|
Chcą być policjantem świata.
Reakcje prasy światowej na wojenne deklaracje USA
|
|

We wczorajszych reakcjach w mediach w wielu krajach Europy i za Oceanem przeważa oburzenie deklaracją wojny wydaną przez Busha bez oglądania się na ONZ. Zwraca się też uwagę, że administracja USA nie liczy się z opinią świata.
USA. Bush nie ogląda się na nikogo
Amerykańska gazeta "The New York Times" stwierdza, że administracja waszyngtońska nie martwi się zbytnio o reakcję świata na wojnę i jest święcie przekonana, że problemy skończą się, gdy Irakijczycy przywitają Amerykanów kwiatami. "Zwycięstwo w Iraku nie przełamie nieufności świata co do polityki Stanów Zjednoczonych, ponieważ administracja Busha udowodniła wielokrotnie, że nie postępuje zgodnie z przyjętymi regułami."
Inna gazeta, "The Washington Post", twierdzi, że choć upłynęło już sporo czasu od ataków z 11 września, jasne jest, że decyzja o zaatakowaniu Iraku zapadła zaraz po nich, jeśli nawet nie przed nimi.
Wielka Brytania. Waszyngton nie słucha świata
Brytyjska gazeta "The Times" zastanawiała się wczoraj, jak powinni zachowywać się rozsądni przeciwnicy wojny po - wszystko na to wskazuje - przegranej batalii o jej powstrzymanie. Purves, felietonista tej gazety, zauważa, że wielotysięczne protesty społeczne nie przekonały niewielkiej grupki liderów politycznych do zaniechania wojny. Komentator "The Timesa" nawołuje w obliczu wojny do rozsądku, bez orzekania, kto w tej sytuacji jest zdrajcą.
JS
Francja. USA podeptały prawo Gazeta "Le Figaro" stwierdza, że amerykańska decyzja zaatakowania Iraku świadczy o tym, że prawo międzynarodowe ma bardzo relatywną wartość i przegrywa w konfrontacji z siłą. Stało się tak prawdopodobnie dlatego, że dla wielu amerykańskich ekspertów jest ono bronią słabych - konstatuje komentator dziennika.
Inna gazeta, "Ouest France" zauważa, że "z ultimatum Busha dla Saddama Husajna świat poddaje się niebezpiecznej kontroli siły wojskowej". Deklaracja USA, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, uzgodniona na Azorach, w której Rada Bezpieczeństwa została oceniona jako "niezdolna do wyegzekwowania swoich decyzji", oznacza, zdaniem dziennika, podejmowanie w przyszłości akcji przez USA jako światowego policjanta bez oglądania się na ONZ. Franciszek L. Ćwik, Caen
Niemcy. Wzburzeni arogancją Busha
Ultimatum prezydenta USA ostro skrytykował wiceprzewodniczący frakcji SPD Gernot Erler, który zarzucił Bushowi w wywiadzie dla telewizji publicznej, iż roszcząc sobie prawo do decyzji o użyciu siły w stosunku do drugiego państwa, przejmuje rolę ONZ.
Przeciwko wojnie wypowiada się większość niemieckiego społeczeństwa. W przeważającej części wypowiedzi, zebranych przez media po ultimatum Busha, pytani na ulicach niemieckich miast ludzie wyrażali oburzenie i obawy o losy świata. Niemcy są zszokowani arogancją i butą prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Przeciwko inwazji USA bez mandatu ONZ wypowiedzieli się nawet politycy liberalnej FDP. Natomiast przywódcy opozycyjnych partii CDU CSU poparli amerykańskie ultimatum.
|
|
19 marzec 2003
|
|
Waldemar Maszewski, Hamburg
|
|
|
|
Gdyby nie Balcerowicz
październik 13, 2005
|
Giertych gdzie ty masz oczy ...ministrze.
lipiec 28, 2007
( . ) bez podpisu
|
Ideolog globalizmu - Zbigniew Kazimierz Brzeziński
(Tajna władza Świata)
listopad 19, 2005
www.naszdziennik.pl
|
Odwracanie kota ogonem
luty 20, 2003
Artur Łoboda
|
Przyszedł Kupiec do Szewczyka
wrzesień 21, 2004
Mecenas
|
Waniek grozi TVP prokuratorem
czerwiec 11, 2005
http://rzeczpospolita.pl
|
Konstytucja
wrzesień 20, 2002
|
"Patrioci" z PO i PSL
lipiec 3, 2008
PAP
|
High Risk Credit
sierpień 21, 2007
przysłał ICP
|
Idea narodowa sama pozbywa się śmieci
styczeń 16, 2009
Dariusz Kosiur
|
The Sordid Past of Former Polish President Aleksander Kwasniewski
luty 23, 2007
przysłał Iwo Cyprian Pogonowski
|
Wulgaria - blaski i cienie
kwiecień 22, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Polskie szpitale
luty 10, 2007
Bogusław
|
13 GRUDNIA 2008 ROK
grudzień 13, 2008
Zygmunt Jan Prusiński
|
Groza Wojny w Zatoce Perskiej i Załamanie się Giełdy na Świecie
sierpień 19, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Bezprawie po polsku
Szefowie "Super Expressu" będą sądzeni
listopad 25, 2002
PAP
|
Do Polskich Partii, organizacji i środowisk patriotycznych
czerwiec 19, 2004
|
Wyrok zależny od pełnionej funkcji
maj 14, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Tadeusz Rejtan
czerwiec 7, 2003
Stanisław Tubek
|
Runda przegrana przez Izrael
sierpień 15, 2006
Iwo Cypian Poogonowski
|
więcej -> |
|