|
Szwajcaria a Unia Europejska
|
|
Dnia 6 grudnia 2002 r. minelo 10 lat od odrzucenia przez narod szwajcarski traktatu stowarzyszeniowego z Unia Europejska. 78 proc. obywateli opowiedzialo sie za niezalezna droga Szwajcarii w Europie i na swiecie. Zwolennicy UE przepowiadali inflacje,niestabilnosc i bezrobocie, wzrost oprocentowania kredytow, zmniejszenie inwestycji, spadek eksportu. 10 lat pozniej apokaliptyczne przepowiednie okazaly sie calkowicie bledne. Szwajcaria przezyla bez UE. Szwajcarii udalo sie utrzymac dobrobyt poza Unia Europejska.
Ten kraj - niezalezny i otwarty na swiat - jest dobrym modelem.
Niezaleznosc, neutralnosc, federalizm i wola odpowiedzialnosci za swoj los sa fundamentem Szwajcarii bezpiecznej, pomyslnej, wewnetrznie spojnej. Unia Europejska, ktora dazy do prowadzenia wlasnej polityki zagranicznej i bezpieczenstwa, zniszczylaby historyczne fundamenty Szwajcarii. Dlatego nalezalo odrzucic traktat nie tylko z przyczyn politycznych i ekonomicznych, ale rowniez z powodow historycznych i kulturowych.
Umowa z UE, noszaca w sobie charakter traktatu kolonialnego, stworzylaby "zalegalizowana hegemonie". Zmusilaby Szwajcarie do wprowadzenia 80 proc. praw UE. Prawo unijne przewazaloby nad prawem Szwajcarii, ktora utracilaby suwerennosc ustawodawcza i musialaby przyjac bez protestu jeszcze nieznane przyszle prawa Unii. Obce prawo zdominowaloby prawo Szwajcarii, ktora jako kraj skolonizowany nie mialaby nic do powiedzenia.
Decyzje nalezalyby do malego, zniewolonego rzadu, ktory musialby wykonywac rozkazy technokratow z Brukseli.
W przypadku przystapienia do Unii Europejskiej w Szwajcarii zapanowalyby nastepujace warunki:
- eurokracja zamiast demokracji bezposredniej z prawem inicjatywy i
referendum,
- centralizm zamiast pluralizmu federacyjnego,
- narzucona stronniczosc zamiast powsciagliwosci w polityce
zagranicznej,
- reglamentacja zamiast wolnosci dzialania,
- wysokie bezrobocie,
- upolitycznienie euro zamiast stabilnego franka,
- zmniejszenie pensji i sily nabywczej ludnosci,
- wzrost oprocentowania kredytow konsumpcyjnych i hipotecznych,
- wzrost czynszu o 30 proc.,
- dodatkowe podatki i oplaty,
- zniesienie kontroli na granicy,
- wzrost przestepczosci i nielegalnej imigracji.
UDC (Unia Demokratyczna Centrum) pragnie, by Szwajcaria wyrozniala sie w swiecie, opierajac sie modom politycznym. Szwajcaria zajmuje uprzywilejowane miejsce w sercu Europy. Nasza wolnosc i niezaleznosc czynia nas silnymi. Stabilnosc naszej gospodarki i finansow przyciaga inwestorow.
Musimy utrzymac sile. Pragniemy Szwajcarii otwartej, pewnej siebie, ktora angazuje sie tam, gdzie jej zalety i jakosc moga byc uzyteczne. Nie chcemy Szwajcarii podporzadkowujacej sie dyktatowi wielkich mocarstw. Prawa demokratyczne Szwajcarii powinny byc przykladem dla wielu narodow i w zadnym wypadku nie poswiecimy ich w imie zwodniczych celow politycznych, jak przylaczenie do UE.
Polityka UDC opiera sie na podstawowych wartosciach chrzescijanskich i demokratycznych. Historia Szwajcarii jako narodu powstalego i zyjacego z woli jej mieszkancow jest historia sukcesu. Federalizm i demokracja bezposrednia pozwalaja rozwiazac problemy tam, gdzie sie one pojawiaja.
Odpowiedzialnosc indywidualna i udzial demokratyczny w sprawowaniu wladzy poprzez referendum i prawo inicjatywy parlamentarnej sa gwarantem dlugiej historii sukcesu naszego narodu. Nie mamy prawa poswiecic ich na oltarzu globalizacji.
Christopher Blocher - lider UDC
(tlumaczenie Anna Laudat, Polka mieszkajaca w Szwajcarii)
|
|
30 kwiecień 2003
|
|
przesłała Elżbieta
|
|
|
|
NARÓD POWSTAŁ (1)
kwiecień 25, 2003
przesłała Elżbieta
|
Truman
lipiec 31, 2003
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Aurea mediocritas (!)
listopad 10, 2005
Marek Olżyński
|
Działoszyce w Telewizji Amerykańskiej
maj 3, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Jak usprawnić system podatkowy?
październik 24, 2006
Mirosław Naleziński
|
Szanowni Państwo
styczeń 4, 2005
Artur Łoboda
|
Solidarność społeczna
sierpień 19, 2008
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Gaz Ziemny, Ukraina i Rosja
styczeń 10, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Czy Rydzyk to współczesny Luter?
styczeń 28, 2003
PAP
|
"Zwycięstwo Huseina"
maj 22, 2003
|
Gwałt dopustem bożym
marzec 6, 2009
BBC/PAP
|
UWAGA: Bartoszewski chce emigrowac!!!!! Jak chcesz mu w tym pomoc GLOSUJ NA PiS!!!!!!!!!
październik 19, 2007
.
|
Miłość XXI wieku
marzec 8, 2007
ZYGMUNT JAN PRUSIŃSKI
|
Jeden z najbogatszych biznesmenów skazany na 2 lata
sierpień 6, 2002
IAR
|
hołota i żydohołota
maj 12, 2005
Artur Łoboda
|
Bp. Głód?: Kotański miał iskrę Bożą
sierpień 20, 2002
PAP
|
Prostacy 1
luty 26, 2005
|
Daniny od charytatywnej pomocy
styczeń 14, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Ballada Wałbrzyska
luty 19, 2003
|
"Big Cyc" i "Mały Fiutek"
styczeń 22, 2007
Jacek Zychowicz
|
więcej -> |
|