|
Koszty aneksji do UE (4).
Koszty dostosowań i straty w rolnictwie
|
|
Znaczna pozycje kosztow i strat zwiazanych z przygotowaniami integracyjnymi z UE stanowia koszty dostosowan polskich przedsiebiorstw, administracji rzadowej i samorzadowej, a w pewnym stopniu i gospodarstw domowych do wymagan i warunkow UE.
Czesc tych dostosowan, np. w zakresie poprawy stanu sanitarnego i ochrony srodowiska, jest uzyteczna. Ale i w tym zakresie nadmiernie zaostrzone normy i przyspieszone wymagania obliczone sa bardziej na niszczenie polskich konkurencyjnych wytworcow niz na rzeczywista poprawe sanitarna. Ogromna liczba dyrektyw i norm UE, nie zawsze lepszych od dotychczasowych polskich norm, wymaga dodatkowej rzeszy pracownikow w administracji panstwowej, w przemysle, uslugach i w rolnictwie. Minister D. Huebner stwierdzila, ze samo przygotowanie i obsluga wnioskow o srodki z UE wymaga wzrostu zatrudnienia w administracji o 18 tys. osob. Trzeba tez uwzglednic znaczne koszty zmiany oprzyrzadowania w produkcji, koszty ochrony srodowiska, koszty organizacji, kontroli i inne. Brak dotychczas pelnego obliczenia tych wszystkich kosztow.
Do naszego szacunku przyjmujemy ostroznie, ze dotychczasowe koszty dostosowan krajowych do specjalnych wymagan Unii Europejskiej wyniosly do konca 2001 r. co najmniej 10 mld USD i w dalszych latach beda wynosily minimum 1,5 mld USD rocznie.
W 1990 r. bylo w Polsce 2,14 mln gospodarstw rolnych, a w 2000 r. - 1,9 mln.
Przyjmujemy w uproszczeniu, ze corocznie 2 mln gospodarstw rolnych doznawalo negatywnych skutkow transformacji na zyczenie i pod presja UE. Uwzgledniamy straty w produkcji i sprzedazy, niekorzystne zmiany cen i spadek w dochodach oraz niszczenie zabudowan gospodarczych i sprzetu.
Szacujemy, ze straty te wzrastaly stopniowo od 2 tys. zl na srednie gospodarstwo w 1992 r., do 15 tys. zl na gospodarstwo w 2001 r. W okresie 1991-2001 suma tych strat wynosila zatem 168 mld zl. Do przeliczen na dolary przyjmujemy tutaj srednia wartosc 3 zl/USD pomiedzy kursem bankowym a kursem wynikajacym z sily nabywczej. Daje to sumaryczna wartosc strat w rolnictwie w rozwazanym okresie w wysokosci 56 mld USD. W kolejnych latach straty te beda sie powiekszaly, wynoszac co najmniej 11 mld USD rocznie. |
|
19 marzec 2003
|
|
Piotr Wesołowski
|
|
|
|
Decyduje rozmowa kwalifikacyjna
grudzień 20, 2005
|
III WŁADZA RP - orły, obrońcy, stróże, czy zwykłe ciecie?
sierpień 24, 2008
ZR
|
Kozakiewicz sprzedał swój gest
czerwiec 4, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Równiarze
czerwiec 26, 2003
Andrzej Kumor
|
Film na "Planete"...
"Rewolucja-s
maj 13, 2007
marduk
|
Syndrom Olewnika
styczeń 26, 2009
Witold Filipowicz
|
Pomiędzynarodówka agresywnego durnia i nadętego półgłówka
lipiec 22, 2005
Artur Łoboda
|
Religie
maj 23, 2004
|
Cracks in Zionism
sierpień 10, 2007
by Charley Reese
|
Nowy wirus
luty 2, 2006
net
|
Janosik inaczej
grudzień 3, 2007
Dariusz Kosiur
|
Nowa Polityka Arabów, Ani Za Ani Przeciw USA
sierpień 6, 2008
Iwo Cypian Pogonowski
|
Rocznica śmierci Jana Pawła II
kwiecień 2, 2006
zaprasza.net
|
Psycho
październik 7, 2005
PAP
|
Sprawa prywatyzacji DTC znów będzie umorzona
sierpień 2, 2002
Dawid Tokarz
|
11/11/2005 - Order "Bialej M." dla L. Balcerowicza
listopad 14, 2005
Marek Głogoczowski
|
Kara śmierci w imię obrony koniecznej
sierpień 8, 2006
Jan Jarota
|
Pierwsze rozsądne posunięcie
listopad 6, 2005
wp.pl
|
Odepchnięte dziecięcą nóżką
luty 26, 2008
Bronisław Łagowski
|
Dziwne dla Polaków Daty
listopad 27, 2007
Dariusz Kosiur
|
więcej -> |
|