ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Ciekawe strony

Ukraina: Maski rewolucji 
W Odessie w maju 2014 r. wymordowali bezkarnie 45 osób. Jak to możliwe, że nie usłyszeliśmy żadnych protestów ani krytyki ze strony zachodnich demokracji? Ukraińska rewolucja była silnie wspierana przez dyplomację USA. 
Próba upodmiotowienia obywateli za pośrednictwem internetu 
Celem serwisu jest umożliwienie obywatelom wyrażenia swojej woli w najważniejszych dla nich sprawach. 
AI to wyrok śmierci, który już jest wykonany 
Pod koniec 2023 roku ukazała się książka Pana Profesora „informatyka w służbie ludobójstwa” w której opisuje całe swoje życie i to, jak największe korporacja świata budowały jego zdaniem swoje marki na ludobójstwie, w tym w trakcie II Wojny Światowej i obozach zagłady 
Pożary w Kaliforni - poważna analiza 
Jak lewacy spalili Los Angeles
 
Dr. L.Palevsky tłumaczy mechanizm działania szczepionki mRNA i wypływające z niej jej zagrożenia 
Dr. Lawrence Palevsky, certyfikowany pediatra, autor i wykładowca, wyjaśnia, w jaki sposób szczepionka na COVID instaluje instrukcje genetyczne mRNA z białka wypustek SARS-Cov2, które następnie wykorzystuje nasze ciało do powielania się, co powoduje bezpłodność, krzepnięcie krwi i zakażenia przez wydzielanie cząstek białka wypustki dla bliskich członków rodziny poprzez oddech, ślinę, pot i złuszczanie się skóry, którzy z kolei doświadczają objawów krzepnięcia, siniaków i niepłodności, mimo że nie byli zaszczepieni szczepionka na COVID-19. 
Świat dał się ogłupić lewackiej religii klimatycznej. Wpływ CO2 na klimat jest znikomy 
Wpływ CO2 na wzrost temperatury? Nie zostało przeprowadzone żadne potwierdzające badanie 
Cała prawda o ataku z 11 września 
Jeden z filmów usułujących przedstawić prawdę i ataku z 11 września 2001 roku 
Planet Lockdown 
Planet Lockdown to film dokumentalny o sytuacji, w jakiej znalazł się świat. Twórcy filmu rozmawiali z niektórymi z najzdolniejszych i najodważniejszych umysłów na świecie, w tym z epidemiologami, naukowcami, lekarzami, prawnikami, aktywistami, mężem stanu... 
Ivan Komarenko wywiad dla Głos Obywatelski 
W obronie Naszej wolności 
TAK SIĘ BAWIĄ UKRAIŃCY - KORUPCJA źródłem BOGACTWA? 
Bardzo drogie auta, prywatne odrzutowce, jachty, helikoptery i nieruchomości w luksusowych europejskich destynacjach, przemyt w walizkach kilkunastu lub kilkudziesięciu milionów dolarów i ponad miliona euro tak bawią się ukraińskie elity.  
Meredith Miller - Trauma w relacjach ludzi z rządem. Psychologiczne aspekty operacji „Covid-19”  
Jak robi się z ludzi idiotów czy zmanipulowane marionetki i jak ludzie robią to sobie sami !
 
The Corbett Report 
Kanał YT niezależnego dziennikarza James'a Corbett'a  
Powinniśmy się skupiać na wzmacnianiu odporności 
Prof. dr hab. n. med. Ryszard Rutkowski zadał pytanie Szumowskiemu.
Odpowiedzi nie uzyskał. 
Hiszpański rząd przyznał się do powietrznego spryskiwania całej ludności chemikaliami 
Podczas strategicznie zaplanowanego „stanu wyjątkowego” covid-19, Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) upoważniła hiszpański rząd do rozpylania z nieba śmiertelnych smug chemicznych . 16 kwietnia 2020 r. hiszpański rząd po cichu przyznał, że upoważnił wojsko do rozpylania biocydów na całą populację.  
Tego nie pokażą w żadnym medium głównego ścieku 
Śmiertelny atak! Iran wystrzeliwuje przerażające rakiety - Israel Emergency
 
Jak to jest z kowidem na Florydzie? 
 
Wykład Ernsta Wolffa na temat obecnego kryzysu 
 
Israelis protest in Jerusalem against PM Netanyahu 
Netanyahoo is a criminal just like Trumpy wumpy
Netanyahoo jest kryminalistą tak samo jak tępy głupek 
Klimat i trop finansowy 
To właśnie mega-korporacje i mega-miliarderzy — (...) są głównymi zwolennikami “oddolnego” ruchu dekarbonizacji — od Szwecji przez Niemcy po USA i dalej. 
Jak bankierzy wciągnęli USA w II wojnę światową 
Tajemnica Pearl Harbor. Prawda, którą ukrywają Amerykanie. 
więcej ->

 
 

Czy przeproszą

Varia

CZY KNESET BĘDZIE PRZEPRASZAŁ POLAKÓW? 2003-08-16

Marc Perelman, członek zespołu magazynu Forward w numerze z 8 sierpnia 2003 roku zamieścił artykuł pt.: Polacy otwierają śledztwo w sprawie roli Żydów w zabójstwach (http://www.forward.com/issues/2003/03.08.08/news3.html).
Chodzi o mordy dokonane w czasie II wojny światowej na Polakach przez żydowskich partyzantów komunistycznych podlegających dowództwu NKWD. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż cały artykuł jest zimno skalkulowaną próbą ustawienia opinii publicznej i ewentualnej dyskusji z myślą o wybieleniu partyzantów i zwaleniu winy na kogokolwiek włączając w to ofiary. Artykuł nie mówi tego wprost, ale wysyła serię sygnałów:

1. "polityczne motywy" czyli chęć odwrócenia uwagi od "pogromów" m in. zbrodni w Jedwabnym;

2. wbijanie klina pomiędzy polonię i kraj: IPN - cacy, a Kongres Polonii Kanadyjskiej - be...

3. "targowanie się" o liczbę ofiar;

4. podczas gdy Żydzi walczyli z Niemcami, mieszkańcy - ofiary nie tylko nie pomagali im, ale mieli pronazistowskie nastawienie i stworzyli tzw. "oddział samoobrony" by nie pozwolić partyzantom na pozyskiwanie (tj. rabowanie) żywności niezbędnej dla kontynuowania walki, czyli dostali na co zasługiwali...

5. same Koniuchy nie są już nawet w Polsce, w czasie wojny znajdowały się na granicy polsko-litewsko-białoruskiej (a wiec uznanie sowieckiego podziału obszaru II RP), partyzanci podlegali dowództwu sowieckiemu, zatem kto ma wnosić oskarżenie w tej sprawie? Polska, Litwa czy Białoruś? Przeciwko komu? Nie istniejącemu już Związkowi Sowieckiemu.

Można by tę listę wydłużyć, ale już te kilka przykładów wykazuje jasno o co tu chodzi. (Alex L.)

Oficjalny polski Instytut Pamięci Narodowej, stworzony dla badania historycznych zbrodni nazizmu i komunizmu, prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie zarzutów uczestnictwa żydowskich partyzantów komunistycznych podlegających dowództwu NKWD w masakrze ludności cywilnej w Polsce, na początku 1944 roku.
Instytut rozpoczął śledztwo w lutym 2001 r. na żądanie Kongresu Polonii Kanadyjskiej.

Robert Janicki, zastępca szefa komisji d/s ścigania zbrodni przeciwko narodowi polskiemu, powiadomił redakcję Forward w pisemnym oświadczeniu, że Instytut przesłuchał świadków, włączając w to zarówno ofiary jak i sprawców i zgromadził materiały archiwalne z kilku krajów, ale data podsumowania dochodzenia nie została jeszcze ustalona.

Mimo to, Instytut wydał kilka wstępnych raportów, które zawierają domniemanie, że około 50 do 60 żydowskich partyzantów stanowiło część 120 osobowego sowieckiego oddziału partyzanckiego, który 29 stycznia 1944 roku zaatakował wieś Koniuchy. Według raportów co najmniej 35 cywilów zostało zabitych, a wieś obecnie znajdująca się na terytorium Litwy i nazywająca się Kaniukai została doszczętnie spalona.

Dochodzenie, o którym nie było doniesień w Stanach Zjednoczonych i które pozostawało nieznane grupie uczonych, z którymi rozmawiano pisząc ten artykuł, wywołuje zaniepokojenie wśród Żydów ze względu na jego możliwe motywy polityczne.

"Dla Kongresu Polonii Kanadyjskiej jest bardzo wygodne poruszanie tego zagadnienia zamiast udzielania wyjaśnień na temat pogromów Żydów dokonywanych przez Polaków w czasie wojny i po jej zakończeniu" - powiedział historyk Dov Levin z Hebrew University, który był członkiem jednego z żydowskich oddziałów partyzanckich operujących pod sowieckim dowództwem na tamtym terenie i który napisał kilka książek na ten temat.

Telefony do Kongresu Polonii Kanadyjskiej w sprawie komentarzy pozostały bez odpowiedzi.

Chociaż stosunki pomiędzy Polską i Izraelem poprawiły się w czasie minionej dekady, to sprawa ta może podsycić zjadliwość stosunków polsko-żydowskich, które pogorszyły się w ostatnich latach w wyniku sporów na temat masakry Żydów dokonanej przez Polaków we wiosce Jedwabne w 1941 roku, za którą Polacy obwiniali żołnierzy niemieckich. Napięcia przeniosły się do tego kraju [USA], gdy w ubiegłym roku przywódca polonii amerykańskiej wypowiedział antysemickie uwagi na ten temat.
Chociaż niektórzy obserwatorzy wyrazili zaniepokojenie intencjami grupy kanadyjskiej, potwierdzili jednak, że polski Instytut Pamięci jest solidną, godną zaufania instytucją. Zdobył on wiarygodność przeprowadzając szczegółowy przegląd wydarzeń w Jedwabnem, potwierdzając że Polacy odgrywali centralną rolę w tej masakrze.

Kongresu Polonii Kanadyjskiej od lat nalega na dochodzenie w sprawie zabójstw w Koniuchach, na temat których opublikował książkę w 1998 roku. Wysiłki te uzyskały nowy impuls po tym jak polska gazeta doniosła o tych incydentach w 2001 roku, przytaczając wypowiedzi ocalałych i cytując archiwalne materiały potwierdzające, że miały miejsce masowe zabójstwa.

Walki w Koniuchach opisane są w kilku żydowskich relacjach z bitew partyzanckich, włączając w to "The Avengers" - książkę napisaną przez Rich Cohen i opublikowaną w 2000 roku. Żydowskie oddziały partyzanckie były częścią brygady dowodzonej przez Abba Kovnera - byłego bojownika wileńskiego getta, który pó?niej stał się czołowym poetą izraelskim.

W piśmie do Instytutu domagającym się dochodzenia, Kongresu Polonii Kanadyjskiej, by poprzeć swe zarzuty, cytuje kilka relacji żydowskich partyzantów. Pismo podkreśla rolę odgrywaną przez żydowskie grupy partyzanckie i przytacza najwyższe z szacunków ofiar śmiertelnych, pomniejszając jednocześnie doniesienia o pronazistowskich nastawieniach mieszkańców wioski. Umniejsza też ono współczesne oceny sygnalizujące bliską obecność Niemców i proniemieckich sił policyjnych, czy też fortyfikacji wokół wioski.

Kongresu Polonii Kanadyjskiej wzywa rząd polski do postawienia sprawców zbrodni przed sądem i do odebrania szanowanemu dowódcy oddziału partyzanckiego, Henrikasowi Zimansowi, najwyższych polskich odznaczeń wojskowych.

Anthony Polonsky, historyk Uniwersytetu Bradeisa, powiedział, że w tych okolicznościach polski Instytut Pamięci nie miał innego wyjścia jak tylko otworzyć dochodzenie.

Instytut próbuje teraz zrekonstruować faktyczne wydarzenia jakie miały miejsce w Koniuchach, malej wiosce na granicy polsko-litewsko-białoruskiej.

Severin Hochberg, historyk z United States Holocaust Memorial Museum, powiedział, że materiały, które widział, sugerują, iż cywile na prawdę zostali zabici przez partyzantów - pogląd ten podziela kilku ekspertów, z którymi rozmawiano opracowując ten artykuł.

"W tym czasie Sowieci prowadzili ofensywę, a Żydzi walczyli razem z nimi, tak wiec wierzę, że coś poważnego wydarzyło się" - powiedział Hochberg. "Jednak jest jeszcze wiele do zbadania."

Jednym z zagadnień wymagających ustalenia jest liczba ofiar śmiertelnych, którą Kongres Polonii Kanadyjskiej określa na około 300 osób. Większość ocen waha się jednak pomiędzy 30 a 40.

Rzecznik instytutu, Andrzej Arseniuk, powiedział redakcji Forward, że Instytut opiera swe badania na tym niższym szacunku.

Analiza wstępnych ustaleń ujętych w kilku dora?nych sprawozdaniach potwierdza, że Instytut opiera swoje badania na założeniu, że zabito 36 do 50 osób.

W jednym z raportów, datowanym 9 września 2002 roku, regionalne biuro Instytutu w Łodzi mówi, że mieszkańcy zorganizowali grupę samoobrony by zapobiec rabunkom dokonywanym przez sowieckich partyzantów, pobudzając tym oddziały partyzanckie do ataku na wioskę we wczesnych godzinach 29 stycznia 1944 roku. Raport cytuje świadków mówiących, że najliczniejszą grupą byli partyzanci "narodowości żydowskiej" i i utrzymuje, że pośród 100 do 120 atakujących było około 50 Żydów.

W swym piśmie do Forward prokurator przytacza tajny raport dowództwa niemieckiego Wermachtu w Rydze, napisany w tydzień po incydentach, mówiący, że grupa Rosjan i Żydów zabiła 36 osób i że wioska została doszczętnie spalona.

Według badacza litewskiego - Sarunasa Lieckisa - podobne wyliczenie ofiar znaleziono w raporcie proniemieckiej policji litewskiej. Sowieckie meldunki wspominają wydarzenie bez podawania liczby ofiar, ale podkreślają, że oddziały samoobrony w wiosce niepokoiły partyzantów, potwierdza Lieckis.

Profesor Levin z Uniwersytetu Hebrajskiego, który był członkiem oddziału partyzanckiego "Śmierć Okupantom", powiedział, że Koniuchy były "wypadkiem" i odmówił dalszego dyskutowania na temat tych wydarzeń przez telefon, dodając, że są prawdopodobnie jakieś niegodne plany związane z inicjatywą rozpowszechniania [informacji] o tych wypadkach.

Kluczowym zagadnieniem stojącym przed polskimi badaczami będzie określenie stopnia autonomii oddziałów żydowskich w sowieckiej hierarchii partyzanckiej.
Według historyków Hochberga z Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie i Israela Gutmana z Muzeum Yad Vashem w Jerozolimie, oddziały te były w tym czasie wcielone do sowieckiego systemu dowodzenia i kontroli.

W tymczasowym raporcie z pa?dziernika 2002 roku, Instytut Pamięci wyraził tą samą opinię, stwierdzając, że oddziały były pod bezpośrednią kontrolą centralnego partyzanckiego dowództwa w Moskwie. Mogłoby to wskazywać, że wyodrębnianie Żydów [jako sprawców i odpowiedzialnych za mord] nie jest prawdopodobne, gdyż byli oni częścią [sowieckiej] infrastruktury partyzanckiej.

Hochberg dodał jednak, że można zapewne mówić o możliwej "pół-autonomii", w której żydowskie oddziały musiały stać w jednej linii z komunistycznym przywództwem, ale zachowując przy tym pewien margines swobody w decydowaniu o ich uczestnictwie w specyficznych operacjach.

Instytut Pamięci prowadzi również inne śledztwo w sprawie zabójstw dokonanych we wiosce Naliboki, w maju 1943 roku.

19 sierpień 2003

Tłum. Alex L. 

  

Archiwum

Ogolny bilans kosztow, strat i zyskow
Koszty aneksji do UE (7)

kwiecień 1, 2003
Włodzimierz Bojarski
Skarga Ojczyzny
maj 14, 2003
przesłała Elżbieta
Chińska wersja NATO? Gra optymistyczna i gra pesymistyczna
kwiecień 21, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Co oznacza Tak dla UE?
październik 10, 2003
Adam Sandauer
Recenzja dokonana przez czas Kazimierz Z. Poznański: SUKCES REFORMATORÓW - PORAŻKA REFORM
grudzień 18, 2002
Kazimierz Poznański
Plama na imażu i na stole – hipokryzja w mediach
luty 20, 2009
Mirosław Naleziński, Gdynia
Yad Vashem za szybki ws. napisu w Jedwabnem
lipiec 14, 2002
PAP
art 117 KK
czerwiec 10, 2004
Ustawodawca
PODRÓŻE Z RYSZARDEM KAPUŚCIŃSKIM
maj 8, 2008
Marek Jastrząb
Przyszedł Michnik do Sejmu
luty 10, 2003
http://www.rzeczpospolita.pl/
Dom na kołach
luty 17, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Rola polskiej inteligencji w Polsce i na świecie
styczeń 9, 2009
przeslala Elzbieta Gawlas Toronto
Po powrocie z Kanady
październik 12, 2004
Marak Majewski
Tępienie przestępców - Gronkiewicz Walz
wrzesień 5, 2003
Plac Świętego Piotra
marzec 31, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
Pomylona Taktyka w "Wojnie z Terrorem"
listopad 14, 2004
Iwo Cyprian Pogonowski
Zmienna Rzeczywistość Potęgi USA
marzec 25, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Rola prawdy z zrzeszeniu moralnym
maj 26, 2007
Zbigniew Dmochowski
Kto z Was BARANY ma jeszcze jakiekolwiek złudzenia wobec PiS?
kwiecień 13, 2006
Zadanie specjalne wykonam
lipiec 31, 2004
Jakub Sakowicz
więcej ->
 
   


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media