ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Ciekawe strony

Jak tlenek grafenu reaguje w organizmie  
Przez szczepionkę dostaje się do tkanek i "mnoży się", tworząc sieć przewodzącą w całym ciele, a następnie...  
whatreallyhappened.com 
Warto dodać ten link do Pana strony: http://whatreallyhappened.com/

99% tez dotyczących religii, polityki i ekonomii i filozofii się pokrywa z tezami zaprasza.net. Topowa strona. 
Peruwianski sad uznal B. Gatesa G. Sorosa i Rokefelerow odpowiedzialnych za tworzenie "pandemii" COVID 19 
 
Tego preparatu nie można nazywać szczepionką. Nazywam to konstruktem mRNA, rekombinowanym RNA, preparatem, który jest dziełem inżynierii genetycznej.  
Prof. zw. dr hab. Roman Zieliński “O szczepionce genetycznej Pfizera i testach PCR” 
Jak to jest z kowidem na Florydzie? 
 
Rosja zrujnowała biznes złodziejom syryjskiej ropy 
... rosyjskie lotnictwo wielokrotnie (60 razy) i niezwykle intensywnie zbombardowało rakietami balistycznymi pozycje Daesh na pustyni syryjskiej..Wydaje się jednak, że sukcesem było zniszczenie na pełną skalę zaplecza i sprzętu handlarzy ropą na terenach okupowanych przez Turków, na północnych syryjskich przedmieściach Aleppo... 
"Służę ludziom, nie instytucjom" 
Główny komisarz policji w Dortmund w przemówieniu do narodu niemieckiego…
I do POLICJI !!

 
Ludobójstwo COVID- konferencja w Wiedniu 23 październik 2020 
23 października 2020 zespół złożony z Claire Edwards (byłej redaktor pracującej dla ONZ, badaczki i mówczyni), Stevena Whybrow (dziennikarza śledczego, aktywisty, badacza Prawa Naturalnego i mówcy), Lucasa Alexandra (dziennikarza i prowadzącego telewizję internetową Age of Truth) oraz kilku innych osób, doręczył prezydentowi Austrii pismo, które następnie zostało odczytane i wyjaśnione bardziej szczegółowo na konferencji prasowej. 
Dyrektorzy Moderny i AstraZeneca obwiniają Rządy za niebezpieczne szczepionki 
Chciałbym poznać datę, jeśli to możliwe, kiedy rozszyfrowaliście całą sekwencję DNA tego wirusa, czy też opieraliście się wyłącznie na sekwencji dostarczonej przez rząd chiński?
Czy podczas prób na ludziach umierali u was ludzie, a jeśli tak, to na jaką chorobę umierali? 
Finansowany przez Google zespół „sprawdzający fakty” wydaje się być garstką fikcyjnych Hindusów w zubożałym miasteczku niedaleko Bangladeszu 
 
Wielkie pytania o 9/11 
Strona poświęcona analizie wydarzeń z 11 września 2001 
Szczepienia przeciw Covid prowadzą do uszkodzenia płuc 
 
Nową pandemię zaplanowano na 2025 rok 
 
Świat dał się ogłupić lewackiej religii klimatycznej. Wpływ CO2 na klimat jest znikomy 
Wpływ CO2 na wzrost temperatury? Nie zostało przeprowadzone żadne potwierdzające badanie 
Medialni MORDERCY! 
Jak najgorsze szumowiny z pierwszych stron gazet, szczuły na ludzi, którzy nie dali się zatruć trującą szczepionką przeciwko nieistniejącemu kowidowi 
Szczepionka do zabijania Ludzi 
Eksplozja nowotworów, zawałów i chorób po zastrzykach na Covid.
W dn. 8 lutego 2023 r. Dr David Martin gościł w programie 'Stew Peters Show' aby omówić niezaprzeczalny związek tzw. "szczepionek" na Covid z obserwowaną na całym świecie eksplozją nowotworów, zawałów serca i wielu innych chorób.…
 
Wzrost o 6000% zgonów spowodowanych szczepieniami w pierwszym kwartale 2021 r. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2020 r 
Jak można się spodziewać, gdy nowe eksperymentalne „szczepionki”, które nie zostały zatwierdzone przez FDA, otrzymają zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach w celu zwalczania „pandemii”, która ma obecnie ponad rok, liczba zgonów po zastrzykach tych zastrzyków gwałtownie wzrosła w Stanach Zjednoczonych. populacji o ponad 6000% na koniec pierwszego kwartału 2021 r., w porównaniu do odnotowanych zgonów po szczepionkach zatwierdzonych przez FDA na koniec pierwszego kwartału 2020 r. 
Wojsko izraelskie zabija Żydów, by odpowiedzialnością obarczyć Hamas 
Na angielskojęzycznej, izraelskiej stronie ynetnews.com, pojawił się film nakręcony w podczerwieni przez jeden z izraelskich helikopterów typu Apache podczas ataku Hamasu na Izrael 7.10.2023 r. 
ZBRODNICZY DRUK 3238 + REFERENDUM “STOP BEZKARNOŚCI FUNKCJONARIUSZY PUBLICZNYCH” 
 
W grudniu 60 kolejnych sportowców upadło, a 40 zmarło  
Mniej więcej tak samo jak w październiku i listopadzie, kiedy trend osiągnął szczyt. Na dzień 28 grudnia 2020 r., z powodu eksperymentalnych strzałów z powodu zatrucia COVID EUA, 395 sportowców doznało zatrzymania akcji serca i innych poważnych problemów zdrowotnych. Spośród nich zginęło 232 
więcej ->

 
 

W sieci zależności

MICHAŁ MAJEWSKI, ANNA MARSZAŁEK, LUIZA ZALEWSKA

Cały zeszły tydzień rozmawialiśmy z lud?mi, którzy mogą coś wiedzieć o aferze Rywina. Spotkaliśmy się z kilkudziesięcioma prezesami firm, politykami, lobbystami. W nieoficjalnych rozmowach, po wyłączeniu magnetofonu, słyszeliśmy najbardziej fantastyczne scenariusze. Wielu wpływowych ludzi rządzących światem mediów i polityki, których nigdy nie posądzilibyśmy o spiskowe teorie, było przekonanych, że całą historię "zmontowały służby specjalne".

Według jednych propozycja Rywina była prowokacją mającą skompromitować Agorę, a nawet doprowadzić do "wrogiego przejęcia" tej spółki, gdyby wycena jej akcji dramatycznie spadła.

Inni sądzili, że ujawnienie afery sprzed pół roku to akcja wymierzona w szefa rządu. Niektórzy wskazywali Pałac Prezydencki jako ośrodek zainteresowany całą sprawą i prorokowali, że skończy się ona dymisją premiera. Jeszcze inni twierdzili, że tej historii nie da się poskładać w logiczną całość, ponieważ jest zbiegiem przypadków i nieracjonalnych zachowań jej uczestników. Przedstawiamy wersje głównych bohaterów afery i to, co udało nam się do tej pory ustalić. Niczego nie przesądzamy i nikogo nie oskarżamy.

Nikt nie ma wątpliwości, że jest to największa afera ostatnich lat, która wstrząśnie nie tylko światem polityki i biznesu. Twórcy "Pianisty" obawiają się, że już przepadły szanse na zdobycie Oskara, skoro jego producent jest zamieszany w głośną historię korupcyjną.

Jeden z poważnych przedsiębiorców nie dawał nam żadnych szans: "Niczego się nie dowiecie. Sprawa rozegrała się między czterema, pięcioma osobami. To jest historia, która może zmieść z powierzchni całą klasę polityczną".


Wersja Lwa


Lew Rywin, główny bohater afery, nie chciał z nami rozmawiać. - Po konsultacjach z prawnikami zdecydowałem, że zacznę mówić dopiero w prokuraturze - powiedział nam przez telefon.

Udało nam się jednak dotrzeć do ludzi, którzy cały czas mają bliski kontakt z Rywinem. Linia obrony, jaką im przedstawił, jest następująca: cała historia wydarzyła się w gronie znajomych, których już wcześniej łączyły zarówno interesy, jak i zażyłość towarzyska. Dlatego Rywin czuje się przez nich oszukany. Zwłaszcza że, jak uważał, sprawa miała pozostać w tajemnicy, bo tak - jego zdaniem - ustalono w trakcie konfrontacji u premiera, w której brali udział: on, Adam Michnik i Leszek Miller.

Rywin - jak twierdzą nasi rozmówcy - nie zaprzecza faktom opisanym przez "Gazetę Wyborczą", jednak inaczej je interpretuje. Twierdzi, że pieniądze, których żądał, miały być zapłatą za 98 procent udziałów w jego spółce producenckiej Heritage Films, jakie Agora miałaby odkupić (Heritage produkowała m.in. "Pianistę", "Listę Schindlera", "Króla Olch", "13 posterunek").

Według Rywina inicjatywa lobbingu na rzecz Agory w sprawie noweli ustawy o radiofonii i telewizji wyszła od Andrzeja Zarębskiego i Wandy Rapaczyńskiej. Zarębski to były rzecznik prasowy rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego i były członek KRRiTV, dziś lobbysta pracujący dla prywatnych mediów. Rapaczyńska zaś stoi na czele spółki Agora (m.in. "Gazeta Wyborcza" i kilkanaście rozgłośni radiowych).

Rywin mówi ponadto, że część rozmowy z Michnikiem odbyła się na tarasie w redakcji "Gazety" i nie była nagrana, o czym sama "Gazeta" w artykule "Przychodzi Rywin do Michnika" nie pisze.

Tyle Rywin.

O tym, że inicjatywa spotkania wyszła również od Zarębskiego Rywin mówił podczas spotkania z Michnikiem. Jak ustaliliśmy, tego fragmentu nie ma jednak w stenogramie opublikowanym przez "Gazetę", chociaż autor tekstu Paweł Smoleński, zaznacza wyra?nie w nagłówku: "Spisuję bez skrótów".

Oryginał d?więkowego nagrania fragmentu rozmowy Michnik - Rywin ściągnęliśmy ze strony internetowej "Gazety". Rywin mówi tam nie tylko "o grupie, która ma w ręku władzę". Wytłuszczonym drukiem podajemy to, co w "Gazecie" się nie pojawiło.

Rywin: - Jest grupa, która powiedziała mnie: "Słuchaj, chodzą po mieście takie te, że ty im się przyglądasz, że ty chciałbyś ewentualnie z Adamem porozmawiać, jak on chce ten Polsat kupić". Ja: "Czy to są żarty, czy nie, ale jeśli chodzi o mnie, nie ma żadnego problemu". Oni: "Chcielibyśmy ciebie wykorzystać, żebyś przekazał pewien message...". To się złożyło tak, że zawołał mnie Zarębski też i Wandę... I ta grupa po prostu z jednej strony gwarantuje ci ustawę i gwarantuje ci akceptację zakupu (...)

Wanda Rapaczyńska nie potrafiła nam wyjaśnić, dlaczego wypadło zdanie o niej i o Zarębskim. Odesłała nas do autora tekstu Pawła Smoleńskiego.

Smoleński: - Niech pan przeczyta mi to zdanie. Na ile jest ono istotne?

"Rz": - Jest istotne, ponieważ napisał pan na górze, że tekst jest bez skrótów...

Smoleński: - Jest napisane bez skrótów, ale przecież gdybym zostawił wszystkie "ochy", "achy" i westchnienia, byłoby to nie do zniesienia.

Po przytoczeniu wyciętego zdania Smoleński mówi: - Tutaj nie ma żadnego zabiegu czyszczącego. Było to potrzebne do rozjaśnienia całej historii.

"Rz": - Ale, jak to? Rywin przecież mówi, że zawołał go Zarębski.

Smoleński: - Dokładnie ta sama informacja jest w rozmowie z Zarębskim.

Jednak w publikacji "Gazety" nazwisko Zarębskiego pojawia się w nieco innych okolicznościach - pada dopiero w czasie konfrontacji u premiera, gdy Rywin wycofuje się z tego, że działał w imieniu Leszka Millera.


Wersja Zarębskiego


Spotkaliśmy się Andrzejem Zarębskim. Nigdy - jak zaznacza - nie pracował na zlecenie Agory ani Canal Plus, z którym wtedy związany był Rywin. Powtórzył, że jadł obiad z Rywinem 9 lipca: - Chciałem go spytać, czy może dopomóc w szukaniu kompromisu wokół ustawy. Jestem doświadczonym człowiekiem, więc poszedłem na to spotkanie z jeszcze jedną osobą ze świata mediów. Ale nie była to Rapaczyńska ani nikt inny z Agory.

"Rz": - Przez wiele miesięcy Rywin i jego firma nie chcieli się włączać w wasz protest. Po co więc pan chciał się z nim spotykać?

Zarębski: - Minęło pół roku. Rywin mógł zmienić zdanie. Podczas obiadu wyznał, że wchodzi w skład nieformalnej grupy doradców premiera. Wcześniej o tym nie wiedziałem. Zaprosiłem go jako przedstawiciela dużego nadawcy telewizyjnego (Canal Plus - red.) i człowieka, który ma szerokie znajomości. Odniosłem wrażenie, że Rywin po naszym spotkaniu pójdzie i powie: słuchajcie, trzeba szukać kompromisu.

"Rz": - Komu powie?

Zarębski: - Osobom forsującym w imieniu rządu ten projekt ustawy. Mówił przecież, że należy do nieformalnej grupy doradców premiera. Nie mówił, że ma kontakty z premierem, ale że bywa w otoczeniu premiera. Potem się już nie spotkaliśmy, nie rozmawialiśmy też przez telefon.

W grudniowym wywiadzie dla "Gazety" Zarębski mówił trochę inaczej: "Chciałem sprawdzić, czy Rywin może pomóc w zaaranżowaniu bezpośredniego kontaktu premiera z nadawcami prywatnymi i operatorami kablowymi, żeby wspólnie znale?ć konsens wokół kontrowersyjnego projektu nowelizacji ustawy".

Przypomnijmy, że Rywin i Zarębski jedzą obiad 9 lipca. Tymczasem już dwa tygodnie wcześniej, czyli 26 czerwca premier Miller spotyka się z prezesami największych mediów i deklaruje chęć zawarcia kompromisu. Nadawcy po wyjściu ze spotkania z szefem rządu wyglądali na zadowolonych. - Nie spodziewałem się aż tylu sensownych zmian i jestem usatysfakcjonowany - mówił wtedy założyciel TVN Mariusz Walter.


Wersja Rapaczyńskiej


Prezes Agory twierdzi, że przynajmniej przez rok przed wydarzeniami z lipca 2002 r. nie miała kontaktów z Rywinem. Wcześniej były one regularne, bo Rapaczyńska wchodziła w skład rady nadzorczej Canal Plus, którym kierował Rywin. Przez kilka lat Agora była też udziałowcem tej stacji.

Rapaczyńska: - Rywin mija się z prawdą. To on zadzwonił z ofertą przyjaznej pomocy. Powiedział, że jest w kontakcie z kręgami rządowymi, które mają moc sprawczą, że może pomóc zakończyć te awantury wokół ustawy.

Przypomnijmy. Jest pierwsza połowa lipca. Po czerwcowym spotkaniu Millera z nadawcami wiceminister kultury Aleksandra Jakubowska pracuje nad autopoprawką do ustawy, jaką obiecał wnieść rząd. Jakubowska jest w stałym kontakcie z nadawcami. Z Rapaczyńską telefonicznie i za pośrednictwem e-maili uzgadnia ostateczne zapisy. Mają być one korzystne dla Agory, tak by mogła ona kupić Polsat.

Dlaczego Rapaczyńska nie zapytała Jakubowskiej o to, co wyprawia Rywin?

- Nigdy nie przyszło mi do głowy, że ta sprawa ma związek z ustawą i że ta oferta pochodzi od osób, które zajmują się procesem legislacyjnym. Dla mnie od początku było jasne, że Rywin lub ludzie, którzy za nim stoją, chcą wymusić pieniądze od Agory. Dlatego nie próbowałam tego wyjaśniać z minister Jakubowską - odpowiada prezes Agory.

Dlaczego w ogóle Rapaczyńska spotykała się z Rywinem, który wcześniej nie interesował się ustawą? - Może byłam naiwna, ale wierzyłam, że jest mi przychylny. Że jest jeszcze jedną osobą, która będzie mówiła, iż forsowany przez rząd projekt jest niedobry. Potrzebna była każda para rąk - mówi.

Prezes Agory zaprzecza, by kiedykolwiek rozmawiała z Rywinem o kupnie udziałów w jego firmie. - Nie bylibyśmy zresztą nią zainteresowani - twierdzi. Jej zdaniem nazwa Heritage Films padła tylko raz. - Rywin proponował, by na konto jego firmy przelać 17,5 mln dolarów, by pieniędzy nie trzeba było przekazywać w walizkach.


Lewica marzy o Agorze bis


Jedna z wersji, mających wyjaśnić aferę Rywina, głosi, że jego działania to część większego przedsięwzięcia - próby stworzenia przez lewicę dużego koncernu medialnego, w którego skład wchodziłyby m.in. telewizja (np. sprywatyzowana Dwójka TVP), nowy lewicowy dziennik i inne media, które udałoby się na rynku zdobyć. Miałaby to być swego rodzaju anty-Agora. Siłą rzeczy między takim koncernem a wydawcą "Gazety" musiałoby dojść do konfliktu interesów.

Na realizację swoich planów lewica nie ma jednak pieniędzy. Zapleczem finansowym nowego koncernu mogłyby być prywatyzowane właśnie Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. WSiP to największy podmiot na polskim rynku książki. W 2001 roku spółka odnotowała zysk netto w wysokości 17,3 mln zł, rok wcześniej - 22 mln zł. Wydawnictwo ma ponad 100 mln zł w gotówce. Z tego powodu jest dla wielu bardzo łakomym kąskiem.

Losy trzeciego już przetargu na WSiP decydowały się dokładnie w tym samym czasie, kiedy Rywin zgłosił się ze swoją propozycją do Agory.

Agora była zaś jedną z ośmiu firm, które stanęły do przetargu na WSiP. 1 sierpnia minister skarbu Wiesław Kaczmarek zdecydował, że do dalszego etapu rokowań dopuszcza Agorę, wydawnictwo MAC Edukacja oraz Muzę. Ta ostatnia to spółka związana z Włodzimierzem Czarzastym, sekretarzem KRRiTV.

Czarzasty to - obok Roberta Kwiatkowskiego, prezesa TVP - jeden z dwóch najważniejszych specjalistów od mediów na lewicy. Obaj byli desygnowani przez prezydenta do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Już kilka miesięcy temu prasa sugerowała, że Czarzasty jest głównym inicjatorem powołania anty-Agory. - Bzdury zupełne - drwi Czarzasty. - Takie rzeczy opowiadają idioci, którzy nie mają doświadczenia w biznesie i pojęcia, ile trzeba pieniędzy i starań, aby taki koncern założyć. A inni idioci te plotki powtarzają.

We wrześniu Agora i Muza złożyły wiążące oferty zakupu akcji WSiP. W "Gazecie Wyborczej" ukazały się krytyczne artykuły na temat Muzy i Czarzastego. 15 listopada minister skarbu dał wyłączność na dalsze negocjacje w sprawie WSiP Muzie. Agora wypadła z gry.

Rapaczyńska: - Podczas prywatyzacji trzeba się liczyć z tym, że działają inne siły niż podczas normalnych transakcji. Bardzo często w grę wchodzą czynniki pozabiznesowe. Normalnie wygrywa ten, który daje najlepszą ofertę. W przypadku WSiP, można domniemywać, że było inaczej.

Czy sprawa WSiP mogła być powodem ostatecznej decyzji o opublikowaniu tekstu na temat afery Rywina?

- Nie. Nawet nie przyszło mi to do głowy - odpowiada Rapaczyńska.


Kto w lipcu łowił ryby


Czarzastego nie łączą z Rywinem bliskie kontakty. - Mam ten komfort, że należę do niewielu, którzy z Rywinem nie są na ty - twierdzi. Takiego komfortu nie ma dziś prezes TVP Robert Kwiatkowski, który z Rywinem miał zawsze bliskie związki i towarzyskie, i zawodowe. Kiedy na polskim rynku pojawiły się platformy cyfrowe, TVP właśnie firmie Rywina oddała swój sygnał na wyłączność, czym znacznie wzmocniła atrakcyjność tej oferty. Telewizja publiczna wspólnie z firmą Rywina, Heritage Films, wyprodukowała wiele filmów, m.in. "Pana Tadeusza" i "Wied?mina".

Nazwisko Kwiatkowskiego pojawia w aferze Rywina najczęściej. To właśnie on - jak twierdził Rywin podczas konfrontacji u premiera - miał stać za łapówkarską propozycją, jaką złożono Agorze.

Leszek Miller wyjaśniał tę sprawę z Kwiatkowskim jeszcze latem. Potwierdził nam to rzecznik rządu Michał Tober: - Premier rozmawiał z Robertem Kwiatkowskim, by zweryfikować słowa Rywina, i Kwiatkowski wszystkiemu zaprzeczył.

Przez cały tydzień staraliśmy się o rozmowę z szefem TVP. Bez powodzenia. W końcu, za pośrednictwem sms-a (zwyczajowa forma kontaktu z Kwiatkowskim) zadaliśmy mu jedno pytanie wprost: czy to on w lipcu zeszłego roku był u Rywina na Mazurach? (Rywin powiedział Michnikowi, że właśnie na Mazurach swoją ofertę konsultował "z grupą trzymającą władzę").

Kwiatkowski odpisał, że będzie z nami rozmawiać dopiero po złożeniu zeznań w prokuraturze. Prezes zeznaje we wtorek.

Przez cały miniony tydzień Kwiatkowski nie pojawiał się na publicznych spotkaniach. Nie było go wśród szefów innych telewizji na posiedzeniu Sejmowej Komisji Gospodarki. Nie pojawił się też na wręczeniu nagród Człowieka Roku tygodnika "Wprost", choć tytuł ten przyznano Leszkowi Millerowi. Przyszedł za to na noworoczne spotkanie posłów SLD, zamknięte dla dziennikarzy. Z relacji uczestników wynika, że doszło tam do nieprzyjemnej sytuacji. Premier przy świadkach miał przeprowadzić z Kwiatkowskim ostrą rozmowę, używając mocnych słów.

Kwiatkowski, jako drugi obok Czarzastego, lewicowy specjalista od mediów, miał odegrać kluczową rolę w tworzeniu koncernu medialnego, a konkretnie projektu telewizyjnego. Dotąd Kwiatkowski zaprzeczał, że dąży do prywatyzacji jednego z kanałów TVP. Gdy wybuchła afera Rywina, Kwiatkowski przyznał nieoczekiwanie, że prowadził rozmowy o prywatyzacji jednego z programów publicznej stacji.

Potwierdza to także Rapaczyńska: - Nie wykluczam, że trzy, może dwa lata temu taka rozmowa była. I prezes był równie żywo zainteresowany sprawą, tak jak i ja.

- To znaczy?

- Prezes mówił, że jest żywo zainteresowany prywatyzacją jednego z kanałów, ja odparłam, że to ciekawa oferta, i że gdyby taka rzecz miała miejsce, nie wykluczone, iż Agora byłaby tym zainteresowana.

Opozycja twierdzi, że już niedługo prywatyzacja będzie możliwa, a potwierdzać to mają losy kluczowych artykułów w projekcie noweli ustawy o rtv. W obowiązującej dziś ustawie wpisano, że TVP rozpowszechnia dwa programy ogólnopolskie: Jedynkę i Dwójkę. W kontrowersyjnym projekcie, który leży w Sejmie, nie wymienia się już, ile tych programów będzie. Co ciekawe, w przypadku publicznego radia sytuacja pozostała bez zmian - według obecnego prawa rozpowszechnia cztery programy i według projektu też mają być cztery.


Dwa magnetofony Michnika


W całej historii jest jeszcze dużo pytań i wątpliwości:

- Skąd wzięła się suma 350 mln dolarów, którą Rywin wymienia jako cenę za Polsat. Jeszcze rok temu Polsat wyceniano na co najmniej miliard dolarów. Z powodu recesji i kiepskiej sytuacji na rynku mediów dziś prawdopodobnie jest znacznie niższa, ale i tak kwota podana przez Rywina budzi zdziwienie medialnych ekspertów. Druga na naszym rynku wielka prywatna stacja telewizyjna, która ma jednak mniejszy od Polsatu zasięg, czyli TVN, wyceniona została - podczas niedawnej transakcji z koncernem SBS - na 465 mln dolarów.

- Dziwi też wysokość domniemanej łapówki, jakiej domagał się Rywin - 17,5 mln dolarów. Biznesmeni i lobbyści, z którymi rozmawialiśmy, twierdzą, że to gigantyczna stawka, bo zwyczajowe "prowizje" przy podobnych przedsięwzięciach mogą sięgać pół, ewentualnie miliona dolarów. Wprawdzie Rywin ma obecnie kłopoty finansowe i pojawiają się opinie, że starał się o pieniądze dla siebie, a powołując się na wpływy wzmacniał tylko swoją ofertę. Sam mówił Agorze, że pieniądze mają trafić do SLD. Wysokość żądanej łapówki może wskazywać, że zamierzał się jednak z kimś podzielić. Większość naszych rozmówców uważa, iż Rywin nie działał sam.

- Czy Rywin planował przekazać większość pieniędzy z łapówki na doinwestowanie lewicowego koncernu?

- Dlaczego Rywin podczas rozmów z Rapaczyńską i Michnikiem domagał się, by Agora na piśmie odpowiedziała na jego ofertę? Taki dokument oznaczałby, że Agora podjęła grę z Rywinem. Niezależnie od treści mógłby posłużyć do skompromitowania spółki.

- Dlaczego Rywin powiązał swą ofertę z kupnem Polsatu przez Agorę? Możliwość takiej transakcji żyła głównie w mediach. W rzeczywistości właściciele Polsatu sondowali tylko rynek, ale nie planowali sprzedaży stacji.

- Czy i jaką rolę odegrały w tej sprawie kontakty Rywina z lud?mi ze służb specjalnych, o których wcześniej pisała prasa?

- Jak prokuratura oceni dowody i zeznania w tej sprawie? Nieoczekiwanie po piątkowym przesłuchaniu premiera, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej powiedział dla TVN24, że magnetofon cyfrowy, na którym Michnik nagrywał rozmowę z Rywinem, jest wątpliwym dowodem, ponieważ nie można jednoznacznie stwierdzić, czy cyfrowe nagranie nie było montowane. Udało nam się potwierdzić, że Michnik nagrywał Rywina na dwa magnetofony; "Gazeta" napisała tylko o jednym. Prokuratura poprosiła "Gazetę" o przekazanie także drugiego magnetofonu. Nie wiemy jednak, czy on również jest cyfrowy.

Po publikacji "Gazety" akcje Agory spadły do najniższego poziomu od roku.

Czy Agora nie żałuje, że zdecydowała się ujawnić aferę? Wanda Rapaczyńska: - Widziałam w Stanach, jakie kłopoty mają ci, którzy informują o przekrętach finansowych, praktykach seksistowskich i tym podobnych sprawach. Jednak bez takich ludzi na dłuższą metę demokracja nie ma szans. Zdajemy sobie sprawę, że i my poniesiemy pewien koszt. Trudno, nie jesteśmy ze szkła.

WSPÓŁPRACA Ł.G.



Kalendarium
- 11 lipca 2002 r. Lew Rywin, producent telewizyjny i szef Rady Nadzorczej Canal Plus, dzwoni do Wandy Rapaczyńskiej, prezesa Agory ("Gazeta" i kilkanaście rozgłośni lokalnych). Proponuje jej pomoc w zawarciu kompromisu w sprawie rządowej noweli ustawy o radiofonii i telewizji, którą prywatni nadawcy ostro atakują.

- Tego samego dnia Rapaczyńska spotyka się z Rywinem na kawie. Na prośbę Rywina Rapaczyńska daje mu notatkę, określającą warunki brzegowe, by nowela była zaakceptowana przez Agorę. Rywin informuje, że premier Leszek Miller przyjeżdża do niego na Mazury na ryby i tam przekaże mu uwagi Agory.

- 15 lipca Rywin spotyka się z Rapaczyńską. Przedstawia propozycję, którą miał usłyszeć na rybach: rząd ustąpi z zapisów antykoncentracyjnych w noweli ustawy o rtv w zamian za przekazanie 17,5 mln dolarów na konto firmy Rywina. W rzeczywistości pieniądze mają trafić do SLD. Inne warunki układu: "Gazeta" przestaje krytykować premiera, a Rywin - kiedy Agora - kupi Polsat, ma być zatrudniony w tej stacji, by pilnować interesów SLD. Rywin chce, by Agora swe zobowiązania spisała na piśmie.

- 16 lipca Rapaczyńska sporządza notatkę z opisem rozmowy z Rywinem i przekazuje ją Adamowi Michnikowi.

- 18 lipca Michnik prosi o spotkanie Millera. Pyta, czy to premier wysłał Rywina do Agory. Premier zaprzecza. Miller pokazuje mu notatkę Rapaczyńskiej. Miller ponownie zaprzecza. Twierdzi, że nie był z Rywinem na rybach i ostatni raz widział go w czerwcu na premierze "Pianisty". Premier postanawia doprowadzić do konfrontacji Rywina z Michnikiem.

- 22 lipca przed południem Michnik zaprasza do siebie Rywina. Nagrywa rozmowę. Powołując się na "grupę, która trzyma w rękach władzę", Rywin powtarza propozycję, którą wcześniej złożył Rapaczyńskiej. Domaga się, by umowę spisać na piśmie.

- 22 lipca o 19.30 Michnik ze spisaną rozmową i płytą kompaktową z nagraniem udaje się do premiera. Na spotkanie premier ściąga też Rywina. Gdy wszyscy są już razem, premier daje Rywinowi do przeczytania notatkę Rapaczyńskiej. Rywin jest w szoku. Zapytany, kto go inspirował, Rywin podaje dwa nazwiska: byłego członka KRRiTV, dziś eksperta medialnego Andrzeja Zarębskiego i prezesa TVP Roberta Kwiatkowskiego.
13 styczeń 2003

http://www.rzeczpospolita.pl/ 

  

Archiwum

Pożegnanie ze skarbem
styczeń 16, 2003
PAWEŁ RESZKA http://rzeczpospolita.pl/
Historia się powtarza
czerwiec 23, 2002
PAP
Obronne rakiety, Polska i Kuba oraz Unia Europejska
marzec 3, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
PiS chce wyjawienia powiązań polityków ze światem przestępczym
styczeń 30, 2003
IAR
Ustawa o Rzeczniku Pacjenta w Sejmowej Komisji Zdrowia
grudzień 7, 2006
Adam Sandauer
Płoccy duchowni tuszowali skandale
marzec 3, 2007
PAP
Order Orła Białego dla Bronisława Geremka
grudzień 11, 2002
PAP
List do Prezydenta Boliwariańskiej Republiki Wenezueli
grudzień 1, 2006
Bogusław Ziętek
All Americans are now war criminals
marzec 25, 2003
Zniewolenie ekonomią
lipiec 28, 2003
Prof. Anna Ra?ny
UE nie będzie powtarzać sondażu, który oburzył Izrael
listopad 5, 2003
PAP
Na usługach korporacji
październik 30, 2005
PAP
Otwieranie puszki Pandory
wrzesień 9, 2003
Nie stać nas
październik 20, 2003
Angora
¬ródło wszelkiego zła
grudzień 11, 2003
Artur Łoboda
Powrót do ?ródeł rozumu
maj 25, 2008
Artur Łoboda
Klub przestępców
kwiecień 10, 2003
przygotował Adam Zieliński
Najważniejszy fragment ("mało znany") wywiadu Gazety Michnika z matką Chodarowskiego.
marzec 17, 2008
W.M.
„Wojna Przeciwko Terrorowi” nie działa tak jak „Zimna Wojna”
wrzesień 14, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Zakłamane referendum
lipiec 2, 2003
przesłała Elżbieta
więcej ->
 
   


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2025 Polskie Niezależne Media