ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Ciekawe strony

Bankructwo Ukrainy 
 
Świat dał się ogłupić lewackiej religii klimatycznej. Wpływ CO2 na klimat jest znikomy 
Wpływ CO2 na wzrost temperatury? Nie zostało przeprowadzone żadne potwierdzające badanie 
Czy Policjanci będą zwracać za bezprawne mandaty? 
Zarówno mandaty, jak i wnioski o ukaranie karą finansową do sanepidu, które wystawiali poszczególni policjanci w czasie epidemii, okazują się być nie tylko bezprawne, ale i naruszające konstytucję.  
Przedsiębiorstwo holokaust 
Telewizyjny wywiad z Normanem Finkelsteinem 
Kryptoreklama-czy prawdziwe lekarstwo na cukrzycę? 
"W naszym kraju nie skupiamy się na leczeniu diabetyków, ale na zarabianiu pieniędzy przez duże koncerny farmaceutyczne." 
Jak w 2022 planowano "nową falę" "epidemii kowida" w 2025 roku 
 
Ceremonia otwarcia tunelu drogowego św. Gotarda 
Zapowiedź tego - co mamy dzisiaj 
LESZEK MILLER. Najgorszy premier w historii Polski 
Dziś wielu stara się przedstawiać go jako autorytet – idol liberalnych mediów, a nawet, ku zaskoczeniu, części młodej prawicy. Ale kiedy spojrzymy na fakty, jego rządy z lat 2001–2004 jawią się jako czas biedy, bezrobocia i gigantycznej korupcji.
 
Strona Krzysztofa Wyszkowskiego 
Strona domowa Krzystofa Wyszkowskiego 
Deborah Tavares o broni elektromagnetycznej stosowanej wobec społeczeństw cz I, 13 marca 2021 
Deborah Tavares z portalu StopTheCrime.net i PrimaryWater.org ma liczne filmy na YouTube i niestrudzenie bada dokumenty wypuszczane przez amerykańską administrację.  
Aresztować Netanjahu 
Protest w Warszawie po decyzji Rządu. 
Czy polskie wybory są zagrożone? Anomalie, które budzą niepokój 
Jakie anomalia wyborcze wskazują na fałszerstwa? Jak się przed nimi bronić? Podwójne krzyżyki i nie tylko!  
Israelis protest in Jerusalem against PM Netanyahu 
Netanyahoo is a criminal just like Trumpy wumpy
Netanyahoo jest kryminalistą tak samo jak tępy głupek 
Dr. Jeff Barke przerywa milczenie o COVID19 
 
Izby lekarskie to organizacje przestępcze 
 
Bruksela już we wrześniu 2019 r. czyniła przygotrowania do pseudopandemii 
 
Chcą całkowitej eksterminacji wszystkich Palestyńczyków 
Izrael i Hamas: czy ludzi ogarnęło zbiorowe szaleństwo?  
Wykład Ernsta Wolffa na temat obecnego kryzysu 
 
Kalisz w obronie Olszanskiego i Osadowskiego 
 
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez o wojnie przeciwko Iranowi 

 
więcej ->

 
 

Koalicja zbada czy Polacy chronią Babilon?




Władze koalicyjne w Bagdadzie poleciły wszcząć dochodzenie, aby wyjaśnić, czy przy zakładaniu i rozbudowie Obozu Babilon, głównej bazy dywizji wielonarodowej pod polskim dowództwem, nie ucierpiały stanowiska archeologiczne na terenie starożytnego Babilonu.

Rzecznik dywizji ppłk Robert Strzelecki powiedział, że jej dowództwo wie, iż władze koalicyjne wysłały do Obozu Babilon zespół archeologów, ale nie zostało poinformowane o żadnym dochodzeniu. Zapewnił, że miejsca cenne pod względem archeologicznym są chronione, a wywóz drobnych zabytkowych przedmiotów uniemożliwiają drobiazgowe kontrole.

W Warszawie rzecznik Sztabu Generalnego WP płk Zdzisław Gnatowski powiedział: "Nikt nigdy nie zgłaszał do nas jakichkolwiek skarg na niszczenie stanowisk archeologicznych w Babilonie na terenie obozu wielonarodowej dywizji".

"Nasz udział w jakichkolwiek zniszczeniach jest nieprawdopodobny" - uznał Gnatowski, oceniając, że musi tu chodzić o jakieś nieporozumienie.

Cywilny administrator Iraku Paul Bremer i dowódca wojsk koalicyjnych gen. Ricardo Sanchez ogłosili w piątek, że ostatnio koalicja wysłała do Babilonu zespół archeologów i irackich znawców starożytnego dziedzictwa kulturowego, by zbadali bieżący stan stanowisk archeologicznych na terenie Obozu Babilon (którego wojskowa nazwa brzmi Obóz Alfa).

Opierając się na ustaleniach zespołu Bremer i Sanchez wszczęli dochodzenie, które ma wyjaśnić, czy przy zakładaniu i rozbudowie Obozu Alfa wojsko nie naruszało stanowisk archeologicznych.

Równocześnie Bremer i Sanchez wezwali przedsiębiorstwa pracujące dla bazy, aby wstrzymały wszelkie działania, które mogłyby spowodować szkody archeologiczne. Zalecili też, aby rozpocząć planowanie przeniesienia wojsk stacjonujących w bezpośrednim pobliżu stanowisk archeologicznych. Poinformowali ponadto, że rozważa się zadośćuczynienie, gdyby dochodzenie stwierdziło szkody.

Dywizja pod polskim dowództwem przejęła Obóz Alfa od Amerykanów we wrześniu. Kiedy Amerykanie wybierali Babilon na miejsce bazy, kierowali się między innymi chęcią uchronienia starożytnych ruin i zabytków przed plagą powojennego szabrownictwa.

Babilon jest jednym z najważniejszych zabytków Iraku. Na obszarze starożytnego miasta znajdowały się kiedyś 52 świątynie, z których na razie odnaleziono zaledwie kilka. Według Herodota w Babilonie znajdowały się wiszące ogrody Semiramidy, jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. Były one częścią pałacu króla Nabuchodonozora, który rozbudował Babilon w VI w. p.n.e.

"Dowództwo dywizji jest zapoznane z aktualnymi oświadczeniami ambasadora Bremera i generała Sancheza, jednak dotychczas w żaden inny, oficjalny sposób nie zostało powiadomione o zamiarach co do dochodzenia, wyjaśniania spraw związanych z ratowaniem dziedzictwa światowego w miejscu, gdzie znajduje się baza Alfa" -powiedział Strzelecki.

Rzecznik dywizji podkreślił, że wszelkie prace, takie jak rozbudowa lądowiska dla śmigłowców, wymagają zgody archeologów, a stanowiska archeologiczne są oznaczone i chronione.

"Dzisiaj miejsca tego wspaniałego dziedzictwa nie tylko są ogrodzone i znajdują się pod stałą opieką polskich archeologów" - powiedział ppłk Strzelecki. - "By je chronić, dowódca wydał specjalny rozkaz ustanawiający obowiązek ochrony i wprowadzający surowe kary dla tych, którzy chcieliby to miejsce grabić. Ponadto Żandarmeria Wojskowa tutaj w Camp Alpha została specjalnie przeszkolona na okoliczność przeszukiwania bagaży żołnierzy wyjeżdżających z naszego terenu".

"To między innymi dlatego wyjazd z Iraku do kraju trwa czasami tak długo. Kilka dni schodzi na przeszukiwaniu bagaży. Do tej pory żandarmeria nie odnotowała ani jednego przypadku próby wywiezienia zabytkowych przedmiotów" - dodał rzecznik dowódcy dywizji.

Szef żandarmerii dywizji płk Jarosław Janczewski powiedział, że sprawdza się zarówno bagaż zasadniczy, jak i podręczny żołnierzy, a żandarmi przeszli przeszkolenie pozwalające im rozpoznać wartościowe antyczne przedmioty. Jego zdaniem, obecność wojska przyczynia się do ochrony stanowisk archeologicznych przed szabrownikami.

Bremer i Sanchez zapewnili w piątkowym oświadczeniu, że koalicja pragnie współpracować z Irakijczykami przy ochronie dziedzictwa kultury ich kraju. Zapowiedzieli, że wszelkie prace budowlane, wykopaliska lub rozbudowa obiektów w bezpośredniej okolicy Babilonu będą ściśle konsultowane z Irackim Departamentem Starożytności.
12 czerwiec 2004

PAP 

  

Archiwum

Rzeczpospolita pomieszana
czerwiec 11, 2007
Olaf Swolkień
"Jesteśmy w Unii"
maj 4, 2004
Piotr Mączyński
Strategia restrukturyzacji energetyki polskiej
maj 8, 2006
Wielkie afery PRL i PRL-bis
styczeń 18, 2003
(rem)
Rozmyslanie o NIM
kwiecień 27, 2005
przesłała Elżbieta
CYNCYNAT PO POLSKU
kwiecień 30, 2008
Marek Jastrząb
Polityka NBP szkodliwa dla Polski
kwiecień 10, 2003
PAP
W białych rękawiczkach
listopad 27, 2002
Adam Zieliński
Prawdziwa mafia
sierpień 9, 2006
Sylwester Lstkowski, Wojciech Sumliski
ODEZWA DO WYPADAJˇCYCH ZĘBÓW 1. Solidarność wyszła z dziury i poszła w chmury.... 2. Bo sami nadajemy sobie numery.
wrzesień 3, 2005
Wiesław Sokołowski
Unijna emigracja
październik 26, 2005
przesłała Elzbieta
Kontrola i eksploatacja mediów w USA i w Polsce
czerwiec 25, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Rocznica 11 września Nie nasz cyrk, nie nasze małpy
wrzesień 11, 2007
Michał Miłosz
St. Paul as “Godfather” of Capitalist Super State
listopad 10, 2007
Marek Głogoczowski
Dlaczego w Polsce żadna naprawa nie może się udać...
listopad 1, 2007
Magellan
Samobójczy atak na Liban
sierpień 9, 2006
Biuletyn Informacyjny Instytutu Schillera
Zmniejszyć koszty pracy - oszukańcze hasło "postępowych" liberałów
styczeń 29, 2007
Dariusz Kosiur
Czy palacze powinni płacić wyższe składki na ochronę zdrowia?
czerwiec 1, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
USA traci na sile. Spadek Bogactwa USA
luty 7, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Petycja studentów i profesorów żydowskich
lipiec 2, 2002
PAP
więcej ->
 
   


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media