ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

„Globalne elity używają szczepionek COVID do wyludnienia planety” 
17 grudzień 2022      News Punch
Epidemiolodzy ogłaszają koniec epidemii w Szwecji. Odporność stadna została osiągnięta 
13 październik 2020      Obserwator
"Pokolenie Jana Pawła II" 
4 kwiecień 2017      Artur Łoboda
Naszym obowiązkiem jest pozostanie strażnikami prawdy 
7 marzec 2013      Artur Łoboda
Przesłanie do Polaków 
25 grudzień 2020      Zbigniew Herbert
Roger Hodkinson, patolog w rządzie Alberty: „Wszystko powinno się skończyć jutro” 
27 listopad 2020      Denise Baldi
Dlaczego Bufetowa jest Bufetową wyjaśnił prof. Dakowski 
21 lipiec 2017      Alina
Ogromne skoki liczby zgonów noworodków po wprowadzeniu szczepionek, dane z programu głównych izraelskich ubezpieczycieli zdrowotnych 
27 grudzień 2022     
Nie popieram żadnego z kandydatów, więc .... 
22 maj 2015      Artur Łoboda
Jakubiak przed nowelizacją ustawy o IPN. Radio WNET. 
27 czerwiec 2018     
50 rocznica encykliki Papieża Pawła VI – Humanae vitae 
24 lipiec 2018      Paweł Ziółkowski
Lipcowy wiersz miłości 
26 czerwiec 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Polska i USA jako państwa przesiedleńców?  
8 kwiecień 2009      Iwo Cyprian Pogonowski
Unieważnić Wybory na Prezydenta Polski ! 
6 lipiec 2010      Zygmunt Jan Prusiński
Równanie z wielką niewiadomą 
4 listopad 2021      Artur Łoboda
Retoryka Balcerowicza powraca w mediach 
5 październik 2014      Artur Łoboda
Największe kanalie z Rządu PiS 
12 styczeń 2016      Artur Łoboda
Bociany są wszędzie 
10 maj 2021      Artur Łoboda
Zająć się w końcu swoimi sprawami 
30 kwiecień 2015      Artur Łoboda
To będzie ostatnia kadencja PiS  
5 lipiec 2020     

 
 

Chiny wyprzedziły USA w spożyciu energii


Chiny wyprzedziły USA w spożyciu energii według Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) i rozpoczęły nową epokę w historii energetyki i dokonały głębokich zmian w światowym rynku oraz podniosły ceny ropy naftowej i węgla w czasie ostatnich lat według doniesień prasowych z 20go lipca, 2010.

Spożycie energii określa się za pomocą równoważnika spożycia ton metrycznych ropy naftowej (RSTRN). Tak, więc Chiny w 2009 roku spaliły 2,252 miliardy RSTRN w porównaniu z USA 2,170. USA było największym spożywcą energii od wczesnych lat 1900. RSTRN dotyczy spożycia ropy naftowej, energii jądrowej, węgla, gazu ziemnego, zapór na rzekach, wiatraków i elektryczności z promieni słonecznych etc..

Wzrost konsumpcji energii przez Chiny był bardzo szybki. Dziesięć lat temu spożycie energii przez Chiny stanowiło połowę spożycia przez USA, ale obecnie sytuacja zmieniła się w dużej z powodu kryzysu wywołanego szwindlem na trylion dolarów spowodowanego oszustwami na rynku nieruchomości w rezultacie, których blisko połowa domów w USA ma obecnie wartość rynkową niższą niż wynoszą ich długi hipoteczne. Ten stan rzeczy poważnie osłabił tempo produkcji przemysłowej i spożycia energii w USA.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że źródła spożycia energii w Chinach i w USA bardzo się różnią. Na przykład węgiel w USA stanowi 22% konsumpcji energii a w Chinach dwie trzecie, czyli znacznie więcej niż w roku 2000, kiedy w spożyciu Chin węgiel stanowił 57%. Jest to charakterystyczne dla spożycia energii przez Chiny i dlatego Chiny nie popierają ograniczania spalin w atmosferze.

Ropa naftowa stanowi 37% spożycia energii w USA. Tak USA jak i Chiny potrzebują postępu w wydajności sposobów spożycia energii. Na osobę w USA spożycie energii wynosi 7.1 RSTRN – mniej niż w 8.0 RSTRN w roku 2000, Natomiast w Chinach spożycie energii na osobę w 2009 wynosi 1,7 ton RSTRN na osobę, czyli pięciokrotnie niej niż w USA. Zapotrzebowania energetyczne wzrastają w Chinach z powodu wzrostu inwestycji w ciężki przemysł i w infrastrukturę.

Różnica między USA i Chinami polega na tym, że Stany Zjednoczone w przeciwieństwie do Chin nie mają potrzeby zmian w strukturze gospodarki, podczas gdy Chiny inwestują w rozbudowę własnej gospodarki. Potrzeby zmian w USA idą po linii zmian w zwyczajach użytkowników samochodów takich jak zmiany samochodów i innych pojazdów na bardziej wydajne, co też osiągane jest z dużym trudem. Dla Chin, mimo ich pozycji głównego konsumenta energii na świecie, równoważenie zapotrzebowania na energię jest znacznie trudniejszym zadaniem.

Wielu analityków uważa, że w USA zapotrzebowanie na ropę naftową będzie się zmniejszać raczej niż rosnąć w najbliższej przyszłości z powodu wzrostu wydajności konsumpcji oraz z powodu coraz większych sankcji prawnych i regulacji mających na celu podniesienie wydajności spalania paliwa przez wszelkiego rodzaju pojazdy.

Wzrost potęgi Chin idzie w parze ze zmianami w nastawieniu producentów zrzeszonych w organizacji OPEC (Organization of Petroleum Exporting Countries) takich jak Arabia Saudyjska, które dotąd planowały produkcję według wysokości konsumpcji paliwa w USA. W ostatnich latach państwa członkowskie OPEC zaczęły rozbudowywać rafinerie i baterie zbiorników wAzji. Obecnie Arabia Saudyjska eksportuje więcej paliwa do Chin niż do USA.

Przed kryzysem spowodowanym oszustwami w handlu fałszywymi i nieściągalnymi długami hipotecznymi w USA, prognozy analityków spodziewały się, że Chiny staną się głównym konsumentem energii na świecie dopiero za pięć lat. Stało się to wcześniej z dwóch powodów a mianowicie kryzysu ekonomicznego na świecie oraz z powodu nacisku politycznego na zwiększanie wydajności używanego paliwa.

Ocenia się, że Chinom potrzeba wzrostu inwestycji energetycznych w wysokości czterech trylionów dolarów na przestrzeni najbliższych dwudziestu lat żeby sprostać zapotrzebowaniu rosnącej gospodarki chińskiej i unikać przerw w dostawach elektryczności i paliwa. Ocenia się że Chiny muszą zbudować dodatkowe elektrownie o sile tysiąca megawatów w czasie następnych piętnastu lat, czyli tyle ile obecnie przedstawiają wszystkie elektrownie w USA razem wzięte, które budowano przez kilkadziesiąt lat.

Od wczesnych lat 1990tych Chiny stały się po raz pierwszy netto importerem energii w miarę jak zapotrzebowanie zaczęło przekraczać chińską podaż, zwłaszcza po przyjęciu Chin do WTO (World Trade Organization) w roku 2001. Wówczas zapotrzebowanie Chin na paliwo wzrosło czterokrotnie więcej niż spodziewano się i w ten sposób Chiny wyprzedziły USA w spożyciu energii i stały się największym konsumentem paliwa na świecie.

WWW.pogonowski.com
21 lipiec 2010

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

 

Muszę stanąć w obronie USA.

Nie negując dorobku i rozeznania technicznego Profesora ICP trzeba jednak przyznać że były one związane z tradycyjnymi technologiami dla których zużycie energii było jednym ze wskaźników rozwoju przemysłu.

USA, Japonia i Niemcy to światowi liderzy w przechodzeniu na technologie energooszczędne i ekologicznie przyjazne. Ich polityka obejmuje m.in. świadomą rezygnację z rozwijania gałęzi produkcyjnych uciążliwych dla środowiska i energochłonnych.

Równie, a może nawet w niektórych aspektach bardziej, postępowe są Federacja Rosyjska i Kanada które są jedynymi krajami które skorzystały na ociepleniu klimatycznym. Przyroda tych krajów wydatnie wspiera ekologiczne poczynania ich władz.

Pod względem produkcji energii ze źródeł odnawialnych czy atomowej (ta druga jest mniej szkodliwa i bezpieczniejsza niż się to wydaje prostakom z takich krajów jak Polska czy Austria) Chiny ustępują kilku krajom.

Obecny wzrost spożycia energii w Chinach trochę przypomina mocarstwową pozycję PRL w produkcji siarki rodzimej. Już wtedy siarka pochodząca z odsiarczania ropy naftowej zaspokajała zapotrzebowanie przemysłu chemicznego (przede wszystkim jako surowiec do produkcji H2SO4) wielu krajów.

Jeszcze lepszym porównaniem jest gwałtowny wzrost produkcji surówki w samych Chinach w okresie Rewolucji Kulturalnej w wyniku wytopu chałupniczego. Pisanie o jakości tej surówki jest chyba zbędne...

2010-07-22
tłumacz

 

Zaraz wszystkich wyprzedza Indie !

2010-07-28
Goska

  

Archiwum

ODEZWA DO DZWONU
lipiec 15, 2007
Wiesław Sokołowski Redakcja pisma literackiego
Czy Unia Europejska powinna zawrzeć sojusz z Rosją?
styczeń 17, 2007
Stefan Durand (tłum. Halina Lisowska-Chehab)
W Trzeciej RP opłaca się być bandytą
styczeń 22, 2004
IAR
Tępienie przestępców
wrzesień 4, 2003
Artur Łoboda
USA chcą, by Polska pokryła część kosztów budowy tarczy
czerwiec 6, 2007
nadesłała Dorota
21 POSTULATÓW SIERPNIOWYCH
sierpień 25, 2003
Leszek Skonka
Wielkie afery PRL i PRL-bis
styczeń 18, 2003
(rem)
NEXUS - Bronie do zdalnej manipulacji mozgu
czerwiec 20, 2008
Goska
Obiektorzy - ludzie sprzeciwu
maj 16, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
Prounijne zamroczenie
maj 6, 2004
Andrzej Kumor
Putin zagrożony w grze o naftę
październik 1, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
Przyszedł Kupiec do Szewczyka
wrzesień 21, 2004
Mecenas
Harpagoni, na start!
kwiecień 14, 2008
Marek Jastrząb
Koszulki z podobizną Hitlera
lipiec 23, 2004
Izrael Szamir Mur
marzec 23, 2009
Izrael Szamir
Akt wojny
styczeń 3, 2004
Iwo Cyprian Pogonowski
Hołdys o francuskich zamieszkach
listopad 15, 2005
Zbigniew Hołdys
Z pamietnika..
sierpień 21, 2007
TŁUMOCZ
W swiecie bajek!
październik 20, 2008
mik
Upiory przeszłości
listopad 18, 2005
Dziennik Polski
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2025 Polskie Niezależne Media