ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Hańba dla całego Świata! 
4 październik 2025      Artur Łoboda
Globaliści terroryzują ludzkość sztucznym NIEDOBOREM wszystkiego: żywności, energii, nawozów i nie tylko…  
1 wrzesień 2022      Mike Adams
Prawda o Amantadynie 
14 luty 2022     
Największa porażka dyplomacji Izraela ostatnich lat.  
18 październik 2009      tłumacz
Policja stołeczna podjęła decyzję o tym, co możemy, a czego nie możemy czytać w związku z konfiskatą książek i aresztowaniem sprzedawców 
29 listopad 2023      Tony Greenstein
Wyrazy współczucia dla Rosjan 
24 styczeń 2011      zaprasza.net
"Jak nie urok to sraczka" 
10 styczeń 2018     
Stanęliśmy w obronie Państwa Polskiego 
23 listopad 2014      (MK)
Odwracanie uwagi od uwagi 
12 październik 2016     
I tu się Panowie mylicie w sprawie imigrantów 
3 lipiec 2023     
Blask Bożego Miłosierdzia 
22 kwiecień 2017      Paweł Ziółkowski
Ostoja w objęciach iskry 
4 czerwiec 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Pomylenie terminu w antypolskiej polityce 
20 kwiecień 2015      Artur Łoboda
On i jemu podobni 
28 wrzesień 2016      Artur Łoboda
Porażająca nieudolność PiS 
10 styczeń 2017      Artur Łoboda
Wspólnicy zbrodni przeciwko Narodowi 
25 październik 2016      Artur Łoboda
Jak chorowałem w latach sześćdziesiatych? 
7 grudzień 2020     
List Carlo Maria Viganò - arcybiskupa Ulpiany do Donalda Trumpa 
1 listopad 2020     
Aktywistka pielęgniarska: Pracownicy służby zdrowia, którzy poparli politykę szpitali COVID-19, powinni stanąć przed sądem za zgony, które umożliwili 
23 marzec 2022      Arsenio Toledo
Zaproszenie Krzysztofa Mieszkowskiego do publicznej dyskusji na temat kultury 
30 listopad 2015      Artur Łoboda

 
 

Co Tradycyjna Medycyna Chińska mówi o cyklu snu pozwalającym zachować zdrowie i zapobiegać chorobom?

Według Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi (NHLBI) cykl snu składa się z dwóch faz .
Pierwszy to  nie-szybki ruch gałek ocznych (non-REM) , który składa się z trzech etapów:


● N1, etap „zasypiania” – Twój oddech i bicie serca zwalniają, a mięśnie zaczynają się rozluźniać.

● N2, faza „lekkiego snu” – Twój oddech i bicie serca jeszcze bardziej zwalniają.
Nie ma ruchów oczu.
Temperatura Twojego ciała spada.
Twój mózg wytwarza „ wrzeciona snu ” – wybuchy spójnej aktywności, które są widoczne tylko w EEG i podobno sprzyjają restrukturyzacji reprezentacji pamięci.

● N3, sen „wolnofalowy” – jest to najgłębszy stan snu, w którym oddech i bicie serca są najwolniejsze.
Nie ma ruchów oczu.
Twoje ciało jest w pełni zrelaksowane.
Jest to etap, w którym następuje naprawa tkanek, wzrost i regeneracja komórek, a także wzmacnia się układ odpornościowy .


Drugi to  szybki ruch gałek ocznych (REM) .
To jest twój główny etap śnienia, podczas którego ruchy gałek ocznych stają się szybkie;
przyspieszenie oddechu i tętna;
mięśnie kończyn ulegają chwilowemu paraliżowi;
i aktywność mózgu jest znacznie zwiększona.

Cały cykl snu, który trwa około 90 do 110 minut i zwykle powtarza się od czterech do sześciu razy, decyduje o tym, jak wypoczęty jesteś w nocy.

Naturalny rytm „yin” i „yang” w Twoim ciele
 
W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TCM) fazy inne niż REM i REM są tłumaczone na zasady „ yin” i „yang ” – przy czym „yin” reprezentuje bierność (ruch zstępujący), a „yang” symbolizuje aktywność (wznoszenie się).
 
Według „Lingshu” (starożytnego chińskiego tekstu medycznego) „cykl snu i czuwania regulowany jest przez ciągłe krążenie „wei qi ” (ochronnego qi) – ochronnej tarczy organizmu kontrolowanej przez płuca.
Kiedy „wei” qi” jest silna, działa jak niewidzialna tarcza, która chroni przed infekcjami.”

Praktycy TCM wierzą, że „wei qi” podróżuje w „yang” w dzień i w „yin” w nocy.

Kiedy „yang” się wyczerpie, „yin” będzie w pełni – co doprowadzi do senności.
I odwrotnie, kiedy „yin” dobiegnie końca, „yang” będzie dominować – co spowoduje przebudzenie.

Jak wspomniano wcześniej, „wei qi” krąży w organizmie poprzez meridiany „yin” i „yang” – kanały (skorelowane z głównymi narządami ciała), którymi poruszają się „qi” (energia), krew i płyny ustrojowe.

Mówi się, że „wei qi” robi to 25 razy wzdłuż meridianów „yang” w ciągu dnia, a następnie jeszcze 25 razy w ciągu meridianów „yin” w nocy – spędzając około dwóch godzin w każdym meridianie, gdzie „wei qi” będzie stymulować i wzmacniają narządy odpowiadające wspomnianemu meridianowi.

Następnie „wei qi” wznowi swoją podróż do następnego meridianu, powtarzając swoje działanie, aby odżywić inne narządy.

W TCM przepływ „wei qi” i narządy, z którymi oddziałuje podczas 24-godzinnego krążenia, opierają się na zegarze południka:


● 3:00 do 5:00 – płuca

● 5:00 do 7:00 – jelita grube

● 9:00 do 11:00 – śledziona

● 11:00 do 13:00 – serce

● 13:00 do 15:00 – jelito cienkie

● 15:00 do 17:00 - pęcherz

● 17:00 do 19:00 – nerki

● 19:00 do 21:00 - osierdzie (włóknisty worek otaczający serce i utrzymujący je w stabilnym miejscu wraz z dużymi naczyniami)

● 21:00–23:00 – potrójny palnik, czyli „trzy płonące jamy” (podwzgórze, które działa jak inteligentny ośrodek koordynujący kontrolę temperatury ciała, ciśnienia krwi, głodu, nastroju, popędu seksualnego, pragnienia i snu; żołądek odpowiedzialny za trawienie i miednica do wydalania i reprodukcji)

● 23:00 do 1:00 w nocy – pęcherzyk żółciowy

● 1:00 do 3:00 – wątroba
Jeśli Twój sen zostanie zakłócony o określonej godzinie, może to wskazywać na problemy z odpowiednim narządem.

Wymogi związane z codziennymi czynnościami, w tym pracą, mogą sprawić, że nie zaśniesz przez wiele godzin i możesz nie wiedzieć, kiedy zrobić sobie przerwę na odpoczynek.

Niemniej jednak nie powinieneś rezygnować ze snu, zwłaszcza snu regenerującego – kiedy Twój mózg na tym etapie pomaga w pełni przywrócić funkcjonowanie każdej istotnej części Twojego ciała, zasadniczo resetując Cię na kolejny dzień aktywności.


Sztuczki TCM, które pomogą Ci lepiej spać


 
Dobry wypoczynek w nocy ma kluczowe znaczenie dla optymalnego zdrowia i ogólnego samopoczucia, a aby to osiągnąć, musisz utrzymywać zdrowy cykl snu.
Oto kilka dobrych nawyków związanych z higieną snu:


● Przed snem jedz więcej pokarmów „yin”, takich jak lekkie, odżywcze posiłki zawierające różnorodne owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste i chude białka.
Unikaj alkoholu i kofeiny oraz słodkich i pikantnych potraw, które są uważane za potrawy „yang” (rozgrzewające).

● Zrób sobie masaż akupresurowy.
Umieść palec w punkcie akupresury zwanym „anmian” (spokojny sen).
Znajduje się on pomiędzy uchem a podstawą czaszki, gdzie znajduje się niewielkie zagłębienie zwane „wyrostkiem sutkowatym”.
Naciskaj zagłębienie okrężnymi ruchami i masuj je, aż poczujesz się bardziej zrelaksowany i gotowy do odpoczynku.

● Zanurz stopy w gorącej wodzie ze świeżym lub sproszkowanym imbirem i masuj dolne partie nóg oraz stopy, aby pobudzić krew do odpływu z nadmiernie pobudzonego mózgu.
Możesz przerwać namoczenie, gdy zaczniesz się lekko pocić.
To tylko wskazuje, że kanały energetyczne Twojego ciała, które znajdowały się w stagnacji, zostały odblokowane.

● Staraj się trzymać regularnego harmonogramu snu.
Według TCM organizm rozwija się, jeśli ustala spójną rutynę snu, która pomaga regulować wewnętrzny zegar organizmu.

● Stwórz uspokajające środowisko snu, ograniczając używki, w tym urządzenia elektroniczne.

Obejrzyj ten film o „przepisie przed snem”, który pomoże Ci spać jak dziecko .
 
https://www.brighteon.com/96aa55e6-746b-4db1-931b-30b31de2be64
 
 
 
 Źródło:
 
https://www.naturalnews.com/2024-04-03-tcm-sleep-cycle-to-maintain-good-health.html

8 kwiecień 2024

Olivia Cook  

  

Komentarze

  

Archiwum

Petycja
luty 6, 2003
Elzbieta
Agresja ze wschodu
wrzesień 17, 2007
Marek Olżyński
Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 -przypomnienie z aktualnymi uwagami
sierpień 26, 2007
tłumacz
Trzy ludobójstwa
lipiec 11, 2003
prof. Ryszard Szawłowski
Dziad, czyli polski inżynier
maj 14, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
Artykół cenzurowany:``89
sierpień 2, 2006
Marek Olżyński
Zbliża się kres bezkarności...
listopad 26, 2003
Poszły konie
wrzesień 29, 2003
angora.pl
Why the West Hates Islam...
czerwiec 24, 2007
przysłał Marduk
Głupi Jaś
październik 6, 2003
Marek Ludwikiewicz
Spisek w NFZ
październik 9, 2006
IT
Dziennikarska kaczka i medialna bomba
maj 26, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
W sieci zależności
styczeń 13, 2003
http://www.rzeczpospolita.pl/
Motłoch
kwiecień 16, 2006
Artur Łoboda
"Surowy" wyrok dla piłkarza
luty 4, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
Polski suweren unijnego prawodastwa
październik 15, 2005
Czy NOP to neonaziści?
marzec 6, 2007
PAP
Niebawem decyzja Polski w sprawie prośby USA dotyczącej MTK
sierpień 27, 2002
PAP
10 lat grozi oskarżonym o malwersacje finansowe
lipiec 30, 2002
PAP
2009.03.06. Serwis wiadomości ze świata bez cenzury
marzec 6, 2009
tłumacz
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media