ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Metaamfetamina w TVP Historia i TVN 
5 luty 2020      Alina
Jak zabija się niewygodnych 
3 czerwiec 2026     
TRUDNO NIE BYĆ ZA TYM – wiersz – WIESŁAW SOKOŁOWSKI 
3 lipiec 2018      www.trwanie.com
Pozew zbiorowy przeciwko twórcom i dystrybutorom filmowego paszkwilu "Unsere Muetter, unsere Vaeter"  
4 lipiec 2013      Sławomir Hałaczkiewicz
Depopulacja nabrała rozmachu 
10 styczeń 2022      T
Moknę ze szczęścia 
6 lipiec 2020      Zygmunt Jan Prusiński
„Szczepionka” na COVID-19 to celowy wysiłek na rzecz światowego ludobójstwa 
7 październik 2024      Paul Craig Roberts
Nagroda Nobla 
29 lipiec 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Rodzinny bohater 
13 marzec 2011      Elzbieta Gawlas
Mistyfikacje na temat historii, a współczesność 
3 czerwiec 2013      Artur Łoboda
Słowiaństwo polskie 
18 październik 2020      Małgorzata Konstańczak
Wiersz o żałobie po Ludwiku XVI 
2 marzec 2017      Autor: Jasiński Jakub
Do końca PO oszukiwało 
12 maj 2015      Artur Łoboda
Wiersze z książki SŁOWA I SNY 
19 sierpień 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Co się nosi teraz w Warszawie? - Żydów się nosi!  
29 styczeń 2019      Alina
Globalny świat walczy z państwami narodowymi 
30 październik 2020      krakus
Włoskie banki na krawędzi bankructwa 
12 lipiec 2016      www.independenttrader.pl
FDA w końcu przyznaje, że szczepionki przeciw kowid powodują zakrzepy krwi 
14 maj 2022     
Jego Magnificencja Marek Jan Chodakiewicz 
2 lipiec 2010      tłumacz
Powiedz nie! 
10 luty 2021     

 
 

Gazprom płaci Ukrainie 3 mld $ za tranzyt gazu. Polska dostaje marne 5,5 mln $. Wiecie dzięki komu?

Gazprom przesyła 86 mld m³ gazu przez Ukrainę. Płaci 3mld$.
Przez Polskę przesyła 30 mld m³. Płaci 5,5 mln$.
Tranzyt 1 mld m³ przez UA = 30 tys.$ za 1 km.
Tranzyt 1 mld m³ przez PL = 278$ za 1km.
Za tranzyt 1 mld mld³/1km Gazprom płaci PL 107 razy mniej niż UA. Od wielu lat.

http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=25938&Itemid=44
http://niewygodne.info.pl/artykul9/Niekorzystna-umowa-gazowa-z-Rosja.htm

(Przepraszam, że przekopiuje całość, ale jest czasami tak, że niewygodne teksty znikają z sieci)

Trzeba to sobie powiedzieć wprost: Polska za czasów PO-PSL postanowiła dać rosyjskiemu Gazpromowi hojny prezent. W wyniku rozmów prowadzonych w latach 2008 - 2010 przez ekipę Tuska i Pawlaka nasz kraj praktycznie zrezygnował z pobierania opłat za przesył 30 mld m3 rosyjskiego gazu na zachód Europy. Ograniczyliśmy się do marnej opłaty w wysokości ok. 5,5 mln $. Szacuje się, że z tego powodu spółka zarządzająca polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego, traciła w okresie 2010 - 2017 od 1,5 do nawet 2,0 mld zł potencjalnego zysku rocznie!

Przypomnijmy sekwencję wydarzeń - od marca 2009 r. zespół negocjatorów Waldemara Pawlaka (który pełnił wówczas funkcję wicepremiera i ministra gospodarki) ustalał z przedstawicielami Gazpromu warunki cenowe nowej, długoterminowej umowy na dostawy gazu do Polski. O wszystkim na bieżąco informowany był Donald Tusk, który - jako szef rządu - podsyłał Pawlakowi tzw. instrukcje negocjacyjne (wyznaczał w nich wytyczne na temat stanowiska strony polskiej oraz margines do ustępstw wobec Gazpromu).

Negocjacje zakończyły się w październiku 2010 r. podpisaniem skrajnie niekorzystnej dla naszego kraju umowy. Nie dość, że cena sprowadzanego z Rosji gazu była wyższa od rynkowej o ok. 40 proc., to dodatkowo strona polska anulowała 1,2 mld zł długu Gazpromu w stosunku do EuroPolGazu (spółki zarządzającej polskim odcinkiem Gazociągu Jamalskiego) oraz praktycznie zrzekła się pobierania opłat za tranzyt rosyjskiego gazu na zachód Europy.

Warto mieć na względzie, że w przypadku opłat za tranzyt chodziło o gigantyczne pieniądze. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Wojciecha Konończuka - eksperta z Ośrodka Studiów Wschodnich - Gazprom przesyła przez Ukrainę na południe oraz zachód Europy ok. 86 mld m3 gazu rocznie. Płaci im za to ok. 3 miliardy $. Przez Polskę transferowanych na zachód Europy jest ok. 30 mld m3 gazu rocznie. Dostajemy za to od Gazpromu ok. 5,5 - ale nie miliardów lecz tylko milionów $! Wyliczenia Konończuka idą dalej:

"Tranzyt 1 mld m3 gazu przez terytorium Ukrainy, to koszt ok. 30 tys. $ per 1 km. Tranzyt 1 mld m3 gazu przez terytorium Polski, to koszt 278 $ per 1 km. To oznacza, że za tranzyt 1 mld m3 gazu per 1 km Gazprom płaci Polsce 107 razy mniej niż Ukrainie".

Polska na wynegocjowanej przez Tuska i Pawlaka umowie z Rosjanami straciła grube miliardy. Zyskali Rosjanie, którzy dzięki zaoszczędzonej kasie mogli wraz z Niemcami rozpocząć budowę Nord Streamu 2 - omijającego nasz kraj podwodnego gazociągu, który bez wątpienia będzie wykorzystywany politycznie w relacjach między Kremlem a krajami Europy Środkowo-Wschodniej (Gazprom ogłosił kilka dni temu, że projekt ten jest już 3/4 zrealizowany). Zatem - panowie Tusk, Pawlak - Spasiba!
31 sierpień 2019

Alina 

  

Komentarze

  

Archiwum

Czechy kończą swój symboliczny udział w bandyckich wyprawach. Wstyd?cie się, Polacy!
grudzień 20, 2008
tłumacz
Afera na naszych oczach. "Prywatyzacja" PZU
grudzień 31, 2002
Adam Zieliński
Głupi tylko ma pewność
wrzesień 7, 2002
Jan Kasprowicz
Muzeum ściąg
grudzień 11, 2002
Super Expres
Co straciliśmy?
Co jeszcze stracimy?

grudzień 10, 2002
Artur Łoboda
Bush popychadłem Szarona?
maj 20, 2003
prof. Iwo Cyprian Pogonowski
"Pro-Rosyjskie" Stronnictwo w Polsce (PRoS-PL)?
grudzień 9, 2008
Marek Głogoczewski
Uczciwy demokrata doszedł do tych samych wniosków co ks.Jankowski
maj 13, 2005
czytelnik
Najważniejszy fragment ("mało znany") wywiadu Gazety Michnika z matką Chodarowskiego.
marzec 17, 2008
W.M.
Mięśniak kontra pedały
wrzesień 26, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
Teraz wiadomo dlaczego USA nia chciały podpisać konwencji o międzynarodowym trybunale karnym do spraw zbrodni wojennych
kwiecień 8, 2003
PAP
Czas mizerykordii
grudzień 14, 2006
Prof. Mirosław Dakowski
Niepewne Zalozenia Strategii Bush’a w Iraku
grudzień 10, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
APEL głosujmy na Lecha Kaczyńskiego
październik 7, 2005
prof. Zbigniew Dmochowski
Jak mówić dużo nie mówiąc nic
luty 27, 2003
Skorzysta z rady ekspertów.
grudzień 21, 2002
Artur Łoboda
Żydokomuna
listopad 8, 2004
Artur Łoboda
Kolejne buble i robota dla Trybunału
październik 30, 2004
Mirosław Naleziński
Odezwa
czerwiec 25, 2003
przesłała Elżbieta
Wielki i usilnie przemilczany
grudzień 7, 2006
luzak
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media