ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

FDA w końcu przyznaje, że szczepionki przeciw kowid powodują zakrzepy krwi 
14 maj 2022     
Ziobrowe deja vu 
14 grudzień 2016     
Pseudoprogramy i pseudo naprawa Polski 
15 lipiec 2016      Artur Łoboda
Kopacz postradała zmysły 
12 czerwiec 2015      Artur Łoboda
Nieszczęście Zełeńskiego 
24 listopad 2025     
Grunwald 2010 
24 luty 2010      Artur Łoboda
76 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w TVP przypomina koncepcję "karuzeli" Miłosza. 
1 sierpień 2020     
Treść umowy ACTA 
31 styczeń 2012      zaprasza.net
"Zorientowani" w sprawie 
22 lipiec 2016      Artur Łoboda
Tylko Sąd cyfrowy może zakończyć to SZAMBO! 
7 październik 2025     
Co tu śmierdzi z tą limuzyną 
7 marzec 2016      Artur Łoboda
To się może Komisji Europejskiej udać 
20 październik 2021     
Ze smutkiem pochylam głowę 
22 kwiecień 2015      Artur Łoboda
Wyleczyć się z choroby ogłupienia 
23 maj 2012      Artur Łoboda
Oficjalny koniec plandemii w Hiszpanii? 
14 styczeń 2022      Leszek Śmieszek
Strzembosz "a u was biją murzynów" 
3 lipiec 2017     
Przeżyjmy jeszcze raz 
31 sierpień 2017     
Kpiny Wymiaru Bezprawia 
15 czerwiec 2015      Artur Łoboda
Buldog 
22 listopad 2013      Artur Łoboda
Bez komentarza ! 
16 maj 2015     

 
 

Cena paliwa na świecie chwieją się

Międzynarodowa cena paliwa chwieje się z powodu zapotrzebowania Chin.
Minęły czasy, kiedy mówiono w USA, że jak Ameryka kicha to reszta świata dostaje grypy. Obecnie ceny paliwa poszły w górę od 2009 roku mimo kryzysu w USA z powodu rosnącego zapotrzebowania w Chinach, Indiach, etc. Tak, więc USA już nie dominuje cen paliwa na świecie a zwłaszcza ropy naftowej – minęły czasy dominacji USA i Zachodniej Europy i nastąpiła epoka innego rodzaju niepewności.

W 1970 roku 56% wzrostu globalnego zapotrzebowania na paliwo pochodziło od zapotrzebowania państw członkowskich Organizacji Kooperacji Ekonomicznej dla Postępu (Organization for Economic Cooperation and Development [ODCE]) i wówczas zapotrzebowanie Chin stanowiło tylko 7% globalnego zapotrzebowania i w czasie kiedy zapotrzebowanie na paliwo państw (ODCE) nagle spadło globalne spożycie paliwa wzrosło tylko dzięki takim rosnącym gospodarkom jak Chiny, które przyczyniły się do tego wzrostu w wysokości 42%.

Ceny paliwa przestały działać jako hamulec spożycia i nabrały charakteru bardziej cyklicznego zamiast działać jako
hamulec wzrostu spożycia. Ceny paliwa, według analityków Deutsche Banku, zamiast hamować spożycie i produkcję paliwa mogą powodować wzrost produkcji dla zaspokojenia zapotrzebowania rosnących gospodarek Azji.

Międzynarodowa Agencja Energetyki ( International Energy Agency) przewiduje na rok 2013 dzienną światową konsumpcję 1.64 miliona standartowych beczułek więcej niż w 2011 roku mimo spadku zapotrzebowania dziennego państw (ODCE) o 640,000 baryłek dziennie i dzięki przyrostowi o 77% zapotrzebowania Chin, Bliskiego Wschodu oraz państw członkowskich byłego Związku Sowieckiego.

Zapotrzebowanie na paliwo Chin wynika z tempa rozwoju ekonomicznego tego państwa, które jednocześnie jest związane z handlem globalnym. W przeciwieństwie do USA rząd Chin kontroluje ceny paliwa. Amerykanie kupują mniej paliwa w czasie, kiedy ceny paliwa rosą jak na przykład w okresie 1980-2011. Tak, więc w tym okresie im silniejsza była gospodarka światowa t tym wyższe były ceny paliwa przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania przez Chiny. Ciekawe jest ż Bliski Wschód konsumuje około 80% konsumpcji Chin, czyli 7.6 miliona beczułek standartowych dziennie. Jednocześnie rośnie zapotrzebowania na paliwo byłych państw członkowskich Związku Sowieckiego, których gospodarki są związane z produkcją paliwa tak, że wraz ze wzrostem cen paliwa idzie wzrost gospodarczy tych państw.

W czasie, kiedy tempo wzrostu gospodarki Chin maleje i ceny paliw spadają, odbija się to negatywnie na gospodarkach Bliskiego Wschodu jak i Kazakstanu etc. Wzmacnia to dynamikę cykliczną rozwoju cen paliwa z powodu uzależnienia zapotrzebowania na paliwo rozwijających się gospodarek. Natomiast zapotrzebowanie na paliwo w państwach (ODCE) wzrosło po spadku w latach 1980tych, kiedy w państwach tych miał miejsce szybki wzrost ludności w przeciwieństwie do obecnego stanu rzeczy wynikającego z faktu, że mija szczyt tego wzrostu, zwłaszcza z powodu zwolnienia rozwoju gospodarczego Chin. W tej sytuacji cena paliwa na świecie chwieje się.

WWW.pogonowski.com
26 wrzesień 2012

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

Kierowcy będą płacić za wjazd do Krakowa?
październik 19, 2004
Dziesięć razy pomyśl - zanim raz coś zrobisz
listopad 22, 2008
Artur Łoboda
Judeofaszyzm: 1000 świeżych trupów, których nie było, czyli nieFakty TVN o niewojnie w Libanie
sierpień 13, 2006
Lepper: kolejny przekręt PSL
wrzesień 16, 2002
PAP
Przewalanka w Polsce i w Rumunii, czyli paczki niespodzianki
grudzień 2, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
Dlaczego Putin wygrywa?
listopad 15, 2007
Iwo Cyprian Poonowski
"Polsko, Twoja zguba w..."
grudzień 21, 2003
Marek Głogoczowski
Bóg nas opuścił
wrzesień 23, 2003
Artur Łoboda
Kiedy w Polsce pojawi się rozum .........
lipiec 8, 2008
Artur Łoboda
Może za 40 lat
październik 20, 2007
Artur Łoboda
Głupi, bierny ale wierny"
listopad 29, 2006
za PAP
Merry Christmas to you from the Holy Land!
grudzień 23, 2005
Israel Adam Shamir
Nie pastwic sie intelektualnie nad goiami
lipiec 1, 2007
czlowiekmyslacy
List do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego
lipiec 24, 2005
Artur Łoboda
"Nie ma wątpliwości, terrorystów Al-Kaidy przetrzymywano i torturowano w Polsce"
czerwiec 22, 2008
PAP
Pożegnanie ze skarbem
styczeń 16, 2003
PAWEŁ RESZKA http://rzeczpospolita.pl/
O zarobkach lekarzy rodzinnych i konfliktach dotyczących opieki zdrowotnej
styczeń 2, 2006
Adam Sandauer
Krzewienie Anty-Polonizmu
marzec 30, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
Jak długo Polacy będą głosować na kurwy?
wrzesień 12, 2007
Newsweek
Sąd nad Rządem, czy Rząd nad Sądem
grudzień 13, 2008
Witold Filipowicz
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media