|
Odbudowa owszem ale nie w Faludży
|
|
Dahr Jamail i Ali Fadhi “Odbudowa owszem, ale nie w Faludży”
24 czerwca IPS Faludża Upłynął rok i połowa po tym jak w wyniku szturmu amerykańskiej armii w listopadzie 2004 roku miasto zostało zniszczone, mieszkańcy opowiadają o niekończącym się cierpieniu, braku pracy, przemocy i braku odbudowy.
Według mającej swoją siedzibę w Faludży organizacji pozarządowej Centrum Studiów Praw Człowieka i Demokracji w wyniku operacji „Phantom Fury” w Faludży zostało zniszczonych 705 budynków i sklepów zginęło od 4000 do 6000 ludzi.
IPS stwierdził, że miasto znajduje się pod drakońskim reżimem bezpieczeństwa biometrycznego obejmującego skanowanie siatkówki, odciski palców, prześwietlenie rentgenem wymaganym od każdego, kto chce wejść do miasta. Faludża pozostaje wyspą: nawet mieszkańcy wsi i miast takich jak Karma, Habbaniya, Khalidiya, które wchodzą w skład okręgu administracyjnego z siedzibą w Faludży nie mogą wejść do miasta.
Chcąc wejść do Faludży musisz mieć specjalną opaskę bezpieczeństwa. Opaski może uzyskać tylko mieszkaniec Faludży z określonych klas. Tak jest, jeżeli jesteś z Faludży i jesteś urzędnikiem rządowym przysługuje ci opaska G najwyższej klasy. Dziennikarzom przysługuje opaska z literą X. Pó?niej są B dla biznesmenów i C dla tych, którzy mają umowy z wojskiem amerykańskim w mieście. Pozostali mają opaskę R nie wolno im wchodzić przez główny punkt kontrolny w wschodniej części miasta, ale muszą szukać wejścia przez pozostałe punkty kontrolne drugiej klasy wszędzie indziej.
Po wejściu do miasta przez główny punkt to, co się najbardziej rzuca w oczy to zniszczone domy w dzielnicy Al.-Askari. Praktycznie wszystkie domy w tej dzielnicy zostały poważnie uszkodzone, lub zniszczone.
„Nie mogę odbudować domu, ponieważ odbudowa dużo kosztuje” mówi były oficer armii irackiej Walid. Z smutkiem w oczach opowiada jak on budował dom sześć lat temu. Po zniszczeniu „Oni [armia amerykańska] wypłacili nam 70% odszkodowania, ale ze względu na bezrobocie w mieście całe pieniądze poszły na żywność i wodę teraz czekamy na pozostałe 30%”
Niewiele różniące się wersje tej samej historii opowiadało mi setki ludzi, których domy uległy zniszczeniu w kwietniu i listopadzie 2004 roku.
Wzdłuż rzeki Eufrat położony jest główny szpital w Faludży. Zbudowany w 1964 roku w czasie oblężenia miasta nie był w stanie funkcjonować, gdyż został zajęty przez wojska amerykańskie.
Lekarze niechętnie rozmawiali z IPS dopiero, gdy obiecaliśmy im anonimowość rozmowa się rozwinęła. „To bardziej przypomina stodołę niż szpital. Nikt nie okazuje nam szacunku za to, że w niej pracujemy” mówi jeden z lekarzy. „Mamy straszliwy brak lekarstw i sprzętu a ministerstwo zdrowia nic to nie obchodzi” mówi inny lekarz, który chce pozostać anonimowy.
Kiedy IPS wspomniało o budowie nowego szpitala w mieście jeden z doktorów ironicznie stwierdził, że połowa mieszkańców Faludży umrze zanim jego budowa się skończy. On stwierdził, że konieczny jest plan ratunkowy dla szpitala, gdyż ludzie z obawy przed uprowadzeniem i śmiercią z rąk szwadronów śmierci nie chcą udawać się do szpitali w Bagdadzie. Kolejną komplikacją jest to, że główny szpital w Ramadi, gdzie zwykle udawali się mieszkańcy Faludży jest zamknięty z powodu oblężenia miasta przez Amerykanów.
W czasie wywiadu z lekarzami, pacjenci i ich goście zebrali się dookoła i zaczęli się żalić na „brak wszystkiego” w szpitalu „wy dziennikarze zawsze przychodzicie tutaj rozmawiacie z nami, ale bez rezultatu” mówi starsza kobieta oskarżającym głosem, „Jeżeli pokażesz mnie w telewizji powiem całemu światu jak zła sytuacja jest w mieście”
Zapytani o to lekarze pochwalili za pomoc niektóre lokalne i międzynarodowe organizacje pozarządowe.
Mieszkańcy Faludży walczą o przetrwanie w obliczu gwałtownie rosnącego bezrobocia, braku zapasów i przemocy w mieście. Na stoisku spożywczym usłyszeliśmy inną historię. Haji Majeed Al Jumaily lat 64 jest kowalem pracował tak długo jak miał silne ręce. Pytał się sprzedawcy dwanaście razy ile każda rzecz kosztuje zanim powiedział „Mam tylko 2000 dinarów to jest mniej niż, połowa dolara, którą mogę wydać i nie wiem, co mogę za to kupić. Wszystko jest bardzo drogie a dziewięcioro członków mojej rodziny musi coś zjeść.”
On powiedział IPS, że dwóch jego synów zginęło w przypadkowej strzelaninie z rąk żołnierzy nowej armii irackiej dwa lata temu „Teraz muszę się opiekować zarówno żonami i sześciorgiem dziećmi jak i moją własną”. Targ był pełen ludzi, ale ubóstwo było oczywiste można je było rozpoznać po sposobie, w jakim ludzie rozważali jak zachować równowagę pomiędzy środkami, które mieli na zakupy a tym, co chcieli kupić.
„Bezrobocie jest głównym problemem, który powinien być rozwiązany” komentuje Jassim Al Muhammadi prawnik „Finansowa sytuacja pogarsza się z dnia na dzień a ludzie nie wiedzą, co dalej robić. Oblężenie jeszcze bardziej pogorszyło sytuację”
Ali Ahmed lat 17 uczeń przerwał „nie potrzebujemy tutaj prasy proszę pana. To, co my rzeczywiście potrzebujemy to rozwiązania problemów trawiących to miasto. Amerykanie i Irakijczycy u władzy oskarżyli nas o terroryzm, zabili tysiące z nas i teraz mówią o odbudowie. Oni są wszyscy złodziejami, których jedyne, co obchodzi to tylko jak ukraść jeszcze więcej bogactwa irackiego. Powiedz im, żeby zostawili nas samych nie potrzebujemy ich oszukańczej odbudowy”
Ahmed dodał, że Amerykanie dalej aresztują i zabijają w Faludży czasem z powodu, ale przeważnie bez powodu.
Infrastruktura, w Faludży jest tak samo zła jak w całym kraju. Woda, elektryczność, gaz, telefon, służby usługowe są w złym stanie. Mieszkańcy, którzy udzielili nam wywiadu narzekali na złe traktowanie ze strony rządu. Większość uważa, że przyczyną jest religia inni twierdzą, że podobnie jest w całym Iraku.
Nie byliśmy w stanie przeprowadzić wywiadu z burmistrzem, ale w swoim ostatnim wystąpieniu telewizyjnym złożył on rezygnację. W swoim wystąpieniu 14 czerwca stwierdził, że „Amerykanie nie wypełnili złożonych mi obietnic i dlatego zrezygnowałem.
Podobne raporty o sytuacji, w Faludży zostały przedstawione przez Zintegrowaną Sieć Informacji Regionalnych Narodów Zjednoczonych 21 (IRIN) maja można w nich przeczytać, że „według lokalnych urzędników nastąpił powolny postęp w sprawach humanitarnych”
W raporcie napisano, że 2/3 mieszkańców miasta powróciło, ale pozostałe piętnaście procent mieszka na przedmieściach w porzuconych szkołach i budynkach rządowych.
„Przynajmniej 65 000 mieszkańców pozostaje poza Faludżą” mówi Bassel Mahmoud dyrektor projektów odbudowy miasta.
Wnioski z raportu IRIN są takie same jak IPS „Pomimo przeznaczenia przez Bagdad 100 milionów dolarów na odbudowę miasta i 180 milionów dolarów na rekompensaty mieszkańcom, nic nie zrobiono w kwestii odbudowy miasta. Zniszczone budynki są na każdej ulicy. Według lokalnych władz 60% budynków zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych a mniej niż 20% z nich odbudowano do tej pory. Dostawa energii elektrycznej, wody system oczyszczania ze ścieków nie funkcjonuje właściwie i wiele dzielnic miasta pozostaje bez wody pitnej”
Mieszkańcy żalili się IPS, że oni mają mniej niż cztery godzin dostaw prądu elektrycznego na dzień. W mieście panuje wielkie niezadowolenie, że przynajmniej 30% z środków przeznaczonych na odbudowę zostało zużytkowanych na dodatkowe punkty kontrolne i patrole bezpieczeństwa w mieście.
Według członka rady miejskiej, w Faludży, który rozmawiał z nami pod warunkiem zachowania anonimowości, podczas gdy mieszkańcy czekają na pozostała część rekompensaty spośród 81 projektów odbudowy mniej niż 30 zostało zakończonych. Prace nad pozostałymi zostaną przerwane ze względu na brak funduszy.
Szacuje się obecnie, że na odbudowę Iraku potrzebne będzie od 70 do 100 bilionów dolarów. Tylko 33 procent spośród 21 bilionów dolarów przeznaczonych na odbudowę zostało wydanych. Według raportów generalnego inspektora ds. odbudowy Iraku urzędnicy nie byli w stanie powiedzieć, które projekty zakończono ani wyjaśnić, gdzie zaginęły pieniądze przeznaczone na projekty, które miały być ukończone.
W przypadku Faludży, bezpieczeństwo pożarło 25% środków na odbudowę a o wiele więcej zostało zdefraudowanych przez skorumpowane firmy kontraktowe.
W ubiegłym roku ustanowiono zespół inspektorów z kongresu mający sprawdzić postępy odbudowy Iraku. 1 Maja oni opublikowali zjadliwy raport na temat niepowodzenia amerykańskich firm mających kontrakty na odbudowę warte setek milionów dolarów. W raporcie napisano także, że ponad dziewięć milionów, które wypłacono ministrom znikły.
|
2 lipiec 2006
|
Dahr Jamail
|
|
|
|
UWAGA BLOKUJA!!!
listopad 4, 2007
Niepokorny
|
Protest przeciwko Europejskiemu Forum Ekonomicznemu
kwiecień 24, 2004
http://www.la.most.org.pl/protest/
|
Skazywał niewinnych
marzec 6, 2006
PAP
|
Dziennikarska zbrodnia
marzec 21, 2003
|
Siekanie rencistów
listopad 11, 2003
Adrian Dudkiewicz
|
Przed operacją
październik 5, 2003
Marek Ludwikiewicz
|
Koszty aneksji do UE (4).
Koszty dostosowań i straty w rolnictwie
marzec 19, 2003
Piotr Wesołowski
|
"Surowy" wyrok dla piłkarza
luty 4, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Spadkobiercy Trockiego
kwiecień 17, 2003
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Prawo do życia, prawo do śmierci
maj 23, 2006
PAP
|
"Żółte Niebezpieczenstwo?"
wrzesień 14, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
USrael’s masterminded “defeat blitz” in Caucasus
sierpień 21, 2008
Marek Głogoczowski
|
Od chucby do depresji
sierpień 21, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Emigracja
sierpień 28, 2003
przesłała Elżbieta
|
Czy mają za co dziękowac ?
maj 20, 2005
przesłała Elzbieta
|
Wojenne przymiarki
listopad 28, 2002
MAREK GARZTECKI http://rzeczpospolita.pl
|
Tarcza antyrakietowa
czerwiec 9, 2007
przesłała Elzbieta
|
Lepper zawiedziony spotkaniem z Kołodko
lipiec 24, 2002
PAP
|
Nieodpowiedzialni Anglosasi
marzec 18, 2009
Goska
|
Fundamentalisci Protestanccy i Walczący Izrael
lipiec 29, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
więcej -> |
|