ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Sygnaliści twierdzą, że CIA zwerbowała porywaczy na 11 września i ukryła prawdę przed FBI 
4 listopad 2023      Ethan Huff
Komunista Trump 
10 listopad 2025      Artur Łoboda
Ostateczna klęska, czy też pośmiertne zwycięstwo Hitlera? 
15 październik 2013      Artur Łoboda
"Golgota piknik" to tylko mała cegiełka wielkiej strategii 
24 czerwiec 2014      Artur Łoboda
Skutki "marszu szmat" 
30 listopad 2017     
XIX FESTIWAL SZTUKI NAJNOWSZEJ ZA 
27 wrzesień 2016      www.trwanie.com
Izrael zamyka ambasadę w Dublinie i oskarża Irlandię o „antysemityzm” 
23 grudzień 2024     
"Rzeczpospolita Reaktywacja" - kiedy emisja w TVP o 20-tej? 
27 czerwiec 2020     
Konsekwencje ponosić będą zwykli ludzie 
18 marzec 2014      Artur Łoboda
"Prawdziwi mężczyźni" 
23 grudzień 2025      Artur Łoboda
40 faktów, które MUSISZ znać: PRAWDZIWA historia „Covida”  
3 kwiecień 2023     
Czekając na konkrety w sprawie wojny na Ukrainie 
25 luty 2022      Artur Łoboda
Po tym, jak „wzmacniacz” szczepionki Covid-19 spowodował paraliż kobiety, lekarze zaproponowali jej uśpienie, aby „wynagrodzić to” 
13 marzec 2024     
„Zamierzamy zniszczyć 7 krajów w ciągu 5 lat: Irak, Syrię, Liban, Libię, Somalię, Sudan i Iran” 
20 lipiec 2025      Wesley Clark
Wniosek o odwołanie ministra zdrowia z 15 maja 
31 maj 2020     
Biały Dom nakazuje firmom naftowym wypełnianie „patriotycznego obowiązku” poprzez obniżanie cen gazu i zmniejszanie zysków (ale Big Pharma i producenci szczepionek nigdy nie podlegają takim żądaniom) 
17 czerwiec 2022      Ethan Huff
SKUTKI ZDROWOTNE DZIAŁANIA PÓL ELEKTROMAGNETYCZNYCH – PRZEGLĄD BADAŃ 
31 lipiec 2024     
Kolejny dowód, że "państwo polskie istnieje teoretycznie" 
3 październik 2019     
Patriotyzm 
18 marzec 2011      Elzbieta Gawlas
Wezwanie do sojuszu antyglobalistycznego 
26 listopad 2021     

 
 

Polska jako „Skrzynka Pandory”

Polska jako „Skrzynka Pandory” to tytuł artykułu Mateusza Kamieńskiego w „The Wall Street Journal” z dnia 26-IV-2013. Artykuł ten omawia nową książkę Marci Shore pod tytułem „The Taste Of Ashes („Posmak Popiołów” – wspomnienia 20stu lat pobytu w Europie Wschodniej.) Region ten „między Zachodem i Rosją” autorka - była studentka Uniwersytetu w Krakowie – twierdzi że dopiero teraz budzi się z długiego snu i zaczyna patrzeć na swoją krwawą przeszłość.
Według autorki w Polsce „sprawa żydowska” jest beznadziejnie przemieszana z działalnością „Żydo-Komuny.” Autorka przyznaje, że Żydzi byli większością wśród komunistów przed wojną oraz w rządzie satelickim po wojnie. Autorka twierdzi że żaden z tych komunistów nie miał „czystych rąk,” podczas gdy pro-zachodni Polacy byli prześladowani. Według niej historia ta jest obecnie manipulowana przez „skrajnych Katolików.” Przyznaje ona, że sprawa Polaków i Żydów, tak jak wszystko w Polsce jest skomplikowana. Wspomina ona prześladowania Żydów w 1968 roku, kiedy 13,000 Żydów wyjechało z Polski w czasie kompanii anty-Syjonistycznej.
Władysław Gomółka, żonaty zresztą z Żydówką z rodziny Chasydów, wykorzystał ten moment żeby przejąć władzę w Polsce jako szef rządu satelickiego w Warszawie. Według autorki Żydzi tacy jak Adam Michnik i Bronisław Geremek przyłączyli się do opozycji katolickiej i do oporu Solidarności, dwadzieścia lat później, w czasie obalania komunizmu.
Mateusz Kamieński uważa autorkę Marci Shore za przewodnika godnego zaufania na polskim „dramatycznie skomplikowanym terenie.” Jednym z owoców wolności panującej obecnie w Polsce jest zainteresowanie historią Żydów w Polsce. W lecie 1996 wystawa fotografii w Krakowie pod tytułem: „Jeszcze Widzę Ich Twarze” zachwyciła panią Shore jako dobra ilustracja codziennego życia Żydów polskich. Według niej wystawa ta pokazała nie tylko zaginioną przeszłość Żydów ale również według niej zaginioną przeszłość Polski, co obecnie zbyt rzadko podkreśla się w Polsce i zagranicą.
Niestety Kamieński pisze o jakoby zbrodni Polaków w Jedwabnem w 1981 roku i zupełnie nie wspomina, że denacyfikacyjny sąd niemiecki po wojnie skazał dowódcę „Sonder Commando” w Ciechanowie, HauptSchturmFuerera Hermann’a Schaper’a na długoletnie więzienie za dokonanie masakry Żydów w Jedwabnem w 1941 roku, według schematu stosowanego przez Niemców kilkaset razy w Europie począwszy od pierwszego dnia wojny to znaczy od pierwszego wrześmia 1939 roku. W Jedwabnem Niemcy użyli około 400 litrów benzyny, której ludność polska ogóle nie miała i gdzie stwierdzono kule niemieckie w zwłokach pochowanych w stodole.
Natomiast we wstępie do mojej ponad 400 stronicowej angielskiej książce dużego formatu pod tytułem „Jews In Poland,” mój kolega z liceum w Warszawie, obecnie emerytowany profesor Harwardu i były doradca prezydenta Regana,, Ryszard Pipes, napisał, że nikt nie powinien popełniać błędu i winić Polaków za dokonanie Zagłady Żydów.
Obecnie książka moja „Jews In Poland” jest rozpowszechniana w Warszawie przez pana Marcina Dybowskiego, ul. Klonowa 10A, 05806, Komorów, (tel. 22 758 0359) założyciela Fundacji Nierpodlościowj oraz księgarni Antyk w Warszawie. Pan Dybowski wydał ostatnio moją książkę po polsku i po angielsku pod tytułem: „Pierwsza Demokracja W Nowożytnej Europie, Milion Wolnych Obywateli Żyło w Polsce w 1634 Roku.” Była to wówczas rekordowa liczba obywateli w historii rządów reprezentatywnych na świecie. Każdy dorosły obywatel miał prawo kandydować na króla Polski w wolnych i powszechnych wyborach. Mężczyźni i kobiety mieli równe prawa dziedziczenia własności. Wyjątkowy w Europie, rodzimy proces ustawodawczy kształtował polską kulturę narodową. Tablice ilustrują okres 1505-1791 w którym Izba Poselska była najwyższą władzą w Polsce oraz Autonomiczny Samorząd Żydowski w tym samym okresie. Ciekawe ile dowiedziała się o historii Polski w Krakowie Pani Marci Shore. Nalewno poznała język polski i mam nadzieję, że przeczyta niniejszy artykuł.

WWW.pogonowski.com
28 kwiecień 2013

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

Psychopaci!
grudzień 15, 2006
Usprawiedliwiony
Szeptucha z Podlasia
czerwiec 8, 2008
przeslala Elzbieta Gawlas Toronto
France Telecom uratowana przez internet i komórki
marzec 8, 2007
AFP
Papież nie jest mile widziany w Jerozolimie
marzec 16, 2009
Izrael Szamir
Społeczna kasza
sierpień 16, 2003
przesłała Elżbieta
Brońmy integralności terytorialnej mordowanej Serbii !!!
luty 19, 2008
w.w.
A Church Desecrated in Israel.
czerwiec 10, 2006
Israel Adam Shamir
O kogo chodzi?
marzec 12, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Odwrót Irakijczyków z Iraku
czerwiec 30, 2006
Dahr Jamail
Dziwne ceny usług w USA
luty 10, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
Wyposazenie wojska do Afganistanu
maj 25, 2007
Goska
Byt Polski zagrożony zgodą na „Tarczę”?
lipiec 11, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Walka o prawdę , prawo i sprawiedliwość
styczeń 2, 2007
Ppłk rez. Edward Makowiecki
Huwbejbini XXI wieku
luty 7, 2003
zaprasza.net
NIEMIECKIE NIEPORZˇDKI
marzec 1, 2003
Kazimierz Poznański
Tradycja, która przestała istnieć
październik 27, 2004
Artur Łoboda
MSP chce sprzedać 25-30 proc. PKO BP na GPW w 2003 r.
czerwiec 28, 2002
PAP
Kilka prawd o amerykańskich filmach
listopad 7, 2006
Dorota
Wiedziec trzeba
kwiecień 9, 2003
przeslala Elzbieta
Zagrożenie Polskich Parafii w Ameryce
grudzień 21, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media