|
CETA - o co ta wrzawa?
|
|
15 lat temu Korwin-Mikke błagał George'a Juniora o przyjęcie Polski do NAFTA. (Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu)
Wysyłał w tym celu wiernopoddańcze - petycje do przybyłego do Polski prezydenta USA.
Dzisiaj Korwin występuje przeciwko CETA.
Co się zatem zmieniło?
Po pierwsze - znane są negatywne skutki NAFTA dla biedniejszych krajów Ameryki.
Po drugie - jako podstarzały polityk Korwin w końcu zrozumiał perfidię polityków amerykańskich.
Czy jednak mógł to wszystko wiedzieć 15 lat temu?
Oczywiście, że tak - bo ja to wszystko wyjaśniałem w swoich artykułach.
Ale ja nie jestem politykiem i nie mam zaczadzonego mózgu.
Strategia logicznego działania polega na skalowaniu ważności problemów i zagrożeń przed którymi stoimy.
Układ CETA bezsprzecznie jest zagrożeniem - w obecnej postaci - gdy korporacje narzuciły sobie wygodne narzędzia prawnych represji wobec państw.
Ale ja przypomnę swoje przemyślenia dokładnie z czasu wizyty Busha - juniora w Polsce. Otóż uświadomiłem sobie wtedy, że lansowana w latach dziewięćdziesiątych światowa Umowa o wolnym handlu stała się koniem trojańskim Zachodu.
To dzięki niej towary chińskie otrzymały dostęp do rynków całego świata i z racji niskiej wartości siły roboczej zawładnęły rynkami państw zachodnich. W rezultacie czego przestało istnieć wiele tradycyjnych działów produkcji USA i Europie.
Tak więc tamta Umowa o wolnym handlu stała się samobójem Ameryki.
W obecnej postaci chcą się przed tym zabezpieczyć i do tego przeprowadzić zawłaszczenie dorobku intelektualnego świata.
Czy jednak są w stanie to zrobić?
Przypomnę, że CETA to umowa miedzy UE a Kanadą.
Ludność, gospodarka i potencjał gospodarczy Kanady nijak się ma do Europy.
Krytycy CETA podejrzewają, że Kanada będzie tylko furtką do eksportu amerykańskiego przemysłu - poprzez filie umieszczone w tym kraju.
Najważniejsze zagrożenie upatrują jednak w żywności modyfikowanej genetyczne, która jest od lat produkowana w Kanadzie.
Pisałem już o tym, że większym zagrożeniem jest represjonowanie ekonomiczne polskiego producenta. I tego się obawiam bardziej od CETA.
Zamiast przyłączać się do ogólnopolskiej wrzawy w tym temacie pozwolę sobie zauważyć iż odnoszę wrażenie, że o coś innego chodzi w tej sprawie.
Z pewnością chodzi od odwrócenie uwagi od ważniejszych problemów. Tylko których?, bo wszystko - co dzieje się dziś na świecie jest groźne dla ludzkości.
Zablokowanie CETA byłoby pewną formą nacisku - na Rząd Kanady, by rozważył rezygnację z uprawy modyfikowanej żywności.
|
|
28 październik 2016
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
Nie kijem go to pałką. Nie udało się umorzyć z powodu braku cech przestępstwa to doprowadzono do przedawnienia
grudzień 23, 2004
Adam Sandauer
|
Czy Sankcje Karne Dadzą Iranowi Przewagę?
czerwiec 24, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Nasi najwięksi wrogowie
październik 12, 2003
zaprasza.net
|
Singer to stand down as President of Claims Conference
czerwiec 17, 2007
przysłał ICP
|
Projekt społeczny Polska 2005
grudzień 8, 2002
zaprasza.net
|
Kafka & case Iran
kwiecień 3, 2007
przysłał ICP
|
Polskie mięso armatnie
wrzesień 15, 2006
Tomasz Trzaska
|
POLSKA - UNIA 3
listopad 24, 2002
Prof. Jerzy Nowak
|
"Milczenie owiec"
wrzesień 5, 2004
Artur Łoboda
|
Balcerowicz za szybkim wprowadzeniem w Polsce euro
czerwiec 9, 2004
PAP
|
16 grudnia 1981 - 16 grudnia 2002
grudzień 16, 2002
Andrzej Trzaska
|
Ekonomiczni gansterzy nie próżnują
październik 22, 2003
PAP
|
Dysproporcja nuklearna między Izraelem i Iranem
luty 3, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Odmitologizowanie II Wojny Swiatowej.
listopad 14, 2006
PAP
|
"Pełzający przewrót"
październik 18, 2004
|
Silnik przemian a dywersyjna Poczta Polska
listopad 27, 2004
Mirosław Naleziński
|
Rosja jako " przyjaciel" Polski
sierpień 20, 2008
Jacobsdamm Warszawa.
|
Nowy wirus
luty 2, 2006
net
|
Tajne negocjacje Tuska
luty 24, 2009
Dariusz Kosiur
|
Zakaz stosowania odsetek - czy to jest słuszne?
grudzień 25, 2006
hakim
|
|
|