ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

A gdyby tak? 
13 październik 2023      Artur Łoboda
Szokująca prawda o polskiej armii 
24 sierpień 2014      www.polskawalczaca.com
Śródmieście Warszawy w czerwonej strefie! 
3 październik 2020      Alina
Kobieta księżyca 
14 maj 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Adam Słomka w więzieniu za niezapięcie pasów bezpieczeństwa! 
14 kwiecień 2017      niezalezna.pl
Władcy świata, władcy Polski 
11 marzec 2013      Artur Łoboda
Pożar w Archiwum 
7 luty 2021      Artur Łoboda
Zbrodnia zaniedbania 
18 marzec 2020     
Zmurszałe filary państwa 
5 październik 2009      mifin@wp.pl
Koniec ery klimatyzatorów? 
29 marzec 2020      Artur Łoboda
Szarańcza, czyli opowieść o potwornej głupocie 
4 luty 2021     
Czy Konfederacja może wybić się na niepodległość? 
19 wrzesień 2020     
"Polski hydraulik" zbankrutował  
25 sierpień 2017     
Z uporem maniaka "reformują" 
18 czerwiec 2018      Artur Łoboda
Powrót komunistycznej retoryki 
22 lipiec 2009      onet.pl
Bojkot Izraela w Polsce 
18 marzec 2019      Alina
Dziewczyna z żonkilą we włosach 
22 maj 2023      Zygmunt Jan Prusiński
Święte oburzenie głupców 
25 luty 2019     
List z Krakowa do ministra Glińskiego w obronie polskiej kultury 
16 grudzień 2015      latarnik
Dlaczego nie wierzę, że kiedykolwiek istniał wirus Covid 
9 kwiecień 2023     

 
 

Jak odżywianie może pomóc w walce z chorobami?

To publikacja z maja 2020 roku - stworzona dla uzmysłowienia ludziom podstawowych metod dbania o zdrowie.
Nie ma co prawda żadnego kowida, ale Nasze organizmy atakuje wiele bakterii i wirusów.

Największym zagrożeniem jesteśmy Sami dla Siebie - bo to źle funkcjonujący układ odpornościowy - Nas zabija - przy tym rzekomym "kowidzie".

Odpowiednia dieta może temu zapobiegać. Dlatego poniższa publikacja jest ponadczasowa.





Skrót

Obecnie pandemia Covid-19 jest głównym wyzwaniem na całym świecie.
Aby walczyć z wirusami, konieczne jest osiągnięcie i utrzymanie dobrego stanu odżywienia.

Na stan odżywienia jednostki wpływa kilka czynników, takich jak wiek, płeć, stan zdrowia, styl życia i stosowane leki.
Stan odżywienia osób został wykorzystany jako odporność na destabilizację podczas tej pandemii COVID-19.

Optymalne odżywianie i spożycie składników odżywczych w diecie mają wpływ na układ odpornościowy, dlatego jedynym zrównoważonym sposobem przetrwania w obecnym kontekście jest wzmocnienie układu odpornościowego.

Nie ma dowodów na to, że suplement może wyleczyć układ odpornościowy, z wyjątkiem witaminy C, która jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę układu odpornościowego.
Właściwa dieta może zapewnić organizmowi odpowiedni stan do pokonania wirusa.
Jednak wraz z wytycznymi dotyczącymi diety, zarządzanie bezpieczeństwem żywności i dobre praktyki żywieniowe są obowiązkowe.

Ten artykuł bada znaczenie odżywiania we wzmacnianiu odporności i podaje profesjonalne i autentyczne wskazówki żywieniowe dotyczące odżywiania i bezpieczeństwa żywności, aby przeciwdziałać COVID-19.

Ponad 2500 lat temu Hipokrates powiedział:
„Niech jedzenie będzie lekarstwem, a lekarstwo pokarmem”.

Zarówno spożycie składników odżywczych, jak i występowanie choroby zwykle wpływają na stan odżywienia, szczególnie w krajach rozwijających się, gdzie wszyscy dążą do pożywienia. 1

Niewłaściwa dieta i choroby zakaźne mogą prowadzić do poważnego niedożywienia.
Obecnie pandemia COVID-19 jest głównym wyzwaniem na całym świecie, dlatego naukowcy i badacze próbują stworzyć specjalną szczepionkę przeciwko temu wirusowi, ale jak dotąd bezskutecznie. 2

Nawet gdyby udało im się znaleźć metodę szczepienia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w społeczeństwie przeważają inne zakażenia odporne na środki przeciwdrobnoustrojowe.
Stan odżywienia jest bardzo ważny dla utrzymania silnego układu odpornościowego przeciwko wirusowi.
 
Niektóre czynniki, takie jak styl życia, wiek, stan zdrowia, płeć i leki, wpływają na stan odżywienia danej osoby. 3
Podczas pandemii COVID-19 stan odżywienia osób był używany jako miara odporności na destabilizację. 1

Optymalne odżywianie i spożycie składników odżywczych w diecie wpływają na układ odpornościowy poprzez ekspresję genów, aktywację komórek i modyfikację cząsteczek sygnałowych.

Ponadto różne składniki diety są wyznacznikami składu drobnoustrojów jelitowych, a następnie kształtują odpowiedzi immunologiczne organizmu. 3
Dlatego istniejące dowody sugerują, że jedynym zrównoważonym sposobem przetrwania w obecnej sytuacji jest wzmocnienie układu odpornościowego.
Odpowiednie spożycie cynku, żelaza i witamin A, B 12, B6, C i E jest niezbędne dla utrzymania funkcji odpornościowej.
W obecnym scenariuszu COVID-19 narzucił jednostce nowy zestaw wyzwań związanych z utrzymaniem zdrowej diety. 4

Stan samoizolacji, zamknięcie i dystans społeczny są ważnymi środkami spłaszczenia krzywej choroby, chociaż środki te mają poważne konsekwencje dla życia jednostki.
Samo zamknięcie się w domu ma znaczący wpływ na zdrowie, w tym zmiany wzorców żywieniowych, nawyków spania i aktywności fizycznej.
Sprzyjałoby to zachowaniom, które wpływają na zdrowie psychiczne i fizyczne i prowadzą do zwiększonego ryzyka otyłości. 5

Strach i niepokój mogą również powodować zmiany nawyków żywieniowych, prowadzące do niezdrowych nawyków żywieniowych i mniejszej chęci do jedzenia lub zmniejszonej przyjemności z jedzenia. 6
 
Zbilansowana dieta zagwarantuje silny układ odpornościowy, który może pomóc wytrzymać atak wirusa.
Obecnie nie ma dowodów na to, że jakikolwiek suplement może „wzmocnić” nasz układ odpornościowy i leczyć - lub zapobiegać infekcjom wirusowym, z wyjątkiem witaminy C. 7
Witamina C jest jednym z głównych składników witamin rozpuszczalnych w wodzie, który ma tendencję do wzmacniania układu odpornościowego.
Dzienna zalecana dawka witaminy C wynosi 90 mg / d dla mężczyzn i 75 mg / d dla kobiet.

W obecnej sytuacji należy być świadomym konkretnych rodzajów żywności, które mogą wzmocnić nasz układ odpornościowy, aby walczyć z COVID-19. 8

Oto kilka profesjonalnych i autentycznych wskazówek żywieniowych 9, aby przeciwstawić się COVID-19:

    Codziennie jedz owoce (gujawa, jabłko, banan, truskawka, melon kantalupa, grejpfrut, ananas, papaja, pomarańcza, owoce Longmana, czarna porzeczka, pummelo) w ilości dwóch filiżanek (4 porcje).
     
    Jedz świeże warzywa (zielona papryka, czosnek, imbir, jarmuż, limonka, kolendra (suszona), brokuły, zielona papryczka chili) 2,5 szklanki warzyw (5 porcji) rośliny strączkowe (fasola i soczewica).
     
    Jedz całe ziarna i orzechy, 180 g ziaren (nieprzetworzona kukurydza, owies, pszenica, proso, brązowy ryż lub korzenie, takie jak ignam, ziemniak, taro lub maniok)
     
    Używaj orzechów, takich jak migdały, orzechy kokosowe i pistacje.
     
    Czerwone mięso można jeść raz lub dwa razy w tygodniu, a drób 2-3 razy w tygodniu. Używaj żywności pochodzenia zwierzęcego (np. Ryb, ryb, jaj i mleka) oraz 160 g mięsa i fasoli.
     
    Do przekąsek wybieraj świeże owoce i surowe warzywa zamiast produktów bogatych w cukier, sól lub tłuszcz. Unikaj nieregularnego podjadania.
     
    Nie przegrzewaj warzyw, ponieważ prowadzi to do utraty ważnych składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały.
     
    Używając suszonych lub konserwowanych owoców i warzyw, wybieraj odmiany bez dodatku cukru lub soli.
     
    Upewnij się, że jedzenie jest przygotowane i podawane w dopuszczalnych temperaturach (≥72 ° C przez 2 minuty).
     
    Ogranicz spożycie soli do pięciu gramów dziennie.
     
    Spożywaj tłuszcze nienasycone (występujące w awokado, rybach, orzechach, soi, oliwie z oliwek, rzepaku, oleju kukurydzianym i słoneczniku) zamiast tłuszczów nasyconych (znajdujących się w maśle, tłustym mięsie, oleju kokosowym i palmowym, serze, ghee i śmietanie).
     
    Pij codziennie 8–10 szklanek wody. Pomaga w transporcie składników odżywczych do krwi, usuwa odpady i reguluje temperaturę ciała.
     
    Unikaj wszelkich gazowanych, skoncentrowanych soków i wszystkich napojów zawierających cukier.
     
    Utrzymuj zdrowy styl życia, ćwiczenia, medytację i regularny sen. Odpowiedni sen wspomoże funkcjonowanie układu odpornościowego.
     
    Jedz w domu, aby uniknąć kontaktu z innymi ludźmi i staraj się zmniejszyć ryzyko narażenia na COVID-19.

 
Właściwa dieta może pomóc w zapewnieniu, że organizm jest w najsilniejszym możliwym stanie do walki z wirusem.
System zarządzania bezpieczeństwem żywności musi zapewniać urzędnikom ds. Bezpieczeństwa żywności i pracownikom odpowiedni sprzęt ochrony osobistej, aby uniknąć zanieczyszczenia. 10 , 7
Naukowcy odkryli, że nie ma źródła zakażenia wirusem poprzez opakowania żywności lub żywność. 8
Jednak dobre praktyki żywieniowe są zawsze zalecane, przestrzegając ich w celu zminimalizowania ryzyka zanieczyszczenia, które są następujące:


    Umyj warzywa i owoce przed jedzeniem.
     
    Myj, płucz i dezynfekuj przedmioty i powierzchnie za każdym razem przed i po użyciu.
     
    Trzymaj gotowaną i surową żywność oddzielnie, ponieważ zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się szkodliwych mikroorganizmów z surowej żywności na gotowaną żywność.
     
    Używaj różnych desek do krojenia i przyborów do gotowania gotowanej i surowej żywności, aby zapobiec zanieczyszczeniu krzyżowemu.
     
    Pracownicy usług gastronomicznych powinni używać rękawiczek podczas przygotowywania posiłków.
     
    Staraj się nie wystawiać ani nie sprzedawać nieopakowanego jedzenia z lady samoobsługowej.
     
    Często dezynfekuj powierzchnie, które miały kontakt z klientami lub pracownikami, takie jak klamki, lady, wózki spożywcze.
     


Właściwa i zdrowa dieta może zapewnić silny układ odpornościowy, który jest w stanie oprzeć się atakowi wirusa.
Pewna ilość określonego składnika odżywczego nasyca komórki i zapobiega wszelkim niedoborom żywieniowym.
Osoby stosujące dobrze zbilansowaną dietę wydają się być bezpieczniejsze z lepszym układem odpornościowym i mniejszą częstością występowania chorób przewlekłych i infekcji.

Głównym celem tego artykułu jest wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, które pomagają zachować zdrowie fizyczne i psychiczne jednostek.
 
BIBLIOGRAFIA
1. Bogoch II, Watts A, Thomas-Bachli A, Huber C, Kraemer MU, Khan K. J Travel Med. 2020; 272 : 1–3. [ Bezpłatny artykuł PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]
2. Ksiazek TG, Erdman D, Goldsmith CS, Zaki SR, Peret T. Emery S, Tong S i in., Redaktorzy. Nowy koronawirus związany z ciężkim ostrym zespołem oddechowym. N Engl J Med. 2003; 348 (20): 1953–1966. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
3. Aslam MF, Majeed S, Aslam S, Irfan JA. Witaminy: kluczowi gracze w zwiększaniu odpowiedzi immunologicznej, mini przegląd Vitam. Górnik. 2017; 6 : 153. [ Google Scholar ]
4. Yousafzai AK, Rasheed MA, Bhutta ZA. Coroczny przegląd badań: ulepszone odżywianie - droga do odporności. J Psychiatria dziecięca. 2013; 54 : 367–377. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
5. Gleeson M, Nieman DC, Pedersen BK. Ćwiczenia, odżywianie i funkcja odpornościowa. J Sports Sci. 2004; 22 : 115–125. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
6. Macht M. Jak emocje wpływają na jedzenie: model pięciokierunkowy. Apetyt. 2008; 50 : 1–11. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
7. Anton SD, Miller PM. Czy negatywne emocje przewidują spożycie alkoholu, spożycie tłuszczów nasyconych i aktywność fizyczną u osób starszych? Behav Modif. 2005; 29 : 677–688. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
8. Haug A, Brand-Miller JC, Christophersen OA, McArthur J, Fayet F, Truswell S. Żywność „łódź ratunkowa”: kwestie żywnościowe i żywieniowe w przypadku pandemii lub innej katastrofy. Med J Aust. 2007; 187 : 674. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
9. Khayyatzadeh SS. Odżywianie i zakażenie COVID-19. Bezpieczeństwo żywności J Nutr. 2020; 5 (2): 93–96. [ Google Scholar ]
10. Wypych TP, Marsland BJ, Ubags ND. Wpływ diety na odporność i choroby układu oddechowego. Ann Am Thorac Soc. 2017; 14 : 339–347. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
 
 
Źródło:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7306972/
 
 
14 maj 2021

Faseeha Aman & Sadia Masood 

  

Komentarze

  

Archiwum

Po prostu uporządkować
lipiec 30, 2008
Artur Łoboda
Tysiąc w beciku i Tysiąc w Strasburgu
marzec 21, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Po strzałach na Westerplatte i bombach na Wieluń
wrzesień 1, 2007
Marek Olżyński
"Tarcza" nie jest warta odnowy Zimnej Wojny USA z Rosją
lipiec 27, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Zabijają cywilów
czerwiec 21, 2003
przesłała Elżbieta
Brytyjski Żyd będzie nadzorował treningi policji w całej Unii Europejskiej, w zakresie tzw. przestępstw nienawiści i antysemi
grudzień 11, 2006
BIBUŁA - pismo
Papież do bankierów
luty 5, 2005
Jasiek z Toronto
Sejmowe komisje za liberalizacją zasad finansowania partii
lipiec 17, 2002
PAP
Krajobraz polityczno-medialny
listopad 7, 2003
Adrian Dudkiewicz
Porada dla wielodzietnych biednych rodzin
październik 22, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Za niedopełnienie obowiązków służbowych powinni odpowiadać urzędnicy a nie "państwo" bo to my finansujemy Skarb Państwa
listopad 10, 2005
PAP
W judaizmie Bóg jest Bogiem tylko dla Żydów
styczeń 8, 2006
http://www.kielce.pl/forum/
Mantra
marzec 28, 2007
Przysłał ICP
Kulczyk zebrał owacje na stojąco IAR
grudzień 9, 2004
Opinia Biskupów USA o Sytuacji w Iraku
listopad 25, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
Czy atak na Iran spowoduje wybuch antysemityzmu na świecie?
grudzień 29, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
Bruksela odmawia. Finisz w złym stylu
styczeń 29, 2003
http://www.rzeczpospolita.pl/
Europa chora na raka
czerwiec 4, 2005
przesłała Elżbieta
Fundamentalisci Protestanccy i Walczący Izrael
lipiec 29, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Miller nieśmiało krytykuje ludzi Kwaśniewskiego, czyli RPP
styczeń 29, 2003
PAP
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2025 Polskie Niezależne Media