ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Ciekawe strony

Światowy dług 
Ciekawe kto jest "wierzycielem" tego długu? 
Szczepionka do zabijania Ludzi 
Eksplozja nowotworów, zawałów i chorób po zastrzykach na Covid.
W dn. 8 lutego 2023 r. Dr David Martin gościł w programie 'Stew Peters Show' aby omówić niezaprzeczalny związek tzw. "szczepionek" na Covid z obserwowaną na całym świecie eksplozją nowotworów, zawałów serca i wielu innych chorób.…
 
Iran dziesiątkuje izraelskie miasto portowe Hajfę pociskami kasetowymi; 2 osoby zabite, samochody... 
 
Konzentrationslager Fuehrer  
Niemcy - obóz koncentracyjny dla niewierzących w wirusa 
Izrael. Historia Palestyny w XX wieku. 
 
Ludobójstwo COVID- konferencja w Wiedniu 23 październik 2020 
Znieść wolności obywatelskich,
Zniszczyć gospodarki,
Zamknąć małe i średnie przedsiębiorstwa,
Oddzielić, izolować i terroryzować członków rodziny,
Zubożyć ludzi, w tym zniszczyć miejsca pracy,
Usunąć dzieci z ich rodzin,
Internować dysydentów do obozach koncentracyjnych,
Udzielać immunitetu urzędnikom rządowym do popełnienia przestępstw: zabójstwo, gwałtu i tortur (Wielka Brytania),
Wykorzystać policję, wojsko i najemników do kontroli populacji,
Zmusić populacje do szczepień niemedyczną szczepionką zawierającą mechanizmy kontroli populacji bez ich świadomej zgody  
Podatek katastralny lewicy zniszczy oszczędności Polaków  

 

 
Ameryka: Od Wolności do faszyzmu 
Amerykanie zaczynają rozumieć - co się dzieje z ich krajem. O tym mówi film pod wskazanym linkiem. 
Holenderski poseł Geert Wildersem przemilcza zbrodnie Izraelczyków 
Holenderski poseł Stephan van Baarle skonfrontował się w parlamencie ze skrajnie prawicowym politykiem Geertem Wildersem, oskarżając go o wspieranie trwającej ofensywy militarnej Izraela w palestyńskiej Strefie Gazy, w wyniku której zginęło ponad 63 000 Palestyńczyków, głównie kobiety i dzieci. 
Żadna ze 137. instytucji naukowych badających kowida - nie wyizolowała, w czystej postaci SARS-COV-2. NIGDY! 
 
Dr.Coleman szczepionka Covid możne zabić każdego 
Wszystkie zaszczepione istot zaczną umierać jesienią  
Czy Policjanci będą zwracać za bezprawne mandaty? 
Zarówno mandaty, jak i wnioski o ukaranie karą finansową do sanepidu, które wystawiali poszczególni policjanci w czasie epidemii, okazują się być nie tylko bezprawne, ale i naruszające konstytucję.  
Lockdown w Anglii 
Była kochanka Borisa Johnsona ujawnia - z kim Premier GB konsultował wprowadzenie stanu wyjątkowego pod pretekstem fikcyjnej pandemii
 

 
Folksdojcz 
Fantastyczny zespół - poruszający ważne problemy społeczne stworzył bardzo dosadną piosenkę, będącą miksem wywiadu telewizyjnego z śpiewem zespołu. 
Kanciarze z Wall Street 
Film przedstawia kulisy Wall street . Metody działania , które doprowadziły w ciągu kilku ostatnich lat do wywołania kryzysu finansowego. 
Rozmowa Adnieszki Wolskiej z Sucharitem Bhakdi 
 
Nastąpił globalny zamach stanu 
Oszustwo covid-19 zostało wymyślone w jakimś celu; była to część planu, który zaczął się na poważnie w latach 60., kiedy grupa ludzi spotkała się i zgodziła, że świat jest przeludniony. 
Strzeżcie się Obamy 
Kto naprawdę stoi za Barakiem Obamą? 
GLOBALIZM - Prawdziwa historia 
Jak amerykański historyk Prof. Carroll Quigley odkrył tajny Rząd bankierów 
Dr. Jeff Barke przerywa milczenie o COVID19 
 
więcej ->

 
 

Centrum kultury w fabryce Schindlera


PAP 19:10


Instalacja zaprezentowana w krakowskiej fabryce Oskara Schindlera "Emalia"
(fot. PAP / Jacek Bednarczyk)


Ruszył projekt przekształcenia dawnej fabryki Oskara Schindlera w "fabrykę kultury". Przyczyni się to do kulturalnej rewitalizacji krakowskiej dzielnicy Zabłocie, w której znajduje się fabryka. Na terenie obiektu odbywają się już pierwsze wystawy, ruszyły galerie i pracownie rze?biarskie.

Założona na początku 1940 r. przez Schindlera Fabryka Naczyń Emaliowanych była azylem, w którym zatrudniał on Żydów z likwidowanego krakowskiego getta i obozu w Płaszowie, a pó?niej także z obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Jesienią 1944 r. fabrykę ewakuowano do Bruennlitz na Morawach, gdzie robotnicy doczekali wyzwolenia. Dzięki temu ocalało 1099 osób. Steven Spielberg nakręcił na podstawie tych wydarzeń film.

O projekcie przekształcenia fabryki Schindlera w ośrodek kultury poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej krakowski przedsiębiorca Grzegorz Hajdarowicz z firmy KCI SA. Pieniądze na zrealizowanie części planów ma zdobyć Fundacja im. Oskara Schindlera, której jedynym fundatorem jest KCI SA. Organizatorzy przewidują, że realizacja projektu zajmie im 15 lat.

W jednej z hal fabrycznych stypendystka ministra kultury Anna Syczewska pracuje nad projektem pt. "Armia Żeliwna", tworząc ponad 200 figur, które zostaną ustawione na polu bitwy pod Racławicami. Swoją pracownię umieścił także w schindlerowskiej fabryce Jerzy Brataniec, autor m.in. projektów wnętrz w Centrum Techniki i Sztuki Japońskiej Manggha.

Fundacja chciałaby także przyciągnąć szkoły wyższe i instytucje kulturalne, takie jak Muzeum Tadeusza Kantora.

Na Zabłociu już jesienią 2004 mają zostać otwarte nowe hale targowe Expo Center. Powstaje tam także campus Krakowskiej Szkoły Wyższej im. F. Modrzewskiego. "Chcemy stworzyć nowe miejsce w Krakowie; miejsce, które jest skazane na sukces, dlatego że znajduje się we wszystkich przewodnikach na świecie, tuż za Wawelem i Rynkiem Głównym" - powiedział Grzegorz Hajdarowicz.

Podkreślił, że utworzenie z fabryki Schindlera "fabryki kultury" jest sposobem na przywrócenie życia w historycznym miejscu. "Nie zapominajmy, że nie jest to miejsce martyrologii. To jest miejsce, w którym ratowano życie" - podkreślił.

Postać Oskara Schindlera utrwalił w książce pt. "Arka Schindlera" australijski pisarz Thomas Kenneally, a Spielberg w 1993 r. nakręcił według niej film pt. "Lista Schindlera", dzięki któremu historię ocalenia przez tytułowego bohatera krakowskich Żydów poznały miliony widzów na całym świecie. Za ratowanie Żydów Oskar Schindler został po wojnie nagrodzony tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

W pa?dzierniku zeszłego roku na budynku fabryki odsłonięto tablicę upamiętniającą Oskara Schindlera. Ufundowali ją studenci Albion College w USA oraz krakowska gmina żydowska. Na tablicy umieszczono cytat z Talmudu "Kto ratuje jedno życie, jakby świat cały ratował".

Codziennie pod fabrykę podjeżdżają autokary z turystami, którzy chcą zobaczyć miejsce, gdzie mieściła się fabryka Schindlera.
3 czerwiec 2004

 

  

Archiwum

Gdzie jest deomokracja pelna ! a gdzie jej nie ma!
listopad 25, 2007
kruzoe2
Udający ekononomistów nie obawiają się skutków kryzysu rządowego
marzec 3, 2003
Artur Łoboda
Globalizacja - inna wojna
marzec 7, 2006
Dariusz Kosiur
Lichwiarski kapitalizm w kryzysie
wrzesień 24, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
13 GRUDNIA 2008 ROK
grudzień 13, 2008
Zygmunt Jan Prusiński
Kandydatura Henryka Szlajfera na Ambasadora Polski w USA?
maj 3, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
Iran blokuje plany USA w Iraku
kwiecień 3, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Walka trwa
listopad 4, 2003
Andrzej Kumor
Dwa odrębne światy...
marzec 3, 2008
tłumacz
"Ten sędzia nie ma zasad"
styczeń 24, 2003
http://www.se.com.pl/
mafijne zwyczaje
lipiec 12, 2003
® © Mirosław Krupiński
Bardzo niepolskie myślenie o prawie....
wrzesień 7, 2008
Artur Łoboda
Dynamicznie o Krakowie
listopad 16, 2004
Ukradnij sobie na zdrowie
kwiecień 16, 2003
Andrzej Kumor
"Epoka Terroru" w Drugiej Kadencji Bush'a?
listopad 8, 2004
Iwo Cyprian Pogonowski
Krętacze. Bratkowski z NBP o wypowiedzi Leppera
luty 5, 2003
Piotr Mączynski
Narzędzie Ujarzmiania
styczeń 3, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Papież o właściwym miejscu Polski w UE
sierpień 20, 2002
PAP
Surowce Ziemi to nasze wspólne dobro
listopad 14, 2004
Mirosław Naleziński
Szaron nawołuje USA do ataku na Irak
sierpień 16, 2002
IAR
więcej ->
 
   


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media