|
Tarcza początkiem wyścigu zbrojeń?
|
|

Zawieszenie kluczowego traktatu o kontroli uzbrojenia w Europie, Conventional Forces in Europe Treaty (CFE), jest rezultatem planu ustawienia w Polsce i innych krajach wyrzutni pocisków typu Tarcza, według raportu Reuter’a z 25go kwietnia, 2007. Decyzja Moskwy została opublikowana kilka godzin przed konferencją NATO z Rosją w sprawie systemu pocisków Tarczy, przy jednoczesnych zapewnieniach Condoleezzy Rice jakoby pociski te nie miały znaczenia ofenzywnego przeciwko Moskwie. Zapewnienia te Rosja uważa za nonsens.
Generał, dowódca NATO, de Hoop Scheffer, powiedział w Oslo że NATO wysoce ceni traktat CFE i chce oficjalnej ratyfikacji tego traktatu w czasie przygotowań do rozmoway z Sergiej’em Lawrowem, ministrem obrony Rosji. NATO nalega na usunięcie wojsk Rosji z Gruzji i z Mołdowy nim CFE w poprawionej formie jest ratyfikowany.
Początkowo traktat CFE był ustalany jeszcze w czasie Zimnej Wojny przez NATO i Pakt Warszawski w celu ustanowienia sprawdzalnych obniżeń ilości broni konwencjonalnej po obu stronach. Dotąd wersja tekstu CFE z 1999 roku była ratyfikowana jedynie przez Rosję, Białoruś, Ukrainę i Kazakstan. Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank Walter Steinmeier zaleca otwartą dyskusję żeby Tarcza nie stała się powodem do wznowienia Zimnej Wojny i zaostrzenia stosunków USA z Rosją.
Zawieszenie kluczowego traktatu CFE o kontroli uzbrojenia w Europie przez Rosję w związku z planami wyrzutni pocisków anty-rakietowych w Polsce i wielkich stacji radaru w Czechach w 2012 roku jest spowodowane logiką obrony Rosji, która uważa że USA pod płaszczykiem zagrożnia przez Iran i Koreę Północną, chce być w pozycji lepszego szantażowania Moskwy powiększonym potencjałem ataku z nienacka.
Putin powiedział plenum Dumy że NATO ignoruje warunki traktatu CFE i pociski Tarczy pogarszają tę sytuację, tak że zawieszenie traktatu CFE o kontroli uzbrojenia w Europie do chwili kiedy wszystkie mocarswa będą się do tego traktatu stosować. Rosja, według asystenta Putina, Arkadego Dworkowicza nie chce skasować traktatu CFE ale jest gotowa do natychmiastowych dyskusji na temat CFE i Tarczy z NATO.
Wiadomo, że Rosja może zniszczyć USA w pół godziny za cenę zniszczenia Rosji przez pociski z amerykańskich łodzi podwodnych. Nie odnowienie traktatu Start II przez rząd Bush’a już doprowadziło do cichego wyścigu zbrojeń i coraz bliższego powiązania między Rosją i Chinami. Niedawno Chiny zademonstrowały strącenie satelity w orbicie pociskiem z ziemi. Natomiast Rosja zademonstrowała nowe gro?ne typy pocisków SS-27 i Buława, które wznoszą się w przeciągu 130 sekund poza zasięg pocisków-interceptorów jakie mają być używane w systemie Tarcza.
Dziwnie brzmią prtotekcjonalne wypowiedzi pani Rice pod adresem Moskwy, kiedy jednocześnie twierdzi ona, że jako sekretarz stanu i kierownik polityką zagraniczną USA stara się nakłonić Rosję do zaprzestania widzenia systemu Tarczy w kategoriach Zimnej Wojny.
Niedawno Uri Avnery opisał jak pani Rice chciała zasugerować w Izraelu bardziej ugodową politykę wobec Arabów i nie potrafiła sobie dać rady w Tel Awiwie. Avnery przypomniał jak Cezar zeznawał przed senatem rzymskim: „Przybyłem, Zobaczyłem. Zwyciężyłem.” Natomiast pani Rice po powrocie z Tel Awiwu powiedziała senatowi w Waszyngtonie: „Przybyłam.Zobaczyłam.Poddałam się.” Wiadomo że pani ta jest zdominowana przez lobby Izraela. Tymczasem wprowadzanie w życie planów Tarczy może być powodem do dalszego zaostrzenia wyścigu zbrojeń na świecie.
www.pogonowski.com
|
|
27 kwiecień 2007
|
|
Iwo Cyprian Pogonowski
|
|
|
|
Śmieszne wypowiedzi śmiesznych ludzi
luty 4, 2003
zaprasza.net
|
Komputerowe wybieranie etyka do kontroli, czyli ekipa dla wipa
czerwiec 15, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Zniewolenie ekonomią
lipiec 28, 2003
Prof. Anna Ra?ny
|
Zawłaszczone państwo, III RP cytacją PRL-u
marzec 29, 2006
Marek Olżyński
|
Światowy Dzień Chorego 11.02.04
styczeń 24, 2004
Adam Sandauer
|
Nuklearna Hipokryzja
marzec 7, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Reklama - burżuazyjna czy solidarnościowa?
listopad 28, 2004
Mirosław Naleziński
|
I maja 2004
maj 1, 2004
Eliza
|
Strach przed Polakami
luty 7, 2003
http://www.rzeczpospolita.pl/
|
Czy starym towarzyszom będzie potrzebna nowa "Rota"?
maj 9, 2005
Wojciech Kozlowski
|
Wieża Pamięci
lipiec 17, 2003
Andrzej Kumor
|
Vox populi, vox Dei
lipiec 18, 2005
Witold Filipowicz
|
Biurokraci unijni fałszują ustalenia z Kopenhagi.
styczeń 27, 2003
IAR
|
"Nareszcie Balcerowicz beknie"
marzec 13, 2006
Przedruk
|
Nie będzie biura eurosceptyków na Śląsku
sierpień 8, 2002
PAP
|
Dlaczego żaden z nich nie siedzi w kryminale?
grudzień 13, 2008
?ródło informacji: RMF
|
Zabić ze strachu
sierpień 6, 2004
Zygmunt Haduch Meksyk
|
"Korzyści" z liberalizacji polskiego handlu
luty 9, 2007
Dariusz Kosiur
|
Balcerowicz i gospodarka
listopad 29, 2002
Artur Łoboda
|
Ach te media. Fantazja u nich, że hej!
lipiec 30, 2004
PAP
|
więcej -> |
|