ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Ciekawe strony

Mikroskopijne, zaawansowane technologicznie metalowe przedmioty widoczne w szczepieniach COVID 
Dr Zandre Botha stwierdziła również ekstremalne uszkodzenia krwinek czerwonych u wszystkich badanych przez nią pacjentów po szczepieniu COVID. 
Iran dziesiątkuje izraelskie miasto portowe Hajfę pociskami kasetowymi; 2 osoby zabite, samochody... 
 
Dlaczego szczepionki na COVID-19 mogą wpływać na płodność człowieka?  
 
5 przykładów izraelskich zbrodni wojennych w Strefie Gazy 
 
Prawda o włoskiej "epidemii" - rozmowa z biologiem Elżbietą Wierzchows 
Program "niezaleznatelewizja" 
1984 
Podstawowa lektura dla młodych Polaków 
Warto posłuchać 
Chociaż scyzoryk się w kieszeni otwiera - to musimy zapamiętać takie zdarzenia i przypomnieć przed Trybunałem do spraw zbrodni kowidowych 
Pożary w Kaliforni - poważna analiza 
Jak lewacy spalili Los Angeles
 
Dr. Jeff Barke przerywa milczenie o COVID19 
 
"Quo Vadis Polonia?" Lech Makowiecki  
 
Pomylił Chrześcijaństwo z Judaizmem 
Skandaliczna niewiedza Prezydenta USA, czy też raczej perfidna prowokacja?
W przemówieniu Baracj Obama opisuje Chrześcijaństwo odwołaniami do Judaizmu.  
Skazany za pestki moreli, B17  
Faszyzm w barwach demokracji 
Planet Lockdown 
Planet Lockdown to film dokumentalny o sytuacji, w jakiej znalazł się świat. Twórcy filmu rozmawiali z niektórymi z najzdolniejszych i najodważniejszych umysłów na świecie, w tym z epidemiologami, naukowcami, lekarzami, prawnikami, aktywistami, mężem stanu... 
Kalisz w obronie Olszanskiego i Osadowskiego 
 
Monika Jaruzelska zaprasza Grzegorz Braun! cz.1 
 
Nową pandemię zaplanowano na 2025 rok 
 
wRealu24 
Niezależna Telewizja Marcina Roli 
www.globalresearch.ca 
świetne analizy polityczne i gospodarcze w skali mikro i makro + anty-NWO 
Zamordowani lekarze odkryli powodujący raka enzym dodawany do wszystkich szczepionek  
 
"Górale to męczą konie" 
Powiedziałam prezesowi (Kaczyńskiemu), że górale bardzo na nich liczą, to są ich wyborcy, a prezes odpowiedział mi na to: "Górale to męczą konie". Byłam w szoku, że przy tak ważnym temacie gospodarczym mówi takie rzeczy - relacjonuje posłanka. 
więcej ->

 
 

Zagrożenie Gospodarki Globalnej i Kłopoty USA?


 



W ostatnich dniach zapaść na giełdach światowych ?le wróży, zwłaszcza że czołowi inwestorzy i bankierzy amerykańscy od dawna mówią o zagrożeniu wielkim kryzysem. Może być, że obecnie giełdy przechodzą tylko „poprawki,” ale i tak są one przykre dla wielu inwestorów gdy w przeciągu mniej niż tygodnia został wymazany przyrost gospodarczy całego roku.  

W środę, 17go maja 2006, giełda londyńska w jednym dniu ucierpiała spadek wartości w stosunku procentowym najwyższy od trzech lat. Niemiecka giełda DAX spadła o 3.4%, framcuzka CA, 3.2% a wska?niki giełdy nowojorskiej, Dow Jones Industrial Average spadł 1.8%, Nasdaq Composite 1.5% i Standard & Poor 500, spadł 1,7%. Również spadła wartość amerykańskich bonów skarbowych. W piątek sytuacja trochę się poprawiła, ale obawy pozostały z powodu wysokich cen płynnego paliwa, miedzi i złota.  

Banki centralne zbyt pó?no przeciwdziałają rosnącej inflacji. Cytuje się opinię znanego ekonomisty z Hong Kongu, Jim’a Walker’s, który powiedział, że obecnie jest większe zagrożenie finansowym kryzysem światowym, niż kiedykolwiek w jego życiu.” Centralny bank USA, Ferderal Reserve jest między młotem i kowadłem. Nie wie czy już podniósł stopę procentową tak że gospodarka jest zbyt hamowana, lub czy nie podniósł wystarczająco stopy procentowej, na to żeby powstrzymać wzrost inflacji w ogóle, a cen papierów wartościowych na giełdach w szczególności, przy jednocześnie dużym przypływie kapitału inwestycyjnego.  

Obserwatorzy oceniają kapitały inwestycyjne szukające inwestycji na świecie nawet na stosunkowo niskiej stopie procentowej 74,000 miliardów dolarów, w tym 18,000 miliardów w bonach skarbowych i 20,000 miliardów dolarów w akcjach giełdowych. Tymczasem dzieła sztuki w Chinach wzrosły pieciokrotnie w cenie, przy jednoczesnym utrzymywaniu inwentarzy towarów na stosunkowo niskim poziomie.  

Mówi się że banki centralne utrzymywały za długo zbyt niską stopę procentową. W czerwcu Ben Bernanke, prezes Federal Reserve Bank, prawdopodobnie znowu podniesie stopę procentową, a tymczasem zwalnia się tempo drukowania pieniędzy w USA. Spadek wartości dolara ma zmniejszać tempo wzrostu deficytu USA w handlu zagranicznym, ale jednoczesny wzrost oprocentowania, przyciąga obcy kapitał i chwilowo wartość dolara wzrasta w stosunku do euro, i innych dewiz.  

Podnoszenie stopy procentowej powoduje wzrost wysokości oprocentowania hipotek i ?le się odbija na rynku nieruchomości, jak również powiększa zadłużenie rodzin amerykańskich i zapowiada spadek wartości domów mieszkalnych, które to domy obecnie są wyceniane bardzo wysoko. Rynek nieruchomości był od lat podstawą siły gospodarki USA. Miliony Amerykanów zaciągało nowe pożyczki hipoteczne żeby robić inne zakupy.  

Dziś przeciętna rodzina w USA ma ponad 10,000 dolarów długu na samych kartach kredytowych. Podobnie dzieje się n.p. w regionie Hong Kongu i innych krajach. Kryzys globalny spowoduje wiele upadłości i osłabi banki przez tak zwaną stagflację, czyli stagnację połączoną z inflacją. Jeżeli stagflacja znowu powtórzy się w USA to bank centralny nie będzie mógł kontrolować inflacji za pomocą małego podnoszenia stopy procentowej. Wtedy nastąpić może poważny kryzys przy stagnacji gospodarczej i szybko rosnącej stopie procentowej.  
Ciekawe są korelacje kryzysów gospodarczych i budowy kolosalnych drapaczy chmur. Przypomina się fakt, że nadchodzi 75 lat od ukończenia w Nowym Jorku, kolosalnego wówczas, Empire Sate Building, w czasie wielkiej depresji. Dziś najwyższe drapacze chmur są budowane w Dubai nad Zatoką Perską, gdzie właśnie giełda załamała się podczas budowy drapacza chmur wysokiego na 800 m. Podobnie się stało w czasie budowy Petronas Towers w Kuala Lumpur, chwilowo jest to najwyższy budynek na świecie (452 m.) Podobnie dzieje się w Teipei gdzie w budowie jest 101 piętrowy budynek (509 m.) a giełda na Taiwanie załamała się już 2001 roku. Tak więc dziś „wyścig do nieba” trwa między Malysia, Taiwan i Dubai niektórzy obserwatorzy uważają, że wyścig ten stanowi „zły omen” dla gospodarki globalnej.  
Doświadczenie wykazuje zbieg okoliczności budowy rekordowych drapaczy chmur i kryzysów gospodarczych. Sprawa korelacji budowy drapaczy chmur i kryzysów gospodarczych jest mniej ważna dla ludności niż fakt przepowiednie ekonomistów, że jak dojdzie do grożącego dziś światu kryzysu, wtedy cena benzyny potroi się i uncja złota będzie kosztować 2000 dolarów. Tymczasem popyt Chin i Indii na płynne paliwo rośnie, na czym z kolei Rosja będzie korzystać, a USA będzie tracić. Piszą o tym Pete Kendall i Steve Hochberg w artykule „A bull market goodbye from Dubai” (3go maja, 2006), oraz John Berthelsen w artykule „Global economy headed for danger” (20go maja, 2006, „Gospodarka globalna jest zagrożona,” Asia Times).  


www.pogonowski.com
21 maj 2006

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Archiwum

13 grudnia 2006 Stan Tymiński: Stan Wojenny – Dolarowa „Solidarność”
grudzień 18, 2006
Stanisław Tymiński
Hołota porównuje siebie tylko do hołoty
październik 30, 2003
Według Gronkiewicz-Waltz "program Kołodki to kontynuacja"
lipiec 16, 2002
PAP
Izrael ma bron atomowa
grudzień 5, 2007
Goska
"Ocean możliwości Chin"
kwiecień 14, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Restytucja Mienia Żydowskiego i Obietnice Tuska
marzec 15, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Puzle w skrablach
sierpień 10, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Sprawa Kurdystanu utrudnia destabilizację Iranu przez USA
listopad 2, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
Tadeusz Kowalik - Ewolucja systemu ekonomicznego USA
listopad 22, 2002
Tadeusz Kowalik
Polska widziana przez pryzmat prowincjonalnego miasteczka...
sierpień 7, 2008
jobstalker
Małopolskie branie (kopert)
sierpień 30, 2004
PAP
Jest brzydka sprawa...
czerwiec 9, 2006
Stanisław Michalkiewicz
Lewizna na wydziale prawa (ideały sięgają bruku)
październik 28, 2004
Mirosław Naleziński
Kto wygrał.
październik 2, 2007
bez podpisu (.)
Polityczna pornografia, czy polityczna egzekucja?
sierpień 7, 2007
Marek Olżyński
Do pseudopatriotów - idiotów
październik 3, 2005
Artur Łoboda
Oblicze bestii 666
marzec 2, 2009
tomeq
Trzy lata pó?niej
wrzesień 11, 2004
Budżet Krakowa 2004
styczeń 5, 2004
Dziennik Polski
Kulig na koszt niezaproszonych
maj 16, 2003
www.polandsecurities.com/orlen
więcej ->
 
   


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media