|
| Nakaz aresztowania byłego Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego |
|
| |
|
| Grzegorz Braun odpowiada na Państwa pytania |
|
Monika Jaruzelska zaprasza
|
|
| Izby lekarskie to organizacje przestępcze |
|
| |
|
| Izrael. Historia Palestyny w XX wieku. |
|
| |
|
| Iran mówi „nie” zakończeniu blokady Cieśniny Ormuz po przyznaniu się Trumpa | Janta Ka Reporter |
|
| |
|
| Czy celem szczepień jest unicestwienie USA? |
|
“To, czego KPCh pragnie najbardziej, to aby amerykańscy żołnierze zostali zaszczepieni...
Po zaszczepieniu wojsk amerykańskich, mówię wam, szczepienie przeciwko wirusowi KPCh będzie w znacznym stopniu bliska końca”. |
|
| Kalisz w obronie Olszanskiego i Osadowskiego |
|
| |
|
| Nazwisko Horban na mapie świata |
|
| |
|
| W pierwszej kolejności powinno zostać ustalone, kto za to odpowie? |
|
| Niektórzy mówią, że jest to wirus, który ma zlikwidować Christmas w Wielkiej Brytanii oraz w całej Europie – unieruchomić kraj w momencie, kiedy chrześcijanie obchodzą jedno z dwóch najważniejszych świąt w ciągu roku |
|
| Lockdown w Anglii |
|
Była kochanka Borisa Johnsona ujawnia - z kim Premier GB konsultował wprowadzenie stanu wyjątkowego pod pretekstem fikcyjnej pandemii
|
|
| Częstotliwości radiowe i mikrofalowe a manipulacja ludzkimi emocjami i zachowaniem |
|
|
|
| Im – wolno, nam – nie |
|
| Wielka bitwa o port w Hajfie zakończyła się. Chiny rozpoczną swe zawiadywanie portem w roku 2021, co postawi USA przed alternatywą, czy Szósta Flota będzie dalej zawijała do Hajfy, czy też należy urzeczywistnić pogróżkę wycofania się? |
|
| Sędziowie nie wierzą w kowida i nie dają się zastraszyć. Ale, czy innych karzą za brak maski? |
|
| Impreza w SĄDZIE REJONOWYM. W sali rozpraw zrobili bankiet. Przyjechała policja |
|
| Wykład Ernsta Wolffa na temat obecnego kryzysu |
|
| |
|
| Ceremonia otwarcia tunelu drogowego św. Gotarda |
|
| Zapowiedź tego - co mamy dzisiaj |
|
| Ostatni mit (o polityce sowieckiej) |
|
| |
|
| "Górale to męczą konie" |
|
| Powiedziałam prezesowi (Kaczyńskiemu), że górale bardzo na nich liczą, to są ich wyborcy, a prezes odpowiedział mi na to: "Górale to męczą konie". Byłam w szoku, że przy tak ważnym temacie gospodarczym mówi takie rzeczy - relacjonuje posłanka. |
|
| NIEMIECKI LEKARZ OPOWIADA CIEKAWOSTKI (DNI ŚFIRUSA 4) |
|
| |
|
| Jak tlenek grafenu reaguje w organizmie |
|
| Przez szczepionkę dostaje się do tkanek i "mnoży się", tworząc sieć przewodzącą w całym ciele, a następnie... |
|
| Powstało Polskie Stowarzyszenie niezależnych lekarzy i naukowców |
|
|
więcej -> |
|
Nadchodzi druga młodość węgla
|
|
Nadchodzi druga młodość węgla
04.12.2005 07:01
/ AFP
Nadchodzi druga młodość węgla - powiedziała INTERIA.PL prof. Maria Sierpińska z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. - Podmioty wydobywające węgiel energetyczny powinny mieć własną sieć dystrybucji węgla, co pozwoli im na elastyczne kształtowanie cen węgla w relacji do cen jego substytutów. Dzisiaj na węglu zarabiają pośrednicy windują ceny, a użytkownicy zużywają gaz jako bardziej opłacany.
INTERIA.PL: Czy kopalnie powinny być państwowe czy prywatne?
Prof. Maria Sierpińska: Moim zdaniem na obecnym etapie rozwoju rynku kopalnie powinny pozostać pod kontrolą państwa, ale powinny być inaczej zarządzane. Mianowicie należałoby odpolitycznić zarządy, zatrudnić fachowców i wprowadzić zasady ładu korporacyjnego podobne do tych, jakie obowiązują w spółkach giełdowych. Przejrzystość zarządzania przede wszystkim.
INTERIA.PL: Czyli obecne zarządy się nie sprawdzają ?
Prof. M. Sierpińska:Tego nie powiedziałam. Te zarządy są dobre, ale na ich pracę zbyt duży wpływ ma polityka. Z każdą zmianą ekipy politycznej, zmienia się część kierownictwa spółek węglowych, W konsekwencji w zarządach zasiadają ludzie reprezentujący różne opcje polityczne o różnych pomysłach na funkcjonowanie górnictwa. Tymczasem potrzebna jest ciągłość zarządzania strategicznego i odpowiedzialność za efekty.
INTERIA.PL: Może ten problem rozwiązałoby upublicznienie przynajmniej niektórych spółek węglowych?
To nam się należy
Czy górnicy są zadowoleni z prezentu jaki na Barbórkę dostali od premiera Kazimierza Marcinkiewicza? Opowiada Tadeusz Nogawczyk, górnik z kopalni "Pniówek"z 23-letnim stażem pracy. Posłuchaj!
Prof. M. Sierpińska:Jestem przeciwna oddawaniu zarządu nad surowcami w obce ręce. Dlaczego na wydobyciu węgla mają zarabiać inni? Proszę zwrócić uwagę na ogromne zapotrzebowanie na koks. Jastrzębska Spółka Węglowa wygenerowała w 2004 roku ponad 1,3 mld zysku netto. W tym roku prognozy są o połowę mniejsze, ale zarząd spółki twierdzi, że trzyletni zysk wystarczy na sfinansowanie wszystkich planowanych inwestycji. Jednak, żeby utrzymać wydobycie, potrzebne są nakłady na budowę nowych kopalń i zyski mogą nie wystarczyć. W celu pozyskania kapitału dla grupy węglowo-koksowej można wyemitować akcje i pozyskać środki z giełdy, ale kontrolny pakiet pozostawić w rękach państwa. Kopalnie węgla energetycznego powinny pozostać pod kontrolą państwa dla pełnej kontroli zasobów i zachowania ich dla przyszłych pokoleń. W ciągu ostatnich 15 lat dramatycznie zmniejszyły się zasoby węgla - zasoby operatywne spadły z 10,7 do 4,7 mld ton. Prywatyzację uzasadnia się u nas potrzebą dopływu kapitału, gdy tymczasem wielu inwestorów kapitału nie wprowadza, ale go wywozi.
INTERIA.PL: Czyli państwo nie dopłacałoby już do górnictwa?
Prof. M. Sierpińska:Państwo w ogóle nie musi dopłacać, tylko zostawić spółki w spokoju, a one - jeżeli będą działały zgodnie z regułami rynkowymi - sobie poradzą. Jest jednak problem starych długów, które przejęły powstałe podmioty. Kopalnie trzeba oddłużyć, albo poprzez konwersję długu na akcje i udziały, albo poprzez dokapitalizowanie przez właściciela. Przykładowo Kompania Węglowa nie jest w stanie sfinansować inwestycji i spłacić ponad 4 mld starych długów, przejętych wraz z kopalniami. W obszarze finansowym restrukturyzacja nie została dokończona.
Od piętnastu lat reformujemy górnictwo i jakoś żadnemu rządowi nie udało się wypracować dobrego wzorca zarządzania kopalniami.
Ponieważ kolejne programy restrukturyzacji nie były kompleksowe. Sprowadzały się one do likwidacji kopalń, bez modernizacji tych pozostałych i zmiany zarządzania. Likwidacja części kopalń była uzasadniona, części zaś nie. Tymczasem przy obecnej cenie ropy opłaca się wydobywać węgiel i przetwarzać go nawet na ropę. Takie zakłady pracują w świecie i technologie są sprawdzone.
INTERIA.PL: Pani profesor jaka jest przyszłość naszego górnictwa?
Prof. M. Sierpińska:Dobra, moim zdaniem dobra, dlatego, że wyczerpują się złoża ropy i węgiel może odgrywać większą rolę w energetyce. Pod warunkiem, że zostaną zachowane wszelkie normy ochrony środowiska. Spalanie węgla nie może doprowadzić do efektu cieplarnianego i do niszczenia przyrody. Mamy już jednak technologie, które pozwalają na ekologiczne spalanie węgla. Do tego potrzebne są jednak specjalne piece - dość kosztownie, bo cena jednego takiego urządzenia wynosi 8-10 tys. zł. Rząd musiałby więc stworzyć jakiś program refundowania kosztów gospodarstwom domowym, szpitalom, szkołom, które zdecydowałyby się na taką inwestycję. Zyskalibyśmy na tym wszyscy: górnictwo, gdyż miałoby zapewniony zbyt i zwykli ludzie, gdyż węgiel jest obecne najtańszym ?ródłem energii.
INTERIA.PL: Czyli nadchodzi druga młodość węgla?
Prof. M. Sierpińska:Myślę, że tak. Zwłaszcza w Polsce. Jesteśmy krajem ogromnie zadłużonym i myślę, że powinniśmy zastanowić się nad ograniczeniem importu gazu oraz ropy naftowej i w szerszym zakresie wykorzystać węgiel. Wymagać to będzie jednak wielu zmian, np. w systemie dystrybucji węgla. Podmioty wydobywające węgiel energetyczny powinny mieć własną sieć dystrybucji węgla, co pozwoli im na elastyczne kształtowanie cen węgla w relacji do cen jego substytutów. Dzisiaj na węglu zarabiają pośrednicy windują ceny, a użytkownicy zużywają gaz jako bardziej opłacany.
|
|
4 grudzień 2005
|
|
|
|
|
|
Papież cacy kiedy zwalcza komunę.
Papież be, kiedy sprzeciwia się agresji
luty 1, 2003
zaprasza.net
|
Obrazu obraza
luty 13, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
W Polsce oficjalnie pracuje niewiele ponad połowa ludności
lipiec 15, 2003
PAP
|
Kadry decydują o wszystkim
maj 26, 2006
Stanisław Michalkiewicz
|
Miałeś chamie złoty róg
lipiec 24, 2008
Artur Łoboda
|
Deklaracja Suwerenności Narodu
maj 1, 2005
przesłała Elzbieta
|
Życie jest Lepperem ("Życie")
marzec 18, 2004
|
Prezydent Poznania skazany
marzec 5, 2008
PAP
|
Bauer chce kupić RMF
październik 27, 2006
PAP
|
o pisaniu
grudzień 22, 2006
o
|
Noam Chomsky o zadłużeniu
styczeń 5, 2007
cgc@poprostu.pl
|
Nazistowski Manifest Syjonistów
sierpień 1, 2003
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Zmarł prof. Tadeusz Płużański
sierpień 20, 2002
PAP
|
EBOR zainteresowany BGŻ, ale pod warunkami
maj 17, 2002
PAP
|
Święty Mikołaj w skandalomanii
grudzień 17, 2006
Jacek Zychowicz
|
Złoty na sztywno ?
wrzesień 9, 2002
Artur Kowalski http://www.naszdziennik.pl
|
Polska polityka energetyczna
lipiec 1, 2007
.
|
Media -IV władza ta kryształowa
grudzień 11, 2006
A.Sandauer
|
Dysproporcja Skutów Nuklearnej Megalomanii Izraela
kwiecień 2, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Konstytucja RP: Polska dla Polaków
wrzesień 11, 2006
Halina W.
|
więcej -> |
|