ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Brednie, brednie, brednie 
22 grudzień 2017     
A jednak dziękuję PiS 
30 grudzień 2016     
Ciekawe szczegóły z życia Ryszarda Krauzego 
20 październik 2020     
Posłanka do Parlamentu Europejskiego określa przymus szczepionek przeciw COVID jako „najgorsze przestępstwo, jakie kiedykolwiek popełniono na ludzkości” 
29 lipiec 2022     
Działalność bandy B’nai B’rith -Polin 
25 październik 2014      www.polskawalczaca.com
Zyczenia Swiateczne 
27 grudzień 2010      Goska
Jak Majchrowski zamienił Urząd Miasta Krakowa w mafijną strukturę przestępczą? 
28 wrzesień 2025     
Dobrymi chęciami w sprawie kultury - jest piekło wybrukowane 
23 listopad 2015      Artur Łoboda
Kukiz: Stefan Michnik, bandzior pierwszego sortu, wyssał z mlekiem matki zbrodniczy komunizm 
22 luty 2019      Alina
Bardzo słabe ogniwa 
26 listopad 2020     
*** 
21 grudzień 2020      Jolanta Michna
Donosy WikiLeaks 
28 grudzień 2010      Iwo Cyprian Pogonowski
Kurewska.pl milczy w sprawie Pospieszalskiego 
20 kwiecień 2021      Artur Łoboda
24 i 25 stycznia - kolejne dni protestu przeciwko wojnie NWO, odbyły się w Dani i Holandii 
26 styczeń 2021     
Józef Beck przyczynił się do klęski Hitlera  
24 grudzień 2010      Iwo Cyprian Pogonowski
Gdy rozum Polaków śpi 
12 kwiecień 2010      Artur Łoboda
Czym jest piękno - czym jest sztuka? (2) 
9 luty 2014      Artur Łoboda
Sto kilkadziesiąt pytań do p. prezydenta A. Dudy i p. premier B. Szydło oraz do władz PiS-u (V)  
15 październik 2016      Jerzy Robert Nowak
NYT rzuca wyzwanie Von der Leyen w sprawie brakujących tekstów Pfizera 
15 luty 2023     
Nowy totalitaryzm niemiecki 
8 grudzień 2020      Max Stadler

 
 

Spadek Cen Paliwa

Spadek cen paliwa na ogół nie jest oczekiwany wobec podjudzania USA przez rząd Izraela do wojny przeciwko Iranowi. W obliczu sankcji karnych stosowanych przeciwko rządowi w Teheranie i możliwości zablokowania cieśniny Hormuz, przez którą przepływa statkami cysternami 20% globalnego zapotrzebowania na ropę naftową. Jednak ostatnio wyłaniające się czynniki takie jak kryzys w Grecji, rosnąca produkcja gazu ziemnego w USA oraz wzrost exportu paliwa z Libii i Iraku, przyczyniają się do spadku cen paliwa na świecie na długą metę.

Foto: Iwo Cyprian Pogonowski jest specjalistą w dziedzinie wydobycia ropy naftowej.
Na zdjęciu - z modelem szybu skinstruowanym w latach aktywności zawodowej.

Spekulanci są w stanie manipulować cenami paliwa i powodować skoki cen w ramach 20 do 30 dolarów za baryłkę standartową. Niedawne manewry floty wojennej Iranu w Zatoce Perskiej miały wpływ na ceny ropy naftowej. Natomiast podstawowy wpływ na ceny paliwa ma postęp technologii. W rezultacie specjaliści oceniają, że ceny ropy naftowej będą się wahać od 80 do 100 dolar za baryłkę w ciągu najbliższych kilku lat pokoju na Bliskim Wschodzie. Natomiast na wypadek ataku na Iran cena pójdzie w górę w przybliżeniu o dodatkowe 30 dolarów na baryłkę póki nie wzrosną dostawy z innych źródeł, takich jak Rosja. Skok cen paliwa miałby poboczne konsekwencje w USA, takie jak wzrost ilości samochodów o napędzie elektrycznym oraz stosowanie napędu pochodzącego z gazu ziemnego.

Jak wiemy ani upadek Związku Sowieckiego ani Wiosna Arabska nie były przewidywane przez nikogo. Zdarzenia te po prostu miały miejsce. Trudno przewidzieć, kiedy Wenezuela i Iran będą mogły sprzedawać znacznie więcej paliwa. Tak, więc istnieje duży potencjał wzrost ilości paliwa na rynkach światowych. Tak na przykład Iran ma wielki rezerwy w wysokości 137 miliardów baryłek, wobec których znaczna podwyżka produkcji ropy naftowej miałaby miejsce przy zastosowaniu bardziej nowoczesnej techniki produkcji niż jest obecnie stosowana przez Teheran,

Obecnie Iran mógłby produkować dziennie pięć do siedmiu milionów baryłek, czyli dwa razy więcej niż faktycznie produkuje. Od czasu napadu na Irak w 2003 roku „dla dobra Izraela” obecna dzienna produkcja Iraku wynosi o 50% więcej, czyli trzy miliony baryłek dziennie, Natomiast pacyfikacja Libii po przebiegu „Wiosny Arabskiej” na krótko tylko zakłóciła produkcję libijską.

Wzrost używania samochodów elektrycznych ma podstawy wpływ na zapotrzebowanie na benzynę tak, że wielki wzrost klasy średniej w Chinach i w Indiach odbije się na wzroscie zapotrzebowania na samochody w tych państwach, ale może nie spowodować dramatycznego wzrostu popytu na benzynę. Wówczas paliwo do tych samochodów będzie dostarczane głównie za pomocą sieci elektrycznej.

Trzeba zauważyć, że, podczas gdy podnosi się wydajność spożycia paliwa, dzienny import ropy naftowej do USA spadł w przeciągu ostatnich pięciu lat o 50% do ośmiu milionów baryłek ropy naftowej dziennie. Import do USA będzie dalej spadać w czasie następnej dekady w miarę wzrostu w USA produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego, co odzwierciedla polityka rządu prezydenta Obamy.

USA jest w drodze do osiągnięcia samowystarczalności w 90% i tym samym niezależności od importu ropy naftowej i gazu ziemnego. Jest to tylko kwestia czasu w obliczu rezerw ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie USA. Rozwój technologii wydobywania gazu ziemnego i ropy naftowej stwarza taką sytuację, że z czasem na pewno nastąpi samowystarczalność USA. Pozostaje tylko pytanie, kiedy to się stanie? Stanie się to wtedy, kiedy. nowe technologie doprowadzą do takiego stanu rzeczy czyli do „ery po naftowej.”

W wyłaniającym się nowym porządku na świecie przywódcza rola USA jako największej gospodarki będzie coraz bardziej ograniczona. USA nie są w stanie kontrolować produkcji energii na świecie. USA natomiast może starać się przedłużać okres swojej przewagi nad innymi, ale z czasem wiadomo, że gospodarka Chin będzie pierwszą na świecie. Już obecnie więcej niż połowa pieniędzy w obiegu na całym świecie znajduje się w Azji wschodniej.

www.pogonowski.com
25 maj 2012

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

"Odbudujemy Irak"
kwiecień 16, 2003
Wiadomość która szybko zniknęła z czołówek...
październik 14, 2003
tylko kopista...
Kto jest odpowiadzialny za klęskę w Iraku?
listopad 10, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Hucznie zapowiadany miał być nominacją do Oskara, a nakarmiono nas marnej jakości kryminałem, jak zwykle.
wrzesień 2, 2007
Gregory Akko
Nie ma nic za darmo
maj 1, 2003
Andrzej Kumor
Co nas czeka w 2003?. Rozmowa z Jadwigą Staniszkis i Tomaszem Żukowskim Nowy rok, nowy rząd, nowy premier
styczeń 2, 2003
http://www.rzeczpospolita.pl/
Cierpienie to skandal
marzec 31, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
Brońmy Korei Północnej!
lipiec 21, 2006
Workers Vanguard
Tajna broń HAARP, czyli metafizyka ludzkiej głupoty
luty 13, 2005
Marek Głogoczowski
Mowo Polska i Polacy
październik 2, 2006
mik4
Niemcy krytykują okładkę "Wprost"
wrzesień 19, 2003
Na zlecenie
czerwiec 27, 2003
Andrzej Kumor
Legalne kazirodztwo?
marzec 26, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Głos z Australii
sierpień 2, 2003
Krzysztof Janiewicz
Bankrucja Największym Zagrożeniem USA
styczeń 25, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Program dla Polski. Jak przezwyciężyć kryzys i rozwijać polską gospodarkę
luty 20, 2003
prof. Włodzimierz Bojarski
Łatwo "obrzucić błotem", trudniej przyznać się do błędu
grudzień 3, 2002
PAP
HALLOW
październik 19, 2007
K.B.
W 2002 roku dług publiczny wynosił 47,5 proc. PKB
styczeń 14, 2003
PAP
I po balu !
listopad 8, 2007
Olaf Swolkień
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media