|
Rabunek Ropy Naftowej w Ekwadorze
|
|
Rabunek ropy naftowej w Ecuadorze w latach powojennych należał do typopwych operacji w czasie tworzenia „republik bananowych” przez korporacje i służby USA. Operacje te i morderstwa z nimi związane są szczegółowo opisane przez John’a Perkins’a w jego książce „Spowiedź Ekonomicznego Prowokatora” („Confessions of an Economic Hit Man” ISNB 1-57675-301-8).
W Ameryce Łacińskiej za pomocą katastrof lotniczych dokonywano morderstw na nieposłusznych prezydentach takich jak Jamie Roldos w Ekwadorze w 1981 roku i Omar Torrijos w Panamie w dniu 31 lipca również w 1981 roku. Stało się to po podpisaniu traktatu przez prezydenta Jimmy Carter’a z prezydentem Torrijos w sprawie przejęcia kontroli Kanału Panamskiego od USA przez Panamę.
Morderstwa te przypominają morderstwo również za pomocą katastrofy lotniczej Premiera Polski i Wodza Naczelnego Władysława Sikorskiego, który nie chciał uznać niemieckiej odpowiedzialności za zbrodnię w Katyniu jak to uczyniła W. Brytania i USA w celu kultywowania dobrych stosunków ze Stalinem. Ciekawe że ostatnia katastrofa pod Smoleńskiem blisko Katania w prasie amerykańskiej nazywana jest „Katyń 2.”
Po generale Sikorskim wodzem naczelnym został generał Kazimierz Sosnkowski, przeciwnik Powstania Warszawskiego, wywołanego wbrew jego zdecydowanemu sprzeciwowi. Generał Sosnkowski podejrzewał zdradę polski przez Churchilla i Roosevelta w Teheranie w 1943 roku. Rok później zabiegał on o pomoc aliantów dla powstania. Nie mogąc uzyskać jej oficjalnie, zarzucił zachodnim aliantom złamanie umów sojuszniczych. W dniu 30 września 1944 pod naciskiem Winstona Churchilla został zdymisjonowany ze stanowiska Naczelnego Wodza a na jego miejsce Wodzem Naczelnym został generał Tadeusz Bor-Komorowski, jeniec niemiecki.
Nominacja generała Bora-Komorowskiego na Wodza Naczelnego Polskich Sił Zbrojnych podczas jego pobytu w niewoli niemieckiej miała na celu odebranie Polakom wszelkich szans na obronę interesów Polski wobec USA i W. Brytanii w czasie, kiedy Moskwa uzyskiwała kontrolę marionetkowego komunistycznego rządu w Polsce na następne pół wieku.
Wracając do chwili obecnej, w Ekuadorze grupa ekspertów oceniła szkody z powodu rabunku ropy naftowej i zanieczyszczenia środowiska naturalnego w Ekuadorze na blisko dziesięć miliardów dolarów. Na podstawie tych badań sąd w Ecuadorze wydał wyrok w dniu 14 lutego, 2010, zasądzający Chevron Corp., na wypłacenie odszkodowania w wysokości 8,6 miliardów w celu zwrotu kosztów oczyszczania środowiska z zatrucia odchodami operacji wiercenia szybów i produkcji ropy naftowej oraz gazu ziemnego.
Na wypadek gdyby Chervron nie ogłosił natychmiast wyrazów ubolewania z powodu zbrodniczej eksploatacji nafty i gazu ziemnego Ekwadoru w przeciągu 15 dni, wyrok zostanie podwojony. Wyrok ten jest ostatnim epizodem w dramacie sądowym, który rozgrywa się w sądach w USA i w Ekwadorze od blisko dwudziestu lat. Obecnie wyrok sądu w Ekwadorze uznawany jest jako prawomocny na świecie. Oznacza to, że korporacja Chevron może być oskarżona i ścigana prawnie we wszystkich krajach gdzie ma swoje operacje przemysłowe i handlowe.
Produkcja ropy naftowej w Ekwadorze była od początku eksportowana bez opodatkowania. Jedynym kosztem były łapówki dla polityków miejscowych kontrolowanych przez służby USA. Natomiast koszt dróg, mostów i urządzeń portowych płacił marionetkowy rząd Ekwadoru za pomocą zaciągania długów przekraczających możliwości finansowe podatników ekuadorskich. W ten sposób zależność polityczna od USA Ekwadoru, podobnie jak i innych republik bananowych stale rosła równolegle z biedą miejscowej ludności, która to ludność była w coraz większej nędzy w czasie, kiedy rosła produkcja ropy i gazu ziemnego w ich ojczyźnie.
Chevron był pozwany do sądu w Ekwadorze, ponieważ obecnie majątek tej korporacji zawiera majątek włączonej do niej w 2001 roku Texaco Inc. w której to firmie ja pracowałem w latach 1947-1949 w Caracas w Wenezueli gdzie nauczyłem się po hiszpańsku i poznałem operacje przemysłu naftowego USA w republikach bananowych Ameryki Południowej.
Wenezuela jest pierwszym państwem rządzonym przez Indianina, Hugo Chaves’a, który popierał publicznie w 2007 wybór na prezydenta Ekuadoru Rafaela Correa. Prezydent Correa w 2008 roku stwierdził, że Chervon-Texaco jest winien Ekuadorowi odszkodowanie w wysokości 27 miliardów dolarów, według oceny jego ekspertów. Korporacja Chevron obecnie jest reprezentowana przez nową firmę adwokacką tym razem przez firmę Patton Boggs w Waszyngtonie.
www.pogonowski.com
|
|
1 marzec 2011
|
|
Iwo Cyprian Popgonowski
|
|
|
|
PROPORCJONALNY MORD
marzec 29, 2003
Stanislaw Tyminski
|
Spadkobiercy "Solidarności"
styczeń 16, 2005
ks. Czesław S. Bartnik
|
Móc liczyć na Polaka
styczeń 10, 2004
Andrzej Kumor
|
Geniusz miałby teraz 60 lat
grudzień 2, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Osaczony człowiek woła o ocalenie
styczeń 8, 2006
|
Obejrzyj film "Terror Storm" w sieci
grudzień 26, 2006
Kormak za Prison Planet
|
Prawda historyczna
maj 15, 2003
przesłała Elżbieta
|
Życzenia
grudzień 26, 2004
|
Azbest, czyli giga "kit"
grudzień 10, 2007
Dariusz Kosiur
|
Zrezygnujcie z życia. To będzie kompromis.
wrzesień 26, 2003
|
3xTak PPR i 4xTak PO
Program PO - czy w kierunku likwidacji Państwa Polskiego?
październik 5, 2004
Stanisław Bulza
|
Narodowa poprawność
lipiec 21, 2008
Artur Łoboda
|
Apel PiS : "internet bez VAT"
marzec 5, 2004
PAP
|
Czy lobby Izraela zniszczy kandydaturę Barack’a Obama?
marzec 18, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Rzecz niemożliwa dla matołów - nacjonalistów
grudzień 1, 2008
Artur Łoboda
|
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku
grudzień 31, 2005
zaprasza.net
|
Pierwszy kamyk spuszczony - czy pociągnie lawinę?
październik 15, 2003
PAP
|
Reklamowanie Krakowa
wrzesień 30, 2004
Dziennik Polski
|
I co teraz...?
czerwiec 14, 2003
ks. Czeslaw Bartnik
|
Zanim Rywin przyszedł do Michnika
styczeń 13, 2003
http://newsweek.redakcja.pl/
|
|
|