazu oraz ropy naftowej i w szerszym zakresie wykorzystać węgiel. Wymagać to będzie jednak wielu zmian, np. w systemie dystrybucji węgla. Podmioty wydobywające węgiel energetyczny powinny mieć własną sieć dystrybucji węgla, co pozwoli im na elastyczne kształtowanie cen węgla w relacji do cen jego substytutów. Dzisiaj na węglu zarabiają pośrednicy windują ceny, a użytkownicy zużywają gaz jako bardziej opłacany.
4 grudzień 2005

 

  

Archiwum

Papież cacy kiedy zwalcza komunę. Papież be, kiedy sprzeciwia się agresji
luty 1, 2003
zaprasza.net
Obrazu obraza
luty 13, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
W Polsce oficjalnie pracuje niewiele ponad połowa ludności
lipiec 15, 2003
PAP
Kadry decydują o wszystkim
maj 26, 2006
Stanisław Michalkiewicz
Miałeś chamie złoty róg
lipiec 24, 2008
Artur Łoboda
Deklaracja Suwerenności Narodu
maj 1, 2005
przesłała Elzbieta
Życie jest Lepperem ("Życie")
marzec 18, 2004
Prezydent Poznania skazany
marzec 5, 2008
PAP
Bauer chce kupić RMF
październik 27, 2006
PAP
o pisaniu
grudzień 22, 2006
o
Noam Chomsky o zadłużeniu
styczeń 5, 2007
cgc@poprostu.pl
Nazistowski Manifest Syjonistów
sierpień 1, 2003
Iwo Cyprian Pogonowski
Zmarł prof. Tadeusz Płużański
sierpień 20, 2002
PAP
EBOR zainteresowany BGŻ, ale pod warunkami
maj 17, 2002
PAP
Święty Mikołaj w skandalomanii
grudzień 17, 2006
Jacek Zychowicz
Złoty na sztywno ?
wrzesień 9, 2002
Artur Kowalski http://www.naszdziennik.pl
Polska polityka energetyczna
lipiec 1, 2007
.
Media -IV władza ta kryształowa
grudzień 11, 2006
A.Sandauer
Dysproporcja Skutów Nuklearnej Megalomanii Izraela
kwiecień 2, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
Konstytucja RP: Polska dla Polaków
wrzesień 11, 2006
Halina W.
więcej ->
 
   


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media