ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Ciekawe strony

Dowody zaplanowanej akcji szczepień przeciwko nieistniejącemu kowidowi 
Sasha przedstawia dowody na to, że cały proces opracowania, produkcji i zatwierdzenia zastrzyków na Covid był jednym wielkim teatrzykiem dla mas. Cała operacja, począwszy od rzekomych "badań klinicznych", a skończywszy na samej nazwie i klasyfikacji prawnej tych zastrzyków, jest jednym wielkim oszustwem, dokonanym przez rządy i agencje regulacyjne na całym świecie w ścisłej współpracy z kartelem farmaceutycznym.  
Zabójcze leki - prof. Stanisław Wiąckowski - 15.03.2017 
Zapis wykładu prof. Stanisława Wiąckowskiego omawiającego m.in. leki i ich składniki, które wbrew powszechnym opiniom nie leczą, a wręcz przyczyniają się wzrostu zgonów. Wiedza ta jest ukrywana przez koncerny farmaceutyczne, a nazwy leków zmieniane i dalej są dopuszczanie i promowane w sprzedaży mimo wiedzy, iż ich działanie jest zabójcze. 
Iwo Cyprian Pogonowski 
Notka wikipedii dotycząca osoby prof. Iwo Cypriana Pogonowskiego 
Szczepionka do zabijania Ludzi 
Eksplozja nowotworów, zawałów i chorób po zastrzykach na Covid.
W dn. 8 lutego 2023 r. Dr David Martin gościł w programie 'Stew Peters Show' aby omówić niezaprzeczalny związek tzw. "szczepionek" na Covid z obserwowaną na całym świecie eksplozją nowotworów, zawałów serca i wielu innych chorób.…
 
AI to wyrok śmierci, który już jest wykonany 
Pod koniec 2023 roku ukazała się książka Pana Profesora „informatyka w służbie ludobójstwa” w której opisuje całe swoje życie i to, jak największe korporacja świata budowały jego zdaniem swoje marki na ludobójstwie, w tym w trakcie II Wojny Światowej i obozach zagłady 
Veto dla Funduszu Zadłużenia! 
Konferencja Konfederacji:Veto dla Funduszu Zadłużenia! Apel do prezydenta Dudy - 7 maja 2021 r. 
Wzrost o 6000% zgonów spowodowanych szczepieniami w pierwszym kwartale 2021 r. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2020 r 
Jak można się spodziewać, gdy nowe eksperymentalne „szczepionki”, które nie zostały zatwierdzone przez FDA, otrzymają zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach w celu zwalczania „pandemii”, która ma obecnie ponad rok, liczba zgonów po zastrzykach tych zastrzyków gwałtownie wzrosła w Stanach Zjednoczonych. populacji o ponad 6000% na koniec pierwszego kwartału 2021 r., w porównaniu do odnotowanych zgonów po szczepionkach zatwierdzonych przez FDA na koniec pierwszego kwartału 2020 r. 
Dr.Coleman szczepionka Covid możne zabić każdego 
Wszystkie zaszczepione istot zaczną umierać jesienią  
Here's Why You Should Skip the Covid Vaccine 
“The world has bet the farm on vaccines as the solution to the pandemic, but the trials are not focused on answering the questions many might assume they are.” 
Lockdown w Anglii 
Była kochanka Borisa Johnsona ujawnia - z kim Premier GB konsultował wprowadzenie stanu wyjątkowego pod pretekstem fikcyjnej pandemii
 

 
Rothschildów apetyt na Chiny 
 
LIST OTWARTY-PETYCJA w interesie publicznym do Marszałków i Radnych wszystkich województw 
Drogi Czytelniku!
Jeśli chcesz wzmocnić oddziaływanie poniższego pisma-petycji, to możesz wysłać takie samo albo podobne pismo-petycję od siebie lub większej liczby osób lub od organizacji.  
Grzegorz Braun odpowiada na Państwa pytania 
Monika Jaruzelska zaprasza
 
WHO to zbrodnicza organizacja terrorystyczna, należy ją zniszczyć 
Obecnie dziesiątki tysięcy ludzi na całym świecie pracuje nad ujawnieniem prawdy o WHO i rozpowszechnianiem informacji o jej zbrodniczych działaniach 
Zełenski kupił sobie dwa jachty 
Ukraiński "Sługa narodu" i jego żona - kupują sobie bogactwa. Skąd mają pieniądze? 
Polskie firmy nie obsługuja POLICJANTÓW 



 
Chasydzki ślub w NY legalny w dobie kowida 
 
Opresja szczepień - nieznany zapis wideo - prof. Stansiław Wiąckowski 
W wrześniu 2016 roku ekipa NTV odwiedziła w Kielcach wybitnego człowieka. Profesor Stanisław Wiąckowski to odważny naukowiec, autor kilkuset publikacji na temat ochrony środowiska i zdrowia. 
Planet Lockdown 
Planet Lockdown to film dokumentalny o sytuacji, w jakiej znalazł się świat. Twórcy filmu rozmawiali z niektórymi z najzdolniejszych i najodważniejszych umysłów na świecie, w tym z epidemiologami, naukowcami, lekarzami, prawnikami, aktywistami, mężem stanu... 
Kiedy Zełenski zagrał hymn narodowy przyrodzeniem 
 
więcej ->

 
 

Śladami nazistów

Prywatne uczelnie bezpłatne?

Resort nauki planuje wprowadzić radykalne zmiany w finansowaniu szkolnictwa wyższego. Chce zmniejszyć liczbę kierunków studiów opłacanych z budżetu państwa. Dotacje na kształcenie studentów studiów dziennych otrzymają też szkoły prywatne.

Czy polskie uczelnie mogą konkurować z europejskimi?

- Z wyjątkiem tych kilku najlepszych, znanych w Europie, nie. Mając największy stopień skolaryzacji, sięgający 50 proc., kształcimy na bardzo słabym poziomie. Szkoły wyższe nie są otwarte na studentów zagranicznych, za mało jest ofert studiów w języku angielskim.

■ Rektorzy twierdzą, że tę złą sytuację poprawi wprowadzenie odpłatności za studia. Czy studia powinny być odpłatne?

- W najbliższym czasie nie. Najpierw należy zreformować system finansowania uczelni wyższych. Konta uczelni powinny być zasilane trzema strumieniami pieniędzy: środkami statutowymi na utrzymanie uczelni, środkami na kształcenie każdego studenta na określonym kierunku oraz środkami pochodzącymi z gospodarki. Pierwsze dwa strumienie w najbliższym czasie powinny pochodzić z budżetu państwa.

■ Obecnie szkoły prywatne są w trudniejszej sytuacji, nie otrzymują funduszy na kształcenie na studiach stacjonarnych. Czy to się zmieni?

- Uczelnie powinny konkurować ze sobą na podobnych warunkach, bez względu na ich status prawny. Dotowane więc będą kierunki priorytetowe z punktu widzenia polskiej racji stanu, zwłaszcza techniczne zarówno na uczelniach publicznych, jak i prywatnych. To oznacza, że wszystkie uczelnie będą rywalizować ze sobą o studentów na takich samych prawach. Najpierw jednak należy określić jakie kierunki będą finansowane z budżetu państwa.

■ Jak prywatne firmy finansowałyby uczelnie?

- Na dwa sposoby. Po pierwsze, wdrażając nowe produkty i technologie stworzone w szkołach. Po drugie, organizując studentom praktyki. Natomiast pieniądze na studia studenci mogliby dostawać z banków w postaci nisko oprocentowanych kredytów.

■ Obecnie są już kredyty studenckie, ale cieszą się małym zainteresowaniem. Studenci boją się je zaciągać, nie mając pewności, że po ukończeniu nauki będą mogli je spłacić.

- Należy rozważyć wprowadzenie systemu angielskiego. Tam prawie każdy student, nawet Polak, może starać się o nisko oprocentowany kredyt, który spłaca dopiero, gdy zacznie zarabiać powyżej określonego poziomu. Ponadto musi być, oczywiście, pomoc socjalna.

■ Co będzie z kierunkami humanistycznymi? Przemysł nie będzie płacił filozofom za antologię polskiej myśli filozoficznej. Czy one znikną?

- Humaniści też są nam potrzebni. Dlatego państwo będzie wspierało te kierunki. Każde studia wnoszą w życie młodego człowieka wartość dodaną. Dlatego nauki podstawowe, humanistyczne, społeczne, ekonomiczne muszą być w większym stopniu finansowane z budżetu państwa. Należy jednak pamiętać, że one są tańsze. Nie muszą korzystać z drogich laboratoriów. Trzeba jednak wyłonić kierunki studiów ważne dla polskiej racji stanu i tylko je dofinansowywać. Obecnie, i to za sprawą rozporządzenia ministra, obowiązuje aż 118 kierunków studiów. Wśród nich są przedziwne, których w ogóle nie ma w krajach Unii.

■ Jakie szkoły będą mogły liczyć na finansowanie budżetowe?

- Większe pieniądze będą szły do szkół o najwyższej jakości nauczania, prowadzących badania naukowe, inwestujących w rozwój. Dzięki temu powstaną sztandarowe kierunki studiów, na różnych uniwersytetach, skupiające wybitnych naukowców, studentów i konkurujące z europejskimi uczelniami.

■ W ten sposób znikną z mapy Polski słabe uczelnie?

- Uczelnie średnie i słabe, ale potrafiące zabiegać o studenta pozostaną. W USA bardzo dużo studentów studiuje w collegach. Mają oni mniejsze ambicje niż studenci uniwersytetów. Nie muszą prowadzić wyspecjalizowanych badań, ale chcą mieć szerszą wiedzę o świecie. Gospodarka potrzebuje też takich osób. Część uczelni, które nie będą sobie radziły z prawami rynku, a nie będą wspomagane z budżetu, jednak zniknie, np. niektóre ośrodki zamiejscowe niegwarantujące takiego poziomu jak uczelnia macierzysta.

■ Czy zmiany spowodują, że będzie wiadomo, ile kosztuje kształcenie na danym kierunku? W jednej szkole studia prawnicze kosztują aż 6 tys. zł, a w innej o połowę mniej.

- Nie da się określić jednakowej dla wszystkich uczelni kosztochłonności poszczególnych kierunków. Inne koszty ma Uniwersytet Jagielloński, który musi utrzymać zabytkowe Collegium Maius, a inne szkoła dysponująca nowoczesnymi budynkami. Nie może być podziału według jednego algorytmu ani według uznania ministra. Uczelnia musi sama skalkulować, jaki kierunek opłaci się jej prowadzić, biorąc pod uwagę trzy ?ródła finansowania. Tak samo firmy szacują, która działalność im się opłaca. Podobnie powinno być z uczelniami. Osoby płacące za studia muszą zaś skalkulować, jaki produkt i za ile chcą kupić. Czy wybrać drogi, ale markowy, czy na przykład tani, ale mało renomowany.

■ Jakie będą więc konsekwencje zmiany sposobu finansowania?

- Zmniejszenie liczby kierunków pozwoliłoby na ich konsolidację, lepsze wydawanie pieniędzy i wprowadziłoby większą konkurencję. Ograniczenie liczby kierunków finansowanych z budżetu musiałoby się wiązać z pozwoleniem na realizowanie pozostałych, jako studiów na tzw. szerszym kierunku lub fakultatywnie. Na jakie studia jest zapotrzebowanie, pokaże rynek, i te przetrwają. Obecnie w wielu uczelniach państwowych niektóre kierunki są przechowalnią starej daty nauczycieli akademickich. Trzeba z tym skończyć.

■ Czy wyłącznie matura ma być przepustką na studia?

- W tym względzie pozostawiłabym autonomię uczelniom. To one powinny decydować, czy chcą przeprowadzać dodatkowe egzaminy. Powinny decydować, kogo chcą przyjmować na dany kierunek.

■ Obecnie na tych samych kierunkach uczelnie stawiają różne wymagania. Czy szkoły powinny ujednolicić kryteria?

- Większa autonomia uczelni to również większa autonomia w programach edukacyjnych i wynikające z tego wymagania stawiane kandydatom na studentów. Ważne, żeby uczelnie same mogły decydować, czego oczekują od ludzi, którzy chcą się u nich kształcić.

■ Barbara Kudrycka, wcześniej eurodeputowana PO, profesor prawa administracyjnego, były rektor Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku, członek Transparency International Polska oraz Amnesty International. Mężatka, matka dwóch córek

Rozmawiała Jolanta Góra

OPINIE

ANDRZEJ KO¬MIŃSKI

rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Warszawie

Pomysł określenia priorytetowych kierunków jest dobry i w końcu doprowadzi do równouprawnienia szkół publicznych i prywatnych. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Błąd można popełnić w wyborze kluczowych kierunków. Ten wybór musi być starannie przygotowany. Ważne jest również, aby system był przejrzysty. Należy też precyzyjnie określić kryteria podziału dotacji na kształcenie. Uczelnie muszą wiedzieć, za co będą nagradzane. Ważne jest, aby dofinansowywać rzeczywiście najlepsze. Należy odpowiedzieć na pytanie: jakie badania naukowe będą punktowane, jaką rolę będą odgrywały komisje akredytacyjne. Na szczęście wiele z tych zmian można przygotować i wprowadzić w ciągu czterech miesięcy, jedynie poprzez nowelizację rozporządzeń. W następnych latach warto wprowadzić dodatkowe rozmowy kwalifikacyjne dla kandydatów na studia.

KRYSTYNA ŁYBACKA


była minister edukacji

Pomysł minister nauki jest niezgodny z konstytucją. Jego realizacja oznacza, że studia niedotowane z budżetu państwa byłyby tylko i wyłącznie odpłatne, czyli zaoczne lub wieczorowe. Rząd nie może nagle powiedzieć, że nie kształci elektroników, bo gospodarka potrzebuje tylko informatyków. Zmuszenie uczelni do odpłatnego kształcenia studentów studiów dziennych na kierunkach nieobjętych dotacją, byłoby naruszeniem konstytucji. Nie można zakazać uczelniom kształcenia na jakimś kierunku, bo nie jest on priorytetowy dla Polski. Resort może wprowadzić jedynie tzw. kierunki zamawiane. Wówczas ogłaszałby konkurs na dofinansowanie np. studiów inżynierskich. Uczelnie, które wygrałyby konkurs, otrzymywałyby dodatkowe pieniądze na stypendia czy badania.



Gazeta Parawna
1 grudzień 2007

Jolanta Góra 

  

Archiwum

Prawdziwe oblicze Wirtualnej Polski
październik 26, 2005
"Patrioci" z PO i PSL
lipiec 3, 2008
PAP
A new book by Israel Adam Shamir:
lipiec 1, 2005
zaprasza.net
Przestrzegamy Amerykanów
luty 11, 2003
zaprasza.net
„Wojna Przeciwko Terrorowi” nie działa tak jak „Zimna Wojna”
wrzesień 14, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Brytyjski "Obman"
marzec 9, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
ROLA NEOFITÓW W DZIEJACH POLSKI
grudzień 30, 2005
przesłał Krzysztof Cierpisz
Podróż po starym lądzie (3)
maj 3, 2008
Artur Łoboda
Wywczasy
maj 19, 2008
Marek Jastrząb
"łapaj złodzieja"
grudzień 1, 2003
PAP
"Fałszywy Pieniądz Wypiera Prawdziwy z Obiegu"
marzec 10, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Kara dla amerykańskiego zwyrodnialca
listopad 20, 2006
LBC
Delegacje

styczeń 25, 2005
redakcja zaprasza.net
Zespół chorych budynków - wielkie zagrożenia naszego środowiska.
czerwiec 10, 2005
Jan Lucjan Wyciślak
Sprawa bezprawia prawa, czyli samo zło
luty 28, 2006
Marek Olżyński
22 LIPCA, STAĆ NA BACZNOŚĆ !
lipiec 25, 2008
Zygmunt Jan Prusiński
HAARP straszna bron
kwiecień 12, 2005
Goska
Uczelnie ku?nią bezrobotnych?
wrzesień 4, 2004
Bankierzy i Globalne Imperium
wrzesień 21, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Aristotelian deciphering of YHWH’s "logos"
marzec 27, 2006
Marek Glogoczowski, Ph.D.
więcej ->
 
   


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2024 Polskie Niezależne Media